İçeriğe Yönlendir

Arabaya 7000 tl Harcamak, Çok mu Fazla.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Küçük aytenimin ikinci yılı bitti, Üçüncü yıla girdik. Bende 12 aylık maliyetlerini hesapladım. 7000 rakamı ile karşı karşıyayım. A sınıfı garantili ve lpg li bir otomobil için bana bu rakkam çok yüksek geldi. Sizin yorumunuz nedir. 

0zp6gW.jpg

Aşağidaki tabloda görüldüğü gibi, 15310 km yol için 3454 liralık yakıt maliyeti, 3585 tl ise işletme maliyeti harcamışım. Daha arabanın mtvleri ödenmedi. Oda yaklaşık 1000 tl tutuyor. 

LPG ile aracımın yaptığı tasarruf 1792 tl görünüyor. Fakat yineden 351 liralık benzini yakmışız. yani gercekteki tassarufum 1441 tl. Hypermil yaptığım için aradaki makas bu kadar fark etiriyor. 

4zVoQQ.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Maliyetinizin çoğunu yakıt+sigorta+kasko masrafları oluşturuyor. Bunlar arabanızın sınıfı ne olursa olsun ödemeniz gereken rakamlar.

Arabanıza pek para harcadığınız söylenemez. Daha çok devlete harcamışsınız :biggrin:

• Beğen 11
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araba ile yaptığım 42000 km yolda, lpg sayesinde 4829 tl tasarruf yapılmış.. Ama 1300 liralık benzin yaktığımdan bundan çıkarmamız gerekiyor. lpg karlımı değilmi siz karar verin.

GD4Ag6.png

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Ali abi param olsa alıcam ben bu aracı senden, bence uygun, sana ford ka nın seceresini çıkarayım istersen 😃

Ama nacizane önerim bindiğini masraftan saymayacaksın.15bin km lik yolu otobüsle onunla bununla gidecektin zaten, kendi aracınla mis gibi gittin, daha ne!

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
11 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Benzin neden yakıyorsunuz bu kadar ?

İlk çalıştırmada benzin ile  çalışıyor. Ayrıca sıkışık trafikte fazla fan açmaya başladığında kendim benzinde kullanıyorum. 

16 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Ali abi param olsa alıcam ben bu aracı senden, bence uygun, sana ford ka nın seceresini çıkarayım istersen 😃

Ama nacizane önerim bindiğini masraftan saymayacaksın.15bin km lik yolu otobüsle onunla bununla gidecektin zaten, kendi aracınla mis gibi gittin, daha ne!

2 ay ilanda kaldı kimse almadı arabayı. Daha yeni garantiden işlemler yaptırdım. Çiçek gibi oldu. Ama gene garantiden gaz kelebeğini  değiştircem . Arada bir tps sensörü hatası veriyor. . Onu yaptırırsam satmam çok zor :) . Garantisi mayısda 2019 da biticek. Belki ozaman elden çıkartırım . 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
22 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Çok da şaaapmamak lazım

:) Dünya malı dünyada kalır, yiyin yiyebildiğiniz kadar :) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
43 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Ayrıca sıkışık trafikte fazla fan açmaya başladığında kendim benzinde kullanıyorum. 

Nedenini öğrenebilir miyim?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
5 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Nedenini öğrenebilir miyim?

Sıkışık trafikte dur kalk yaparken motor radyatörüne hava esmiyor. Fan acıyor 95 derecede. Ben kendim benzine geçiyorum. Yoksa arabada bir sıkıntı olduğundan değil. fayda ediyor mu, gene etmiyor. 

Arabanın saate 50 kmh üstüne gittiğinde fan açmıyor. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
2 saat önce, Azad Mirzade yazdı:

Aynen, katılıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
1 saat önce, Azad Mirzade yazdı:

Motor yıpranacak, lastik eskiyecek, yolda kaportaya taş gelecek, yürüyen yıpranacak falan bunlar olmadan olmaz ki :D

O zaman şöyle düşünelim. Yıllık 7000 lirayı otobüse ona buna verdiğin zaman elde ne kadar kalıyor ve aradaki fark ne kadar 1 sene arabaya binmeden denemek gerek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sıkışık trafikte benzine geçmenizin bi faydası ya da zararı yok. Ben olsam dokunmazdım. Zaten İstanbul %80 sıkışık.

