İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Nominal Akü Voltajı Hakkında

Halil ibrahim Oruc

Recommended Posts

Halil ibrahim Oruc

Merhaba arkadaslar  bildiginiz gibi yaklasik 3 haftadir mondeo sahibiyim

Aracimda orjinal bakim isteyen kapakli 43 luk aku vardi. Eski arabamdaki 44luk yeni varta akuyu taktim. Fakat dun uzun bir sure kapilar acik kaldi  hoparlorleri degistirmek icin. Ve neticede marsi vurduramadim araba oyle kaldi:(

Sormak istedigim;  aku bosta ve marsta iken gauge menudeki olmasi gereken asagi yukari degerler konusunda bilgi verebilirmisiniz

Daha onceden bosta 12.4 civari  sarjda iken 13.2yi gecmeyen bir deger yakaladim. Focus bile 14.3 te sabit kaliyordu fakat 13.2 sarj icin yeterli olmadigini dusunuyorum boyle bir ekipmanli bir araba icin.   Egerki bu rakamdan yuksek bir deger elde eden arkadaslar cogunluktaysa  alternatoru bir kontrol ettirmeyi dusunuyorum.  60 lik aku almayida dusundum ama dinamo 60lik akuyu tam kapasite sarja getirmek icin daha cok yorulup omru biteceginden dolayi geri duruyorum simdilik. Oneri ve bilgilerinizi dinliyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mondeo 72A akü kullanıyor.
Sizin akü 44A ise araçta siz klima kalorifer gibi farları falan açtığınızda araç kaldırmaz. Bende 72A var ve çalışma esnasında 14.00 değerini görüyorum.

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
3 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

Mondeo 72A akü kullanıyor.
Sizin akü 44A ise araçta siz klima kalorifer gibi farları falan açtığınızda araç kaldırmaz. Bende 72A var ve çalışma esnasında 14.00 değerini görüyorum.

Mehmet hocam arac benzinli fakat

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Mehmet hocam arac benzinli fakat

Benimki de benzinli hocam.
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
1 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

Benimki de benzinli hocam.

Soyle anlatayim hocam

Farlar sisler klima  koltuk isitmalar teyp on arka cam rezistanslari ic aydinlatmalar ve 4lu flasorler acikken 10.8 de kaliyor marsta iken.  Ekranda ufak dalgalanma bile gozukmuyor. Ama sarji sabit hersey kapali 13.2 te tutmasi bosta 12.4 olan aku icin az gibi oldugunu dusunuyorum.  Alternator degistirdinizmi daha once  ve ayrica kac amperlik dinamo mevcut sizde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Soyle anlatayim hocam
Farlar sisler klima  koltuk isitmalar teyp on arka cam rezistanslari ic aydinlatmalar ve 4lu flasorler acikken 10.8 de kaliyor marsta iken.  Ekranda ufak dalgalanma bile gozukmuyor. Ama sarji sabit hersey kapali 13.2 te tutmasi bosta 12.4 olan aku icin az gibi oldugunu dusunuyorum.  Alternator degistirdinizmi daha once  ve ayrica kac amperlik dinamo mevcut sizde

Aracınızda Ki akü kaç Amper?
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
9 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

Aracınızda Ki akü kaç Amper?

Su anda 44 varta var

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Su anda 44 varta var

Çok düşük. Bundan dolayı da şarj durumunda voltajı düşük görüyorsunuz. Buna şöyle örnek vereyim.

Benim araçta 72A var

Normal elektrik ihtiyacında 14.0 hiç birşey açık değilken

Ama

Ön cam arka cam ısıtıcı açıldığında

Koltuk ısıtma açıldığında

Farlar açıldığında

Max tuşuna basıldığında

Rolanti de 13.2-13.3-13.4-13.5 gibi değerler görüyorum.

Sizin akü 44A ise yetersizdir.

Şükür şarj dinamonuz iyi.

Kışın akü lambası yakar bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

60 amper altında bir akü zayıf kalır mondeo için ,72 ideal bence de.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Sunada deginmek istiyorum.  Silver calcium aku vardi ustunde fakat taktigim kursun aku. Bunu su anda arastirma icindeyim. Butun oneriler smart charge olan fordlar icin  silver-calcium aku kullanilmasi yonunde.  Sizin aku nasil peki

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Sunada deginmek istiyorum.  Silver calcium aku vardi ustunde fakat taktigim kursun aku. Bunu su anda arastirma icindeyim. Butun oneriler smart charge olan fordlar icin  silver-calcium aku kullanilmasi yonunde.  Sizin aku nasil peki

Ben böyle detay bilmiyorum.
Mondeo için akü diyorum (boyutu farklı çünkü) 72A diyorum veriyorlar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
3 dakika önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Mondeo III lere silver kalsiyum dışında bir akü kesinlikle takmayın. Hatta şu an hemen sökün ve en az 72A yeni akü alın. Akıllı şarj sistemini ya da şarj dinamosunu bozabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
2 dakika önce, Cem Işık yazdı:

60 amper altında bir akü zayıf kalır mondeo için ,72 ideal bence de.

