İçeriğe Yönlendir

Uzun Bir Aradan Sonra 5.Twingomuz :) Şirinbaba

Fatih Evcin

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu

Tofaş fabrikasında lpg li siena ve kuş serisi araçların lpg montajını izlemiştim işini ciddiye alan dönüşüm servisi ile aynıydı. İşini ciddiye alan, güvendiğim istediğim gibi iş yapan bir yerde lpg dönüşümü yaptırırım.

Sadece fabrika çıkışlı ise kullanırım. Aksi halde Türkiye şartlarında hayatta bulaşmam.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
18 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Tofaş fabrikasında lpg li siena ve kuş serisi araçların lpg montajını izlemiştim işini ciddiye alan dönüşüm servisi ile aynıydı. İşini ciddiye alan, güvendiğim istediğim gibi iş yapan bir yerde lpg dönüşümü yaptırırım.

Tofaş'ta fabrikada sonradan takıyorlardı. Honda'da mesela motor dahi ona özel üretiliyor.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Hondada sadece çelik subap farkı var bildiğim kadar. Kiti serviste takıyorlar.

Tofaş'ta fabrikada sonradan takıyorlardı. Honda'da mesela motor dahi ona özel üretiliyor.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Metin Uzunoğlu yazdı:

Hondada sadece çelik subap farkı var bildiğim kadar. Kiti serviste takıyorlar.

Bildiğim kadarı ile kit için tüm yollar, kablolama vs hazır.

Hyundai'de mesela dahili geliyor artık bildiğim kadarı ile.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Varsa motor kodlarini ogrenmek isterim.
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

2 Arkadaş honda aldı kit sakaryada bayide takıldı. Hyundaiyi bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
31 dakika önce, Metin Akbal yazdı:
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Ezberimde yok. Yetkili servis çalışanı eski üyelerimizden bir arkadaşımız iletmişti bu bilgiyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Muayene tarihine bakın. Eğer 2 yıl ise serviste lpg takılıp zorunlu muayeneye girmiştir, 3 yıl ise fabrika çıkışlı yani üretim bandında takılmış lpglidir. Honda Civic LPG’ye hazır olarak (diğer bir ifadeyle lpg dönüşümü tamamlanmış araç) fabrikadan çıkıyor kitler ise yetkili servislerde anlaşmalı bayiler vasıtasıyla takılıyor. Otokoç Landirenzo ile anlaşmıştı ti-Vct focuslsrı fabrikasyon lpgli ve garantili olarak satıyordu bir zamanlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
3 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Sadece fabrika çıkışlı ise kullanırım. Aksi halde Türkiye şartlarında hayatta bulaşmam.

Hangi marka fabrika çıkışlı. Tr de fabrika çıkışlı diye satılanlar bayi çıkışlı BRC felan takıyordu. Honda misal :) fabrikasyon Tofaş vardı ki o zamanı bilmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Muayene tarihine bakın. Eğer 2 yıl ise serviste lpg takılıp zorunlu muayeneye girmiştir, 3 yıl ise fabrika çıkışlı yani üretim bandında takılmış lpglidir. Honda Civic LPG’ye hazır olarak (diğer bir ifadeyle lpg dönüşümü tamamlanmış araç) fabrikadan çıkıyor kitler ise yetkili servislerde anlaşmalı bayiler vasıtasıyla takılıyor. Otokoç Landirenzo ile anlaşmıştı ti-Vct focuslsrı fabrikasyon lpgli ve garantili olarak satıyordu bir zamanlar.

Muayene tarihi fabrika cikisli oldugunu gosterebilir ama ona gore motor uretimi yapildigi bilgisini vermez. O yuzden motor kodlari ile alakali bilgi istedim. Benim bildigim su an Almanya da bifuel lpg olarak Golf ve Polo satildigi. Sitesinde gormustum.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Geçen yıl astra da almanyada fabrika çıkışlı lpg li veya cng li vardı. Kataloglarında yayınlamışlardı.

Muayene tarihi fabrika cikisli oldugunu gosterebilir ama ona gore motor uretimi yapildigi bilgisini vermez. O yuzden motor kodlari ile alakali bilgi istedim. Benim bildigim su an Almanya da bifuel lpg olarak Golf ve Polo satildigi. Sitesinde gormustum. 
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Tahminim doğru çıktı ve aracın katalitik konvektörü dağılmış. Ara ara gelen çiğ benzin kokusu da sanırım bu yüzdendi.Hem doğaya saygımızdan hem cebimize saygımızdan dolayı egzozcuya bıraktım aracı. Üniversal bir konvektör takılacak araca ve komple egzoz temizlenecek. maliyeti sanırm 700 TL bulacak.

