İçeriğe Yönlendir

İnceleme: Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB Multiair 170PS Distinctive

Ahmet Gül

Recommended Posts

Selim Bilgin
Forumda bir Alfacı daha olmasına gerçekten çok sevindim. Hani bir foto falan bir görseydik aracı. 3 yıldır takip edince görsem belki tanırım. [emoji3]

Kozmetik işlere el atamadım henüz, idarelik foto atayım şimdilik. :)

3049a11bb023c730c98b04745b9e9fc4.jpg

95c8ec2bc0825fae9d67e998be5c4a2e.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Bir saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Tasarım olarak çok güzel, peki sürüş olarak bir focus kadar iyi mi?

Ben 2008 sedan ve 2012 hatchback iki Focus kullandım. Konfor olarak 2008 Focus’tan iyidir. 2012 yeni kasadan ise daha zayıf. Sürüş zevki olarak çok farklı bir araç. Focus denklemin konfor ayağında. Tercihler değişir mi bilemem Focus sürüş olarak yakın bir mesafede bile değil. ST ya da RS Focus olsa o zaman kıyaslama yapabilirdik. Ya da en azından Ecoboost. 

Yol tutuş çok iyi diyoruz ama bu çok iyinin sınırlarını hayalinizde epey bir zorlayın öyle bir yol tutuş var. Viraj kabiliyeti açısından kıyaslayacaksak Focus segmentinin üstünde olmasına rağmen çok uzak kalır. Ancak yaylar falan değişirse Focus belki arayı kapatır. Bulabilirsem bir viraj videosu vardı koyarım. 

1 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Kozmetik işlere el atamadım henüz, idarelik foto atayım şimdilik. :)

3049a11bb023c730c98b04745b9e9fc4.jpg

95c8ec2bc0825fae9d67e998be5c4a2e.jpg

Harika Selim Bey. Giu’ya giden en güzel renklerden. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Alfa 147 kullanmıştım sürüşü epey zayıftı. Direksiyon önemli bence, hafif virajı kendiliğinden dönüvermeli. Benim gördüğüm en güzel sürüş bmw 116 idi.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Harika Selim Bey. Giu’ya giden en güzel renklerden. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin. 

Amin çok teşekkürler.

Focus Ecoboost ile çok çılgınlıklar yaptım ben, hakkını yiyemem. Halen özlüyorum o arabayı da, fuar için gelmiş, Türkiye’deki en dolu Focus’tu muhtemelen, ateş kırmızıydı. Ama Alfa’nın yol tutuşu, özellikle de kafasının yolda kalma çabası muhteşem. Direksiyonu nereye çevirirseniz kafa anında oraya gidiyor. Arka tatlıca kayarak yolunu buluyor sonra. Q2 sisteminin de etkisiyle.
Alfa 147 kullanmıştım sürüşü epey zayıftı. Direksiyon önemli bence, hafif virajı kendiliğinden dönüvermeli. Benim gördüğüm en güzel sürüş bmw 116 idi.

147 kullanmak nasip olmadı hiç, ama eski Alfacılar Giulietta 147-156 gibi yol tutmuyor dediklerine göre 147’nin bundan iyi olması gerek. Kondisyon ile ilgili bir durum olabilir belki.
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yol tutuştan ziyade direksiyon hassas değildi, vitesler laçkaydı. Hisler önemli bana göre. Bir vwdeki ,forddaki tokluk yoktu. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
13 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Yol tutuştan ziyade direksiyon hassas değildi, vitesler laçkaydı. Hisler önemli bana göre. Bir vwdeki ,forddaki tokluk yoktu. 

