İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Hella Gen 7 İntemo Mercek Hakkında Görüşleriniz

Fatih Kurnaz

Recommended Posts

Fatih Kurnaz
(düzenlendi)

Merhaba. 2007 model Fiesta için Hella Gen 7 İntemo mercekler ile xenon sisteme geçmeyi planlıyorum. Mercek hakkında olumlu/olumsuz görüşlerinizi paylaşırsanız aydınlanmış olacağım. Çok temiz bir seti 250 tl ye buldum. Alırsam memnun kalır mıyım? Başlangıç bütçem düşük olduğu için bu mercekler ile giriş seviyesi 4300k renk sıcaklığında ampüller ve uyumlu balast kullanmak istiyorum. Bir yıl sonra çok daha verimli ve kaliteli ürünlere geçebilirim. Örneğin şu ürün ile verim alabilir miyim: http://www.novelcar.com/tr/xenon-kit-ve-ampuller/18-maflen-d2s-tip-xenon-kit-3000k-4300k-6000k-8000k-8664170971809.html

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
12 saat önce, Fatih Kurnaz yazdı:

Merhaba. 2007 model Fiesta için Hella Gen 7 İntemo mercekler ile xenon sisteme geçmeyi planlıyorum. Mercek hakkında olumlu/olumsuz görüşlerinizi paylaşırsanız aydınlanmış olacağım. Çok temiz bir seti 250 tl ye buldum. Alırsam memnun kalır mıyım? Başlangıç bütçem düşük olduğu için bu mercekler ile giriş seviyesi 4300k renk sıcaklığında ampüller ve uyumlu balast kullanmak istiyorum. Bir yıl sonra çok daha verimli ve kaliteli ürünlere geçebilirim. Örneğin şu ürün ile verim alabilir miyim: http://www.novelcar.com/tr/xenon-kit-ve-ampuller/18-maflen-d2s-tip-xenon-kit-3000k-4300k-6000k-8000k-8664170971809.html

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

İntemonun bana göre dezavantajı montajı için ciddi hassasiyet gerekiyor çünkü kasası çok geniş ve plastik, vidalama yerleri yok. Çizgiyi tutturmakta zorlaşabilir. Arka ampül tutacağı telli olduğu içinde sağ sol farkından dolayı montajda sıkıntı oluşturabiliyor. Bence yeni nesil Hella mercek çok daha iyi montaj açısından. Hella Intemonun artısı normal Hella merceğe göre daha hızlı selektör ama bunu gözle seçmekte imkansız diyebilirim.

Linkini verdiğiniz ampül seti büyük oranda işinizi görür. Halojen ile %20-30 görüyorum derseniz bu şekilde %70-80, orijinal kit ile %100 performans alırsınız. Sadece aynı seti daha ucuza toplar mısınız bakmak gerek.

Ben bazı montajlarımda D serisi xenon kit kullandım, bazılarında da kişinin bütçesine göre H7 xenon kitin ampülünü traşlayarak oturttum. H7 ampül uydurarak bile eski halinden kat kat iyi durumda idi üstelik birisi tercihini 8000k ampülden yana kullandığı halde yağmurda bile eskiye nazaran ciddi fark olduğunu belirtmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
12 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Bunca yıl kör araba kullanmışım diyeceksiniz.

Led taksak ne deriz?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
3 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Led taksak ne deriz?

Xenon olsun ledden olsun?

Yorum bağlantısı
Fatih Kurnaz
3 saat önce, Metin Akbal yazdı:

İntemonun bana göre dezavantajı montajı için ciddi hassasiyet gerekiyor çünkü kasası çok geniş ve plastik, vidalama yerleri yok. Çizgiyi tutturmakta zorlaşabilir. Arka ampül tutacağı telli olduğu içinde sağ sol farkından dolayı montajda sıkıntı oluşturabiliyor. Bence yeni nesil Hella mercek çok daha iyi montaj açısından. Hella Intemonun artısı normal Hella merceğe göre daha hızlı selektör ama bunu gözle seçmekte imkansız diyebilirim.

Linkini verdiğiniz ampül seti büyük oranda işinizi görür. Halojen ile %20-30 görüyorum derseniz bu şekilde %70-80, orijinal kit ile %100 performans alırsınız. Sadece aynı seti daha ucuza toplar mısınız bakmak gerek.

Ben bazı montajlarımda D serisi xenon kit kullandım, bazılarında da kişinin bütçesine göre H7 xenon kitin ampülünü traşlayarak oturttum. H7 ampül uydurarak bile eski halinden kat kat iyi durumda idi üstelik birisi tercihini 8000k ampülden yana kullandığı halde yağmurda bile eskiye nazaran ciddi fark olduğunu belirtmişti.

