İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 2.0 TDCI Çekiş Problemi

Onur Kebapçı

Recommended Posts

Onur Kebapçı

Merhabalar

Aracım 2009 Mondeo 2.0 TDCI Otomatik vites

Benim çözülemeyen bir problemim var. ve ne yazık ki bu konuyu açmak durumunda kaldım.

Aracımı motoru yeni yapılmış bir araç olarak aldım. Motoru yeni yapılmış yapılmasına fakat araç hiç 140 beygir gibi gitmiyor. Hangi ustaya götürdüysem bu araba gitmiyor diyor ve çözüm bulamıyor. Düz yolda ne kadar zorlarsak zorlayalım 160 Km Hızı geçmiyor. ve hızlanması çok yavaş. 1. viteste hızlanıyor fakat ondan sonrası çok yavaş araçta

Bazı ustalar arabayı görüp 2.0 TDCI olduğunu görünce çek arabayı buradan 2.0 Dizele Bakmıyoruz bile dediler

Bakan ustalar da Enjektörden, Şanzumandan, Elektrikten, Egzozdan DPF den, Beyinden Yazılımdan olur dedi. Biz de bir hafta içerisinde 30 dan fazla ustaya götürdük aracı Turbocusundan Şanzımancısına, Şanzımancısından Enjektörcüsüne, Enjektörcüsünden Egzozcusuna, Egzozcusundan Motorcusuna, Motorcusundan Elektrikçisine.

Enjektörcü söküp cihaza bağlayıp test etti. Enjektörde ve pompada hiç bir problem olmadığını söyledi.

Şanzımancı Şanzımanda elektronik ve mekanik herhangi bir problem olmadığını söyledi. (Araç 60 km yol yapılarak 3 farklı şanzımancı tarafından test edildi.)

Egzozcu Dpf nin iptal edilmiş olduğunu söyledi Egzoz sisteminde herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi

Turbocu Turbonun normal bir basınçla bastığını arabanın gitmesi için herhangi bir sorun olmadığını söyledi. (Araç hem yolda hem de dururken 3 turbocu tarafından test edildi)

Elektrikte de herhangi bir problem bulunamadı.

Motorcu Senteyi kontrol etti sentesi doğru dedi. 

Aracın beyni kontrol edildi, en son versiyon orjinal ECU yazılımı tekrardan atıldı. ve orjinal son versiyon üzerinde dizel partikül filtresi ve egr iptal edildi ve körlendi.

Map sensörü temizlendi, motorun sağındaki İki adet Elektrovana değişti, Turbo basınç sensörü değişti.

Sonuçta bunların hepsi maliyet ve zaman alıyor. ve ben artık bu açıdan tükendim.

Aracıma bakan bazı motor ustaları motoru deneme yanılma yöntemiyle sökelim bakalım değiştirip takalım diyorlar. bu da bana hiç mantıklı gelmedi

Aklıma motorun kötü bir şekilde toplanmış olma olasılığı geliyor ama motorda en ufak bir hararet, terletme, basınç kaybı vs yok.

Neden olabileceği konusunda görüş ve önerilerinize ihtiyacım var.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Öncelikle geçmiş olsun, Mondeo dan çok anlamam ama anlattıklarınız genel olarak kurum problemi gibi duruyor.

Yine benzer olarak aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Düz yolda devir durumu nasıl. 160 la giderken kaç devir çeviriyor?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Selenoid valflerine bakılmamış herhlade...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

12 dakika önce, Onur Kebapçı yazdı:

160 la giderken zorla 3000 devir civarı daha üstü yok

160 Km ile 3.000 devir normal, aracı manuele alıp bütün viteslerde tek tek dip gaz yapmayı denediniz mi? 1. vites kalkışı gayet normal demişsiniz. Şanzıman üzerine yoğunlaşabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Onur Kebapçı
12 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Selenoid valflerine bakılmamış herhlade...

Şanzımanın beyni sökülüp selenoid valflerine bakıldı voltajlarında sıkıntı yok dendi başka selenoid varsa bakılmadı onlara

7 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

160 Km ile 3.000 devir normal, aracı manuele alıp bütün viteslerde tek tek dip gaz yapmayı denediniz mi? 1. vites kalkışı gayet normal demişsiniz. Şanzıman üzerine yoğunlaşabilirsiniz. 

manuelde de sonuç aynı motor devirlenmiyor iyi bir şekilde. 1. viteste ivmelenme iyi ancak yeterli değil. ustalar performansı çok düşük 1.6 gibi bile gitmiyor diyorlar.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
24 dakika önce, Onur Kebapçı yazdı:

Şanzımanın beyni sökülüp selenoid valflerine bakıldı voltajlarında sıkıntı yok dendi başka selenoid varsa bakılmadı onlara

manuelde de sonuç aynı motor devirlenmiyor iyi bir şekilde. 1. viteste ivmelenme iyi ancak yeterli değil. ustalar performansı çok düşük 1.6 gibi bile gitmiyor diyorlar.

Motor yeni yapılmış, anladığım kadarı ile bilgisayarda hata kodu'da vermiyor. Krank mili devir sensörünü ( pozisyon ayarlayıcısı) kontrol ettirin. Tam arızalanmadan önce devirlenmeme gibi sorunlar yaratabilir. Arızalı olması durumunda ise araç çalışmaz veya yolda stop etme gibi durumlara neden açabilir. Motor toplanırken belki sensör doğru poziyonda takılmamış olabilir. 

krank mili pozisyon sensörü ile ilgili görsel sonucu

Yorum bağlantısı
Onur Kebapçı

aynen araçta herhangi bir arıza kodu da yok. yarın ilk iş bunu denettireyim emin olalım

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Bir saat önce, Onur Kebapçı yazdı:

Benzer bir sorunu aynı motoru kullanan 06 S-Max da yaşamıştım. Meğersem 2.0 TDCI larda 3 selenoid varmış. 

