İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Frene Dokununca Direksiyonda Titreme

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Merhaba arkadaşlar,

Aracımda frene basınca titreme mevcuttu. Ben de şubat ayında 158.000 km de iken ön diskleri ve balataları değiştirdim. Disk olarak Brembo (kesinlikle orjinal), balata olarak Ebc Green kullandım. 

Disk ve balataları değiştirdikten sonra titreme sorunum ortadan kalktı. 160.000 km'de iken de lastikleri değiştirdim. Bu sırada balans problemi oldu ve direksiyonda 110-120 arasında titreme vardı. Başka bir yerde güzel bir balans yaptırarak tabiri caizse ok gibi yaptık.

Şu an araba 168.500 km de yani disk ve balatalar değişeli 10.000 km olmuş. Ancak frene basınca titreme sorunu geri geldi.

Frene bastığımda;

90 km ve aşağısında titreme yok

100-120 arasında pedala hafif dokunulsa bile ciddi titreme var

130-180 arasında titreme var ancak hissetmek için frene daha kuvvetli basmak lazım. Fakat bu titreme de 100-120 arasındaki kadar hissedilmiyor.

Gelelim soruya. Bu titreşimin sebebi disk dışında başka bir şey olabilir mi? Yani yürüyen aksamdaki başka bir bozukluk frene basınca direksiyonda  titreme yapar mı? Normal sürüşte tüm hızlarda hiçbir titreme yok. Sadece 110 km de çok hafif var o da duymak istersen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mondeo da kronik sorun disk eğilmesi.

Diskleriniz eğilmiş. Tornalatınca düzelecektir. Bu sorun her marka diskte yaşadık. İlk eğilmeden sonra çizdirince daha uzun süre eğilmeden devam ediyor. Siz yine 10bin km gitmişsiniz. Ben 1000 km sonra yaşadım sorunu.

Not: ustalar işgüzarlık yapıp iyilik olsun diye sadece önleri çizdirirler. Siz ısrar edin 4 diski çizdirsinler. Çünkü ön diski eğilen arabada arka disk eğilmezmi. Neymiş titremeyi ön yapıyormuş. Tamam da arka Balata atlama yapıyor fren performansı düşüyor dediğimde zorla yaptırdım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Harun, balans ne durumda şu anda?

Direksiyon titriyorsa ön diskler, araç titriyorsa arka diskler eğilmiştir. Zaten o hızlarda daha fazla hissedilir.

Balataların yeni diye düşünüyorum. Green' i 10 binde bitiremezsin.

EBC Sport seriye geç. Tüm dertlerinden kurtul. ATE Spor' da iyi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
8 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

Mondeo da kronik sorun disk eğilmesi.

Diskleriniz eğilmiş. Tornalatınca düzelecektir. Bu sorun her marka diskte yaşadık. İlk eğilmeden sonra çizdirince daha uzun süre eğilmeden devam ediyor. Siz yine 10bin km gitmişsiniz. Ben 1000 km sonra yaşadım sorunu.

Not: ustalar işgüzarlık yapıp iyilik olsun diye sadece önleri çizdirirler. Siz ısrar edin 4 diski çizdirsinler. Çünkü ön diski eğilen arabada arka disk eğilmezmi. Neymiş titremeyi ön yapıyormuş. Tamam da arka Balata atlama yapıyor fren performansı düşüyor dediğimde zorla yaptırdım.

Abi ben diski aldığım yere söyledim ücretsiz yeni disk gönderiyorlar. Acaba yeni diskleri takmayıp torna mı yaptırsam?

Şimdi, Tamer Topaç yazdı:

Direksiyon titriyorsa ön diskler, araç titriyorsa arka diskler eğilmiştir. Zaten o hızlarda daha fazla hissedilir.

Balans şu an iyi. Direksiyonumda ya da arabamın gidişinde bir titreme yok. Sadece direksiyon titriyor. Araç titremiyor frene basınca. Balatalara baktım %80 civarında görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla
(düzenlendi)

benim mk4 mondeoda da titreme vardı, muğladan gelirken frene basınca direksiyon horon tepiyordu, diskler tornalandı balatalar değişti geçti.

tarihinde Erdem Çağla tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yeni diskleri alıp taktırın.
Alacağınız en iyi önlem. Aracı yıkamaya götürdüğünüzde aracın disklerinin soğumasını bekletin su vurmadan. Uzun yolda molalarda araca su vurmasınlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
3 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

Yeni diskleri alıp taktırın.
Alacağınız en iyi önlem. Aracı yıkamaya götürdüğünüzde aracın disklerinin soğumasını bekletin su vurmadan. Uzun yolda molalarda araca su vurmasınlar.

Aslında çok dikkat ettim abi ama bu eğilme bana yağmurlu bir havada oldu gibi geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

brembo gibi bir markanın yağmurda eğilmesi için lemans yarışçısı gibi gitmeniz lazım bence.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

MK III' de sert frenler bile diski bozmaya yetiyor.

