İçeriğe Yönlendir

C-Max I - Elektronik El Freni Debriyajı Bırakınca Devreden Çıkmıyor

Bilal Sezgin

Recommended Posts

Bilal Sezgin

Merhaba,

aracım c max 2004 dizel.Arac yokuşlarda  (geri yada ileri) kalkış esnasında epb nin  debriyajı bırakınca devreden çıkması gerekirken sadece frene basarak epb devreden çıkıyor.2004 model c maxlarda kullanım kılavuzunda" Elektrikli el frenini bırakmak için fren veya debriyaj pedalına basınız ve düğmeyi  indiriniz." yazıyor.Ben şu aşamada  dik rampalarda arabayı kaldırırıken  debriyajı bırakıp  elektronik el frenini bırakıyorum araç kendini salıyor ve  geri kaçıyor,epb devreden çıkmıyor..Bu durumda arıza nerde olabilir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 saat önce, Bilal Sezgin yazdı:

arabayı kaldırırıken  debriyajı bırakıp  elektronik el frenini bırakıyorum araç kendini salıyor ve  geri kaçıyor,epb devreden çıkmıyor.

el freni bırakınca araç kendini salmışsa epb devreden çıkmış oluyor?

Yorum bağlantısı
Bilal Sezgin

Hayır,elektronik el freni sadece frene basınca devreden çıkıyor.Debriyaj kavrama noktasına gelince asla epb devreden çıkmıyor.

Yorum bağlantısı
Bilal Sezgin

Debriyaj pedalının üstünde olan soketi önündeki müşürden çıkardım fakat  araçta hiçbir değişim olmadı.Bu durumda soket mi arızalı yoksa müşür mü?

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Haci Hasan Karakaya

Sayın Bilal Sezgin elektrikli el freni ile ilgili sorunu çözebildinizmi, aynı problem bende de var Antepte Bu konuda tamirat yapan arkadaş program güncellemesi ile çözülebileceğini söylüyor ancak program yenilemenin de riskli olduğunu paylaşanlar var cesaret edemedim. Siz çözebildi iseniz paylaşırsanız sevinirim.  

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Unkun
Haci Hasan Karakaya yazdı:

Sayın Bilal Sezgin elektrikli el freni ile ilgili sorunu çözebildinizmi, aynı problem bende de var Antepte Bu konuda tamirat yapan arkadaş program güncellemesi ile çözülebileceğini söylüyor ancak program yenilemenin de riskli olduğunu paylaşanlar var cesaret edemedim. Siz çözebildi iseniz paylaşırsanız sevinirim.  

Biraz geç ama cevap vereyim. Debriyajda iki tane siviç var. Genelde alttaki siviçte sorun yok deyip geçiyorlar. Debriyajın üst kısmında ikinci siviç var,EPB orayı kullanıyor. Alt siviç sağlam sorun yok derlersa üsteki 2. sivice baktırın ya da bakın.Sorun çözülecektir.

xCoa5G.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz

Benim 2006 Cmax ghia dada epb sadece frene basınca devreden çıkıyor eminmisiniz debriyaja basıncada devreden çıktığına.

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Ozan Cengiz yazdı:

Benim 2006 Cmax ghia dada epb sadece frene basınca devreden çıkıyor eminmisiniz debriyaja basıncada devreden çıktığına.

Daha önceden aynı konu açılmış.Bende epb devre dışı bırakacak 2.ve 3. Fonksiyonu deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Bende de frene basınca devreden çıkıyor. Hatta yokuşlarda çok dik olanlarda ortada kalırsam fren ve debriyaja aynı anda basıyorum ardından el frenini devreden çıkarıp gaza basıp yol alıyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Mehmet Yeter yazdı:

Bende de frene basınca devreden çıkıyor. Hatta yokuşlarda çok dik olanlarda ortada kalırsam fren ve debriyaja aynı anda basıyorum ardından el frenini devreden çıkarıp gaza basıp yol alıyorum. 