İnşallah bu işlem yakıt sarfiyatında bir düşüşe neden olur, düşmese de en azından zehirli gaz üretimimiz olmaz :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Evetttt :) standart sanayi işi arabayı teslim almaya gittiğimde bir sürprizzzz . Son susturucu içinden de ses geliyor ve çürümüş o da değişmesi iyi olur dendi onu da değiştirdik :) 

paket fiyatımız 850 tl oldu. aram arabanın çekişi gidişi inanılmaz dğeişti şoktayım şu anda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Bende de klimali 97 modeli var cok memnunum.. hocam benim motor takozlarindan arka olani arizali sanirim ileri geri vitesi oynatiyor gazdan cekince. Degistirdiginiz markadan memnunmusunuz fark hissettiniz mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
16 saat önce, Onur Doğan yazdı:

Bende de klimali 97 modeli var cok memnunum.. hocam benim motor takozlarindan arka olani arizali sanirim ileri geri vitesi oynatiyor gazdan cekince. Degistirdiginiz markadan memnunmusunuz fark hissettiniz mi?

ben şu anlık memnunum, orijinal gibi olmasa da fena değil. 90 tl parça 50 tl işçilik ödemiştitm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Evcin

Aracımda yaptığım değişiklikleri bu başlık altında detaylandıracağım, 

An itibariyle LPG sistemi bağlandı. 

Bağlandığı km 235.700 KM. Montaj yapılmadan aracı motor ustasına gösterdim herhangi bir sorun yok dedi.

Bağlantı ücreti 1800 TL

Şamandıra kesici role 100 TL.

2aXdZA.jpg

rolentide hafif dengesizlik var ama yağ bakımı sırasında buji buji kablolarını da değiştirdiğim zaman çözüleceğini umuyorum :)

Şimdi sırada yağ bakımı var.:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Hadi hayırlı olsun, tez zamanda kendini amorti edip tasarrufa geçtirir umarım.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
16 saat önce, Sami Demirpaz yazdı:

Hadi hayırlı olsun, tez zamanda kendini amorti edip tasarrufa geçtirir umarım.

psikolojik olarak yetti şu anlık :) En azından sıkışık trafik gördüğümde eskisi gibi kızmıyorum.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Bağlandığı km 235.700 KM. Montaj yapılmadan aracı motor ustasına gösterdim herhangi bir sorun yok dedi.
Bağlantı ücreti 1800 TL
2aXdZA.jpg

rolentide hafif dengesizlik var ama yağ bakımı sırasında buji buji kablolarını da değiştirdiğim zaman çözüleceğini umuyorum [emoji4]

hayırlı olsun. LPG enjektör bağlantısı facia olmuş. enjektör sonrası hortumlar kısa tutulmalı Max 10cm civarı.
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
1 saat önce, Tahir Ak yazdı:
On 15.10.2018 at 12:17, Fatih Evcin yazdı:
Bağlantı ücreti 1800 TL

rolentide hafif dengesizlik var ama yağ bakımı sırasında buji buji kablolarını da değiştirdiğim zaman çözüleceğini umuyorum emoji4.png

hayırlı olsun. LPG enjektör bağlantısı facia olmuş. enjektör sonrası hortumlar kısa tutulmalı Max 10cm civarı.

değişik bir sistem uyguladık dedi gülerek ama bakalım ne kadar verimli çalışacak.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bugün bakım zamanı  :)

GDd7nV.jpg

Lpg montajından sonra rolentide hafif bi sarsılma olmaya başladı bunun da nedenini buji kablolarına bağlamıştım çünkü baya yıpranmış durumdaydılar.

Yağ bakımı yaparken bujiler ve kablolarda aradan çıksın diye hepsini aldım.

Yağ = 75 TL

Buji = 70 TL

Buji kablosu 65 TL

Hava filtresi = 25TL

yağ filtresi 25 TL

benzin filtresi - vardı.

İşçilik de 50 TL ödeyeceğim. :)  236.200 km

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

aracın fazla yaktığını söylemiştim usta sağolsun subap ayarı da yapmış o da 100 tl :) bakalım yakıtta fark olacak mı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Fatih Evcin
10 saat önce, Onur Doğan yazdı:

Son durum nedir emoji4.png

aracın subab ayarından sonra gidişi falan değişti ama yakıtta düşüş olmadı.

Isı sensörünü de değiştirdik o da yakıtta düşüş yapmadı.

Lamda sensörünü değiştirip deneyeceğiz. bu sefer hata kodu direkt O2 diyor sanırm bu sefer zafere ulaşacağız :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...