180-200 km. hızda sert fren yap, diskler çöp.

Tek çare EBC Sport seri.

Brembo diskler, orjinale yakın ya da, orjinal kalitede üretim yapıyor. EBC, Brembo, ATE ne olursa olsun, sport seri olmadığı sürece bozulmalar olacaktır. Ünlü markaların diskleri yan sanayiden hallice. Sadece bu markaların spor serilerinde sıkıntı yaşamazsınız.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Bende disklerden olduğunu düşünüyorum. Diskleri değiştirmeden önce bende frene bastığımda iki elimle direksiyona sarıldığımı hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

MK3 te kronik sorun 1000 km önce bütün disk balatalar değişti bekliyorum bakalım 10.000 i doldurabilecekmiyiz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

EBC Sport seriye geç. Tüm dertlerinden kurtul. ATE Spor' da iyi.

Tamer Ate veya Ebc bulamadım piyasada var mı bildiğin yer?

Şimdi herkes diske yoğunlaşmış ama disk olsa sürekli ve her hızda yapıyor bu titreme ya da tepme olayını. Lakin Harunun araçtaki tavır ve eylem değişik.

Porya, aks vs gibi yürüyen aksam olabilir mi peki?!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
54 dakika önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Tamer Ate veya Ebc bulamadım piyasada var mı bildiğin yer?

Şimdi herkes diske yoğunlaşmış ama disk olsa sürekli ve her hızda yapıyor bu titreme ya da tepme olayını. Lakin Harunun araçtaki tavır ve eylem değişik.

Porya, aks vs gibi yürüyen aksam olabilir mi peki?!

Maslak, Atatürk Oto Sanayi' de EBC' nin bayisi var.

Disk bozukluğu o hızlarda daha fazla hissedilir. Rampa aşağı 70-80' de deneyebilir misin Harun?

Aks, porya vs olsa, zaten diskteki balans bozulmuş olacak ve yine hızlanma anında da yaşayacak aynı sıkıntıyı. Tüm bunlar yapılırken zaten tüm alt takım kontrol edilmeli.

MK III' de teker kopma durumlarını da gördük. Aman sıkı kontrol.

5ynllR.jpg

6NvVVP.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Tamer Maslaktaki bayii Ankaraya çok uzak be kardeşim [emoji23]Sana zahmet telefon veya irtibat alabilir misin? Hatta ebc Green stuff için fiyat alabilir misin sana zahmet?

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
6 dakika önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Tamer Maslaktaki bayii Ankaraya çok uzak be kardeşim emoji23.pngSana zahmet telefon veya irtibat alabilir misin? Hatta ebc Green stuff için fiyat alabilir misin sana zahmet?

Deniz, 0532 578 68 88

Green Stuff, 6 ay önce 300 TL' ye almıştım.

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Kur farkı ile ölüsü 500tl dir o şimdi, kalsın o zaman [emoji85][emoji85][emoji85]

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Focus ile 1 sene dayandı benim meyle marka ön diskler de, orijinal alayım dedim, iki hafta önce 350 idi, şimdi 500 olmuş...37a9aa85adacd3efb33ccca39a95b76c.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
brembo gibi bir markanın yağmurda eğilmesi için lemans yarışçısı gibi gitmeniz lazım bence.

Sorun mk3 mondeoda.
Bir müddet sonra fren kullanmamayı öğretiyor insana.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Sorun mk3 mondeoda.
[emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23]
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sorun mk3 mondeoda.

Zaten sonuna kadar bassan da durmuyor abi tren gibi gidiyor :biggrin:

Bugün vakit bulabilirsem balans yaptırarak bir deneyeceğim. Belki balans problemidir. Her ihtimali değerlendireyim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugün vakit bulabilirsem balans yaptırarak bir deneyeceğim. Belki balans problemidir. Her ihtimali değerlendireyim. 

Çok iyimsersin :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Deniz, 0532 578 68 88
Green Stuff, 6 ay önce 300 TL' ye almıştım.
600tlcik olmuş [emoji85][emoji85][emoji85][emoji85][emoji85]
Yorum bağlantısı
Orhan Karadağ

geçen sene TRW disk,ve balata aldım ,maşallah bir sorun yok.üstelik hepsini kendim değiştirdim.9.8.2017 de 538 tl aldım,şimdi 770 tl olmuş

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Koray Özel

Merhabalar;

Mondeo ma titreme sebebi ile skf ön arka disk taktırmıştım ilk 500km de 160km hızla fren yaptıktan sonra kullanılamaz hale gelecek kadar eğildiler. Ford otosandan orjinal disk ve motokraft balataları aldığımdan beri hiçbir sorun yaşamadım durma mesafesi mükemmele ulaştı. Bazı hayati parçalarda orijinalden şaşmamak gerekiyor.

Saygılarımla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...