Ozan Cengiz yazdı:

Debriyaja bastığınızda  devreden çıkmıyorsa yukarı dediğim sivici kontrol ettirin. Hem fren hem de debriyajla devreden çıkmalı. Benim araçta her ikisi ile devreden çıkıyor. Hatta forscan  programı ile iki sivicin durumunu ayrı ayrı izleyebiliyorum. Yarım debriyaja kadar bastığınızda siviç basılı görünüyor yani rampada hiç geri kaçırmadan kalkabilirsiniz.

tarihinde Mehmet Unkun tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haci Hasan Karakaya

Bir hafta önce Ankara'da Daha önce Gazi antepte tamirat yapan Hasan Marangoz usta ile görüşmek imkanım oldu işini Ankaraya taşımış. Elektrikli El Freni Konusunda uzman biri benim arabamın bütün ilgili parçalarını yazılımı dahil kontrol etti hatta kendi arabasındaki sivicleri söküp benim arabama takarak denedi. Ama benim arızam düzelmedi elektrik tesisatı ile ilgili bir sıkıntı var oda göğüs altında . sökmeyi tecih etmediğimi belirtip böyle kullanmaya devam edeceğimi söyledim. Kendisi çok özverili ve saygılı bir usta herhangi bir ücrette talep etmedi . Kendisine teşekkür ederim. Ustanın aracında da hem fren hem debriyaj fonksiyonları çalışıyor. Debriyaj da da varmı diyen arkadaşların bilgisine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Haci Hasan Karakaya yazdı:

Bir hafta önce Ankara'da Daha önce Gazi antepte tamirat yapan Hasan Marangoz usta ile görüşmek imkanım oldu işini Ankaraya taşımış. Elektrikli El Freni Konusunda uzman biri benim arabamın bütün ilgili parçalarını yazılımı dahil kontrol etti hatta kendi arabasındaki sivicleri söküp benim arabama takarak denedi. Ama benim arızam düzelmedi elektrik tesisatı ile ilgili bir sıkıntı var oda göğüs altında . sökmeyi tecih etmediğimi belirtip böyle kullanmaya devam edeceğimi söyledim. Kendisi çok özverili ve saygılı bir usta herhangi bir ücrette talep etmedi . Kendisine teşekkür ederim. Ustanın aracında da hem fren hem debriyaj fonksiyonları çalışıyor. Debriyaj da da varmı diyen arkadaşların bilgisine.

Sorun tesisat ise çözülebilir.Bir zaman el frenini araştırırken karşıma çıkmıştı. Favorilerde duruyordu. Arka altta el frene gelen soketteki bir pini( 2.pin,siyah-turuncu kablo) gnd ye bağlayıp sorunu çözmüş. Çeviri ile anladığım bu.

xTZulc.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haci Hasan Karakaya

Teşekkür ederim. aracı kaldırıp kontrol ettiririm . fırsat bulduğumda

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Ozan Cengiz yazdı:

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz

Bugün kontrol ettim debriyaja basıp mandalı indirince epb devreden çıkıyor ozaman normal herhalde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Ozan Cengiz yazdı:

Bugün kontrol ettim debriyaja basıp mandalı indirince epb devreden çıkıyor ozaman normal herhalde.

Olması gereken durum o zaten sorun yok sizde

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Mehmet Unkun yazdı:

Olması gereken durum o zaten sorun yok sizde

Ayrıca aracı stop edip kontağı çıkartınca epb otamatik devreye giriyor.

Yorum bağlantısı
Haci Hasan Karakaya

Aynen, Bu frenin uzun ömürlü olması devreye alınacağı veya kontak anahtarının çıkarılacağı zaman frene basarak eylemi tamamlamak uygun olacaaktır. Böylece sistem üzerindeki baskı ani olmayacağından haltlar ve diğer bağlantı elemanlarının ömrü uzayacaktır. Ustaların tavsiyesi bu yönde tekrar edeyim istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz

Aynen öyle kontağı çıkarmadan frene basıp sonra kontağı çıkartıyorum epb ye giden gerilimi almak için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Park ettiğim alanlar genelde düz oluyor ama ben de öyle yaparım otomatik vites mantığı gibi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...