İçeriğe Yönlendir

Kastamonu Dolu Doğal Afet

Ahmet Gül

Recommended Posts

Ahmet Gül
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sayfayı silmişler. Göremedim.

Geçmiş olsun.

Araç üstü sabit şemsiye şart oldu size.

Emmi şimdi baktım çalışıyor ama tarayıcıdan falan farkeder mi bilemedim. Nasipse dolu için özel araç çadırları var ondan alacağız artık. Beyzbol topu büyüklüğünde gelirse onun bile işe yarayacağını sanmam. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

port bagaj üstüne sert malzeme bişey var mı ki?  bu çadırlar rüzgarda ne olur?

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Ben de görmedim hocam arkadaşlar söylediler bakacağız beraber. Söyledikleri çadır üç katlıymış elektronik malzemeleri koruyan balonlu naylon gibi bir malzemeden oluşuyormuş. Çadırın gergi ipleri varmış jantlara bağlanınca uçmuyor dediler. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
32 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun fena yağmış diyorlar

Sağol Çağlar abi. Ben Safranbolu’dayım bayram nedeniyle. Gözümle görmedim ama dediğin gibi fena yağmış. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Kastamonu’da iki gündür etkili olan dolu yağışı devam ediyor. Kastamonu il merkezinde, İhsangazi’de ve Küre’de yağan dolu yağışı, birçok aracın, evin, işyerinin ve ekili arazilerin zarar görmesine neden oldu.
Kastamonu’da il genelinde dolu yağışı iki gündür devam ediyor. Dün yaklaşık 12 saat etkili olan dolu yağışı Kastamonu’da hayatı durma noktasına getirirken, birçok evde, araçta, ekili arazilerde ve işyerlerinde de zarara neden olmuştu. Gecede devam eden dolu yağışı yerini sağanak yağışa bırakmıştı. Öğle saatlerinden itibaren dolu yağışı tekrar görülmeye başlandı. Özellikle İhsangazi ve Küre ilçelerinde yumurta büyüklüğünde yağan dolu yağışı beraberinde zarara da neden oldu. Dolu yağışına yolda yakalanan araçlarda maddi hasar oluşurken, ekili arazilerde dolu yağışından nasibini aldı. Ayrıca dolu yağışı birçok işyerinin kepenklerini ve evlerin üzerinde bulunan güneş enerjileri ile çatılarda zarara yol açtı.

Ayrıca dolu yağışı Kastamonu il merkezinde de etkili oldu. Araç sahipleri, araçlarını doludan korumak için benzin istasyonları ile kapalı alanları doldururken, bazıları ise halı ile araçlarını korumaya çalıştı.
Yer yer devam eden yağışlar zaman zaman dolu şeklinde yağmaya devam ediyor. Sağanak yağışla birlikte dolu yağışı da il genelinde büyük paniğe yol açtı.

p5Y6Rn.jpg

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Çok geçmiş olsun buraya bulmuşken sorayim dedim bir bilen vardır muhakkak sorum şu allah korusun doluya yakalanınca şehir halinde devam mı etmeli yoksa durup elimizdeki materyal ile aracımı örtmeli bir arkadaşım durmak yerine o bölgeden kaçmanın yararlı olduğunu savundu da ben durmak mantıklı dedim

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
9 saat önce, Levent Güzelkalp yazdı:

Çok geçmiş olsun buraya bulmuşken sorayim dedim bir bilen vardır muhakkak sorum şu allah korusun doluya yakalanınca şehir halinde devam mı etmeli yoksa durup elimizdeki materyal ile aracımı örtmeli bir arkadaşım durmak yerine o bölgeden kaçmanın yararlı olduğunu savundu da ben durmak mantıklı dedim

Giderken dolu tanelerinin çarpma hızı yağışın açısına göre daha hızlı da olabilir. Bence durmak daha mantıklı. Yakın bir yerde sığınak bulma imkanı varsa o ayrı bir konu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
53 dakika önce, Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Giderken dolu tanelerinin çarpma hızı yağışın açısına göre daha hızlı da olabilir. Bence durmak daha mantıklı. Yakın bir yerde sığınak bulma imkanı varsa o ayrı bir konu.

Güzel konu.. 90 derece ile çarpmayacaklar. Ön cam hariç yanlamasına düşecek ve çarpma kuvveti tek noktaya değil biraz daha geniş alana yayılır diyebilir miyiz?

Düşey hız aynı gerçi ama

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Durmak daha mantıklı bence, hareket halinde toplam hız daha fazla olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Güzel konu.. 90 derece ile çarpmayacaklar. Ön cam hariç yanlamasına düşecek ve çarpma kuvveti tek noktaya değil biraz daha geniş alana yayılır diyebilir miyiz?

