Metin Taşcı

Fiesta VI - 1.4 TDCi 1.Viteste Silkeleme Problemi

Recommended Posts

Metin Taşcı

merhaba arkadaşlar,

son günlerde yeni bir sıkıntı ile karşı karşıyayım

Trafikte 1.viteste hafif gaz ile giderken (debriyaj bırakma hızları) motor silkelemeye başlıyor, aracı neredeyse komple sallıyor, başka viteslerde sorun yok

sorun ne olabilir?

ek olarak: hava filitresini 2bin km önce değiştirdim, periyodik bakımına 3 bin km var, mazot filitresi geçen bakımda değişmemişti

2012 fiesta 1.4tdci euro5

ek2: aracın gizli menusunde p0191 2 senedir bu hata var,  araştırınca "FRP algılayıcısı kademe verim" çıkıyor(yakıt basınç sensörü), bununla bir alakası olabilir mi ?

tarihinde Metin Taşcı tarafından düzenlendi

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Burak Uzel

Yakıt basınç sensörü olabilir tabiki. Önce o hatayı giderin sonrasında silkelenme hala varsa değerlendirelim.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Deniz Öztürk

evet p0191 ile alakalı sensör değişicek 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Taşcı
10 saat önce, Deniz Öztürk yazdı:

evet p0191 ile alakalı sensör değişicek 

bu sensör bozulunca araç çekişten düşüp hata veriyormuş, bende hiç olmadı, obd cihazı ile hata gözükmüyor sadece aracın gizli menusunde yazıyor, kesin olarak bu sensor mudur?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Deniz Öztürk
3 saat önce, Metin Taşcı yazdı:

bu sensör bozulunca araç çekişten düşüp hata veriyormuş, bende hiç olmadı, obd cihazı ile hata gözükmüyor sadece aracın gizli menusunde yazıyor, kesin olarak bu sensor mudur?

yolda giderken aracınız stop ediyorsa  koruma moduna alıyor 2500 devri geçmiyor bir kaç km gittikten sonra kontağı kapatıp açınca normale dönüyor.geç çalışma veya vuruntulu çalışma varsa yine bu sensör.kronikmiş 1.4tdci motorlarda.bakalım sizin araçta stop etmeler başlayacak mı başlarsa mazot filtresi+sensörü değiştirin.aracınızın gidişi nasıl ve tekleme vuruntu yapıyor mu

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Deniz Öztürk
On 15.09.2018 at 11:24, Metin Taşcı yazdı:

yakıt basınç müşürü 220 den başlıyor 320 ye kadar gidiyor internette.samsunda aynı markayı 140 liraya buldum yarın değiştireceğim stop problemi vardı ve aracın performansı az gaza basıyorum çok yavaş hızlanıyor.

2012 1.2 benzinli easytronic corsa ile yokuşu 145km ile çıkabiliyorken benim 1.4tdci 68hp ile 120-130km arası gidiyor o da çok zorlayınca araba boş halde

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Celal Aydın

Frp sensörünü 2007 dizel fiestamda değiştirdim, araç düzeldi.
Kendi kendine gaz verip kesme yapıyordu.
İvmelenirken birden gazı kesip öne kapaklanıyordu araç.
Motor arıza ışığı yakıyordu o anlarda, sonra sönüyordu.
Bilgisayara bağlayınca arıza kodu çıkmıştı.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Deniz Öztürk
2 saat önce, Celal Aydın yazdı:

Frp sensörünü 2007 dizel fiestamda değiştirdim, araç düzeldi.
Kendi kendine gaz verip kesme yapıyordu.
İvmelenirken birden gazı kesip öne kapaklanıyordu araç.
Motor arıza ışığı yakıyordu o anlarda, sonra sönüyordu.
Bilgisayara bağlayınca arıza kodu çıkmıştı.

2 adet frp sensörü var p0191 olan mazot pompası üzerinde.Diğeri common rail hattı üzerinde.Benim araçta  stop etme arıza ışığı yakma tekleme düzensiz çalışma vuruntu problemi vardı mazot pompası üzerinde ki sensörü düzelince geçti.İlk önce common rail hattı üzerinde ki sensörü değiştirdik yan sanayi kabul etmedi aracı çalıştırmadı sonradan anladık ki benim aracın üzerinde ki sağlammış.p0191 i common rail hattı üzerinde ki sensör sanmıştık pompa üzerinde ki sensörmüş kısaca

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Celal Aydın
2 adet frp sensörü var p0191 olan mazot pompası üzerinde.Diğeri common rail hattı üzerinde.Benim araçta  stop etme arıza ışığı yakma tekleme düzensiz çalışma vuruntu problemi vardı mazot pompası üzerinde ki sensörü düzelince geçti.İlk önce common rail hattı üzerinde ki sensörü değiştirdik yan sanayi kabul etmedi aracı çalıştırmadı sonradan anladık ki benim aracın üzerinde ki sağlammış.p0191 i common rail hattı üzerinde ki sensör sanmıştık pompa üzerinde ki sensörmüş kısaca

Benimki pompa üzerindeki değildi.

Common Rail hattı üzerindeydi, egr valfinin alt tarafındaydı, ulaşılması zor bir alandı.

O değiştikten sonra aracın çekişi muazzam arttı default_smile.png

Edit: P0192 imiş arıza kodum, şimdi baktım arşive.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Deniz Öztürk
19 dakika önce, Celal Aydın yazdı:

Benimki pompa üzerindeki değildi.

Common Rail hattı üzerindeydi, egr valfinin alt tarafındaydı, ulaşılması zor bir alandı.

O değiştikten sonra aracın çekişi muazzam arttı default_smile.png

Edit: P0192 imiş arıza kodum, şimdi baktım arşive.

Benim aracın ön tarafını komple söktüler common rail sensörüne ulaşmak için.İşciliği baştan konuşmuştum 150 tl söylemişti bayağı uğraştılar. meğerse aküyü sökünce lokma ile 1 dk içinde sökülüyormuş.Servisin taktiği kısa yoldan götürücem diye bütün şehiri dolaştıran taksici gibi milleti yontmak

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu

aynen öyle, aküyü çıkar iş tamam, aklınızda bulunsun, termostadıda aynı şekilde o kısımdan sökersiniz, çok kolaydır, eliniz az yatkın olsun yeter :) 

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Deniz Öztürk
14 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

aynen öyle, aküyü çıkar iş tamam, aklınızda bulunsun, termostadıda aynı şekilde o kısımdan sökersiniz, çok kolaydır, eliniz az yatkın olsun yeter :) 

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki