İçeriğe Yönlendir

208 ESP Ara Sıra Kendi Devreye Giriyor

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Evimizin ikinci ufaklığı 2015 1.2 Vti Access otomatik  7380 km de. ilk bakımını ilk yaşında 1400km deyken yapıldı. 2 yıldır ikinci bakım yapılmadı. Araçta düz yolda giderken bazen ESP ışığı yanıp sesli uyarı veriyor. (Patinaj yapmıyor) Ancak her zaman vermiyor. Forumda PUG tecrübesi olan biri varsa fikrini paylaşabilirse sevinirim.

Birde Ankara"da periyodik bakım için servis tavsiye etmek isteyen varsa buyursun :)

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Önce lastiklerden şüphe edilmeli.

56 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

2 senedir bakım yapılmamış mı anladığım? Nasıl bi özgüvendir Erhan bey :)

Bu kilometre ve kullanımında hiçbir şey olmaz. Motor 500k gideceğine 400k gider onu da sahibi görmez 😊

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Benim anladığım kayma olmadan esp ışığı yanıyor. Öncelikle arıza kodu atıyor mu bir bakmak lazım. Mutlaka atıyordur. 

Bir çok sebebi olabilir. Teker devir sensöründen tutun da yanal ivme sensörü, hatta fren pedalı müşürüne kadar her şey olabilir.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

2 senedir bakım yapılmamış mı anladığım? Nasıl bi özgüvendir Erhan bey :)

Araç günlük 8 km kullanılıyor. Pek yıpranmadığı için bakımı epey ertelemiştim. Hatta 10k ya kadar bekleyecektim ama esp olayını bir göstereyim dedim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
54 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Araç günlük 8 km kullanılıyor. Pek yıpranmadığı için bakımı epey ertelemiştim.

en son bunu diyenin motorunda ana kol yatak sarmıştı

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Koray Demir
19 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

en son bunu diyenin motorunda ana kol yatak sarmıştı

5000 km de bir gereğinden fazla bakım yapıp durduk yere yağlamayı kesen keza conta yakan sıfır araçlar gördük.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konuya dönecek olursak. :)
Bence esp devreye girmiyor. Aksine devreden çıkıyor.
İlk önce araç şarjı kontrol edilmeli. Varsa hata kodlarına bakılmalı

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 dakika önce, Koray Demir yazdı:

5000 km de bir gereğinden fazla bakım yapıp durduk yere yağlamayı kesen keza conta yakan sıfır araçlar gördük.

yağlama kesen conta yakmaz. conta aşırı sıcaklık ile yamuklaşan üst ve altın aralığının ayrılmasıdır.

km başı bakım yapmak da şansı tesadüfü kaderi etkilemez. bahtsız bedeviyi o kutup ayısı gider fizanda da bulur :rofl:

otomotiv üreticilerinin bakım yazıları şiir değildir, tekniktir. uymalı.

7 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Konuya dönecek olursak

keşke.... konu sapmasa

• Beğen 6
Yorum bağlantısı

Esp devrede iken de ikaz çıkar devre dışı olunca da.

Esp bileşenleri kontrol edilmeli.

Abs sensör/selenoidler

Esp beyni

yahu rate sensör

Direksiyon açı sensör.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

yağlama kesen conta yakmaz. conta aşırı sıcaklık ile yamuklaşan üst ve altın aralığının ayrılmasıdır.

km başı bakım yapmak da şansı tesadüfü kaderi etkilemez. bahtsız bedeviyi o kutup ayısı gider fizanda da bulur :rofl:

otomotiv üreticilerinin bakım yazıları şiir değildir, tekniktir. uymalı.

İkisini ayrı ayrı kastetmiştim. Konudaki esas soruna bir çözüm bulabildiniz mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

ESP ışığı yanıp sesli uyarı veriyor.

arıza kodu okunmadan yorum yapmak bu gibi arızada mümkün değildir. açı sensörüne katılıyorum mesela ancak öncelikle yetkili servisinde kod okutunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır

Forumda esp ile ilgili iki tane konu buldum. Belki işinze yarayacak biliger vardır.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/244807-2006-model-307-xt-premium-esp-sorunu/

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/185910-esp-sorunu/?tab=comments#comment-809188

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Merhabalar

Bugün aracı servise götürdüm . hem periyodik bakımı yapıldı hem esp ışığı sorununa bakıldı. Sorunun kaynağı oldukça basitmiş.

Akü kutup başı gevşediği için beyin ile arasındaki iletişim zaman zaman kesildiğinden hataya sebebiyet veriyor ve enteresan şekilde esp lambasını yakıyormuş. Kutup başı sıkılınca sorun halloldu.

polen+yağ+hava filtresi + motor yağı + işçilik ile 350TL ödedim. yaptırdığım yer;  Atisan daki Vatan Peugeot

On 09.08.2018 at 22:45, Mehmet Ozyurek yazdı:

Konuya dönecek olursak. :)
Bence esp devreye girmiyor. Aksine devreden çıkıyor.
İlk önce araç şarjı kontrol edilmeli. Varsa hata kodlarına bakılmalı

bu arada Mehmet Beyi de tebrik ediyorum. Uzaktan tam nokta atışı yapmış.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
15 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

polen+yağ+hava filtresi + motor yağı + işçilik ile 350TL ödedim. yaptırdığım yer;  Atisan daki Vatan Peugeot

Yetkili servismi burası ?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

inşallah sorun odur. 

benim fluancem varken ara sıra abs ışığı yanıyordu .  servis dediki akü kutup başı gevşekmiş ondan yapıyor sıktık düzeldi dedi. arabayı aldım yine aynı. 

abs kaptüürmü sensörümü ne kabrosu sıyrıkmış özellikle sudan geçince direk devre dışı kalıyormuş. gittim servise dedim hanü aküydü bu yine bozuk sonra buldular da yaptılar

geçmiş olsun . 350 tl ye yetkili serviste bakımmı yaptırdınız şuan ağzım açık kaldı 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
4 saat önce, Ersen Tapan yazdı:

Yetkili servismi burası ?

Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

inşallah sorun odur. 

benim fluancem varken ara sıra abs ışığı yanıyordu .  servis dediki akü kutup başı gevşekmiş ondan yapıyor sıktık düzeldi dedi. arabayı aldım yine aynı. 

abs kaptüürmü sensörümü ne kabrosu sıyrıkmış özellikle sudan geçince direk devre dışı kalıyormuş. gittim servise dedim hanü aküydü bu yine bozuk sonra buldular da yaptılar

geçmiş olsun . 350 tl ye yetkili serviste bakımmı yaptırdınız şuan ağzım açık kaldı 

Özel servis. Yetkili 750 tl istemişti . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Benim pejo da aku bitmeye yakinken arada sirada ilk calistirmada esp isigi yakiyordu. Demek ki pejoda aku sorunu esp isigindan anlasiliyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...