İçeriğe Yönlendir

Ka - Lpg Artık Bir Zorunluluk mudur?

Ergin Özgür

Recommended Posts

Ergin Özgür
(düzenlendi)

Benzinin litresi 7 lirayı buldu, şimdilik.. 

Asla LPG taktırmam derken artık sıralı sistem için sıraya girmenin vakti geldi gibi.

Mevcut fiyatlar baz alındığında da hayır taktırmam der misiniz, görüşleriniz nedir?

tarihinde Ergin Özgür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Dizele takılsın bu gün takarım obd li iyi bir kit. İyi bir usta ile benzinle kullandığın günlere pişmanlık yaşatır, geceleri ferdi dinletir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ergin Özgür

Şu halde zaten Ferdi dinletiyor, sonrasında Tarkan falan dinleriz belki :)

10 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Aynı konu yarım saat önce whatsap grubunda dönmeye başladı.

Ben taktırmayı düşünmüyorum henüz. 32 kurus ş.arası / 50 kuruş ş.içi devam :)

Yorum bağlantısı
Ergin Özgür
13 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Aynı konu yarım saat önce whatsap grubunda dönmeye başladı.

Ben taktırmayı düşünmüyorum henüz. 32 kurus ş.arası / 50 kuruş ş.içi devam :)

45 kuruş benim için son eşikti, artık bıçak kemiğe dayandı, ilk fırsatta taktıracağım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ergin Özgür
(düzenlendi)
18 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Ben senin yerinde olsam Hypermiling yaparım. 

Hypermiling % 7-8 oranında tasarruf sağlıyor deniliyor ve bir takım çekinceleri de yok değil, Lpg ise % 40 larda..

Bence en iyisi her ikisini de yapmak :)

tarihinde Ergin Özgür tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Suana kadar hic dizel aracim olmadi, ki zaten bu fiyatlarla dizel olmasi cokta bisey farkettirmiyor... lpgli araclar biraz daha ariza - sorun vs gosterebiliyor ama her kosulda kendini amorti de edebiliyor...lpg gunumuzde fiyatiyla mecburi istikamet..

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
(düzenlendi)

Hypermiling üzerine burada da bulunsun madem, bence direk cimrilik denmeli buna :D

Konu ile ilgili ekşisözlükten alıntı:

hypermiling

petrol fiyatları artışı ile ortaya çıkan bir yakıt tasarufu önlemleri ve sürüş tekniği akımı. çeşitli önlem ve teknikler ile aracınız ile litre başına gideceğiniz kilometre sayısını arttırmaya (amerikalılar galon başı mil hesaplıyor) yöneliktir. yokuş aşağı boşta inmek, rüzgar sürtünmesini azaltmak ve kamyonun ilk freninde gebermek için kamyonların kıçında gitmek, imkan varsa kırmızıda durmamak gibi tehlikeli ve kanun dışı teknikleri es geçerseniz (es geçin zaten) faideli tavsiyeler içerir. başlıca teknikler şunlardır:

- düzenli araç bakımı. aracın servis dökümanında yazan periyodlara uymak. diske çok az sürtünen fren balatası, kirli hava filtresi, benzin kaçıran borular vs... gibi problemler aracın yakıt tüketimini arttırır. lastik basıncını uygun seviyede tutmak (ayda bir kontrol yerine 2 kontrol). aracın kullanım klavuzunun izin verdiği en düşük akışkanlıkta yağ kullanmak.

- araç ağırlığının azaltılması. araçtaki fazladan her 45 kilo %2-3 daha fazla yakıt harcatır (dur kalk ya da yokuş yukarı gidiş arttıkça bu oran da artar). şimdi hypermiler denilen bu elemanlar bağajı boşaltıyor. gereksiz alet erdavatı, kargoyu bağajdan çıkarıyor. ama sadece bununla kalmıyorlar. örneğin depoyu yarım ya da çeyrek doldurup (şehir içi benzin istasyonu daha fazla bulunabileceği için) boş yere benzin/mazot taşımıyorlar. ya da kendilerini, eşlerini falan kondisyona sokup fazla kilolardan kurtuluyorlar :)

- verimli hızın korunması. sıfır lira yatırımla sağlam tasarruf yapmanın en güzel yolu ama her yere nikaha geç kalmış damat gibi acele ile giden, sollanınca egosu yıkılan yurdum insanına uyar mı bilmem. aracın hızı arttıkça hava sürtünmesi arttığından, doksan derecenin üstündeki hızlarda yakıt tüketimi artar (120 km/saat hızla giden aracınız motorun ürettiği kullanılabilir enerjinin yarısını hava sürtünmesini yenmeye harcar). fazla yavaş hızlarda da aracın motordaki hareketli parçaları hareket ettirmesi zorlaşır. aracın tipine göre değişse de 60-90 kilometre arasında değişen bir optimum hız vardır (büyük araçların optimum hızı 60'a yakın iken küçük araçların 90'a yakındır). hypermiler bu limit içinde araç kullanır, gereksiz hız yapmaktan kaçınır.