HArcadığınız rakamlar D sınıfı da olsa, neredeyse aynı olacaktı. Kaskosu, mtv'si, sigortası, bakımı... Eh, bi de kurlar belli ülkemizde. Siz bi de asıl önümüzdeki aydan sonra görün servis bakım bedellerini.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim sigorta kasko hep birşeyler patlak verdikten sonraki zamanda yenileniyor, yoksa güncelleniyor mu demeliyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben birde her lpgye gğvenmiyorum. Lpg bitiyor benzine geciyor araba. Kendi lpgcime gelene kadar benzin yakıyor. Otobanlarda lpg çok pahalı. Pahalı lpg almaktansa benzin yakıyorum. 12 ayda 350 liralık benzini böyle yaktım. 

Yorum bağlantısı

Ettiğiniz karın bir kısmı zaten benzine gitmiş

lpg 3.50 den alınsa bile benzini tam 2 katına almaktan yine ucuz 

15000 km da toplam benzin +lpg be kadar ödeme yaptınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
9 dakika önce, Ali Gök yazdı:

3425 liralık toplam yakıt masrafı yaptım. 351 lira benzşn dahil. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
15 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Ben birde her lpgye gğvenmiyorum. Lpg bitiyor benzine geciyor araba. Kendi lpgcime gelene kadar benzin yakıyor. Otobanlarda lpg çok pahalı. Pahalı lpg almaktansa benzin yakıyorum. 12 ayda 350 liralık benzini böyle yaktım. 

Otoban güzergahını geçtim içerde bile fiyatlar fahiş ama yine de benzine göre uyguna geliyor. Her uzun yolumda istasyonlarda fiyatlara bakarım sağlı sollu ve ona göre alacak yer belirlerim. Gidişim pahalı olsa da dönüşüm uygun olsun diye. İzmitten Gümüşhacıköye kadar uygun yer yok, Gümüşhacıköy Merzifon Kavak Havza Samsun Çarşamba tarafları uygun, Orduda uygun yer var vs vs. Sendika indirimlerini takip ederim, kart kampanyalarını takip ederim. Güzergahımdaki herşeyi belirlerim. Ben çok mu ölücü oldum ne :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Düşük motorlu araçlarda LPG bence gereksiz. Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmemiş. Yakıt masrafını masraftan saymamak lazım. Arabanızla gittiğiniz yolun toplu taşıma maliyetini bir hesaplayın arabayı alnından öpersiniz 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Aynen lpg her zaman karlı oluyor.

Harcama da debriyaj balatası ve 60 bin bakımı yıllık maliyeti yükseltmiş yoksa her türlü kardasınız.

Benim yıllık masrafım ise;

15000 km de bir bakım : yağ filtreler 170 tl
Kasko trafik : 1000
Mtv : 580
Benzin lpg ise ne kadar gezersem o kadar göze gelmiyor :) ortalama 13 bin km.

Son bir aydır her hafta sonu aldığım bahçeye gidip geliyorum. 2 defa test ettim.

Gidiş geliş lpg de 84 tl benzinle 119tl tutuyor.

Bence aracınız gayet iyi. Keyfini çıkarın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bende bi hesaba gireyim dedim;

Aralık 2017’den beri 15.000km yapmışım.

5570 TL’lik mazot almışım. Ortalama km başına 37 kuruş yapıyor.

Diğerlerini hesaplamıyorum :) Arabaya harcadığım paraya pek acımıyorum. Kafama takılanı değiştiriyorum.

Yorum bağlantısı

Düz hesap 25 kurul gibi

sizin sürme tarzınızla misal dizel bir fluance alsanız oda böyle bişe yakar en azından daha büyük daha güvenli bir araba olmuş olur

bana göre i 10 kar ettirmemiş naddi yönden. Aynı tarzda fluance yada benzer bir dizel sedan da bunun kadar ykaacaktır

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...