İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Soğuk Çalışmada 1100-1200 Devirde Titreme ve Çekişten Düşme

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Bu sorunla ilgili birçok kaynağı araştırdım arkadaşlar ama şundandır diye net bir cevap bulamadım. Forumdaki 81 sayfayı da okudum. 

Arabada birden bire oluşan garip bir sorun var. Daha doğrusu birden bire oluşmadı da tesadüfi oldu diyelim. Kutu içi filtreyi taktıktan sonra tam da o akşam arabanın çekişinde bir gariplik farkettim. Yokuş çıkarken nazlı nazlı çıkıyordu. Bakımları da geldiği için pek üzerinde durmadım. Ertesi gün tekrar yaptı sonra bir gün yapmadı. Depodaki yakıt diplerdeydi. Velhasıl efendim Osman Usta'ya bakıma gidince durumdan bahsettim bana muhtemelen enjektör dedi ama yine de buraya sorayım.

Bu arada test amaçlı orjinal hava filtresi taktım sorun devam ediyor.

Sorun ne derseniz;

Sabah veya akşam ilk çalıştırmada motor devrini 1100-1200 civarına getirdiğimde arabanın sol ve orta kısmında bariz bir sallantı hissediliyor. Bu devirin altına veya üstüne inince hiçbir sorun yok. Ayrıca arabayı yolda da kullanırken bu devir aralığında sanki gitmemek istiyor, tekliyor gibi. Ancak 5 dakika sonra motor ısınınca hiçbir sorun kalmıyor. Normal çalışmada duman atma vs. yok. Kızdırma bujisi ışığı yanmıyor. Arabanın çekişi ve gidişi güzel. Tek sıkıntı şu an bu. Osman usta enjektör temizleyici at bir sorun varsa da ortaya çıkar dedi. Ben de kararsız kaldım. Acaba bu belirtiler başka bir şeyden olabilir mi? 

Şanzıman yağından şüphelendim ama P konumunda durduğu yerde de yapınca onu eledim. Araba 170.000 km de. Mazot filtresi, yağı, suyu her şeyi yeni değişti ki sorun zaten bu değişimden önce başladı. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
19 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Arabaya arıza giderme için neler yaptın?

Hiç bişey :biggrin: Öyle biniyorum. Normal gidişinde falan bir sıkıntı yok. Sadece sabah ve akşam ilk çalıştırmada 1100-1200 devirlerde motor sesinde değişim ve arabada garip bir titreşim var. Bu şekilde de kalkış yapıp o devirlerde hızlanırken arabanın çekişinde düşüş hissediyorsun. Ama 1600-1700 üzeri devirlerde gidersen hiçbir sıkıntı yok. 

Egzantrik Mil sensörü sipariş ettim değişip bir deneyeceğim. Düzelmezse de değişmiş oluruz. Çok basit bir şeymiş gibi geliyor ama nokta atışı çözemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu devir araligindaki sikintilarda aklima hep maf sensoru gelir. VW de SR motorda benzer sorunu yasayan maf sensoru degisimi sonrasi duzeldigini aktarmisti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)
4 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Bu devir araligindaki sikintilarda aklima hep maf sensoru gelir. VW de SR motorda benzer sorunu yasayan maf sensoru degisimi sonrasi duzeldigini aktarmisti.

Onu da bir temizleyelim bakalım. Ama ısınınca niye düzeliyor anlamış değilim.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Onu da bir temizleyelim bakalım. Ama ısınınca niye düzeliyor anlamış değilim.
belki degisimi gerekir.
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Sırayla şunlar aklıma geliyor,

Enjektör, Mazot filtesi, basınç kaçağı, mazot kaçağı, Map, Maf.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Şimdi, Tamer Topaç yazdı:

Sırayla şunlar aklıma geliyor,

Enjektör, Mazot filtesi, basınç kaçağı, mazot kaçağı, Map, Maf.

Mazot filtresini yeni değiştirdik. Değişimden önce de bu sorun vardı ama. Peki motor ısınınca sorunun kaybolması hangisine yaklaştırır. Enjektöre mi yoksa sensörlere mi. Laptopu bağlayıp her durum için ölçüm yapacağım da vakit bulamadım.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
(düzenlendi)
4 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Mazot filtresini yeni değiştirdik. Değişimden önce de bu sorun vardı ama. Peki motor ısınınca sorunun kaybolması hangisine yaklaştırır. Enjektöre mi yoksa sensörlere mi. Laptopu bağlayıp her durum için ölçüm yapacağım da vakit bulamadım.

Önce şunu yap. Motor ısındıktan sonra gaza daha çok basıyor musun ? Daha fazla basınç, daha fazla kaybı tolere eder.

Örneğin, Basınç hortumlarında ve enjektör geri dönüşte kaçak var ise, motor soğukken yani gaza az bastığımızda kendini daha çok belli eder. Motor ısındıktan sonra daha fazla gaz verildiğinde artan basınçla sanki motor ısınınca sorun düzeldi hissettirir. Bizzat geri dönüş ve basınç kaçırmasında başıma geldi.

