İçeriğe Yönlendir

Focus II - Depo Kapağı Sorunu

Yaşar Zengin

Recommended Posts

Yaşar Zengin

Merhaba arkadaşlar konuyu açmadan önce baya bi araştırdım ama benim sorunla ilgili bir bilgi bulamadım.

sorunum şöyle; depo dış kapağında problem yok merkezi kilitten kilitlenince kapakta kilitleniyor ama deponun siyah giriş kapağı çevirince boşa dönüyor ve direk asılınca yerinden çıkıyor. Yivli olması gerekmiyormu yada ne biliyim başka bir sistem? sonuç olarak kapağı asılınca çıkmaması lazım diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Yaşar Zengin
Şimdi, Serkan Toker yazdı:

Çıkmaması lazım, kapak bozuktur.

şimdi kapağı ve depo girişindeki kapağın oturduğu mekanizmayı da tekrar inceledim ne kapakta nede karşılığında yiv falan yok sadece siyah kapağın iki kenarında kare şeklinde bi çıkıntı var ve karşılığındada kapağı oturtmak için o çıkıntılara denk gelecek şekilde boşluk var. ama yine sıkıntı var biraz çeviriyorum hala boşa dönüyor. mesela yarım tur çevirmeden sonra sıkışıp durması lazım kapağın. ama durmuyor boşa dönüp duruyor. nasıl oluyor bilmiyorum ama biraz önce uğraşırken kapak bazen çıkıyor bazen çıkmıyor. baya bi uğraştım çevire çevire zorla çıkardım bazende direk kapağı asılıyorum elime geliyor. bunun bi püf noktası var ama yakalayamadım bir türlü. 

Yorum bağlantısı
Kamil Çiçek
(düzenlendi)

Focus 2.5 da hiç kilit milit yok aç kapa :)

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
lutfen tapatalk imzamizi kapatalim.
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Kamil Çiçek yazdı:

Focus 2.5 da hiç kilit milit yok aç kapa :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kamil bey lutfen tapatalk imzamizi kapatalim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
3 saat önce, Yaşar Zengin yazdı:

şimdi kapağı ve depo girişindeki kapağın oturduğu mekanizmayı da tekrar inceledim ne kapakta nede karşılığında yiv falan yok sadece siyah kapağın iki kenarında kare şeklinde bi çıkıntı var ve karşılığındada kapağı oturtmak için o çıkıntılara denk gelecek şekilde boşluk var. ama yine sıkıntı var biraz çeviriyorum hala boşa dönüyor. mesela yarım tur çevirmeden sonra sıkışıp durması lazım kapağın. ama durmuyor boşa dönüp duruyor. nasıl oluyor bilmiyorum ama biraz önce uğraşırken kapak bazen çıkıyor bazen çıkmıyor. baya bi uğraştım çevire çevire zorla çıkardım bazende direk kapağı asılıyorum elime geliyor. bunun bi püf noktası var ama yakalayamadım bir türlü. 

Önceden yakıt alırken fark etmişsinizdir, pompacı depo kapağını biraz fazla çevirir kapatırken ve cırt cırt diye ses gelir. İşte sizin depo kapağında o cırt sesi yoksa kapak bozuktur iç kısımdan..

Yorum bağlantısı
Yaşar Zengin
2 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Önceden yakıt alırken fark etmişsinizdir, pompacı depo kapağını biraz fazla çevirir kapatırken ve cırt cırt diye ses gelir. İşte sizin depo kapağında o cırt sesi yoksa kapak bozuktur iç kısımdan..

cırt sesi yok işte. daha önceki araçlarımda vardı. bu boşa dönüyor ama kapak bazen çıkıyor bazende çıkmıyor. peki kapak böyleyken yakıtta herhangi bi eksilme olurmu yani bekledikçe uçarmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
cırt sesi yok işte. daha önceki araçlarımda vardı. bu boşa dönüyor ama kapak bazen çıkıyor bazende çıkmıyor. peki kapak böyleyken yakıtta herhangi bi eksilme olurmu yani bekledikçe uçarmı?

Sanmam.
Sonuçta bir kapak var ve bazen çıkıyor bazen çıkmıyor.
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
8 saat önce, Yaşar Zengin yazdı:

Sizin aracın depo kapağı kapanıyor, sadece açılma veya kilitlenme boşluklarına biraz uğraşıp denk getirmek gerekiyor benim anladığım..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Cengiz Yılmaz

Merhaba,

Arkadaşlar 2008 Ford Focus 2.5 benzinli Makyajlı kasa sedan araç için yakıt deposuna KİLİTLİ KAPAK uydurulabilirmi?

Uydurulabilirse Lütfen yanıt yazarsanız çok sevinirim.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Cengiz Yılmaz yazdı:

Merhaba,

Arkadaşlar 2008 Ford Focus 2.5 benzinli Makyajlı kasa sedan araç için yakıt deposuna KİLİTLİ KAPAK uydurulabilirmi?

Uydurulabilirse Lütfen yanıt yazarsanız çok sevinirim.

