İçeriğe Yönlendir

Lastik Yarıldı, Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Tamer Terzi

Recommended Posts

Tamer Terzi
(düzenlendi)

Merhaba,

focus arabama 2015 yılında, 2014 üretimi 43. Hafta  yokohama c driwe 4 lastik almıştım. Lastiklerin durumu iyi, geçen ay muayenedende sorunsuz geçmişti. Dün sokak arasından ana yola çıkarken nasıl oldu anlamadım sağ ön lastik yanak tan 5 - 6 cm Yarık oluştu. Yarık janda dik pozisyonda olunca tamir olmayacağı düşüncesiyle  500 - 600 metre jant üzerinde lastikçiye gittim ve stepne ile değiştirdim. ( stepne Michelin 2011 sıfır durumda)

mevcut lastiklerim iyi durumda olduğu İçin 4 lastik değiştirmeyi arzu etmiyorum.

öcelikle 205 55 16  yokohama c drive 2014 tarihli düzgün internet sitelerine bakındım ama bulamadım

Bu aşamada  fikirlerinize ihtiyacım var.

- lastik markaları değişik olunca desen farkından dolayı sorun oluştururu mu acaba. Zira, stepne ile 250 km yol sonrasında aracın uzun yolda sağa (değiştirdiğim yedek lastik tarafına) çektiğini gördüm. Yolda hava basıncı kontrol ettim ama sağa çekiş yol boyunca devam etti ve bayağı yordu beni. Desen farkından değilse lastikçi acemi miydi acaba balans ayarını tam yapamamış olma olasılığını düşünüyorum.  

1- Lastik Deseni faklı diye araç sağa/sola çekme yaparmı.

2- aracın önüne 2 yeni lastik alsam ( ekonomik sebeplerle sava  marka düşünüyorum) aracın performansında ne sorun yaşarım,

3- Ankara’da yokohama c drive 205 55 16 düzdün ikinci el lastik nereden bulabilirim. ( piyasa sıfır c drive lastik hiç bulamadım)

görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

oncelikle gecmis olsun...

tek lastik degisimi olur mu bence olmaz, guven vermez. basinizi agirtir.

cunku her lastigin desen ve yapisindan kaynakli olarak  yol tepkileri farklidir.cekme yapar kayma yapar vs vs.

tavsiyem yeni bir cift lastik... ama bunuda bulabilirseniz ayni markanin benzer modeliyle yapmaya calisin...Lastikciler size birsey olmaz tek degisin deselerde inanmayin.. hayati bir durumdur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Balans çekme yapmaz, titreme yapar. Muhtemelen rot ayarınız bozuk.

Çıkma aynı tipten bulamıyorsanız en iyi ihtimalle 2 tane lastik almanız iyi olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

lastik janta dikine doğru yarılırsa tamir edilebiliyor, tabii ki belli bir zaman sonra balon yapma ihtimali yüksek.

yatay olarak yarılırsa tamir olmuyor.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
9 dakika önce, Muhammet Ergün yazdı:

lastik janta dikine doğru yarılırsa tamir edilebiliyor, tabii ki belli bir zaman sonra balon yapma ihtimali yüksek.

yatay olarak yarılırsa tamir olmuyor.

Yarilmis lastigin tamiri olmaz. Neresinden yirtilirsa yirtilsin. Net.

• Beğen 2
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

yarıkmı var, direk çöpe,  hasar sadece küçük deliklerse tamire tamam, yoksa lastikte tamir adamı öldürür, riske girmeyin canınızmı yoksa beş paralık lastikmi?

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Terzi

Öncelikle Herkese teşekkür ederim.

Yarılan lastiği tamir ettirmek tercihlerim arasında değil zaten. Bende yarılmış lastiğin tamir edilmesinden yana değilim. Yarılan lastik kullanılmayacak.

Konu içersinde Öneri beklediğim  3 hususta görüş ve tavsiye bildirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Tuvturk muayenede herhangi bir akstaki sağ ve sol lastiğin aynı marka model olmasını arıyor. Çift değiştirmeniz lazım. Çıkma lastik almanızı önermem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
2 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Tuvturk muayenede herhangi bir akstaki sağ ve sol lastiğin aynı marka model olmasını arıyor. Çift değiştirmeniz lazım. Çıkma lastik almanızı önermem.

Ben geçtim farkli marka ile desen marka farklı idi şirket aracının

Çekiş tekerinde aynı olursa çok sıkıntı yapmaz çekme vs. Çift değişmek iyidir o başka

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

İkinci el aldığım punto aracım sürekli sağa çekiyordu kontrol ettiğimizde önden çekişli aracın ön sağ tekeri farklıydı değişince düzelmişti. Bence aynı akstaki lastikler aynı desende olmalı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Zaten lastiklerinizin miadı dolmuş diş derinliği olsa bile. Bir süre daha idare etsin derseniz yakın tarihli çıkma alabilirsiniz daha önce o şekil yaptım ben. Ama benim fikrim 4 ü de değişmeli. Diğerlerini satarsınız zaten.

