İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - İdeal Motor Yağı

Yasin Aydan

Recommended Posts

Yasin Aydan

Arkadaşlar üstadlar, öncelikle hayırlı günler dilerim. 

Arabanın yağı konusunda kararsız kaldım. 1997 Mondeo Mk2 2.0 GLX Zetec motora hangi yağı koymak gerekir? 

ED9kWn.jpg

Resimdeki yağı kullansam sıkıntı olur mu? Yada sizin önereceğiniz yağ var mı?

Yorum bağlantısı
Kani Kaya

bilindik markaların hangi yağ sorgulamasında ve ne kadar yağ aldıkları çıkıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Aydan
Bir saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Tamam bu yağ işte

Bu yağın özelliklerinde Ford yazmadığı için tereddütte kalmıştım. Sağolasın Derviş bey.

Yorum bağlantısı
Yasin Aydan
12 dakika önce, Kani Kaya yazdı:

bilindik markaların hangi yağ sorgulamasında ve ne kadar yağ aldıkları çıkıyor...

Yağ çok olunca kafam karıştı, bilen üstadlara danışmayı doğru buldum hocam. Bu forumda ne sorduysam hep doğru yönlendirildiğim için, önce araştırıp sonra buradan fikir alıyorum.

2 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

mobil3000 yeter daha ucuz

Onu da söylediler hocam, bu ikisi arasında kalmıştım. 

Yorum bağlantısı
Bora Demirci

Liqui moly markasını da değerlendirin ben kullanıyorum Liqui moly molygen 5w30 diye yeşil bir yağ gayet başarılı akışkanlığı eksilerde motul yağdan daha iyi YouTube de videolar var tavsiye ederim 5 litre olarak geliyor galiba 200 lira felan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Münir Nurettin Taşova

Mobil 3000'den sonra Motul aldım. Psikolojik falan değil cidden ses, çekiş değişiyor. 10 k'da bir değişen yağ için 70 80TL fazla verilir diyorum.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yeterlilik olarak bakarsanız, Mobil 3000 yeterlidir. İyisi olsun derseniz Motul ya da Liqui Moly öneririm. Nurettin bey tecrübesini paylaşmış zaten, Motul iyidir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dpf li motorda da uygunsa kullnamayın, hem katkısı azdır hem extra bir koruma sağlamaz.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
dpf li motorda da uygunsa kullnamayın, hem katkısı azdır hem extra bir koruma sağlamaz.

Bu hangisi icin gecerliydi?
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Emin ÖZDEMİR

Bende denizli'den1997 ghia zetec motor aldım. Satan adam 15w 40 kullanıyorum dedi, ağzım açık kaldı. Motora bi zararı olmuşmudur bu yağın?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 26.09.2018 at 23:24, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Bu hangisi icin gecerliydi?

araçta dpf yok ise, özelikle dpf li motor için üretilen yağlar için geçerli

1 dakika önce, Mehmet Emin ÖZDEMİR yazdı:

Bende denizli'den1997 ghia zetec motor aldım. Satan adam 15w 40 kullanıyorum dedi, ağzım açık kaldı. Motora bi zararı olmuşmudur bu yağın?

zararı tespit için deney yapmalı ancak gereksiz, iyi bir şey olsa üretici kullanabilirsin derdi. 5/30 a dönünce ortaya çıkar zararı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin ÖZDEMİR
On 24.10.2018 at 22:08, Çağlar Bayur yazdı:

zararı tespit için deney yapmalı ancak gereksiz, iyi bir şey olsa üretici kullanabilirsin derdi. 5/30 a dönünce ortaya çıkar zararı

teşekkür ederim cevabınız için, peki 15w-40 yağ kullanmak ne gibi zararlar vermiş olabilir motora? aşınma vs..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bora Demirci

Motor yağ kanallarına belki segmana hasar verebilir nihayetinde kalın bir yağ olduğundan yağlamayı geç yapar aracınız kilometresi nedir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Onur Sayin
(düzenlendi)