Saygılarımla

Neden kilitli kapak takmak istiyorsunuz o aracınızın bir özelliği “Ford Kolay Yakıt Sistemi“

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Cengiz Yılmaz yazdı:

Biri şeker atmaya çalışmış.

depo girişi -2007 modele çevirlebilir . eski kapaklı giriş  borusu alınır takıalbilir. Depoya şeker atma girşimi çocuk işi değil ise, diğeri her türlü atar ama kafaya koymuşsa. yaşanan çok şeker vakası vardır.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cengiz Yılmaz

Merhaba

Yorum için teşekkür ederim.

Yokmu kafaya takan kişiyi engellemenin bir yöntemi.

Bu depoya hariçten kilitli bir kapak uydurulamaz mı acaba?

Ford'un Plastik boru ile çok rahat şeker atabilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar Bayur yazdı:

depo girişi -2007 modele çevirlebilir . eski kapaklı giriş  borusu alınır takıalbilir.

.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cengiz Yılmaz
(düzenlendi)

Koskoca ford standardın dışında isteğe bağlı bir kapak üretememiş yazıklar olsun.

Müşterilerini Standard 'a mecbur bırakmış

tarihinde Cengiz Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cengiz Yılmaz
Koray Demir yazdı:

Neden kilitli kapak takmak istiyorsunuz o aracınızın bir özelliği “Ford Kolay Yakıt Sistemi“

Merhaba,

Standarda sözüm yok maksadım standardı güvenlik önlemlerini arttırmak.

İsteğe bağlı olarak Kilitli bir kapak olsaydı da kilidini biz açtıktan sonra gene aynı sistem geçerli olsaydı. 

Bunu uygulamak koskoca Ford için çok zor olmaması gerekir.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Herkes kendi yakıtını kendi kurduğu için oralarda kimse pis kapağı ellemek istemiyor. Güzel sistem tabi ama kanı bozuklari hesaba katmamişlar malesef.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Cengiz Yılmaz yazdı:

Merhaba,

İsteğe bağlı olarak Kilitli bir kapak olsaydı da kilidini biz açtıktan sonra gene aynı sistem geçerli olsaydı. 

Sizi çok iyi anladım. MK 2 makyajsız kasa Ghia Focuslardaki sistem uyar orijinal merkezi kilide entegre olan bu sistemde ufak bir pim var yalnız elle asılınca rahatlıkla kırılabiliyor. Bu işi kafaya koyan her türlü yapar kilit olması psikolojimizi rahatlatıyor bir nebze. Aracı gören kamera sistemi var mı park yerinde, çocuklarla iyi geçinmeye düşman edinmemeye çalışın. Şu konuyu bir inceleyin güzel bilgiler var kolay yakıt sistemi son derece güvenlidir 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cengiz Yılmaz yazdı:

zamanında dava konusu oldu, bilirkişi raporu sonucuna göre de kapaksız dolum tipi (yani sizdeki) en güvenli olarak çıktı.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Sizin yaşadığınız sıkıntılı bir durum geçmiş olsun.

Arabayı ilk aldığımda ben depo kapağı yok sanmıştım , hatta parçacıdan sipariş geçiyordum :) ...

Sonra biraz inceledim bizim araçların depo dolum dizaynı güvenli dolum içinmiş benzin yerine mazot yada tersi konulmaması içinmiş ?

Alttaki Resimde benim arabadada Pim yatağı  var ama kendisi yok.Bir kaç yerde bu pimlerin daha donanımlı modellerde olduğunu okumuştum bilemiyorum ne kadar doğru ?  benim donanım Trend X yok.

En alttaki resimde olan huni yada benzin istasyonundaki Pompa başlığı olmadan depoya birşey konulamaz diyorlar doğru yada yanlış bende yorumlarınızı merak ediyorum.

QWlX1j.jpg

QWl9Dx.jpg

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

O genişlikte bir boru ile enjektör temizliyicisi katmıştır ben, yeterki boru uygun ölçüde olsun. En mantıklısı mk2 kapağı olur sanırım uydurulabiliyorsa.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Aytac Sakal yazdı:

Sonra biraz inceledim bizim araçların depo dolum dizaynı güvenli dolum içinmiş benzin yerine mazot yada tersi konulmaması içinmiş

kapaklı veya kapaksız, kilitli veya hızlı dolumlu olsun hepsi aynıdır, istasyondaki dolum tabancası standartlara uygun ise, benzinli arabaya mazot pompası girmez, tersi de geçerli. tüm marka ve tüm istasyonlarda aynıdır, yan sanayi pompa ile değişmişse geçerli olmaz tabii.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cengiz Yılmaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

O genişlikte bir boru ile enjektör temizliyicisi katmıştır ben, yeterki boru uygun ölçüde olsun. En mantıklısı mk2 kapağı olur sanırım uydurulabiliyorsa.

Teşekkür ederim 👍

İlk fırsatta denemek lazım. Deneyen arkadaşlar olursa lütfen paylaşsın.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...