Sürdüğünüz aracın direksiyonun da bir sorun vardır. o kasaların direksiyon tepkileri çok net ve iyidir. Vites konusuna gelince vites çanağının kırılması kronik sorundur, dayanaksız beyaz plastik bir malzeme vitesin geçip geçmediğinin zor anlarsınız. Gerçi çanağı değiştirseniz bile kemikli bir geçişi elde edemezsiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Serkan Karakoca
(düzenlendi)

@Ahmet Gül harika bilgilendirici bir inceleme olmuş tct  multiaır mi manuel mi ? 

tct ise şanzıman hakkında bilgi lütfen risk nedir bilelim ?

yeğenime almayı düşünüyoruz multiaır 170 lik s2 paket ...piyasası nedir boya olsun düzgün  full donanım max 125bin km ? bakımlı bir aracın tahmini motor ömrü nedir acaba ?

tarihinde Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
[mention=50443]Ahmet Gül[/mention] harika bilgilendirici bir inceleme olmuş tct  multiaır mi manuel mi ? 
tct ise şanzıman hakkında bilgi lütfen risk nedir bilelim ?
yeğenime almayı düşünüyoruz multiaır 170 lik s2 paket ...piyasası nedir boya olsun düzgün  full donanım max 125bin km ? bakımlı bir aracın tahmini motor ömrü nedir acaba ?

Serkan Bey benim araç Multiair manuel şanzımandı. Bu araçlar sanılanın aksine çok sağlam yapılı araçlar. Sadece bir kaç yumuşak karnı var onlara dikkat etmek lazım. Tct şanzımanlı Giulietta’lar rakiplerine göre epey sağlam. Yalnız sarf malzeme olduğundan 80-120 bin arası şanzıman balatası bitiyor. Servis fiyatı 4250 tl artı işçilik ve diğer giderleri koyduğunuzda 6-7 bin gibi bir masraf çıkarıyor.

Bir diğer yumuşak karnı ise Multiair modülü. Bu modül motor kapağının üstünde motora besleme sağlayan elektronik valflerden oluşan bir ünite. Önerilen yağlar dışındaki yağları, önerilenden uzun bakım aralıklarını sevmez. Bozulursa 6000 tl servis fiyatı, üstüne işçilik yağ değişimi 7-8 bin tl masraf açar.

Motor ömrünü bilemiyorum ama 200 bin’in üstünde canavar gibi yollarda giden Giulietta’lar mevcut. Yalnız bahsettiğim yumuşak karnından ötürü, olabildiğince düşük kilometreli ve bakım geçmişi belli, onarımları merdiven altında yapılmamış araç almanızda fayda var. Vereceğiniz fazladan 5 bin lira sizi yukarıda bahsettiğim sürprizlerden korur.

Ben olsam bu araçlarda boya değişen aramazdım. Satılmıyor piyasası yok, parçası pahalı türkülerine kulaklarınızı kapayın derim. Allah’a şükür bulamadığım bir parçası olmadı, satarken de bu allak bullak piyasada bile 15 günde sattım. Bu 15 gün içinde 116 favori 16 mesaj yaklaşık 50 arama aldım. Piyasa aracı satan arkadaşlar daha bir kişi aramadı yav diye ağlıyorlar [emoji3] Donanımlı bir Giulietta her zaman altın muamelesi görür.

Çok uzun oldu ama Giulietta hakkında daha söylenecek çok şey var. En iyisi ben gözlerinize daha fazla eziyet etmeyim, aklınıza geleni siz bana sorun.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Alfa sahibi olmak metrese para yedirmek. Standart araç kullanana kaprisi gelmez. Hele az kırık bir otomobil severseniz :) seks sonrası pişmanlık duymak gibi. ( Bazıları diyecek ne yaşıyor bu adam diye )

• Beğen 2
  • Mutlu 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Alfa sahibi olmak metrese para yedirmek. Standart araç kullanana kaprisi gelmez. Hele az kırık bir otomobil severseniz :) seks sonrası pişmanlık duymak gibi. ( Bazıları diyecek ne yaşıyor bu adam diye )

Tam olarak ne yapıyorsun sen arabayla?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Fatih Evcin

Konunun üzerinden çok zaman geçmiş, hatta araç satılmış ama yazmadan edemedim. Anlatım ve fotoğraflar harika.

Bilgiler çok güzel, araç almayı düşünen ama kafası karışık arkadaşlara aşırı yardımcı olabilir. Videolar maalesef izlenemiyor ama bu kadarı da yeterli , teşekkürler :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...