İçeriğe Yönlendir

Fiat Egea 1.6 Multijet Aracımla İlgili İzlenimlerim

Fatih Mehmet Uslu

Recommended Posts

Murat Öngür
31 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Öncelikle Euro NCAP çarpışma güvenliğini test eder. Yol tutuş ile bir ilgisi yok onun. Yol tutuş için geyik testine vs. bakabilirsiniz.

Sınıflandırmayı aks aralığı üzerinden yapanlar Linea C sınıfı diyor ama alakası yok, Punto'nun bagaj eklenmişi o kasa. Dolayısıyla B ya da B+ diyebiliriz. Bu sınıfta sedan olarak Symbol var, 206 sedan vardı o yıllarda, Dacia'nın bir modeli vardı, çok fazla alternatif yok. Son dönem Skoda Rapid, Seat Toledo vs. geldi. Bu sınıflandırmanın net bir cetveli yok zaten.

Yol tutuşa gelince, ben Linea mükemmel yol tutuyor demiyorum, beklentilere ve sınıfına göre iyi tutuyor diyorum. Direksiyon hissi yine beklentiye göre gayet iyi. En azondan benim kullandıklarım öyleydi. Piyasadaki Linea'ların çoğu taksi ya da taksi çıkması, bakımsız, lastikleri kötü ve 185 taban. Düzgün bakılmış, iyi lastikli 1.4 T-Jet Linea bir çok arabayı üzer trafikte.

C sınıfı olsalar da Megane, Fluence, Civic ya da Corolla'nın iyi yol tuttuğunu düşünmüyorum. Ceed kullanmadım bir fikrim yok ama C sınıfı ve yol tutuş deyince 1- Giulietta, 2 - Focus, Astra ve Golf 3. lüğü paylaşabilir. BMW 1 serisi arkadan itiş olduğu için başka bir dünya.

Fiat çok güçlü motor sporları alt yapısı olan bir marka. Özellikle Türkiye pazarında ekonomik modellerle öne çıkıyor ama gözünüzde çok da küçültmeyin.

Fiesta da aynı katogoride . 

konu motora gelince fiatın motoru gerçekden iyidir , ona katılıyorum uzun ömürlüdür fiat motorları.

Guilettayı kullanmadım ama  focusu geçtiğini pek sanmıyorum focus hemen hemen kategorisinde en iyisi.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
11 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

Fiesta da aynı katogoride . 

konu motora gelince fiatın motoru gerçekden iyidir , ona katılıyorum uzun ömürlüdür fiat motorları.

Guilettayı kullanmadım ama  focusu geçtiğini pek sanmıyorum focus hemen hemen kategorisinde en iyisi.

Focus'un tüm kasalarını kullandım. Giu daha rijit, direksiyonu daha iyi ve daha iyi yol tutuyor. Direksiyon hissi Focus 1'e yakın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
50 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Yol tutuşa gelince, ben Linea mükemmel yol tutuyor demiyorum, beklentilere ve sınıfına göre iyi tutuyor diyorum. Direksiyon hissi yine beklentiye göre gayet iyi. En azondan benim kullandıklarım öyleydi. Piyasadaki Linea'ların çoğu taksi ya da taksi çıkması, bakımsız, lastikleri kötü ve 185 taban. Düzgün bakılmış, iyi lastikli 1.4 T-Jet Linea bir çok arabayı üzer trafikte.

Babamda var T-Jet Linea. İlk seri 120 Hp sanırım. Spor kullanımda çok agresifleşiyor aynen.. Linea demeye şahit lazım..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
3 dakika önce, Cem Işık yazdı:

Babamda var T-Jet Linea. İlk seri 120 Hp sanırım. Spor kullanımda çok agresifleşiyor aynen.. Linea demeye şahit lazım..

İtalyanlar azıcık beygir görünce kendinden geçiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Fatih Mehmet Uslu

Egeam ile 15 bin km yol yapmışım. Şimdilik bir sorun çıkarmadı. Ancak kaşıntılarım da mevcut. Döviz yükselmeyipmlastik fiyatları uçmasaydı 17 jant düşünüyordum. Alfa romeo jantları egeaya uyumlu, yakışan güzel jantlar var. Ama lastik fiyatları nedeniyle vazgeçtim. 