Konusuda buradaydı. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Soylenebilecek seylerin cogu soylenmis. Farkli bir fikir olmasi acisindan: manifolda giren iki ayri boru olmali. Biri intercoolerdan digeri de intercooleri bypass yapip gelen boru. Dpf rejeneraayonu sirasinda hava bypass yolu ile gelir. Giris yerinde kapakciklar vardir. Belki bypass kapagi acik kalmistir hava intercoolera ugramadan geliyordur. Yanlis hatirlamiyorsan diger 2 solenoid bu kapakciklari kontrol ediyordu

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Bir saat önce, Onur Kebapçı yazdı:

selenoid varsa bakılmadı onlara

Turbo selenoidleri 2 adet olan 

Yorum bağlantısı
Onur Kebapçı
11 dakika önce, Oktay Demirağ yazdı:

Benzer bir sorunu aynı motoru kullanan 06 S-Max da yaşamıştım. Meğersem 2.0 TDCI larda 3 selenoid varmış. 

Konusuda buradaydı. Geçmiş olsun.

8 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Soylenebilecek seylerin cogu soylenmis. Farkli bir fikir olmasi acisindan: manifolda giren iki ayri boru olmali. Biri intercoolerdan digeri de intercooleri bypass yapip gelen boru. Dpf rejeneraayonu sirasinda hava bypass yolu ile gelir. Giris yerinde kapakciklar vardir. Belki bypass kapagi acik kalmistir hava intercoolera ugramadan geliyordur. Yanlis hatirlamiyorsan diger 2 solenoid bu kapakciklari kontrol ediyordu

Bahsettiğiniz selenoidler şanzımanla alakalı değil sanırsam. yeri nerededir? 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
1 dakika önce, Onur Kebapçı yazdı:

Bahsettiğiniz selenoidler şanzımanla alakalı değil sanırsam. yeri nerededir? 

Yerlerini tam bilmiyorum ama o kapakciklara bagli plastik hortumlar olmasi lazim. Onlari takip ederek bulabilirsiniz. Sanzimanla alakali bir sey degil. Bir de o kapakciklarin oldugu parca sokulup temizlense iyi olur.

Bir de mondeo 3de performans kaybina sebep olan bir kutu vardi ondaki lehimler kopuyordu ama tam neydi hatirlayamadim. Bakalim bulabilecekmiyim

Yorum bağlantısı
Onur Kebapçı

Resim_1345626922.jpg

bu selenoidlerden mi bahsediyorsunuz motorun sağındaki

bu arada araç soğukken 60 km hızı çok zor geçiyor ısınınca bu durum ortadan kalkıyor 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
15 saat önce, Onur Kebapçı yazdı:

Resim_1345626922.jpg

bu selenoidlerden mi bahsediyorsunuz motorun sağındaki

bu arada araç soğukken 60 km hızı çok zor geçiyor ısınınca bu durum ortadan kalkıyor 

evet bunlar, sol taraf kapak şeklinde açılır içindeki sünger su ile yıkanmalı kuruduktan sonra yeniden takılmalı, eğer sonuç alamazsanız yenisi ile değiştirmelisiniz..

Yorum bağlantısı
Onur Kebapçı

Benim araçta sadece 2 adet varmış 2 si de değişti ama sorun çözülmedi

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
5 saat önce, Onur Kebapçı yazdı:

Benim araçta sadece 2 adet varmış 2 si de değişti ama sorun çözülmedi

Daha once degistirenlerde ayni sorun devam etmisti. Sonradan anlasildiki yeni takilan parcada bozukmus. Ama bence sizin sorun hava sicakligi ile alakali. Map veya maf sensoru de olabilir

Yorum bağlantısı
Onur Kebapçı

Bugün başka yürüyen bir Mondeo dan iki selenoidi, maf sensörünü, map sensörünü, sıcaklık sensörünü, gaz kelebeğini değiştirip denedik sonuç aynı. Turbonun sökümüne karar verip turbocuya gönderdik. Turbo revize edildi takıldı Fakat sonuç değişmedi. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Birinci ihtimal, enjektör açısal püskürtme hatası var araçta. Bir çok firma test yaparken geri dönüş oranı, devirlere göre püskürtme basınçlarına bakar.

Ancak sanmam ki püskürtme açılarına bakan olsun. İmkan var ise denemelik 4 adet enjektör taktırın. İllaki vardır ellerinde.

Diğer ihtimal camşaft iticileri dönük. Siboplar yeterince açılmıyor veya açıları kayık.

Bu fikirler tüm kontrollerin doğru yapıldığını var sayarak ve yeni toplanan bir motor olduğu için. Turbo sağlam denmiş. Basıncı araç üzerinde ölçüldü mü pc ile?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Sentesi kaciktir. Kayisi takarken geri cevirmislerdir bilmeden.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 07.09.2018 at 14:57, Onur Kebapçı yazdı:

Aracımı motoru yeni yapılmış bir araç olarak aldım. Motoru yeni yapılmış yapılmasına fakat araç hiç 140 beygir gibi gitmiyor.

satan ne dedi bu konuda?

Yorum bağlantısı
Onur Kebapçı
On 09.09.2018 at 00:16, Eren Gökmen yazdı:

Hicbir viteste 3000 deviri gecmiyor mu?

1. ve 2. viteste 4000 deviri geçiyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...