İçeriğe Yönlendir

Focus I - Arka Fren Lambası Led Sorunu

Eren Akhuy

Recommended Posts

Eren Akhuy
(düzenlendi)

Merhabalar, kardeşlerim ve saygı değer abilerim,

Aracım 1.6 zetec focus 1 Collection otomatik 5 ileri.  

Ben bugün stoplar için 2 adet mercekli led aldım.(Beyaz renk) Neredeyse aynısı olan bir versiyonunun fotoğraflarını ekleyeceğim konuya. Bu led'leri arka fren lambasındaki düz lambaları sökerek duylarına yerleştirdim.(+ - dikkat ederek) Park lambalarını açtığım zaman ledler yanmıyor. Fakat frene bastığım zaman tam parlaklıkta yanıyorlar.

Aldığım yerde denedim ledler alt kısımdaki 1. bağlantı noktasına elektrik verildiğinde %50 2. ye verildiğinde %100 yanıyordu.(Çakar değil). Fakat araçta bir türlü %50 yanacak şekilde sabit çalıştırmayı başaramadım. Arkadaşımın focus 2,5 olarak tabir edilen 2011 model manuel dizel'i vardı. Ona bağlayıp denedik sonuç yine aynıydı. Frene basınca yanıyor fakat park lambası olarak yanmıyor. Bu arada led'i duy'a takarken ufaktan bir yanıp sönüyor elimle oynayıncada ara sıra çok hızlı gelip gidiyordu ışığı(park lambaları açıkken.)

Umarım anlatabilmişimdir, konuyla ilgili çok madurum 150-200 tl lik bir led seti elimde kaldı şuan, iadesi mümkün değil. (Sinyaller için direnç gerekliymiş, acaba stoplar içinde mi direnç gerekli? akımla ilgili mi bir sorun var?)

1157-cift-duy-stop-park-ampulu-kirmizi-p

1157-cift-duy-stop-park-ampulu-kirmizi-p

tarihinde Eren Akhuy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tipi hatalı,  şaşı duy denen tip olmayınca ampulun altında gözüken  2 minik iletkenin ikisi de yerine oturmuyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Memur

bunun aynısının beyaz renklisini tanesi 1 dolardan aliexpresten almıştım geri viteslere taktım sorunsuz çalıştı 

bence stopları led yapmaya gerek yok sinyallerdki gibi sorunlar olabiliyor 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
bunun aynısının beyaz renklisini tanesi 1 dolardan aliexpresten almıştım geri viteslere taktım sorunsuz çalıştı 
bence stopları led yapmaya gerek yok sinyallerdki gibi sorunlar olabiliyor 

Stop larda bi sorun yok, senelerdir kullanirim.
Yorum bağlantısı
Eren Akhuy
9 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

tipi hatalı,  şaşı duy denen tip olmayınca ampulun altında gözüken  2 minik iletkenin ikisi de yerine oturmuyor

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.

Peki duy'daki metalleri biraz daha yukarı kaldırsam iş görür mü acaba? Ayrıca yarın takılı olan düz lambaların alt kısmındaki 2 bağlantı noktasına bakacağım. Aldığım led'ler ile bir fark olup olmadığına.Tekrardan bildiririm buraya.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
7 saat önce, Hasan Yıldız yazdı:

Sikinti soket uyusmazligi degil.Sorun port catismasi Servet Bey in tabiri ile.Daha evvel basima geldi.İci acilamayan bir yapi oldugu icin cozumsuz bir sekilde bekliyor benimkiler de.
https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/295255-p215w-ampul/?tab=comments#comment-3277717

Hata önlemeli led alırsanız bence sorununuz çözülür.

Yorum bağlantısı
Eren Akhuy
On 17.08.2018 at 18:49, Çağlar Bayur yazdı:

Bugün bakma fırsatım oldu. tip'le ilgili bir problem yok. Üzerinde takılı olanlarda led'ler ile aynı hocam. Zaten led'ler frene basınca yanıyor. Park lambası olarak yanmıyorlar ama nedense. 

On 18.08.2018 at 09:48, Hasan Yıldız yazdı:

Sikinti soket uyusmazligi degil.Sorun port catismasi Servet Bey in tabiri ile.Daha evvel basima geldi.İci acilamayan bir yapi oldugu icin cozumsuz bir sekilde bekliyor benimkiler de.
https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/295255-p215w-ampul/?tab=comments#comment-3277717

Anlamadım halen sorun ne tam olarak. Fakat bu tarz bir sorun olduğunu düşünüyorum, yani duy ve soketle ilgili bir sorun değil bu.

On 18.08.2018 at 17:25, Sani Gerşon yazdı:

Hata önlemeli led alırsanız bence sorununuz çözülür.

Hocam bahsettiğiniz led'leri nereden bulabilirim, elimde olanlardan fark'ı nedir? kullanıyor musunuz veya denediniz mi açaba hiç? 

Tüm cevaplar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ampulle birlikte alın elinize ve yönü mü hatalı, derinliği mi az, tırnağı mı uyumsuz..

Sorunu tespit edebilirseniz çözümü ona göre bulursunuz.

İnternetten mi aldınız. ? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
11 saat önce, Eren Akhuy yazdı:

Hocam bahsettiğiniz led'leri nereden bulabilirim, elimde olanlardan fark'ı nedir? kullanıyor musunuz veya denediniz mi açaba hiç? 

Ben kendi aracımda kullanıyorum.

Şu ürünlerin eski versiyonlarını almıştım, 2016 yılında, hala çalışıyorlar.

https://www.aliexpress.com/store/product/Pair-1157-BAY15D-P21-5W-140W-Red-LED-Brake-Tail-Stop-Light-Bulb-For-Ford-Focus/120151_32822199521.html?spm=2114.12010612.8148356.8.21597f8cQlOm7v

Duy tipine dikkat ederek sipariş geçin alacaksanız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Akhuy
On 20.08.2018 at 12:42, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ampulle birlikte alın elinize ve yönü mü hatalı, derinliği mi az, tırnağı mı uyumsuz..

Sorunu tespit edebilirseniz çözümü ona göre bulursunuz.

İnternetten mi aldınız. ? 

Hayır, ankarada bir aksesuarcıdan almıştım. 2 sini karşılaştırdığımda bire bir aynı görünüyorlar. Birde park lambası açıkken led'i taktığımda yanıyor sonra sönüyor. duy'un içindeyken sağa sola hareket ettirincede yanıp sönüyor.  yani tahminimce ilk temasta yanıyor ama daha sonra sönüyor park lambası açıkken. Duy içindeki iletkenler yerlerine tam oturuyor. Yinede tavsiyeniz üzerine duy'daki 2 metali biraz daha kaldırdım havaya doğru. Yinede değişen birşey yok.

On 20.08.2018 at 16:03, Sani Gerşon yazdı:

Ben kendi aracımda kullanıyorum.

Şu ürünlerin eski versiyonlarını almıştım, 2016 yılında, hala çalışıyorlar.

https://www.aliexpress.com/store/product/Pair-1157-BAY15D-P21-5W-140W-Red-LED-Brake-Tail-Stop-Light-Bulb-For-Ford-Focus/120151_32822199521.html?spm=2114.12010612.8148356.8.21597f8cQlOm7v

Duy tipine dikkat ederek sipariş geçin alacaksanız.

duy tiplerinde bir sorun yok hocam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...