Bir sorum olacak; servis bakımlarda 0w-30 opar motor yağı kullanıyor. Ancak internette yaptığım araştırmalarda opar yağın çok da kaliteli olmadığını okudum. Aynı özellikleri karşılayan başka marka yağ kullanmak istedim ancak van daki  servis garanti dışı kalacağı konusunda ısrarlı. Cesaret edemedim başka yağ alıp servise götürmeye. 5 yıl garantisi olduğu için de garanti dışı kalsın istemiyorum. Fiat servislerinin hepsinin tutumu aynı mıdır bu konuda.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Mehmet Uslu

Dün istanbul maslakta bulunan sezginler fiat bayiinde 3.cü bakımını yaptırdım. Aracım 40 bin km ye geldi. Normalde 20 bin km de bir veya senede bir yapılıyor bakımları. Ben hep senesi dolduğundan bakıma giriyorum. Bu bakım 1464 tl tuttu. 7 taksit yaptılar. Neler yapıldı bu paraya derseniz. Standart yağ ve filtrelerin değişimi dışında, fren hidroliği ve şanzıman yağı tamamen değişti, mazot filtresi de her bakımda değişiyor zaten. Ek olarak carbon temizliği ve manifolt temizliği yapıldı. Ayrıca 1400 devir civarında motor yüke bindiğinde motordan bir hırıltı veya homurtu gibi ses geliyordu. Bakımda geçebilir o yüzden bakımdan sonra kontrol edelim dedi usta. Hakkaten bakımdan sonra ses kesilmişti. Sesin kaynağını bilmiyorum ama geçen kış artmaya başlayan bi ses olduğundan ben dpf dolmaya başladığı için geliyor diye düşünüyordum. Ancak van dan İstanbul a yol yapınca dpf iyice temizlenir ve ses kesilir diye bekliyordum, alakası yokmuş dpf ile. Belki başına gelen olursa bilgisi olsun diye yazdım. Bakımda yapılan işlemlerden sonra bu homurtu sesi tamamen kesildi. Ayrıca fren balatalarının da azaldığını biliyordum. Serviste uyardılar. İndirim vs ile 310 tl ye 4 fren balatasını da değiştirdim.  Fren balataları yukarıda yazdığım fiyata dahil değil. Bakımlar biraz maliyetli ancak garantisi bitmesin diye idare ediyoruz işte.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hayırlı olsun, bende bu haftalarda 500ü 140k bakımına sokacağım ortalama 1000 fiyat verdiler ama gidince net fiyatı paylaşırım. Bu fiyatlar artık normal geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

63900 e sıfır veriyorlar en boş paket 1.4 benzinli cumartesi bakmaya gidicem.  Sıfır araba diye alınır

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Serdar Göktaş yazdı:

Sizin arabanın 1.6 dizel otomatikleri nasıldır? 

Otomatiğini hiç kullanmadım ama testlerdeki yorumlardan fikir edinebilirsiniz. Çekişi yeterli, tüketimi şehir içi biraz yüksek 6 küsür litre yani, ama uzun yolda 4 lere inmek kolay. Çift kavrama otomatikleri.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mustafa Tüfekçi yazdı:

63900 e sıfır veriyorlar en boş paket 1.4 benzinli cumartesi bakmaya gidicem.  Sıfır araba diye alınır

69 oldu araç bayide :(

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

310’a orijinal 4 balata çok iyiymiş. 

400 demişlerdi başta, anan aşşağı baban yukarı, vandan geldim falan derken düştüler.

Bakımı da biraz dolu dolu yaptırınca işçilik almadılar sanırım balatalardan.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hayırlı olsun, tatmin eder idare eder bir araç, biraz kullandım, Sani ye katılıyorum, yeni Linea diyorum bende, hatta ilk bindiğimde linea sandım sonra uyandım :)

motor denildiği gibi güzel,  yol tutuş falan idare eder bir Ford değil tabii, Fiatın yarış altyapısı falan var denmiş, evet var, ama ne yazıkki bizde satılan araçlarının 500x (oda kaliteden kurtardı) hariç tamamı hikaye, o deneyim tam yansıtılmıyor nedense...

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli
Mustafa Tüfekçi yazdı:

69 oldu araç bayide :(

Hurda parasını mı eklediler, yoksa fiyatlar mı artmış

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Emrah Musalli yazdı:

Hurda parasını mı eklediler, yoksa fiyatlar mı artmış

Hurda parası arttı

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Egea Hb giriş modeli 75bin falan, gayet güzel donanım var, fiyatı mantıklı.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Tam bir ekonomi aracı. Parça sorunu olmaması ve olursa da ucuz olması, her yerde servis usta bolluğu, yakıtı, fiyatı çok çok ideal. 

Ama ben ailemi bindirdiğim arabayı seçerken ncap’tan 3 yıldız almış araç seçmem. 3 yıldız testi geçmek için en düşük seviye. 

İç trim kalitesi fiyatına göre. Eleştirmek haksızlık olur. Donanım paketi de fiyatına göre 2 tım düşük. O paralara daha çok şey koymalılardı. Son olarak motoru. Bu aracın motoru ara küçük hızlanmalarda keyif verici. Torku çok keyifli özellikle. 

Bir kötü özelliği daha var. Göğüse biraz sert bir şey sürterse veya tırnak sürterse çizik izi kalıyor garip şekilde. 

