İçeriğe Yönlendir

Arabayı Isıtmadan Yola Çıkmak, Rampa Aşağı Viteste İnmek

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Çalıştığım firmada, trafiğe kalmamak için arabamı o istikamete düz bir yere park ediyorum. Mesai bitince motoru çalıştırıp aracımı 10 15 saniye ısıtıp, rölanti devrinde hafif gaz vererek takribi 8 9 km hızla rampaya kadar gelip, çokda dik olmayan hafif rampa aşaği saate 15 20 km hızla 3ncü vitesde takribi 1200 devirle minimum motor freni ile iniyorum. Ufak rampalı bir kavşağı hafif gaz vererek çevre yoluna bağlanıyorum. Dur kalk trafiğe dalıyorum... 

Burda maksat motoru ısıtmak için beklemek yerine , yer çekimini kullanarak motora fazla iş düşürmeden, ısınmasını sağlamak ve trafiğe kalmadan yola düşmek. 

Ben sizce hatalımı yapıyorum. Yoksa fazlamı pintiyim. Motorun ısınması için gereken zamanı bu sureçte  sağlıyorum. Yakıtımdan  tasarruf ediyorum

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bence doğru, beklerken hem zaman hem yakıt kaybı oluyor. Araç kitapçıklarında benzer tavsiyeler var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence de doğru. Ben de böyle yapıyorum düz yerdeysem. Yokuş çıkacaksam 1dk kadar ısınmasını bekliyorum. Bu sırada radyoya bakarım, telefonumu cepten çıkarırım, anahtarımı çıkarırım, kemerimi takarım vs.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Isınma süreleri yaz ve kış aylarında değişiyor sanırım. Ben de yazın 1 dakika falan ısınmasını daha doğrusu motorun yağlanmasını bekliyorum. Kışın bu süreyi biraz daha uzun tutuyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Pinti değil akıllısınız.. 

Bu devirde bu motorları rolantide ısıtmak gerekmez.. Zaten ısınmaz.. 

Soğukken gazı köklemediğiniz sürece bir şey olmaz.. Kökleyince de bir şey olursa da biz görmeyiz. Sadece yakıt yakar.. 

Aynen devam edin bence. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kışın rölantide 30 dk da ısınan araç yolda 10 dk de tam ısısına ulaşıyor. Bizzat test ettim. Tavsiye edilen yüksek devire girmeden aracın yolda ısıtılmasıdır.

Marşa bastığım gibi yola çıkarım.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
35 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Kışın rölantide 30 dk da ısınan araç yolda 10 dk de tam ısısına ulaşıyor. Bizzat test ettim. Tavsiye edilen yüksek devire girmeden aracın yolda ısıtılmasıdır.

Merhaba,

kaybolan kardeşiniz olabilirim, özelden görüşelim.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Sonuçta aracın ısınmasından kasıt , yağ pompasının yağı heryere ulaştırması değil mi? dolayısıyla telefonu çıkar radyo ayarla klimayı ayarla kemeri tak derken neredeyse 1 dk zaman gidiyor. araç o sürede yağı her tarafa ulaştırmış olur. kışın da bu süre yağ viskozitesine bağlı hemen hemen aynıdır. bende araca biniyorum , çalıştırıyorum , klimaydı kemerdi derken yeterince ısınıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Merhaba,
kaybolan kardeşiniz olabilirim, özelden görüşelim.
Bu kadar mi benzeriz mi diyorsun [emoji4]
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı

arabaya binerim. kontağı açarım lamabların sönmesini beklerken kemeri takarım sonra marşa basarım teybi açarım vitese alır devam devam ederim

kışın - 20 de olsa yazın +50 de olsa hep aynıyım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
4 dakika önce, Ali Gök yazdı:

arabaya binerim. kontağı açarım lamabların sönmesini beklerken kemeri takarım sonra marşa basarım teybi açarım vitese alır devam devam ederim

kışın - 20 de olsa yazın +50 de olsa hep aynıyım. 

