İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Şanzıman Yağ Değişimi ve Fren Hidroliği Değişimi

İhsan Yıldırım

Recommended Posts

İhsan Yıldırım

Arladaşlar herkese merhaba,

2009 model mk4 1.6 manuel şanzıman aracımız var 

merak ettiğim konu manuel araçlarda özelliklede bizim araçlarda şanzıman yağ değişimi gereklimidir? Gerekli ise kaç km de ve neden yapılmalı bir çok kişi farklı konular anlatmış net  birşey yok son olarak hangi yağ konulmalıdır?

diğer bir husus fren hidroliği değişmelimidir değişecekse  nasıl bir izlenmeli ne yapılmalıdır bilgisi olan tecrube edinen arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim

bu arada araç 190.000 e gelmek üzere bu aracı kullanan arkadaşlar var ise araçla ilgili bir kaç konu danışmak istiyorum 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Manuel şanzıman yağının değişim periyodu yoktur ömürlüktür.  Fren hidroliğini her 2 yılda bir yenilemeniz gerekmektedir bunun için özel cihazlar var sistemde hava yaptırmadan değiştirilebiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Fren ve direksiyon hidroliğini yenilemeniz bariz fark oluşturur. Kontrol kalemi gibi bir cihazla hidrolik deposundan iletkenliği ölçülüp fikir alınır. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

sıcak memleketlerde firen hidroliği senede bir defa yenilenmesi iyidir.Manuel şanzımanda sorun yok ise hiç ellenmemesi eftaldir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben olsam şanzuman yağını da değiştiririm. Belli aralıklarda.

Herşeyin bir ömrü vardır bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
27 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

Manuel şanzıman yağı değişmez. Şanzımanın ömrü araçtan kat be kat fazladır çünkü kullanıcı ve üretim hatası dışında parçanın sonunu görmek oldukça güçtür. Daha doğrusu ya hep ya hiç prensibi geçerlidir. Belli periyodik aralıklarla değişim yapılıyorsa şanzıman sağlığı için iyidir sorun olmaz. Ancak uzun süre değişmeyen şanzıman yağı yenilenince sisteme alışmış olmayan yeni yağ mekanik sorunlara yol açmaktadır. 10 yaşında araçta hiç değişmediyse hiç bulaşılmaması daha faydalıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Manuel şanzıman yağını balata değişimi için açtığınızda değiştirmeniz kafidir. Bir çok araç için genellikle böyledir ama yine de servis kitapçığına bakılmalı.

Direksiyon hidroliğini de 2 3 yılda bir değiştirmek fayda sağlar yine bunun için de üretici önerisine uymak daha iyi olur

Fren hidroliğini de 40bin /2 yıl gibi üretici önerisine göre değiştirmek iyidir. Püf noktası eski yağ tüm tekerden bolca akıtılıp temiz sıvı gelene kadar bu işlemi yapmaktır.

Zira ustacıklar: ağğğğğğibi hittrolik ömürlüh olur çok değiştirmek istesen hazneden eskisini çekip yenisini koyalım derler ki boşuna çabadır

Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Manuel şanzıman yağını balata değişimi için açtığınızda değiştirmeniz kafidir. Bir çok araç için genellikle böyledir ama yine de servis kitapçığına bakılmalı.
Direksiyon hidroliğini de 2 3 yılda bir değiştirmek fayda sağlar yine bunun için de üretici önerisine uymak daha iyi olur

Misal Focus 1 için baskı balata değişimi olacaksa yağı tamamiyle değiştirmek imkansız ancak ilave yapmış oluruz sistem toptan 2.3 lt yağ alıyor değişim esnasında ise çıkanın yerine 1 lt yağ eklenmesi yeterli oluyor kitapçık ise şanzıman yağı ile direksiyon hidroliği değişmez ömürlüktür der. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Zenit saati gibi çalışan manuel şanzuman 400.k civarında dağıldı. Açtık. Yağımsı bişey çıktı. Ömür boyu kavramını hala idrak edemiyoruz. 340.k olunca triger değişimi için motoru alınca yağı değiştireceğim. 240.k bakımında yoktum araç başında. Yoksa o zaman değişim yaptırırdım
Manuel şanzıman yağının değişim periyodu yoktur ömürlüktür.  Fren hidroliğini her 2 yılda bir yenilemeniz gerekmektedir bunun için özel cihazlar var sistemde hava yaptırmadan değiştirilebiliyor.
Koray, ömür kavramı insan harici tüm nesneler için 10 yıl. Bunu zamanında planlı eskitme sistemini devreye alınca çıkardılar.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Manuel şanzıman yağı değişmez. Şanzımanın ömrü araçtan kat be kat fazladır çünkü kullanıcı ve üretim hatası dışında parçanın sonunu görmek oldukça güçtür. Daha doğrusu ya hep ya hiç prensibi geçerlidir. Belli periyodik aralıklarla değişim yapılıyorsa şanzıman sağlığı için iyidir sorun olmaz. Ancak uzun süre değişmeyen şanzıman yağı yenilenince sisteme alışmış olmayan yeni yağ mekanik sorunlara yol açmaktadır. 10 yaşında araçta hiç değişmediyse hiç bulaşılmaması daha faydalıdır.