Mazot filtresi, ısrarla Delphi HDF924E

tarihinde Tamer Topaç tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Şimdi, Tamer Topaç yazdı:

Önce şunu yap. Motor ısındıktan sonra gaza daha çok basıyor musun ? Daha fazla basınç, daha fazla kaybı tolere eder.

Örneğin, Basınç hortumlarında ve enjektör geri dönüşte kaçak var ise, motor soğukken yani gaza az bastığımızda kendini daha çok belli eder. Motor ısındıktan sonra daha fazla gaz verildiğinde artan basınçla sanki motor ısınınca sorun düzeldi hissettirir. Bizzat geri dönüş ve basınç kaçırmasında başıma geldi.

Peki sen basınç kaçırması sorununu nasıl çözdün enjektörlere bakım falan mı yapılması lazım. Turbo hortumlarında kaçak olabilir mi acaba?

Motor ısındıktan sonra gaza ne kadar bastığımı bilmiyorum yani gaz pedalı pozisyonu parametresine bakmadım.

Şöyle özet geçelim;

İLK ÇALIŞTIRMA

1100-1500 devir arasında sorun var. 1500 devir ve yukarısında bir sorun yok. 

5 DAKİKA SONRA  MOTOR SICAKLIĞI 90 C

Hiçbir devirde sorun yok. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
On ‎19‎.‎09‎.‎2018 at 11:56, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Peki sen basınç kaçırması sorununu nasıl çözdün enjektörlere bakım falan mı yapılması lazım. Turbo hortumlarında kaçak olabilir mi acaba?

Motor ısındıktan sonra gaza ne kadar bastığımı bilmiyorum yani gaz pedalı pozisyonu parametresine bakmadım.

Şöyle özet geçelim;

İLK ÇALIŞTIRMA

1100-1500 devir arasında sorun var. 1500 devir ve yukarısında bir sorun yok. 

5 DAKİKA SONRA  MOTOR SICAKLIĞI 90 C

Hiçbir devirde sorun yok. 

Enjektör geri dönüş hortumu mazot kaçırmış değişti ve düzeldi. Gaza çok narin basıldığında tekleme hafif hafif tekleme yapıyordu. Gaza çok basınca hiçbir sorun yoktu. Bunu motor soğukken hissediyordum yani, gaza narin bastığımda. Motor ısındıktan sonra daha fazla gaza bastığımdan, sorunu hissetmiyordum. Ben de sıcak ve soğuk arasındaki farkla ilgili olduğunu sanmıştım.

Basınç hortumlarından biri yırtılmıştı değişti ve düzeldi.

Malum bana hortum dayanmıyor.

Ama sen sıralamayı takip et.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Özel

Merhabalar;

162.000 de aldığım aracım 181000 de , otomatik vites tdci , aynı sorun bende de var map senserü ,krank kasnağı ,gergi kütüğü , kayış ,alternatör kasnağı güncellemesi ve revizyonu, pompa ve enjektör tam revizyonu ve kodlaması termostat ve müşürü devridaim pompası değişimi  yapıldı ancak bu soruna çözüm bulamadık 1000-1500 devir arası soğuk motorda gaz verince titreme o devri aşınca ve motor ısınınca hiç bir sorun olmuyor. sorun süresi 2 - 5 dakika arası olduğundan çözmekte zor , bir kaç ustanın görüşü tork konvertörü olabileceği yönün de bir ustada volant olabilir dedi ama ben çok yüksek ücretlere bu değişimleri yapmama rağmen soruna çözüm bulamadım.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
On 22.09.2018 at 09:05, Koray Özel yazdı:

Merhabalar;

162.000 de aldığım aracım 181000 de , otomatik vites tdci , aynı sorun bende de var map senserü ,krank kasnağı ,gergi kütüğü , kayış ,alternatör kasnağı güncellemesi ve revizyonu, pompa ve enjektör tam revizyonu ve kodlaması termostat ve müşürü devridaim pompası değişimi  yapıldı ancak bu soruna çözüm bulamadık 1000-1500 devir arası soğuk motorda gaz verince titreme o devri aşınca ve motor ısınınca hiç bir sorun olmuyor. sorun süresi 2 - 5 dakika arası olduğundan çözmekte zor , bir kaç ustanın görüşü tork konvertörü olabileceği yönün de bir ustada volant olabilir dedi ama ben çok yüksek ücretlere bu değişimleri yapmama rağmen soruna çözüm bulamadım.

Saygılarımla.

Ben de şu an pek takmadım açıkçası. Uzun yolda test yaptım aracın yakıt tüketiminde bir artış yok. Çekişinde bir azalma yok. Duman yok. Ayrıca bu sorun bazen çok hissedilirken bazen de hiç hissedilmiyor. Şu an gittiği yere kadar devam :biggrin: 

Yorum bağlantısı
Koray Özel

Harun Bey, 

İstanbul'da yaşıyorum 25 derecelerden sabah ilk çalıştırma da 13 derecelere indik ve tek marş bile olmadan araç atelşlemeyi yapıyor , kızdırma bujisin de sorun olsa böyle bir çalışma hevesi göstermez diye düşünüyorum.