- hızlanma ve yavaşlamanın kontrolü. aracı aniden kaldırmamak, torku verimli aralıkta tutmak, kalkıştan hemen sonra ikinci vitese geçmek, gereksiz frenlerden kaçınmak. genel olarak hızlanma ve frenleme sayısı azaldıkça aracın yakıt verimi artar. agresif araç kullanımından kaçınmak hızlanma ve frenlemeyı azaltmanın en etkili yoludur. bunu abartıp 90lık teyzeler gibi araç kullananlar da mevcut olsa da aslen ışıklara dikkat etmek, öndeki aracı takip etmek hızlı gidip durup kalkmak yerine yavaş ve sabit hızla gitmek gibi teknikler içerir. araçta her frene bastığınızda az önce hızlanmak için harcadığınız yakıtı ısı olarak çarçur ediyorsunuz. kırmızı ışığa kadar gaza basıp orda zınk diye frene basmak yerine azcık uyanık ve yavaş gidip ışığa kadar frensiz yavaşlamak gibi. ben istanbulda bir arkadaşımla bunu denemiştim. bir önündeki araçtan öteye bakmamak yerine ileriye bakıp kırmızı gördüğümüzde gazdan ayak çekerek yavaşladığımızda çoğunlukla ışıkta durmak zorunda kalmadığımızı farketmiştik.dur kalkı azaltmanın en sağlam yollarından biri de biraz erken kalkıp ya da işten biraz erken çıkıp trafiğe yakalanmamak.

- yolculuğu önceden planlamak. örneğin gideceğiniz yeri çok iyi bilmiyorsanız haritada bir araştırma yapmak, gps zımbırtılar kullanmak.

daha az bilinen teknikler şunlar:

- mümkün olan en iyi yakıt verimliliği olan arabayı kullanmak (ecnebiler downgrading diyorlar)

- kısa mesafelerde araba kullanmamak. teknik şu. şehrinizin haritasını önünüze alıyorsunuz. sonra bu haritada evinizi ve araba ile gittiğiniz mekanları işaretliyorsunuz. sonra pergel ile eviniz merkezde olacak şekilde 2-5-10 kilometrelik 3 daire çiziyorsunuz. bir eliniz haritada bir eliniz kuran (dininize göre incil, tevrat, vs...) üzerinde iken 2 kilometrelik daire içinde kalan yerlere yayan, 5 kilometrelik daire içinde kalan yerlere bisiklet ile 10 kilometrelik daire içinde kalan yerlere ya bisiklet ile ya da toplu taşıma ile gideceğinize namusunuz ve şerefiniz üzerine yemin edip bu haritayı arabanıza asıyorsunuz.

- aracın hava direncini azaltmak. bunun en sağlam yolu optimum hızda (60-90 km/saat) gitmek. tepe bağajı, camların açık olması en bilinen aero dinamik bozucusu. ama bu elemanlarda daha manyak teknikler var:

* - aracı temiz tutmak zira araç kirli iken yüzey sürtünmesi dolayısı ile hava direnci artıyor.

* - maç zamanı bayrağı dışarı değil içeri asmak. bayrak, flama gibi zımbırtılar aracın hava direncini arttırıyor.

* - sineklik gibi aksesuarlar takmamak.

* - drafting. olay şu. uzun yolda sizin araçtan büyük bir araç buluyorsunuz (kamyon, otobüs gibi). sonra güvenli mesafeden bu aracın arkasında gidiyorsunuz. havayı bu büyük araç yarıyor, siz de aracın arkasında kalan düşük dirençli havada tasarruflu tasarruflu yol alıyorsunuz. teknik tehlikeli ve dikkatsiz elemanlara göre değil ama uygun mesafeden olduğu sürece sorun yok. şurda bununla ilgili bir yazı var:

http://www.tutumluol.com/...-yakit-harcayabilirsiniz/

- haftada dört gün yöntemi. ecnebi memleketlerde bazı şirketler 8 saat x 5 gün çalışacaklarına 10 saat x 4 gün çalışıp 3 gün tatil yapıyorlar. böylece hem haftada bir gidiş geliş daha az yaparak hem de diğer günler daha geç çıkıldığından trafiğe yakalanmayarak yakıt tasarrufu yapılıyor. 3 gün kesintisiz tatil de cabası. tabii n saat x 6 gün çalışılan yerlerde (n >= 10 saat) bu yöntem uygulanamayabilir.