Bu konuşmanın aynısını otomatik şanzuman yağı içinde servis söylüyor. Yağın bir ömrü vardır. Hiç çalışmayan arabada yılda bir yağ değişimi gerekiyor diyorlar neden?
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

MDRby9.jpg

Örnek 6 ileri manuel tabanlı şanzıman; hem VW hem Mercedes kullanıyor.  Yağ değişim aralığı 320.000km veya 10 yıl yazmaktadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Koray, ömür kavramı insan harici tüm nesneler için 10 yıl. Bunu zamanında planlı eskitme sistemini devreye alınca çıkardılar.

Bende manuel Opel varken ben değiştirdim.

Otomatik mondeo bende 140 bin km oldu(240bin km oldu) 3 kez değiştirdim.

Geçen bir arkadaşın mondeo. 270binde servis değiştirmeyin demiş

Değiştirdik araç kendine geldi. İçinden çıkan yağ dediğin gibi yağ değil. Otomatikte çıkan yağı görünce manuel ne farklı da yağ daha temiz çıkacak merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
MDRby9.jpg
Örnek 6 ileri manuel tabanlı şanzıman; hem VW hem Mercedes kullanıyor.  Yağ değişim aralığı 320.000km veya 10 yıl yazmaktadır.

Sonuçta bir ömrü varmış. Türkiye şartlarında yoğun trafik ve sıcak iklimde bu değerler değişebilir.
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Kafam dahada cok karisti ne diyorsunuz simdi :)

hidrolik ve fren sıvılari degisecek tmm

ama sanziman hala soru isareti degistirirsem cikabilrcek sorunlar nedir acaba ayrica benim arac icin en saglikli orjinal sanziman yagi hangisidir?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 saat önce, İhsan Yıldırım yazdı:

ama sanziman hala soru isareti degistirirsem cikabilrcek sorunlar nedir acaba ayrica benim arac icin en saglikli orjinal sanziman yagi hangisidir?

Mehmet hoca daha iyi bilir o değiştirin diyorsa siz değiştirin.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Mangaldan akan yağa benziyor  :mangal:

24 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

2005 manuel 110000 km de fiestamin keyfi olarak sanziman yagini degistirmistim. İcinden cikan yağ durumu :

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
2 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Aklima neden sokuyosun sen! Kuzularin hepsi sele kapildi 😲😲

Yorum bağlantısı
Fatih Emre
11 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

LA4WYb.jpg

200.000km sonunda diferansiyel yağının renk durumu en sağdaki büyük plastik şişedeki şekilde idi. Yeni yağ ortadaki ufak şişede. Renk farkı ortada.

3 saat önce, İhsan Yıldırım yazdı:

Resimdeki yağ tipini manuel şanzımanınızda kullanabilirsiniz.

ngnbLM.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
18 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Aklima neden sokuyosun sen! Kuzularin hepsi sele kapildi 😲😲

Koca yaz geçti bir mangal yakamadım :( 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Mehmet hoca daha iyi bilir o değiştirin diyorsa siz değiştirin.

Ben öyle bir iddiada bulunmadım. Sizin gibi görüşlerimi paylaştım.
Kendi şahsi görüşüm. "Ben olsam Değiştiririm." Sizin şahsi görüşünüz "Ben olsam değiştirmem."
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

Otomatik ve manuel yağı aynı şey değil, biri yağlama yapıyor eksikse tamamlanır. Değişime gerek yoktur, diğeri yani otomatik yağı arabayı yürütür. İşi zordur ömrü kısa olur. Ustanız kontrol etsin eksikse tamamlasın. Zaten kötü durumda olsa vites geçişleri falan kemikli olur zor geçer vitesler.  

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Değil Serkan. Viskozite bozuluyor. Yağlama ve aşınmaya engel olamıyor. Finalde ilk önce yatak rulmanları karıncalanma yapıyor ( havadan gelen nem ile). Sonrasında dağılma başlıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Değil Serkan. Viskozite bozuluyor. Yağlama ve aşınmaya engel olamıyor. Finalde ilk önce yatak rulmanları karıncalanma yapıyor ( havadan gelen nem ile). Sonrasında dağılma başlıyor.

Kötüyse zaten vites geçişleri zor olur dedim, ilk emareyi görünce değiştirilir ama değişim periyodu yoktur boşa masraftır derim bir hurdacı olarak.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İşine geliyor tabi. Çok zalım gördüm seni bayım.

Emare olmuyor genelde. 3000 dd ile dönerken çattadanak gidiyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...