İçeriğe Yönlendir

C-Max I - 1.6 Dizel Yakıt ve Çekiş Sorunu

Murat Kocaoğlu

Recommended Posts

Murat Kocaoğlu

Arkadaşlar merhabalar öncelikle forumda yeniyim hatam olursa şimdiden affola. 2006 c max dizel cvt aracımın sorunlarından bahsetmek istiyorum. 1.sorunum aracımın yol bilgisayarındaki yakıt ortalaması ile aracın yaktığı yakıt çok farklı örneğin bilgisayar 6.4 gösterirken araç gerçekte 8.4 gibi yakıyor gerçektende 8.4 gibi rakam Bandırma gibi bir ilçede fazla  dur kalk yapmadığım bir yerde hem çok yakıyor hemde yaktığını göstermiyor.

2.sorunum da aracımın performansı hakkında aracım bazen yolda giderken gaza körüklemem halinde bile 3000 devirlerde zorlanıyor rampa çıkarken gaz yemiyor yani çok zor toparlanıyor. Dediğim gibi Bandırma'ya da yeni taşındığım için aracımı göstereceğim kimse yok en yakın bursa olabilir bana tavsiye edebileceğiniz bir usta varmı gerçek bir usta. Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
  1. hocam yol bilgisayarını sıfırla o zaman doğru verir. şimdi sizin verileriniz şehir içi ve dışı karışıktır. 2 tane yol bilgisayarı vardır zaten bir tanesini sıfırlayın diğeri devam eder. Diğer konu da araba nefes alamıyor gibi. Yani turbo sorunu da olabilir sensörlerden de olabilir..
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Filtre kontrolu yaptinizmi? Bakimlar ne durumda?

Yol bilgisayarini sifirlamayi deneyin...

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hem gaz yemiyor, hem çok yakıyor hem de yaktığını göstermiyor.

Nankör ve tembel :)

Yağ yakıyor mu ?

Turbo, turbo hortumu, enjektörler hepsine bakılmalı.
Isıtma bujileri değişmeli.
Arıza kodu var mı araçta. Bakıldı mı ?
Maf sensörü temiz mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Turbo hortumlarının kontrolü ile başlanmalı derim.

4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Turbo hortumlarının kontrolü ile başlanmalı derim.

Turboya giren hortumun kelepçe altına gelen kısmı aşınmıstı ben onun yenisini aldım bir değişiklik yok. 

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
4 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Filtre kontrolu yaptinizmi? Bakimlar ne durumda?

Yol bilgisayarini sifirlamayi deneyin...

Filtre ve bakımları 10.000 km yada senesinde yapıyorum hatta hava filtresini 5000 de bir değiştiriyorum. Yol bilgisayarını her mazot aldığımda sıfırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
4 saat önce, Tayfun Aydın yazdı:
  1. hocam yol bilgisayarını sıfırla o zaman doğru verir. şimdi sizin verileriniz şehir içi ve dışı karışıktır. 2 tane yol bilgisayarı vardır zaten bir tanesini sıfırlayın diğeri devam eder. Diğer konu da araba nefes alamıyor gibi. Yani turbo sorunu da olabilir sensörlerden de olabilir..

Yol bilgisayarını her mazot aldığımda sıfırlıyorum.2016 da istanbul da iken ikitellide yanlış hatırlamıyorsam atılganlar Ford servisinde egr valfi sıfır olarak takıldı ve aynı zamanda turbo da ötme vardı ıslık sesi geliyordu onuda turbocuya bakım yaptırmışlardı. Sensörlere baktırmak lazım. Ama usta sıkıntısı var Bandırma'da bir tane özel servise gittim ustaya laf söylemeye gelmiyor. Ustaya diyorumki depoyu silme fulledim göstergeleri sıfırladım ortalama 200 gibi km.yaptım tekrar depoyu silme fulledim. Yol bilgisayarı 6.4 gösterirken araç 8.5 gibi yakmış bunu anlatamıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Genelde enjeksiyon sorunlarında yol bilgisayarı ve gerçek tüketim arasındaki fark açılıyor.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam birde benim aracım Opel. Opel de böyle bir sıkıntı olduğunda aracı bilgisayara bağlayıp koordine ediyorlar bilginiz olsun..

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
4 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

kızdırma bujileri kontrol

2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağ yakıyor mu ?

Maf sensörü temiz mi ?

2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağ yakıyor mu ?

Maf sensörü temiz mi ?

