İçeriğe Yönlendir

Hypermiler Nedir? Sürüş ve Özgül Yakıt Tüketimleri Üzerine

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
14 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Doğru, bundan yavaş tehlikeli olabilir, ama maksat tasarrufsa hızı en az 10km daha düşürmek lazım.

Bu resimde 1986 model golf gti hız tüketim grafiği görünüyor. 

Göründüğü gibi en düşük tüketim 45 mpg tüketime 43 mil hızla 5. Vitesde yakalamış . 

http://metrompg.com/zoom_image.htm?H=414&W=581&ZoomFile=florida-speed_vs_mileage-z.gif&Caption=(Source<%2Fa>)
&title=Golf GTI graph##

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Abi bu verileri nereden buluyorsun ? [emoji3] Merak ettim golf 1.6 fsi için en ekonomik devir- hız nedir acaba. Max torkunu bilip anlık yakıt tüketimdeki değerlere alıştıktan sonra fabriks verisi civarında yakıyorum yine de merak ettim [emoji3]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
16 saat önce, Coşkun Basan yazdı:

Trafik uyum ister az yaksın diye trafiği felç etmeyin insanların canını ve kendi canınızı tehlikeye atmayın . Allah'a emanet olun

Trafiğin akşına göre seyir hızı kuralı var 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu resimde 1986 model golf gti hız tüketim grafiği görünüyor. 
Göründüğü gibi en düşük tüketim 45 mpg tüketime 43 mil hızla 5. Vitesde yakalamış . 
http://metrompg.com/zoom_image.htm?H=414&W=581&ZoomFile=florida-speed_vs_mileage-z.gif&Caption=([url=]Source)
&title=Golf GTI graph##[/url]

Artık araçlarımızda yol bilgisayarı var, yavaş gidince daha az yaktığını açıkça görebiliyoruz. Artık yeni araçlar düşük devirde daha rahat çalışıyor
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Trafiğin akşına göre seyir hızı kuralı var 

Yok :)
Sadece otoyolda minimum hız kuralı var.
Akış hızı diye bir kural yok.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
9 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Var, tek şeritli yolda git bakalım 30 ile. Polis nasıl yazıyor cezayı, efendi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Var, tek şeritli yolda git bakalım 30 ile. Polis nasıl yazıyor cezayı, efendi 

Hangi maddeden canım :)
Traktör girmiyor mu o yola. Hızı maksimum 25.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sen kaşkay ile traktör hızında git. Trafiği tehlikeye sokmak maddesinden bi ceza yiyince konuşalım cnm.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Şehir içinde 20 km/h ile gidince yiyeceğiniz kornalar cezalardan kurallardan daha etkili olmaz mı? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Trafiği tehlikeye düşürecek kullanım. Sen dediğimi yap, yiyeceğin ceza maddesi hazır 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Darbaz

Merhaba

Gaz pedalı ve ateşleme bobinleri garantiden değişen, daha düşük yakıt tüketimi sağlaması maksadıyla 10w 30 motor yağı yerine 5w 30 yağ dökülen aracımın ilk tüketim testi.   

İyi seyirler 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kredi kartı kampanyaları ile litre maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Akaryakıt istasyonu genel kampanya, özel kampanya ve banka kampanyası ile uygun kombinasyonu yaparak benzinde %25 toplayabiliyorum bu ay sonuna kadar.

Sizin ki gibi 6,6 LT ortalama LPG tüketim tam bir efsane olmuş bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

Ali bey sabırlı insansınız ben dayanamam bu sekıl gitmeye ,sagı solu arkayı trafıkde kollamakdan insan yorulur bu aracla yakıt ekonomısı yapacam diye insan yorulur işiniz gunuz rast gelsın ha buyuk bır artınız var radar cezası yemessınız :))

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
8 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

Ali bey sabırlı insansınız ben dayanamam bu sekıl gitmeye ,sagı solu arkayı trafıkde kollamakdan insan yorulur bu aracla yakıt ekonomısı yapacam diye insan yorulur işiniz gunuz rast gelsın ha buyuk bır artınız var radar cezası yemessınız :))

Ben bu şekil araba sürünce rahat ediyorum, dinleniyorum... Ayrıca arabamda eskimiyor. Bence kişinin iradesi ile ilgili.  Sigarayı bırakmak gibi bişey. Bir kere bırakınca normalleşiyor. 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Merhaba Gaz pedalı ve ateşleme bobinleri garantiden değişen, daha düşük yakıt tüketimi sağlaması maksadıyla 10w 30 motor yağı yerine 5w 30 yağ dökülen aracımın ilk tüketim testi.   

Sanki değişen parçalardansa sizin sürüş tarzınız daha çok etkiliyor gibi...

En güzeli biraz erken çık acele etme sakin sakın ve ekonomik git

Kredi kartı kampanyaları ile litre maliyetinizi düşürebilirsiniz.Akaryakıt istasyonu genel kampanya, özel kampanya ve banka kampanyası ile uygun kombinasyonu yaparak benzinde %25 toplayabiliyorum bu ay sonuna kadar.