Fabrika cikisi 43ah su takviyeli aku  bunun yetersiz kaldigini dusunuyorum eywallah ama 15dk ses sistemi ve kapilar acik kalinca mars vurduramayacak kadar dustu ne yazikki.  Focus ile 1 saat  subwoofer bile acik gine rahat mars vurdurabiliyordum  ayni aku ile.  Ilk hislerim  sarjin yeterli yapilmamasi olarak goruyorum. Ayni gun 100km kadar surdum. Fakat bazen mars alirken 2-3 saniye gec alan bir mars bazende 1 sn de hemen alan bir mars ile karsi karsiya kaliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Fabrika cikisi 43ah su takviyeli aku  bunun yetersiz kaldigini dusunuyorum eywallah ama 15dk ses sistemi ve kapilar acik kalinca mars vurduramayacak kadar dustu ne yazikki.  Focus ile 1 saat  subwoofer bile acik gine rahat mars vurdurabiliyordum  ayni aku ile.  Ilk hislerim  sarjin yeterli yapilmamasi olarak goruyorum. Ayni gun 100km kadar surdum. Fakat bazen mars alirken 2-3 saniye gec alan bir mars bazende 1 sn de hemen alan bir mars ile karsi karsiya kaliyorum

Fabrika çıkışının 43 A değil bence servis 60A taktı.

43 A olduğuna nasıl karar verdiniz ?

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
1 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Mondeo III lere silver kalsiyum dışında bir akü kesinlikle takmayın. Hatta şu an hemen sökün ve en az 72A yeni akü alın. Akıllı şarj sistemini ya da şarj dinamosunu bozabilirsiniz.

Net ve kararli bir cevap  icimi rahatlatti.  Mehmet hocamda 72 uzerinde karar verdi fakat   yuksek amperli akuyu tam kapasiteye getirmek icin en az 1.5 misli bir dinamo elektriksel acidan sart.  Peki daha once dinamo degisimi ve revize yaptinizmi 72ah kullanirken. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Net ve kararli bir cevap  icimi rahatlatti.  Mehmet hocamda 72 uzerinde karar verdi fakat   yuksek amperli akuyu tam kapasiteye getirmek icin en az 1.5 misli bir dinamo elektriksel acidan sart.  Peki daha once dinamo degisimi ve revize yaptinizmi 72ah kullanirken. 

Dinamo değişimi yapılana kadar 60A kullandım. Dinamo değişince 72 a aldım sıkıntı Yok. 3-4 yıldır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
2 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

Fabrika çıkışının 43 A değil bence servis 60A taktı.

43 A olduğuna nasıl karar verdiniz ?

Araci ilk sahibinden aldim. Ve butun servis fatura kayitlari mevcut. Servisin rutin kontrollerde akuye su ekleme ve kontrol bilgisi mevcut degisimi hic olmamis

Şimdi, Mehmet Kaya yazdı:

Dinamo değişimi yapılana kadar 60A kullandım. Dinamo değişince 72 a aldım sıkıntı Yok. 3-4 yıldır.

Hocam dinamonun sarj akimini biliyormusunuz kaclik ile bu kadar saglikli kullanabiliyorsunuz

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

60A servis taktı hem de 3 defa .

72A değiştirince rahatladı.

Hocam dinamonun sarj akimini biliyormusunuz kaclik ile bu kadar saglikli kullanabiliyorsunuz

Bilmiyorum. Ama 14.0 sabit voltaj üretiyor. 3. Değişimden sonra 72 A önerdi servis yetkilisi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
1 dakika önce, Mehmet Kaya yazdı:

60A servis taktı hem de 3 defa .

72A değiştirince rahatladı.

