İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı Tercihi

Yusuf Berke

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu
On 13.09.2018 at 10:35, Murat Öngür yazdı:

Bu kadar pahalı değildi ben temmuzda 160 a aldım aynı yağı , ülkede ekonomi olmadığından her şey tavan yaptı malesef. Ama dediğim gibi bildik tüm markaları kullandım açık ara en iyi yağ liqui moly.

Sıralama yaparsak

1. Liqui Moly Molygen 

1,5. Liqui Moly Top Tec 4200  :) 

2. Motul Spesific

2. castrol Edge titanyum

3. mobil Esp

4. Eneos

5. Shell helix ( d.gaz ile üretilen )

6- Elf (total)

7- Motorcraft

8. po

Po niye en son sırada onu merak ettim... ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

liste yapmak anlamsız bence, reklamlara fazla kanmayın, bunların alayı aynı, tam sentetik olsun yeter...

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Evet aynen Ali abi... rakamsal olarak söyle söyleyim, PO madeni yağ  pazar payının %25-26 sına sahip yani komple sektörün dörtte biri bunlarda, ağır ticari araçlarda ilklerden, otomobil yağlarında da yeri belli, google a "madeni yağ pazar payları" diye aratın göreceğiniz 3 markadan biridir...

Ali abinin dediğini tam anlamıyla doğru, petrolden elde edilen 5 çeşit baz yağ var bütün markalar bu baz yağları alıp çeşitli mühendislik çalışmaları ve kimyasallar ile yağlarını üretirler, motor üreticisinin istediği özelliklerde yağı koyup devam etmeli fazla detaya girilecek bir konu değil,

İsmi lazım olmayan bir markanın servisinde, Selenia diye bir yağ tavsiye edilir, hatta araçların kaput altlarına aman bu yağdan başka bişi kullanmayın diye etiket yapıştırırlar ama gel görki servis PO koyar :)

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Şimdi, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Evet aynen Ali abi... rakamsal olarak söyle söyleyim, PO madeni yağ  pazar payının %25-26 sına sahip yani komple sektörün dörtte biri bunlarda, ağır ticari araçlarda ilklerden, otomobil yağlarında da yeri belli, google a "madeni yağ pazar payları" diye aratın göreceğiniz 3 markadan biridir...

Ali abinin dediğini tam anlamıyla doğru, petrolden elde edilen 5 çeşit baz yağ var bütün markalar bu baz yağları alıp çeşitli mühendislik çalışmaları ve kimyasallar ile yağlarını üretirler, motor üreticisinin istediği özelliklerde yağı koyup devam etmeli fazla detaya girilecek bir konu değil,

İsmi lazım olmayan bir markanın servisinde, Selenia diye bir yağ tavsiye edilir, hatta araçların kaput altlarına aman bu yağdan başka bişi kullanmayın diye etiket yapıştırırlar ama gel görki servis PO koyar :)

Aman beni de boş geçme zaten :D 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
10 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Aman beni de boş geçme zaten :D 

Sarı kamyon :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bir dergide  (Almancaydı) yağları karşılaştırmışlardı, aynı specler( vw 504 mü ne?) yağların hemen hemen aynı derecede iyi olduğu görülmüştü, ucuz ve pahalı arasında hemen hemen hiç fark yoktu.  

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
2 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Po niye en son sırada onu merak ettim... ?

Markaların yağ a yaptığı yatırımdan anlayabilrsiniz ! 

araç çok sesli çalışıyor po ile ve 5000 km olmadan yağ kalınlaşıyor bu benim bire bir yaşadığım tecrübe

50 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

60 liraya Lubco mu olsak o zaman?

tercih sizin .

ben her zaman araştırırım her yag değişiminde yeni bir teknoloji var mı yok mu diye mesela bu liqui moly molygen yağı bildiğiniz fosforlu yeşil dir . 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ayyıldırım

3 yıldır 5x30 motorcarf kullanıyorum sorunum yok. Başka yağ kullansam nelerin değişip değişmeyeceği konusu da karmaşık biraz.

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Son üç bakimdir mobil 0w30 kullaniyorum.Yağ su gibi. kışın eksi 27 derecede bile zorlanmadan calisti.Tavsiye ederim2e4d4a8918ad1c0b9235e9edf7cb27f9.jpg

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Son üç bakimdir mobil 0w30 kullaniyorum.Yağ su gibi. kışın eksi 27 derecede bile zorlanmadan calisti.Tavsiye ederim2e4d4a8918ad1c0b9235e9edf7cb27f9.jpg
-27? Çalıştı? Yer neresi?
  • Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
-27? Çalıştı? Yer neresi?
Bende merak ettim doğrusu -27 [emoji848] .
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
On 14.09.2018 at 08:36, Murat Öngür yazdı:

eee ?

son tercih ne peki ? 

Hocam aldığımı yazmıştım. Siz sonra önerilerinizi yazdınız. Castrol aldım. Yarın bakıma gideceğim.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
-27’de çalışmasına niye şaşırdınız? [emoji4] 
Çalışmasına şaşırmadım - 27 ye şaşırdım belli ki 36 42 boylamı değil
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
On 17.09.2018 at 22:47, Mustafa Arıkan yazdı:
-27’de çalışmasına niye şaşırdınız? emoji4.png 

Çalışmasına şaşırmadım - 27 ye şaşırdım belli ki 36 42 boylamı değil

Biz iç anadoluda -25’i gördük zamanında. Geçen yıl yine iç anadolu da -20 gördük. Erzurum taraflarında daha düşükleri gayet normal.

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Eksi 27 de arac nasil calisti derseniz ön cama geceden karton.40 litrelik dolu depoya 1 litre den az gazyagi yada benzin koyunca sorunsuz calisiyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
On 17.09.2018 at 22:29, Emre Usta yazdı:

Güzel yağ bunu bilirim

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

2 yıl önce -30 civarında Fiestanın mazot filtresi donmuştu, mazota herhangi bir katkıda koymadım araç çalışıyordu ama  sağa sert dönersen stop ediyordu :) 

Bu dereceler bize normal çalışmasında da sıkıntı olmuyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Merhaba focus 3 tdci için maxima FM 5W-30 yağ nasildir? Castrol mobil in çok kaçağı olunca bunu alamayi düşünüyorum.ayrica fiyat olarak çok daha uygun.petrol.ofisinin aracıma önerdiği yağ bu kullanan var mı? Kullanmanın yararı zararı olur mu?

tarihinde Ersin Özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...