İçeriğe Yönlendir

LCD TV Renklerin Karışması Sorunu

Haluk Besogul

Recommended Posts

Haluk Besogul

whatsappimage2018-09-14at180236.jpeg

whatsappimage2018-09-14at180236-2.jpeg

Merhaba! Taşınmamdan dolayı televizyonumu kargoya verdim ve dün elime geçti. Televizyonun tüm fonksiyonları (ses, internet bağlantısı, 3d görüntüleri) düzgün çalışıyor. Ancak renklerde bir problem var. İnsanların yüzlerinde, gölgelerde ve özellikle beyaz-parlak renkli nesnelerde renkler farklı ve rahatsız edici görünüyor. Aşağıdaki resimlerden de fikir sahibi olabilirsiniz. Kadının montu, duvarlar olsun renkler farklı olarak görünmekte. Televizyonumun marka ve modeli Philips 37pfl7606h/12, yaklaşık 4-5 yıllık bir televizyon. Kargoda sarsılmış veya darbe almış olabileceğini düşünüyorum. Kolay bir çözüm yolu var mıdır ya da bana çok fazla masraf çıkartır mı? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum. Sevgiler.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fabrika ayarlarına getirin. Düzelmez ise saturasyon kontrolü yapan birim hasarlı demektir. Genelde panel içinde olur. Tv değişimi gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Bence tasima esnasinda darbe almis...

Garantisi devam ediyorsa ki kullanici hatasi deyip ustleneceklerini dusunmuyorum yetkili servisin bakmasinda fayda var...

Yeni nesil tv lerde piksel sorunlari panel sorunlari genelde yuzu astarini gecmekte...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Besogul

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için, garantisi ne yazıkki bitti. Fabrika ayarlarına getirdim, yazılımı da silip tekrar yükledim. Servise ya da tamire versem çok masraflı olacak anladığım kadarıyla. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Haluk Besogul yazdı:

Taşınmamdan dolayı

yeni evde de kaynak aynı mı? (uydu/dsmart vb.?)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Besogul

Farklı kaynaklar kullanıyorum şu anda, ancak sadece bir cihaz bağlı olduğunda ya da antenden tv izlerken değil, televizyonun ana menüsünde de aynı görüntü problemi var.

Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
5 saat önce, Murat Kırçal yazdı:

Panel arızalı. 

Büyük ihtimalle kargoda düzensiz gelmiştir. Düşme filan olmuştur. 

Yorum bağlantısı
Haluk Besogul
Bir saat önce, Murat Kırçal yazdı:

Büyük ihtimalle kargoda düzensiz gelmiştir. Düşme filan olmuştur. 

Tamir ettirmek masraflı mıdır peki?

Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
26 dakika önce, Haluk Besogul yazdı:

Tamir ettirmek masraflı mıdır peki?

Lcd mi ledmi abi ?

Yorum bağlantısı
Haluk Besogul

LCD 5,6 yıllık bir tv

20 dakika önce, Murat Kırçal yazdı:

Lcd mi ledmi abi ?

•  
Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
Şimdi, Haluk Besogul yazdı:

LCD 5,6 yıllık bir tv

Led 82 ekran dolar yükselmeden önce 750 tl gibi bir rakama değiştiriyorduk şuan 1000 tl gibi bir rakamı buluyor. Lcd tv ye pek değmez ama yine kendin bilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

@Murat Kırçal siz bilgili bir abiye benziyorsunuz 😁

Eger ki bu isler ile alakali iseniz soyle bir sorum olacak,

Samsung ta panel degisimlerinde kalite farki var mi? Ayrica Degistirmeye deger mi?

Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
6 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

@Murat Kırçal siz bilgili bir abiye benziyorsunuz 😁

Eger ki bu isler ile alakali iseniz soyle bir sorum olacak,

Samsung ta panel degisimlerinde kalite farki var mi? Ayrica Degistirmeye deger mi?

Öncelikle teşekkürler. Eğer çinliler malzemeden çalmazlarsa (parasını tam verirlerse sıkıntı olmaz. :D ) 14 yıldır tv ve bilgisayar sektöründe uğraşıyoruz.Panel farkı yoktur. Aynı kodlu panel yerine takılır. Zaten başkası yerine olmaz. Mesela ekranı kırık tvnin sıfırı 3000 tl ekran değişimi 1000 tl ise değer.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Kapağı sökebilirseniz, güç kaynağından panele giden LVDS denilen kablonun soketini kontrol edin, bir de yapabilirseniz flat kabloları girdiği soketleri kontrol edin hatta söküp tekrar takın. bir de karttan panele giden kabloyu söküp geri güzelce takın.

Ürün led TV değil içindeki aydınlatma kaynağı flöresan tipi bir isitem dolayısı ile yeni panel bulmak zor olur. İçindeki panel muhtemelen LG olmalı. Koreli abiler her ne kadar bizleri çok sevseler de ticarette iyi öpüyorlar. Çin malı olsaydı daha kolay bulunurdu.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Besogul

Herkese verdiği bilgiler için teşekkür ederim. Bugün servise götürdüm ve t-con'da arıza olduğunu, değişmesi gerektiğini söylediler. En azından ekran değişiminden çok daha ucuza çıkmış oldu.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
4 dakika önce, Haluk Besogul yazdı:

Herkese verdiği bilgiler için teşekkür ederim. Bugün servise götürdüm ve t-con'da arıza olduğunu, değişmesi gerektiğini söylediler. En azından ekran değişiminden çok daha ucuza çıkmış oldu.

Peki sebep olarak bir durum var mi? carpma dusme voltaj vs.? yoksa sans mi ?Bilgi verdiler mi?

Yorum bağlantısı
Haluk Besogul

Hayır henüz vermediler, teslim alırken ayrıntılı rapor verceklermiş. Teslim aldığımda o bilgiyi sizlerle paylaşırım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...