Arkadaşlar bende 98 lpg-benzin Mondeo var motorcraft 5 30 yağ kullanıyordum Ford kitapçığında bunu öneriyordu. tekrar yağ değişim zamanı geldi fakat yağdan pek memnun kalmadım. şimdi farklı markalar bakıyorum. mobilin sitesi ile iletişime geçtim bana aracın kilometresi ve yağ yakma durumunu sordu ben de 240.000 de ve 5000 kilometrede 1 litre yağ eksiltti dedim. o da bana 5w 50 yağ önerdi. Vizkosite bana çok farklı geldi. Sizin görüşünüz nedir mobil 3000 ve Castrol magnatec start stop aklımda olan yağlardi. gerçi mobilin sitesinde aracınıza uygun yağ bölümünde 94 96 Mondeo ve 2000 sonrası Mondeo seçenekleri var 98 yok.

tarihinde Onur Sayin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mehmet Emin ÖZDEMİR

merhaba, yağ değişimi yapacağım için konuya denk geldim, Ford onaylı motor yağları ACEA: A5/B5 spesifikasyonlarını karşılaması gerekmiyor mu? araştırmalarım sonucu motul'un "wss m2c 913 d" kodlu yağın mondeo mk2 için uygun olduğu sonucuna vardım, fakat piyasada "wss m2c 913 c" olanını buldum, tabi bu üründe tam sentetik 5w-30 ve A5-B5 standartlarına uygun, bu ürünü kullansak sorun olur mu üstadlar :)  

bir de, motulun sitesinde yağ seçiciyi kullandım ve 150bin km üstü de seçilse bu ürünü öneriyor, 150bin km altı da seçilse bu ürünü öneriyor, anlam veremedim, km çok diye yağın viskozitesini değiştirmedi site :D bilmediğim bir şey varsa öğretin de öğreneyim, bu nedir şimdi :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sağlıklı bir motorda km kaç olursa olsun viskozite değişmez.

Motul’a şartlanmayın
Mobil 3000 C1 fe de sizin işinizi görür.
Daha kaliteli olsun derseniz Mobil Esp olabilir
Anormal bir durum yoksa 5W30 kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Onur Sayin yazdı:

Arkadaşlar bende 98 lpg-benzin Mondeo var motorcraft 5 30 yağ kullanıyordum Ford kitapçığında bunu öneriyordu. tekrar yağ değişim zamanı geldi fakat yağdan pek memnun kalmadım. şimdi farklı markalar bakıyorum. mobilin sitesi ile iletişime geçtim bana aracın kilometresi ve yağ yakma durumunu sordu ben de 240.000 de ve 5000 kilometrede 1 litre yağ eksiltti dedim. o da bana 5w 50 yağ önerdi. Vizkosite bana çok farklı geldi. Sizin görüşünüz nedir mobil 3000 ve Castrol magnatec start stop aklımda olan yağlardi. gerçi mobilin sitesinde aracınıza uygun yağ bölümünde 94 96 Mondeo ve 2000 sonrası Mondeo seçenekleri var 98 yok.

Yazdan kalmış bu soru, cevaplayalım.

5w 50 biraz abartı gibi geldi bana ama belki aracınızın yağ eksiltme durumunu ortadan kaldıracak olan yağ budur.

Ben olsaydım 5w30'dan önce 5w40'a geçiş yapardım. Yağ eksilme durumunu gözlemler ona göre 5w50'ye geçerdim. Tam sentetik bir yağ, o yaşta bir motorun gereksinimlerini karşılıyordur hepsi diye düşünüyorum -yanlışım varsa düzeltiniz.

Yorum bağlantısı
Onur Sayin

Düşünceleriniz için teşekkür ederim Mobil süper 3000 5-30 yağ koymuştum. Benden önceki araç sahibi 10-40 koyuyormuş. İlk sene motorcraft 5.30 koymuştum eksiltmeyi o zaman yapmıştı. İkinci sene mobil 5-30 koydum. şimdi galiba motor 5.30a alıştı :) eksiltme yok. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...