İçeriğe Yönlendir

C-Max I - Dizel Su Eksiltme Sorunu

Bilal Sezgin

Recommended Posts

Bilal Sezgin
(düzenlendi)

Araç c max 1.6 dizel.Aracın su haznesi sürekli doldursam bile boşalıyor su en alt seviyeye iniyor.Hararet göstergesi daima 90 derecede sabit kalıyor ve hararet yapmadı  yapmıyor..90dan yukarı çıkmıyor.Forumlarda baktığımda silindir üst kapak contası yanmıştır sonucunu söyleyen çok bilgi var.Fakat su haznesindeki suda köpüklenme oluyor.Motor yağında su,köpük yok.Devir daim pompası arızası olabilir mi?Yardımınız için teşekkürler...

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Conta yanınca su eksilmesi sonuçlardan biridir ancak her su eksilene conta yakmıştır diyemeyiz.
Yağa bakın bakalım. Yağda su var mı ?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Akla gelmeyen basit nedenler de olabilir.

Genleşme kabınız çatlak olabilir, hortumlardan kaçırabilir, radyatörde sızıntı olabilir.

Devir daim arızalı olsa, muhtemelen motoru kucaklardınız. Başıma geldi de :)

Yine de kontrol ettirin tabi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk akla gelen Recep Bey’in dediği gibi genleşme kabı çatlağı veya kapağıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

suda kopuklenme tabiri caiz ise tahin kivamini almada yag sogutucu arizasi akla gelir...Arac hortum baglanti yerlerini de kontrol edin kacak varmi ?

Yorum bağlantısı
Bilal Sezgin

Genleşme kabını yeni değiştirdim.Yeni kapta bu şekilde aşırı eksilme var.Motor yağında su yok yağ temiz.Kaçak kontrolü yaptım hiçbir noktada kaçak yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Kelepçe yerlerinden sızıyor ve gözle görülmeyen bi yere akıp buharlaşıyor olabilir. Ya da yeni aldığınız genleşme kabının kapağı vazifesini tam yapmıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Genleşme kabını yeni değiştirdim.Yeni kapta bu şekilde aşırı eksilme var.Motor yağında su yok yağ temiz.Kaçak kontrolü yaptım hiçbir noktada kaçak yok.

Kapak ?
Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Kalorifer petegi olabilir aracin ön paspaslarinin oldugu bölgeyi kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Bilal Sezgin

Su eksilmesi normalın dışına çıkmaya başladı-Boşalmış su haznesine suyu doldurdum  10 km  gittikten sonra tekrar kontrol ettim ve sonuç felaket su haznenin dibine inmişti yani su haznesi boştu.Ne yapacağımı bilemiyorum kaçıran hiçbir nokta yok.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bu şekilde kullanmayın, muhtemelen buhar şeklinde çıkıyor, yada gözle görünmeyecek bir noktada kaçırma var. 

Yorum bağlantısı
Bilal Sezgin

Su haznesinin kapağının sibobu (su deposu yan sanayi  olduğu için mi ne) kapağı çıkarırken  deponun kapak ağzında kaldı.Su koymam gerektiği için  sibobu tornavidayla çıkardım ama kapak sibobu kırıldı yani şu an sadece kapak takılı durumda sibop yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kapağı değiştirin. Muhtemelen su ısınıp genleşip kapak kenarından kaçırıyor. Ancak unutmayın, 10km'de neredeyse 1.5lt su kaybetmişsiniz. Acil bi kontrol iyi olacaktır.

Yorum bağlantısı
Bilal Sezgin

Bugün yetkili servisten orijinal yedek su deposu ve orijinal  kapak alıp taktırdım.İlk başlarda yine az bir şey eksilte de sonradan eksiltmemeye başladı.Şu an eksiltme yok gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Geçmiş olsun, kapak gidiciymiş demek ki erken farkedilmesi büyük problemi engellemiş oldu.

Yorum bağlantısı
Bilal Sezgin

Kapak yan sanayiydi ve 1 haftalıktı ama orijinal olmayınca  silindir kapak contasına gidiyormuş :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...