Takilan 72 amper aku kursun bakir yoksa gumus kalsiyum karisimimi hocam

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Takilan 72 amper aku kursun bakir yoksa gumus kalsiyum karisimimi hocam

O kadar tekniğe takılmıyorum hocam ve sormuyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Simdi 72lik aku almak farz oldu desene hocam:)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aküyü isterseniz 10 amper yapın. Araç çalışır iken akü sahnede olmaz. Sadece kondansatör gibi görev yapar dc voltajda ac paraziti dolanmasın diye. Kapasite sadece marş için geçerli.

Dizel aracın şarj gerilimi benzinli araca göre daha yüksek olabilir normaldir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil ibrahim Oruc

----'Alternators for Ford „Smart Charge” charging systems-----

Several Ford models are equipped with a smart charging system known as 
“Smart Charge”. This system has been installed in Ford Mondeo, Transit 
and Focus models since 1998. It ensures the battery to be charged 
efficiently and only if required. In this manner, it contributes to improving 
the performance. In case the vehicle is equipped with the “Smart Charge” 
system, it also comes with a silver-calcium battery instead of a lead-acid 
one. 
At this system, the alternator is installed together with the control unit. 
Based on parameters such as battery charge level, engine speed and 
ambient temperature, the latter calculates the required alternator 
power output. In addition, the control unit also controls additional 
energy-management tasks such as e.g. increasing the engine speed in 
case of increased electric load when idling or controlling the battery 
charge indicator. In case a failure occurs within the charging system, the 
following test should be performed before replacing the battery or even 
the alternator.
Based on different parameters such as, battery charge level, engine 
speed, etc. the Ford control unit specifies the power the alternator needs 
to provide. Since the control unit also assumes other tasks related to 
the vehicle energy system, the alternator should not be replaced as first 
measure in case a failure occurs (battery charge indicators are turned on), 
nor should the battery be replaced right away. The following tests shall be 
performed first in order to exclude any other influences: 
 In case a silver-calcium battery is installed: Are there any damaged 
or corroded connection points (terminals, ground points, etc.) on the 
vehicle? In order to check the battery condition, electrical consumers 
(e.g. high beam, rear window heating, etc.) can be turned on for approx. 
5 minutes with the engine running. After another 10 minutes, switch 
off the engine and measure the battery voltage. The measured value 
should be between 12.0 and 12.7 volts. In case the measured value 
falls below 11.7 volts, the battery could be discharged or damaged. 
After turning off the electrical consumers, the battery voltage should 
be between 13.5 and 13.9 volts in case of a running engine. Turning 
on the electrical consumers mentioned above and once the engine 
speed increases to > 2500 rpm, the voltage should remain unchanged – 
between 13.5 and 13.9 volts.
 Is the resistance of the ground connection cable (ground connection 
between battery and the vehicle ground point) close to zero ohms?
 Is the decrease in voltage at the connection cable alternator B+ x< 0.5 
volts?
 To check the functionality of the alternator, unplug the 3-pole connection 
cable with the engine turned off. Then, start the engine. The battery 
voltage is to settle between 13.5 and 13.9 volts. In case it doesn’t, the 
alternator could be defective 
 This picture shows the alternator connection plug installed – a 3-pole 
plug. All three contacts are to be connected to the control unit. In case 
they are not, the communication between both of the devices is 
interrupted and the control lamp lights up. 

Servise ancak bugun gidebildim. Vartanin 44lugunu atmistim eski focustan. Ustundeki akuyu gorunce  sasirdilar  bu modelde silver-calcium harici kesinlikle onermiyorlar. Cunku bundaki akilli sarj sistemi calcium akulerle uyumlu dedi ve bana  servis tamim belgesini okuttu ikna oldum resmen. Normal akuler dinamoyu azami sekilde yorup daha kisa zamanda bozulabilecegini yaziyordu. Motorcraftin akusunu taktirmak istemedim dogrusu. Hem tuzlu hemde isim olarak orjinal demekten oteye gider bir durumu yok. Aku konusunda  Varta yada bosch dan sasmayacaksin kesinlikle.  Vartanin silver 61ah olanini siparis verdim.  Yukaridaki yazi ise  silver-calcium olayini tastikleyici derecede bir yazi.  ( yaziyi bir dinamo ureticisi kaynagindan aldim arastima sonucu)

Dinamo degismeden once basit bir test yontemi yazilmis ayrica.   Aku degisimi dusunen arkadaslar kesinlikle silver kalsiyum olarak istesinler  her ne kadar sanayide boyle konusunca ustalara karsi;    hadi canim ordan oyle birsey yok deseler bile kesinlikle isteyin.  Mondeolardaki kronik olarak bir reklam olan dinamo sorununu buna baglanabilir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...