Kazasız belasız keyifli sürüşler. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Evren Erakçora yazdı:

2010 mazda da bugün euroncap a girse 3 yıldız ancak alır. Kriterler değişti. 

https://www.euroncap.com/tr/results/fıat/tipo/25458

Yanlış hatırlamıyorsam yeni kriterler getirildi. Bunlar daha çok elektronik destek sistemleri ile ilgili. 

https://cdn.euroncap.com/media/7481/euroncap_mazda_3_2009_5stars.pdf

https://cdn.euroncap.com/media/48528/euroncap-fiat-tipo-fiat-tipo-datasheet.pdf

iki araca ait çarpışma notları ve değerlendirmeleri mevcut. Ayrı ayrı değerlendirme yapılabilir. 

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Fatih Mehmet Uslu

Aracı aldığımdan bu yana memnun olmadığım bir durum var. Dijital klima ayarladığım ısıyı ayarlayamıyordu. Şehir içi kısa mesafelerde fark etmesem de uzun yola çıktığımda eski focusumun dijital klimasının tadını vermiyordu. Sürekli dereceyle oynamam gerekiyordu. Geçen gün daha ilginç bir durum oldu, dış hava sıcaklığı 4 derece iken araba güneşte kaldığı için içerisi çok ısınmıştı. Aracın içini soğutmak için en soğuk ayara aldım ancak araba soğumayınca fark ettim ki peteklerden sıcak hava üflüyordu. En sıcak konuma alıp tekrar en soğuğa getirdim böylelikle soğuk üflemeye başladı. Sanırım daha önce uzun yolculuklarda yaşadığım düzensiz sıcaklık durumu da bununla ilgili olabilir. Forumlarda biraz araştırdım. Kalorifer kutusu diye bir parça değişiyormuş ve kronikmiş bu arıza. Ancak bu parçanın değişmesi için de ön göğüsün sökülmesi gerekiyor sanırım. Aracın garantisi devam ettiği için ücretsiz değişim yapılır diye tahmin ediyorum. Daha önce düzensiz ısı nedeniyle 2 deda servise gittim, güncelleme yapıp göndermişlerdi. Tekrar servise götürcem bakalım, neticeyi yazarım buraya, başka birisinin de başına gelirse bilgisi olsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Aracı aldığımdan bu yana memnun olmadığım bir durum var. Dijital klima ayarladığım ısıyı ayarlayamıyordu. Şehir içi kısa mesafelerde fark etmesem de uzun yola çıktığımda eski focusumun dijital klimasının tadını vermiyordu. Sürekli dereceyle oynamam gerekiyordu. Geçen gün daha ilginç bir durum oldu, dış hava sıcaklığı 4 derece iken araba güneşte kaldığı için içerisi çok ısınmıştı. Aracın içini soğutmak için en soğuk ayara aldım ancak araba soğumayınca fark ettim ki peteklerden sıcak hava üflüyordu. En sıcak konuma alıp tekrar en soğuğa getirdim böylelikle soğuk üflemeye başladı. Sanırım daha önce uzun yolculuklarda yaşadığım düzensiz sıcaklık durumu da bununla ilgili olabilir. Forumlarda biraz araştırdım. Kalorifer kutusu diye bir parça değişiyormuş ve kronikmiş bu arıza. Ancak bu parçanın değişmesi için de ön göğüsün sökülmesi gerekiyor sanırım. Aracın garantisi devam ettiği için ücretsiz değişim yapılır diye tahmin ediyorum. Daha önce düzensiz ısı nedeniyle 2 deda servise gittim, güncelleme yapıp göndermişlerdi. Tekrar servise götürcem bakalım, neticeyi yazarım buraya, başka birisinin de başına gelirse bilgisi olsun.

Alfalarda da var, kalorifer klapesinden kaynaklanıyor sanırım. Garantiden çözerler inşallah, yoksa İstanbul'da daha uyguna çözen özel servisler vardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Selim Bilgin yazdı:

Alfalarda da var, kalorifer klapesinden kaynaklanıyor sanırım. Garantiden çözerler inşallah, yoksa İstanbul'da daha uyguna çözen özel servisler vardı.

Siz alfada yaşamışmıydınız böyle bir sıkıntı. Klima sistemi ortak olabilir.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Siz alfada yaşamışmıydınız böyle bir sıkıntı. Klima sistemi ortak olabilir.

Ben yaşamadım ama forumlarda gördüm, giulietta kalorifer ısıtmıyor filan diye aratırsanız çıkabilir. Klima düğmelerimiz aynı egea ile, arka tarafta da ortak parça olabilir.

http://srcotomotiv.com/ ile de irtibata geçebilirsiniz garantiden çözülmezse, ilgili orijinal parçayı gönderebilir Sercan. 

https://www.instagram.com/p/B5-cFt7FVOT/ 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Selim Bilgin yazdı:

Ben yaşamadım ama forumlarda gördüm, giulietta kalorifer ısıtmıyor filan diye aratırsanız çıkabilir. Klima düğmelerimiz aynı egea ile, arka tarafta da ortak parça olabilir.

http://srcotomotiv.com/ ile de irtibata geçebilirsiniz garantiden çözülmezse, ilgili orijinal parçayı gönderebilir Sercan. 

https://www.instagram.com/p/B5-cFt7FVOT/ 

Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...