İçeriğe Yönlendir

BMW E90 mı? BMW E60 mı? Araç tavsiyesi?

Mehmet Eren

Recommended Posts

Mehmet Eren
(düzenlendi)

Berlin'den herkese selamlar, sevgiler, iyi bayramlar... 

Uzun zamandır Türkiye'deki işim sebebiyle foruma giremedim. Şuandan itibaren artık hayatımızın bir kaç yıllık kısmı Almanya'da geçecek nasipse. Burada kullanmak üzere araç araştırmam gerekiyor, şimdiden yazmak istedim. Türkiye'deki aracımı da ilanlar kısmına koydum ilgilenenler olursa iletişime geçebilir. Buraya kadar gelmişken de şu meşhur Alman makineleri ile ilgilenmeden olmaz diye düşündüm 😉 ve bilgi alışverişi için foruma girdim.

Burada bir kaç ay içinde nasipse ve başka araçlar aklıma düşmezse "BMW 3 serisi E90 kasa" veya "BMW 5 serisi E60 kasa" almayı planlıyorum. Bu araçlar konusunda bilgim kısıtlı. Fakat ilgi duyduğum kasalar bu ikisi.

Bu araçlar konusunda bilgisi olanlar yönlendirirse sevinirim. 

Hangi modelin hangi donanımını tavsiye ederdiniz?

tarihinde Mehmet Eren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Aile kullanımına E60 daha uygun. Kişisel kullanımlar için E90 derim. Konfor birinci öncelik ise E320 derim. Bmw tamamen sürüş zevki. Araçta başkaları varken bmw nin tadını çıkarmaya kalkınca arkadakiler hoşaf oluyor. Benden söylemesi.

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

E60 dediğiniz 2003 2006 felan olan kasa galiba. Almanya Türkiye yapacak olsam 7 bakardım çok fiyat farkı yoktur oralarda. 7.30 dizel olur hatta LPG işi nasıl orda alır LPG takarım bı 7.50 felan

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hasann Polat

Bütçe faktörüne göre değerlendir isek;

Kafanızda belirleyeceğiniz rakam ile daha güncel ve diri bir E90 alabilmeniz mümkün gibi duruyor-en azından model yılı bir kaç yıl daha yüksek ve kilometresi biraz daha düşük bir araç düşünülebilir.(iDrive'ı olan bir M Technik E90 tercihim olurdu :) )

Konfor faktörüne göre değerlendirir isek;

Kesinlikle E60 doğru bir tercih olacaktır fakat E60'ın makyajlı olanını (LCI) düşünürseniz daha iyi olur diye düşünüyorum en basitinden 520d için motorda bir revizyon olmuştu güç 177 hp'ye yükselmişti.Motor dışında iç dizaynda biraz değişti kapı içleri vs. biraz daha estetik oldu ve joystick vites topuzu gibi şık özellikler eklendi. Fakay Emreninde belirttiği gibi 535d'yi bir düşün :D:D

On 24.08.2018 at 11:49, Emre Öğüt yazdı:

madem berlindesiniz  ben olsam 5.35d e60 a binmeden ölsem gözlerim açık giderdi

Alacağınız keyif anlamında birbirine yakın olacağını düşünüyorum çünkü BMW biraz daha sürücü odaklı olduğu için yüzünüzü güldürmeyi başarır bence :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

e90 5 kasa dizellerde zincir değişimi için komple motor iniyormuş diyorlar? Doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
12 dakika önce, Hakan Tarım yazdı:

e90 5 kasa dizellerde zincir değişimi için komple motor iniyormuş diyorlar? Doğru mudur?

E90 3 serisi oluyor ama dediğiniz doğru sanırım daha önce duymuştum bende.. yanlış hatırlamıyorsam eğer tabi

Yorum bağlantısı
Hasann Polat
10 dakika önce, Hakan Tarım yazdı:

Şöyleki;

E60 makyajsız kasalarda kullanılan M47D20 kodlu 163 hp olan motorda ve makyajlıların N4720D 177 hp olanlarında zincir değişimi için motorun inmesi gerekiyor çünkü zincir aksamı arkada kalıyor. Fakat yine makyajlı kasalarda kullanılan 184 hp motorlarda ve sonraki motorlarda zincir aksamı ön tarafa alındığından herhangi bir motoru indirme işlemi yapılmadan zincir değişimi yapılabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Aynen Hasan kardeşim, ben de sırf bu yüzden almadım 177 liklerden. Doğru duymuşum demekki. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Hatta 177'liklerin zincirleri de sorunlu galiba. 184'lüklerde sorun yok diyorlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Hatta 177'liklerin zincirleri de sorunlu galiba. 184'lüklerde sorun yok diyorlar.