http://news.yahoo.com/...080529/us_nm/usa_workweek_dc

- arabayı sonuna kadar kullanmamak. bu teknik güzel, özellikle iş yeri merkezi ve kabus gibi trafiğin içinde olanlar için ideal ama biraz ön yatırım lazım. bir katlanir bisiklet ediyorsunuz. bu alet ile iş yerinize yakın mevkide 15-30-45 dakikada kaç kilometre gidebildiğinize bakıyorsunuz. sonra bisikleti bağaja atıyorsunuz. haritada iş yerinizi merkez alan ve 15-30-45 dakikada gidebileceğiniz kilometreler çaplı daireler çiziyorsunuz. sonra bu daireler içinde kalan ve trafiğe dalmadan, fazla otopark parası ödemeden aracınızı park edeceğiniz yerleri işaretliyorsunuz. sonrasında aracınızla iş yerinize kadar gideceğinize bu park noktalarına kadar gidip gerisini katlanabilir bisikletle gidiyorsunuz. bu bisikletlerin harika bir özelliği de katladığınızda otobüs ve metroya alabilmeniz. birçok insan için bu otomobile gerek kalmadan bisikletle bir toplu taşıma aracına gitmek, sonra araçtan inip bisikletle işe gitmek şeklinde kullanılabilir. bu bisikletlerin güzel bir özelliği de katlanabilir olduklarından katlayıp ofisinize çıkarabilmeniz. böylece çalınma derdi de olmuyor. bir başka yöntem de aracı şirketin servis aracının geçtiği bir yere kadar kullanıp oraya park etmek (ki burası genelde bedava park edilebilecek bir yer) ve yolun gerisini servis ile gitmek.

- araç klimasını mümkün olduğunca az kullanmak. klimayı aracı terk ederken değil terk etmeden 5-10 dakika önce kapamak. camlara güneş ışığı filtresi taktırmak.

- araç paylaşımı. bunun kilometreye katkısı gereksiz trafik, park dur kalklarını azaltması. bir şirketten, şirkete yakın yerlerde çaışanlardan, arkadaşlardan bazıları ile beraber işe gitmek. herkes tek tek gideceğine bir arabaya doluşup beraberce gidiyor. böylece hem yakıttan hem de köprü, otoban, park parasından tasarruf sağlanıyor. bu sistem yaygın uygulansa trafik de azalır. bu işi ayarlayan internet siteleri de mevcut. burada güvenlik akla gelebilir ama ciddi sitelere (türkiyede nasıl bilmiyorum) insanlar sisteme kimlik numaralarını ile kaydoluyor ve araç paylaşımları sisteme kaydediliyor.

http://www.hypermiling.com/

http://money.cnn.com/...tos/driving_for_mpg/index.htm

tarihinde Azad Mirzade tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben işe 30 dakika erken geliyorum her sabah. aslında mesai başlangıc saati 08:30 ama ben 07:30 da işyerimdeyim. Çünkü bu saate yol düşünce trafik felan olmuyor. 20 dakikada evdeyim. 

Akşam çıkarkende 4 5 rotam var, hangisi ibb trafikte en az yoğunluk gösterirse ordan uzuyorum. Google maps çok fazla yanılıyor. ibb en iyisi.  Ama en güzel hypermiling her sabah 2 km yol yürüyerek Servise binmek. Ama onada çok eriniyorum :D

Buda hypermiling rekor denemem :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
(düzenlendi)

Bence lpg en güzel çözüm. hele ki fazla km yapıyorsanız kesin çözüm. iyi bir marka ve iyi bir montaj ile çok az sorun yaşayarak kullanabilirsiniz.

2009 avensis 1.6 aracımı 47000 km'de satın aldım yaklaşık 4 ay önce. ş.içi  ortalama 9-10 ltr benzin tüketimi vardı. alır almaz 50bin bakımını yaptım ve lpg taktırdım. ki o vakit burada da sormuştum arasında kaldığım markaları. nihayetinde Prins Tecnomax taktırdım ve o tarihte 2250 tl ücret ödedim. 