Kafam çok karışık inanın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erzan Aşkın
On 19.09.2018 at 11:28, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Hiç bişey :biggrin: Öyle biniyorum. Normal gidişinde falan bir sıkıntı yok. Sadece sabah ve akşam ilk çalıştırmada 1100-1200 devirlerde motor sesinde değişim ve arabada garip bir titreşim var. Bu şekilde de kalkış yapıp o devirlerde hızlanırken arabanın çekişinde düşüş hissediyorsun. Ama 1600-1700 üzeri devirlerde gidersen hiçbir sıkıntı yok. 

Egzantrik Mil sensörü sipariş ettim değişip bir deneyeceğim. Düzelmezse de değişmiş oluruz. Çok basit bir şeymiş gibi geliyor ama nokta atışı çözemiyorum. 

Bende benzer bir sorun vardı. Vuruntu sensörünü değiştim. Sorun çözüldü 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Özel

Ustama değişelim diye neredeyse yalvardığım, onun ise bana güldüğü parça bu  Erzan Bey, geçenlerde Harun beye de anlattım konuyu inşallah çözeceğiz. 

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
2 dakika önce, Erzan Aşkın yazdı:

Bende benzer bir sorun vardı. Vuruntu sensörünü değiştim. Sorun çözüldü 

Vuruntu dediğiniz CamShaft sensörü mü. Yani motorun ön bölümünde yer alan sensör? Ben onu aldım da duruyo torpido da henüz değiştirmeye vakit olmadı.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
2 dakika önce, Koray Özel yazdı:

bosch+vuruntu+sens%25C3%25B6r%25C3%25BC.

Anladım bu benim aldığım değil bu yakıt pompasının sağ tarafında sanırım.

Yorum bağlantısı
Erzan Aşkın
5 saat önce, Koray Özel yazdı:

Ustama değişelim diye neredeyse yalvardığım, onun ise bana güldüğü parça bu  Erzan Bey, geçenlerde Harun beye de anlattım konuyu inşallah çözeceğiz. 

Saygılarımla

Benim ustada aynı şekilde davrandı. Hatta hiç böyle bir parça değişmediğini söyledi. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Haftasonu camshaft sensörünü değiştirdim. Bi değişiklik olmadı gibi. Ayrıca kızdırma bujilerinin rolesini de değiştirdim fayda etmedi. 3 ustaya danıştım. 2 tanesi enjektör 1 tanesi ise cihaza bağlayıp motor parametrelerine bakmamız lazım dedi.  Ustalardan biri ise enjektör revizyonunu tavsiye etmediğini gittiği yere kadar böyle binmemi tavsiye etti. Ne kadar iyi yapılırsa yapılsın revizyondan sonra enjektörlerin asla eskisi gibi iyi olmayacağını söyledi. Enteresan işler bakalım sonucu ne olacak. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorunda değişme var mı.. ?

Enjektör revizyonu doğru yapılırsa başarılıdır.. 

Bence ilk önce bunu yap.. 

Delphi cihazı olan bir enjektörcüye git.. Enjektörleri kontrol etsin.. Yeni kod üretmesini iste.

Enjektör kötü durumda ise zaten yeni kod üretemez.. 

Her halukarda yeni kod al ve takıp ecuya gir yeni kodları..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)
31 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sorunda değişme var mı.. ?

Enjektör revizyonu doğru yapılırsa başarılıdır.. 

Bence ilk önce bunu yap.. 

Delphi cihazı olan bir enjektörcüye git.. Enjektörleri kontrol etsin.. Yeni kod üretmesini iste.

Enjektör kötü durumda ise zaten yeni kod üretemez.. 

Her halukarda yeni kod al ve takıp ecuya gir yeni kodları..  

Sorun giderek çoğalıyor sanki. Soğukta bazen daha zor çalışıyor. 2 saniye falan sürüyor çalışması. Ayrıca soğuk motorda çalıştırır çalıştırmaz park halinde deviri 3000 e getirip gazı birden bırakırsam araba rolanti devrini koruyamıyor ve stop ediyor.  Eğer geç çalışma olursa yani 2-3 saniye marşa basınca diyelim, ilk çalışmada egzozdan beyaz bir duman atıyor.

Ama motor ısınınca hiçbir sorun yok dediğim gibi. Bu sorunların tamamı sabah ve ya akşam ilk çalıştırmada ve 5 dakikalık zaman diliminde gözleniyor.

Vakit bulana ya da yolda kalana kadar böyle kullanacağım gibi. Ya da bi enjektör temizleyici atıp deneyeyim. :biggrin:

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Harun, evet durum artık bana da enjektör gibi gelmeye başladı. Mehmet Abi yolu göstermiş. Ancak mutlaka Delphi tezgahı olsun. Hatta Delphi bayisi olsun. Kod üretilemezse zaten bir hata var demektir. @Sami Demirpaz, İstanbul' da nokta atışı yeri söyleyecektir.

Şu konuyu inceleyebilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...