Varacağın yere gelirken durmadan son 3 mt önce motoru durdurup araba durunca el freni çekiyor musun ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
8 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Varacağın yere gelirken durmadan son 3 mt önce motoru durdurup araba durunca el freni çekiyor musun ? 

El frenim tutmadığından yapmıyorum onu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
1 dakika önce, Ali Gök yazdı:

El frenim tutmadığından yapmıyorum onu

Brodway tam o iş için. Fırına yanaşırken son 3 mtde stop et aksın kendiliğinden araba. 🤣

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
12 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Brodway tam o iş için. Fırına yanaşırken son 3 mtde stop et aksın kendiliğinden araba. 🤣

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İlk çalıştırmada ,marşa basarım vitese takarım mümkün olan en düşük devirde hareket ederim. Radyoyla telefon çıkarmayla vakit kaybetmem, radyom hep açıktır kontakla beraber çalmaya başlar, telefon çantamdadır, çanta yan koltukta  :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
15 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

çanta yan koltukta

Trafikte camı patlatıp çarptılar mı abi hiç seni :)

Babama teşebbüs etmişlerdi. Babam kolundan yakalayıp araba içinde bi tokat atmış ama ikinciye yetişemeden kaçmış eleman.

Koltuğa asla koyma, koltuk altı iyidir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Marşa basıldığı andan itibaren yağ aşırı besleme olan sistem varsa ilk oraya, saniyeler olmadan üst kapağa ulaşıyor. Dip gaz yapma. Marşa bas yürü

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
38 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Trafikte camı patlatıp çarptılar mı abi hiç seni :)

Babama teşebbüs etmişlerdi. Babam kolundan yakalayıp araba içinde bi tokat atmış ama ikinciye yetişemeden kaçmış eleman.

Koltuğa asla koyma, koltuk altı iyidir.

Haklısın Sani :) Başa geldikten sonra tüh demenin faydası yok. En iyisi çanta taşımamak aslında ama telefon, cüzdan, ev anahtarları, araba anahtarı, İstanbul Kart, kulaklık (eskiden sigara da vardı)ve ufak tefek bikaç şey daha... Ceplere sığmaz bunlar :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Şimdi, Önder Özcan yazdı:

Haklısın Sani :) Başa geldikten sonra tüh demenin faydası yok. En iyisi çanta taşımamak aslında ama telefon, cüzdan, ev anahtarları, araba anahtarı, İstanbul Kart, kulaklık (eskiden sigara da vardı)ve ufak tefek bikaç şey daha... Ceplere sığmaz bunlar :(

Telefon cüzdan ve araba anahtarı var, ev anahtarını torpidoda bırakıp eve giderken alıyorum. Kulaklık kullanmıyorum(henüz ehtiyarlamadım :p)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
11 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Telefon cüzdan ve araba anahtarı var, ev anahtarını torpidoda bırakıp eve giderken alıyorum. Kulaklık kullanmıyorum(henüz ehtiyarlamadım :p)

Senin cüzdanla benim cüzdan arasında biraz fark var ama :D  (küçük cüzdan kullanacak kadar fakir değiliz çok şükür :p)

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Senin cüzdanla benim cüzdan arasında biraz fark var ama :D  (küçük cüzdan kullanacak kadar fakir değiliz çok şükür :p)

aha... cekirdek verin 🙄

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)
4 saat önce, Metin Akbal yazdı:

En doğru olanı budur. Yüksek vites düşük devirde yağlama daha iyi sağlanacağından motorun en kısa sürede ideal çalışma ısısına daha çabuk ulaşılır. Bu durum rölantide aracın ısınmasını beklemeye nazaran bizzat soğuk çalıştırmadan kaynaklı aşınmayı önler.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
15 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Nakit taşıyamıyorum :thank_you2: :crazy:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...