Şok şok şok %25 mi Hocam nasıl bir 3lü kombo yaptın da %25i yakaladın açıkçası merak ettim [emoji16]

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Zaman paradan kıymetli. Geçen 1160 km uzun yol yaptım. Hız sabitleme açık 135 km/h , rampalarda 25 litre gösteriyor ona rağmen ortalama 9.7 lt. lpg. 2000 cc motor keyfi varsın 100 km'de 3 lt. fazla yaksın.

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
6 dakika önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Zaman paradan kıymetli. Geçen 1160 km uzun yol yaptım. Hız sabitleme açık 135 km/h , rampalarda 25 litre gösteriyor ona rağmen ortalama 9.7 lt. lpg. 2000 cc motor keyfi varsın 100 km'de 3 lt. fazla yaksın.

Hocam bir furbol musabakasını izlerken ne kadar zevk alıyorsanız aynı zevki ben araba sürerek alıyorum. Hafta sonları arabayla geziyorum. Amacsız sadece zevk için. 

15 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Kredi kartı kampanyaları ile litre maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Akaryakıt istasyonu genel kampanya, özel kampanya ve banka kampanyası ile uygun kombinasyonu yaparak benzinde %25 toplayabiliyorum bu ay sonuna kadar.

Sizin ki gibi 6,6 LT ortalama LPG tüketim tam bir efsane olmuş bu arada.

Şu yaptıklarınızı bir başlıkta yazarsanız okumaktan zevk duyarım. 

Buda 60 bin bakımındaki testim. Burda biraz daha az yakmışım ama  bu lpg yakıtın halinden dolayı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
8 saat önce, Remzi Karaca yazdı:

Şok şok şok %25 mi Hocam nasıl bir 3lü kombo yaptın da %25i yakaladın açıkçası merak ettim emoji16.png

Opet 'ten bana özel Temmuz sonuna kadar %7 geldi. Şu an genel kampanyası var. Uygulama içinden kod veriyor ve o kod ile yine uygulama içerisinden kampanyaya katılıyorsunuz 15 Ağustos 'a kadar %8 veriyor. Tüm bu oranlar toplamda 250 liraya kadar geçerli. %10 veren banka kampanyası buluyoruz. Şu an için Akbank Neo kampanyası var. 50/5 puan. Her akşam iş çıkışı Opet 'ten 50 liralık benzin alıyoruz ve maximum kazanç elde ediyoruz. Opet hesap hareketlerinden her iki kampanya için Opet karta bakiye eklendiğini gördüm. Banka da anında veriyor puanı onda da sıkıntı yok. Kampanyasız yakıt alırsam kötü hissediyorum kendimi.

Net hesap yaparsak, 50 liralık benzin için 3,75 + 3,25 puan Opet karta, 5 lira da Neo karta yükleniyor. 50/12 sonuç oluyor. Yuvarlamadan 1 lira kaybetmişim. :( 50 ye 0,25 te düz puan vermiş. 50/12,25 -> 100/24,5

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ali Darbaz

Merhaba 

Aracımı Torque yazılımına bağlayıp, bu sabah bir test yaptım. Motoru mümkün olan en az yükte kullanıp, hararet yaptırmadan ( fan açmadan) en ekonomik şekilde kullanmaya çalıştım. 

20 dakikalık bu videoda motor yükünü ve hızları izlemek mümkün. Arabayı park edene kadar motor hararet yapıp fan açmadı, ama park manevrası sırasında ibre 95 dereceye çıkınca fan açtı. 

Bunrdan anlaşıldığı üzere, benimde yeni öğrendiğim  kadarı ile saate 60 km ve üstü hızlarda yol alındığında, radyatöre gelen rüzgarın, motoru yeterince soğuttuğu görülüyor. Rampa çıkarken bile 90 derece üzerine araba çıkmadı. 95-98 derece arası aracın fan açan bir modeldir. Yol boyunca yakıt olarakta LPG kullanılmıştır. LPG'ye rağmen fabrikasyon bir otomobilin soğutmasının da bu denli başarılı olması güzel bişey 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Cok guzel bir test olmus elinize saglik...Zaman icerisinde havanin onemi daha cok anlasilip , hava sogutmali disklere bile gecisler oldu...

Ekonomik suruscebe faydali ama araca faydasi - zarari konusunda pek emin olamiyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bunuda eklemek iterim.. Aracın motor gücü tablosu 

Tam yük altında kaç beygir, hangi vites ve devirde kaç km hız yaptığı görülüyor. 

Mesela , d100 yolunda %30 motor yükü ile 65 km hız yapıyorum. 5mci vitesde tam yükte 30 beygir güc üretiyor araba . Bunun %35 ise 10,5 beygir. 

Yani saate 65 km hızı sabit tutmak için 10,5 beygir yetiyor. 

untitled-png.12861

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...