zibilyon sene önce bunlar sorunludur derdik de... piyasa gülerdi falan, tabii arkadan biz gülerdik filan :) kullanıcılar çoğu zamn çoğu şeyi de saklarlar.... malum 2. elde satacak bir gün, adam kendi başını neden yaksın? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İş yerinde eskiden bir abi vardı, ara sıra dertleşirdik, her gün aracının bir sorunundan bahsederdi. Ancak başkası araç nasıl diye sorunca öve öve bitiremezdi. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Benim cevrede de 3 kusur litrelik dizel bmw kullanip karisik ortalamada en az 1000km yaptigini iddia eden bir kac kisi var. Hem de oyle sakin kullanimla falan degil, otobanda da en az 140 gidiyorlarmis.  Buyuk motor daha az yakarmis. Sanirim hep 50 liralik mazot aliyorlar :) yol bilgisayari da biraz salliyor, bunlar da onu abartarak kendisini inandiriyor

Bir de odedikleri sigorta ve vergiyi az soyleyenler var. İntenetten bakiyorum en az fiyat soylediklerinin 1bucuk kati... Bir dahakine banada sigortayi siz yaptirin diyecegim:)

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Bir de konudan sapmisiz. Bu araclar hakkinda detayli bilgim yok ama almanyada bu araclari genelde sifir olarak bir alman alir bir sure sakince kullanir. Sonra ondan bir exyugoslav alir biraz anasini aglatir. Ondan da bir Türk alir saftini kaydirir. Ote yandan baska araba oosa bu kullanima hayatta dayanmaz. Bmw yine de saglamdir. Temiz sakin kullanilmis bulunursa ne ala.Yuksek kilometreli olan bmwlerde masraf cikarma riski goze alinarak arac alinmalidir. Parca fiyatlari pahalidir. İscilik zaten ucmus gitmistir. Mercedeslerde de taksi cikmasi cok vardir. Benim taksici bir arkadasimin soyledigine gore taksicilerin cogu aslinda mercedesten sikayetcidir ama butun gun direksiyon basinda oturuldugu icin (konfor onemli onlar icin) ve musteri tercih sebebi oldugu icin genelde mercedes kullaniyorlar. Kendisi de mercedes kullaniyor ama priusa gecmeyi dusunuyor.

Ote yandan buyuk bir arizasi yoksa, ufak arizalar caninizdan bezdirirse de fazla sorun olmaz şıp diye satilir.

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben bir adet benzinli e60  520 ye binmiştim 365 bin km deydi. sessiz sedasız idi. tipini sevsem alınacak araba aslında. dizelini bilmem.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Eren

Bu arabalara çok kafa yorup sonunda gidip 5000 euroya m sport paket e46 bulduk. Buraya geç de olsa bildireyim dedim. E60lar biraz yaşlı işi gelmişti oradayken. E90 da temiz denk getirememiştim. Arabasız kalmaktan bunalıdığım bir anda temiz bi e46 denk gelmiş almıştım. Fotoğraflarını koyayım hatıra olsun. 

E46 facelift msport2 paket hakkında tecrübelerime göre:

6 silindir güzel, 177hp yeterli, aşağısı bu kasaya iyi olmaz. Daha alt motorlar kasayı kaldırmaz.

Otomatiği çok iyi, sağlam.

Yakıt tüketimi çok fazla. Depo 100 euroya doluyordu. Bir depoyla 400 km yol yapıyordu. 

İçi dar bir araç.

Göğüs-malzeme kalitesi c segmenti hissiyatı veriyor. Aynı ayarda mercedesler daha premium hissettiriyor.

Direksiyonu inanılmaz sert. Go kart gibi. Sürüş insanın boynunu ağrıtıyor.

Motor sesi çok da zevkli değil.(şahsen)

Soğutma sıvısı kabı çatlatma gibi bir kronik sorunu var.

Geri vites lambalarının kenarları kronik olarak zamanla açılıp toz toprak dolup kararıyor.

Tespit ettiklerim bunlar.

Özetle bahsettiğim araçtan(e46 msport paket) günlük kullanım için bir daha almazdım. Konforsuz bir araç. Zevk için spor görünümü için arasıra kullanmak için alınabilecek bir araç.

Belki başka paketleri daha konforludur bilemem. 

dnGygT.jpg

zlpeTY.jpg

7E5U3P.jpg

iXmrv5.jpg

L2tf2G.jpg

PFmbeC.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...