İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 1.5 Dizel Carbon Clean

Eray Çalışkan

Recommended Posts

Eray Çalışkan

2013 model 1.5 Dizel Fiesta aracım var, araç gaza yüklenince olması gerektiğinden fazla siyah duman atıyor. Şu an 65.000km'de. Çoğu yerde dizelde gaza yüklenince siyah duman normal sayılabilir dense de bu normalden fazla. Egzozun üstündeki siyah parçada siyah kurum izleri oluşuyor. Bundan önce 2006 model 1.6 Dizel fiestam vardı. Ne kadar gaza yüklenirsem yükleneyim siyah duman söz konusu değildi. Ki bu aracımda dpf de var ama siyah duman atıyor malesef. Arabanın çekişin de herhangi bir sorun yok. Yakıtı olması gerektiğinden biraz fazla gibi geldi bana. 1.6 fiestamla 4.6 litre ortalama ile dolaşırken aynı kullanım tarzıyla bu araçta 5.2 - 5.5 arası geziyorum malesef. Bu da bana garip geliyor daha yeni motor fabrika verisi de daha az eski aracıma göre. Benden önce nasıl yakıt kullanılmış neler yapılmış pek bilmiyorum. 10.000km'dir bende ve ben shell dışında mazot almadım. Alır almaz km bakımı yaptırıp würht atıp uzun yola da çıkmıştım.  Carbon clean yaptırsam mı diye düşünüyorum. Forumumuzda çok tavsiye edilmiş ama başka forumlarda contalara zararı olabileceği yazıyor, hemen olmasa da ömrünü kısaltacağı. Zaten bu sebeple yüksek km araçlara önermiyorlarmış ki zaten conta ömrünün yarısına geldiyse carbon clean sırasında zarar görür tamamen diye. Önerileriniz nedir yorumlarını bekliyorum değerli üyeler :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sizden önceki sahibi araca hard yazılım yaptırmış olabilir mi? 1.5'lerde DPF olduğundan duman görmeniz çok zor normalde.

Dip not: Contanın carbon clean ile alakası yok. Oraya gitmiyor bile. Her 40bin'de 1 carbon clean önerilir. 100bin'deki aracıma da yaptırmış, sorun yaşamamıştım.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

DPF li araç  kara duman atmaz ki.. dpf iptal edilmiş olabilir mi yani partikülü kırıp içini boşaltmış olabilirler..

ve ayrıca bence carbon cleanın tam olarak yararlı yada zararlı diye ortada net bir fikir yok bence..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Emre Öğüt yazdı:

tam olarak yararlı

Bu kanıtlandı. Fiat bakım periyoduna dahi koydu.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bu kanıtlandı. Fiat bakım periyoduna dahi koydu.
Servisin bakım periyoduna koyması bir ürünün mutlaka faydalı olacağı hükmü getirmez. Zararı var mı kmye göre evet. Sıfır alındığı andan itibaren düzenli kullanım zarar verir mi hayır. Hiç kullanmasak araca bir şey olur mu yine hayır.

İlk defa kullanacağım ben. Duman atma var kangoda. Egr iptal edilemiyor, temizliği için ise motoru indirmek lazım. Öncesinde emisyon ölçümü yapacağım. 4 depo sonra yine. Bakalım fiziken fark olacak mı araçta
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

IDS bağlayıp bir dpf rejenarasyonu yaptırın ...ilk olarak sorun çözülmezse sebeplerine bakalım ...

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
(düzenlendi)
13 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Sizden önceki sahibi araca hard yazılım yaptırmış olabilir mi? 1.5'lerde DPF olduğundan duman görmeniz çok zor normalde.

Dip not: Contanın carbon clean ile alakası yok. Oraya gitmiyor bile. Her 40bin'de 1 carbon clean önerilir. 100bin'deki aracıma da yaptırmış, sorun yaşamamıştım.

Carbon clean yaptırmaya baya niyetliyim, etkisi güzel diyor çoğu yer. 

Ayrıca bir de fiziksel olarak hava akışmetre ve egr temizliği yaptırma niyetindeyim

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Ayni aractan arkadasimda da var. Dpf olmasina ragmen dip gaz yapildiginda siyah duman atiyor onunki de. Hatta egzos cikisi tarafi tampon is oluyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

90.000 de fiesta ma yaptırmıştım.Bornovadaki bosch servisinde.Gayet memnun kalmıştım.Adamlar işin ehli.. 

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Bir saat önce, Uğur Samyeli yazdı:

90.000 de fiesta ma yaptırmıştım.Bornovadaki bosch servisinde.Gayet memnun kalmıştım.Adamlar işin ehli.. 

Ben de izmirdeyim, bu yaşar üniversitesinin oradaki bosch servisine mi gitmiştiniz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Mevcutta doğru yöntemle Carbon Clean yapan var mı Maslak sanayide?

bosch service mevcut.

11 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Servisin bakım periyoduna koyması bir ürünün mutlaka faydalı olacağı hükmü getirmez.

hereşyi ortaya yazamayabiliyoruz, ocakbaşında mangala yatırırsak anca çözülür mevzuu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
10 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

bosch service mevcut.

Teşekkür ederim Çağlar Bey.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Selim Bilgin
On 07.09.2018 at 00:12, Çağlar Bayur yazdı:

bosch service mevcut.

Yarın uğrayayım diyorum, hangisini öneriyorsun abi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Yarın uğrayayım diyorum, hangisini öneriyorsun abi?

maslakta Olcayto

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...