2 lastik değişimi ile alakalı olarak aşağıdaki konuya göz atmanızı tavsiye ederim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
16 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ben geçtim farkli marka ile desen marka farklı idi şirket aracının

Çekiş tekerinde aynı olursa çok sıkıntı yapmaz çekme vs. Çift değişmek iyidir o başka

2016'da bana tuvturk elemanı söylemişti, kusur tablosuna baktığımda da öyle belirtilmişti diye hatırlıyorum.
Şu anda öyle bir madde göremedim ama eğer sağ-sol ebadı farklıysa ağır kusurmuş.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 11.08.2018 at 22:20, Tamer Terzi yazdı:

1- Lastik Deseni faklı diye araç sağa/sola çekme yaparmı.

2- aracın önüne 2 yeni lastik alsam ( ekonomik sebeplerle sava  marka düşünüyorum) aracın performansında ne sorun yaşarım,

3- Ankara’da yokohama c drive 205 55 16 düzdün ikinci el lastik nereden bulabilirim. ( piyasa sıfır c drive lastik hiç bulamadım)

görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

1- Yapar.. Aşınma durumu farklı olunca da yapar.. 

2- Önüne değil. arkasına iki yeni lastik almalısınız.

3- Çıkma lastik için letgo yada sahibindene bakın ama tek bulamazsınız.. Sanmıyorum.  Zaten en az iki lazım size.  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
(düzenlendi)

Görüşleriniz için teşekkür ederim,

görüşlerinize göre şu anki düşüncem,

1- iki adet aynı desen sıfır  yokohama c drive 2 almak niyetindeydim , ancak  şu anda piyasada sıfır c drive 2 bulamadım. İnternette bulduğumda da fahiş fiyat yazmışlar, bu sebeple bu tercihim pek olası değil. Ama iki adet sıfır lastik alırsam önerilerinize uyarak arkalara taktıracağım,

2- iki adet en çok 2015 üretimli (öncelikle yokohama marka tercihim olacak) ikinci el temiz lastik bakınmaktayım,

( 1  yıl sonra 4 ünü yenilenmek üzere )

3- uygun fiyatta ve içime sinen bir marka olmak kaydıyla 4 adet yeni lastik arayışınada başlamış durumdayım. Ancak marka konusundan kararsızım. Bu siteden aldığım tavsiye ye uyarak Son 10 yılda ( 2008, 2011 ve 2015 yıllarında) 3 kez yokohama c drive 1 ve c drive 2 lastik aldım ve memnun kaldım ancak yokohama c drive piyasada bulamadım, yokohama A01 de fiyat olarak gereksiz yüksek. Yeni marka belirlemede de karasız kaldım. Marka önerilerinizide beklerim (uygun fiyatlı)

teşekkür ederim,

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Bir suredir bende lastik arayisindayim.. fiyatlar biraz fazla bu aralar...Es dost ve forum konusmalarindan bana gelen yorumlardan en hosuma giden yorumu buraya ekleyeyim: fiyat olarak verebileceginiz maksimum parayi verin, alabildiginiz en kaliteli lastigi alin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
10 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Bir suredir bende lastik arayisindayim.. fiyatlar biraz fazla bu aralar...Es dost ve forum konusmalarindan bana gelen yorumlardan en hosuma giden yorumu buraya ekleyeyim: fiyat olarak verebileceginiz maksimum parayi verin, alabildiginiz en kaliteli lastigi alin...

Dün bizim ikinci aracımız clioya 4 tane petlas aldık büyük zam beklentisi var acele edin havası var piyasada.  Zaten fiyatlar 2-3 ay öncesine göre fazla bayramdan sonra daha da artacak diyorlar. Satış ağzı da olabilir tabi bunlar

Yorum bağlantısı
Tamer Terzi
(düzenlendi)
On 17.08.2018 at 16:24, Fatih Emre yazdı:

Yokohoma görmüştüm Golf marka araçta,  standart 15" ebatta. Çin malı idi. 

Yokohama japon markası, 3 takım kullandım hiç çin malı denk gelmedi. Üretimi olarak japon ve yanlış hatırlamıyorsam Filipin üretimi denk geldi.

Tavsiyeler için teşekkür ederim.

4 adet Hankook k125 alarak lastik sorunumuzu kapattık.

herkese iyi bayramlar,

tarihinde Tamer Terzi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...