Şu anda aracım 60bin km oldu. ortalama düz hesap ile benzinde (eski fiyata göre) 55 krş , lpg de ise (yine eski fiyata göre) 35 krş yakıt var ş.içi. yani kısa hesap 13000km x 20krş =2600 TL. yani benim yaptığım kullanıma göre ortalama 4-5 ayda verdiğim para amorti olmuş sayılır :)  bayağı uzun tuttum kusura kalmayın :) 

Not: araç ortalama 150-200bin km 'ye ulaştığımda , bir ihtimal subaplar uzayacak kısalacak bir şeyler olacaktır ama yine de fazla fazla amorti ettiğini düşünüyorum :) 

Ek not : ilk önce 1500'e ecomax taktırmıştım. fakat yaklaşık 2 hafta süre içerisinde tecnomaxa yükselttim sistemi. ecomaxta bulunan enjektör takımı 2-3 kez arıza yaptığı için üst pakete geçiş yapmıştık.

tarihinde Murat Azalma tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ben işe 30 dakika erken geliyorum her sabah. aslında mesai başlangıc saati 08:30 ama ben 07:30 da işyerimdeyim. Çünkü bu saate yol düşünce trafik felan olmuyor. 20 dakikada evdeyim. 
Akşam çıkarkende 4 5 rotam var, hangisi ibb trafikte en az yoğunluk gösterirse ordan uzuyorum. Google maps çok fazla yanılıyor. ibb en iyisi.  Ama en güzel hypermiling her sabah 2 km yol yürüyerek Servise binmek. Ama onada çok eriniyorum [emoji3]

Buda hypermiling rekor denemem [emoji4] 

Gerek yok.
Türk işi hipermilling: getir la senin arabayı hadi gidek. :)
Yorum bağlantısı
Ergin Özgür
13 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yakıt litre ortalamanız nedir Ergin bey?

6.5 -7 lt düzeyinde, şehir içi dolayısıyla..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 saat önce, Ergin Özgür yazdı:

6.5 -7 lt düzeyinde, şehir içi dolayısıyla..

1 depoyu ortalama ne kadar sürede bitiriyorsunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Dizel denilince belirtmeden geçemeyeceğim. Benim araç ş.içi 7,5 - 8 den aşağıya düşmüyor. Renault az yakar diye düşünüyordum. Fakat Scenic C-Max dan fazla yakıyor. Gerçi arada +200 Kg fark var. 

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

sıfır aldığım hafta taktırdım bir gün bile pişman olmadım,lpg bitip benzinle istasyona gidene kadar canım sıkılıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

herkesin görüşüne saygım var ama hypermilling yapıcam diye de hergün 1 saat erken işe gidemem. yakıtı satın alabilirim fakat zamanı ve uykumu satın alamam 😁

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hypermiler yapan LPGli arabamın Motor yağı hiç eskimiyor. Hayla bal gibi rengi. Servisden çıkalı 4500 km oldu. Hatta daha önce 15000 km doldurduğumda bile böyle ball gibi rengi vardı 

Motor 1000 cc, 65 beygir. Hypermiler yapan araba aynı zamanda eskimez, ilerde masrafda çıkarmaz. 

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
8 saat önce, Tahir Ak yazdı:

Dizele takılsın bu gün takarım obd li iyi bir kit. İyi bir usta ile benzinle kullandığın günlere pişmanlık yaşatır, geceleri ferdi dinletir.

Benim bildiğim dizel araçlara da LPG takılıyor.

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
Dizel denilince belirtmeden geçemeyeceğim. Benim araç ş.içi 7,5 - 8 den aşağıya düşmüyor. Renault az yakar diye düşünüyordum. Fakat Scenic C-Max dan fazla yakıyor. Gerçi arada +200 Kg fark var. 
DCI için yüksek değer değil mi . Bir sorun mu var acaba . 105 lik DCI Kangoo ile hiç 7 li değerleri görmedim İstanbul da
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Hypermiler yapan LPGli arabamın Motor yağı hiç eskimiyor. Hayla bal gibi rengi. Servisden çıkalı 4500 km oldu. Hatta daha önce 15000 km doldurduğumda bile böyle ball gibi rengi vardı 
Motor 1000 cc, 65 beygir. Hypermiler yapan araba aynı zamanda eskimez, ilerde masrafda çıkarmaz. 

Benzinli aractan bal kivaminda cikmazsa sorun var demektir. Olmasi gereken sizin ki yani, ekstra bi durum yok.
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

En iyi tasarruf toplu taşıma. Sırf çok yakmasın diye kamyon kıçında gezilip ölüme meydan okunacaksa bence o arabaya binilmemeli. Yakıt alacak ekonomiye sahip olmayabilir bir insan. Bu ne ayıp ne günah. Kaldı ki en zenginimiz bile toplu taşıma kullanmalı da bizde o toto yok maalesef 😊

Yorum bağlantısı
Ergin Özgür
6 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

1 depoyu ortalama ne kadar sürede bitiriyorsunuz?

3-4 gün ancak gidiyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...