Arabaya kik down mu diyorsunuz dip gaz yaptığımda bayağı bir siyah gibi bir duman atıyor onuda hava karardığında arkadan gelen araçların farlarlarından belli oluyor turboya 2016 da bakım yapıldı enjektörlerin memeleri ve kızdırma bujileri 2015 yılıydı yanılmıyorsam otokoç İstinye de yenilenmişti. Maf sensörü nü kendim divortex diye bir yağsız kontak sprey ile temizledim bir fark olmadı, tavsiyeleriniz üzerine söylemiş olduğunuz hususlara tekrar baktıracağım da Bandırma gibi bir yerde doktoru nerede bulacağım onu bilmiyorum sadece yetkili servise gideceğim mecburen onlarda sağlam bozuk önüne gelen parçayı değiştiriyorlar daha önce başıma geldiği için korkuyorum. 

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
11 dakika önce, Tayfun Aydın yazdı:

Hocam birde benim aracım Opel. Opel de böyle bir sıkıntı olduğunda aracı bilgisayara bağlayıp koordine ediyorlar bilginiz olsun..

Yanlışım yoksa bizim araçlarda  c max ın yol bilgisayarı tek işlevli sadece genel tüketimi ve kaç km menzili gösteriyor. Vw de çift yol bilgisayarı vardı 1.ciyi sıfırlayınca 2.ciyi sıfırlamazsan o devam ediyordu.ben bu durumu yetkili servisteki danışmana anlattım bana diyorki araçlar bölgelere yani rakım farklılıklarında yakıtı farklı yakabilir yani ağrı dağında farklı yakabilir İstanbul da farklı yakabilir demek istiyor. Bende ona diyorumki Bandırma'da biraz fazla yaksın ama ekran onu göstersin diyorum.  arabam 6.4 gösterirken 100 liraya 16 küsür litre yakıt alıyorum 200 km yol yapıyorum 8.4 gibi bir yakıt tüketimi yapıyor neden bunu bilgisayar göstermiyor diyorum bir şey diyemiyor. Adamlara laf söylenmiyorki yazılımı nı güncelleyin diyorum bu modellerde yazılım güncelleme yok diyorlar. 

4 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

kızdırma bujileri kontrol

2015 senesinde otokoç İstinye de değişmişti tekrar kontrol ettireceğim. Teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
38 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Genelde enjeksiyon sorunlarında yol bilgisayarı ve gerçek tüketim arasındaki fark açılıyor.

Öncelikle kızdırma bujileri ne, maf sensörü ne, selenoid valfi, hortumlar gibi sırasıyla bakıtacağım olmadı enjektörlere ve turboya bakıtacağım.da bunları kime yaptıracağım sıkıntı o. Bandırma'da elinde cihaz ve imkan olan tek yer yetkili servis.onlarda böyle durumlarda insanı bir öpüyorlar anlatamam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Murat Kocaoğlu yazdı:

Öncelikle kızdırma bujileri ne, maf sensörü ne, selenoid valfi, hortumlar gibi sırasıyla bakıtacağım olmadı enjektörlere ve turboya bakıtacağım.da bunları kime yaptıracağım sıkıntı o. Bandırma'da elinde cihaz ve imkan olan tek yer yetkili servis.onlarda böyle durumlarda insanı bir öpüyorlar anlatamam.

Yetkili servise gidin.. bi tespit yapsınlar.. Gerekirse tespit ücretini ödersiniz. 

Bulunabilecek bir arızaymış gibi geliyor bana. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

emmi guzel soylemis en azindan tespit edilsin.. yoksa peyderpey dahacok ugrasip daha cok para harcayacaksiniz...

Yorum bağlantısı
Murat Kocaoğlu
9 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

emmi guzel soylemis en azindan tespit edilsin.. yoksa peyderpey dahacok ugrasip daha cok para harcayacaksiniz...

46 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yetkili servise gidin.. bi tespit yapsınlar.. Gerekirse tespit ücretini ödersiniz. 

Bulunabilecek bir arızaymış gibi geliyor bana. 

Söylediğiniz gibi yapacağım. Tek korkum gereksiz masraflar çıkarmaları daha önce başıma geldiği için korkuyorum. Aracı ilk aldığımda rolantide titreme vardı bunun için servise gittiğimde enjektörlerin memeleri yenilendi.motor takozu, şanzıman takozu değişti 2015 senesinde 2 bin küsür para aldılar ama hiç bir şey değişmedi aynı titreme devam ediyor sonra cvt şanzımanlarda bu oluyor dediler şanzımanın tamir edilmesi lazım dediler aradan zaman geçti 2016 sonunda şanzımanı başka bir sebepten garantiye soktuk 6 ayda yenilediler. Yada ben öyle zannediyorum araç hala titriyor. Gereksiz harcayacak maddi imkanım kalmadığı için de açıkçası yapacakları işlemlerden korkuyorum doğrusu. Bu arada forumda yeni olduğum için paylaşımlarımda bir hata var ise herkesden özür diliyorum. İlginizden dolayı bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...