Düşey hız aynı gerçi ama

Artan yağış hızı ile eğik açıyla gelen dolu mu daha fazla zarar verir yoksa düşük hız dik açı mı. Beni aşar bunun hesabı😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
20 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Durmak daha mantıklı bence, hareket halinde toplam hız daha fazla olacaktır.

açı daralıyor ama çarpma açısı. düşey hız sabit.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yumruğa kafa atmak gibi düşünelim bence. Aracın hızı + dolunun hızının bileşkesi daha kötü olmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Düşey hız aynı gerçi ama

Dolu yere sürekli dik açı ile mi yağıyor peki? Bence şiddeti ve büyüklüğü önemli. Giden de cam patlatıyor duran da.

Bu hareket halinde

Bu park halinde

Görüldüğü üzere sağlı sollu çalışıyor. Dolu affetmez. Yalnız ikinci videodakiler feci imana gelmişler 😂😂

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Fırtına ile oluyor genellikle o yüzden 90 derece dik açıyla gelmiyor. Daha hızlı gidip olay mahallini terk etmek imkansız 10 km kare alanı etki altına aldığından, geçip gitmek zor. Geçen seneki olayda aracın içinde yakalandım. Yağış anında seyahat etmek mümkün değil. Görüş sıfıra düşüyor. Arabayı üç metre ileri duvarın dibine yanaştıramadım, nerdeyse sürtecektim. Allah kimseye göstermesin, aynı filmlerdeki savaş sahnesi gibi. Dolular vurmaya başladığında kendimi dışarı zor attım. Camlar yüzünüze doğru patlıyor. Hatta seyahat esnasına cam tavanı kırılıp başından darbe alan, kolu kırılan kişiler oldu. Bu nedenle bence en doğru hareket aracı kenara çekip baş ve yüzünüzü korumak olur. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Koray Demir yazdı:

Dolu yere sürekli dik açı ile mi yağıyor peki? Bence şiddeti ve büyüklüğü önemli. Giden de cam patlatıyor duran da.

Bu hareket halinde

Bu park halinde

Görüldüğü üzere sağlı sollu çalışıyor. Dolu affetmez. Yalnız ikinci videodakiler feci imana gelmişler 😂😂

Cam hariç.. cam değişir

1 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Yumruğa kafa atmak gibi düşünelim bence. Aracın hızı + dolunun hızının bileşkesi daha kötü olmalı. 

Koşan adama yandan yumruk atmak gibi bu..  

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
4 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Koşan adama yandan yumruk atmak gibi bu..  

Sonuçta iki kuvvetin bileşkesi olmaz mı? Hareket halinde olmak, etkiyi ancak bileşke sıfıra yaklaştırırsa etkili olmaz mı? Bunu da nasıl yapabiliriz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Sonuçta iki kuvvetin bileşkesi olmaz mı? Hareket halinde olmak, etkiyi ancak bileşke sıfıra yaklaştırırsa etkili olmaz mı? Bunu da nasıl yapabiliriz?

Burda amaç çukur açılır mı açılmaz mı onu belirlemek. Kuvvet eğer daha geniş yüzeye dağıtılabilirse ve tenekenin yandan direnci daha fazla ise yandan almak daha iyi olabilir. Mesela yukarıdan yağan dolu aracın yanlarında etki yapmıyor. Biz hızlı gidince vurma anında aynı zamanda yuvarlanma da olacak. Düşey kuvvette değişme olmaz azalmaz ama bunun deneyini ya da simulasyonunu yapmak lazım. Çünkü asıl mesele çeliğin nasıl eğildiği. LS DYNA kullanan Sonlu Eleman Analizi yapan makinacımız var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
20 saat önce, Levent Güzelkalp yazdı:

adı üstünde afet, rutini olmaz, en mantıklısı durup, (pratikk) araba içi paspas vs ile tavan ve camları korumaya almak. kaput ve bagaj yamulsa da tamiri basit

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Sürüş güvenliği acısından durmak mantıklı duruyor paspas bagaj havuzu artık ne elde varsa örtüp beklemeli dinmesini dünyanın dengesini bozduk zamanlı zamansız dolu yağar artık buralarda enlemler kutuplara doğru kaydı Allah Yardımcımız olsun

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Güvenli bölge varsa durmak mantıklı diyorum. Mont paspas battaniye ne varsa atılmalı tepeye. Battaniye taşıyorum Nisandan beri. Çorumda da yağdı tavanı kurtardım ama kaputu örtene kadar biraz yemişiz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

aga o ne biçim dolu tanesi. bildiğin kar topu. ister dur ister koş ne fayda. arabayı örtmeye çalışırken kafatasını çatlatmak var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Rıdvan Ergün

İstanbul'daki yağış çok iri değil neyse ki.

Ben şu an Kastamonu'dayım meteorolojinin şiddetli yağış uyarısı var ama havanın rengi hiç hoş değil. Umarım dolu yağmaz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...