Metin bey düşünceleriniz için çok teşekkürler. Montaj konsunu araştırıyorum yazınızı okuduktan sonra. Aklıma gelen ise deliği genişletilmiş far tasında çizgiye göre merceği ayarlayarak ardından siyah plastik çerçeveye 4 adet delik açmak. Buradan 4 adat yeterli uzunlukta civatayı dikey atarak far tasına değdiği noktalarda daha geniş delikler açmak ve arkadan pul kullanarak somun ile sıkmak. Ardından far tasıyla birleşen kısımda solventsiz silikon ile geçirmezlik sağlanabilir.

Tabi bu monta için intemonun plastik kasasında kendi vidalarının takılı oldğuğu çıkıntı parçalarda delikler açmak gerekecek. Bu şekilde montajı tamamlamak yine de zor olur mu sizce? Fiestanın far tası geniş ve derin. Ama tabi ilk işim olacak. Siz ise tecrübelisiniz.

Bir de merceğin fiyatı açısından ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler.

3 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Led taksak ne deriz?

Eğer merceksiz fardan bahsediyorsak LED ampülü denemiş biri olarak söylüyorum; halojen daha iyidir. Eğer farınız merceksiz ise halojen hem karşıdakiler için daha güvenli hem de yaklaşık aynı miktarda aydınlatma sağlıyorsunuz. Denemelerimden sonra bende son çare olarak mercekli sistem kurulumuna kafa yoruyorum. Tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Fatih Kurnaz yazdı:

Eğer merceksiz fardan bahsediyorsak LED ampülü denemiş biri olarak söylüyorum; halojen daha iyidir.

her far tasında farklı sonuç verir led, mesela eski fiesta da başarılı.

LEd de farklı cob tipleri de var,fara takıp  deneye deneye alabilireniz merceksiz de led güzel çizgi yakalıyor.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Led için naçizane görüşüm renkleri çok soğuk genelde 6000k+ aydınlatma çok iyi olmuyor.
Ha bu ledlerin aynı güçte 4300/4200k sı olsa mercekle falan uğraşmaz kimse halojen fara taksan büyük fark yaratabilir ama öyle bir ampul galiba yok. Ya da OEM vardır

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

xenon en güçlüsüdür bunu bilelim öncelikle,  xenon tak keyfine bak demiş atalarımız :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Metin bey düşünceleriniz için çok teşekkürler. Montaj konsunu araştırıyorum yazınızı okuduktan sonra. Aklıma gelen ise deliği genişletilmiş far tasında çizgiye göre merceği ayarlayarak ardından siyah plastik çerçeveye 4 adet delik açmak. Buradan 4 adat yeterli uzunlukta civatayı dikey atarak far tasına değdiği noktalarda daha geniş delikler açmak ve arkadan pul kullanarak somun ile sıkmak. Ardından far tasıyla birleşen kısımda solventsiz silikon ile geçirmezlik sağlanabilir.

Tabi bu monta için intemonun plastik kasasında kendi vidalarının takılı oldğuğu çıkıntı parçalarda delikler açmak gerekecek. Bu şekilde montajı tamamlamak yine de zor olur mu sizce? Fiestanın far tası geniş ve derin. Ama tabi ilk işim olacak. Siz ise tecrübelisiniz.

Bir de merceğin fiyatı açısından ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler.

Ilk isiniz ise fari bu mercekle riske atmam yerinizde olsam. Cunku diger Hella mercekte vidalardan yukseklik ve sag sol ayarini yapabilirsiniz ama Intemonun kasasi ayni zamanda genis oldugu icin kasa far tasina dokunacak ve ayar kisminda zorluk cikaracaktir. Mercegi onde tutarsaniz bu seferde far camina dokunma riski var. Fiyat olarak iyi gibi son donemde hic mercek fiyatlarina bakmadim ve denk gelmedim. Uygun oldugunu dusunuyorsaniz alin diger Hella ile takas edin. Aydinlatmada fark yok. Fark selektor hizinda ama dedigim gibi onuda bizlerin farketmesi imkansiz.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Ilk isiniz ise fari bu mercekle riske atmam yerinizde olsam. Cunku diger Hella mercekte vidalardan yukseklik ve sag sol ayarini yapabilirsiniz ama Intemonun kasasi ayni zamanda genis oldugu icin kasa far tasina dokunacak ve ayar kisminda zorluk cikaracaktir. Mercegi onde tutarsaniz bu seferde far camina dokunma riski var. Fiyat olarak iyi gibi son donemde hic mercek fiyatlarina bakmadim ve denk gelmedim. Uygun oldugunu dusunuyorsaniz alin diger Hella ile takas edin. Aydinlatmada fark yok. Fark selektor hizinda ama dedigim gibi onuda bizlerin farketmesi imkansiz.

merak etme mercek sandığın kadar büyük değil, benim koca Bosch merceklerin yanında düdük gibi hatta, far camına değmesini bırak iki tane reflektöre bir tanede sinyale toplam 3 tane takarsın bizim dev farlara :D  bence yan sanayi bir far takımı alıp ona mercek taksın, orjinaller dursun, hem hata yaparsa sorun çıkmaz hemde muayene zamanı uğraşmaz far değişir....

bu rahat rahat sığdıktan sonra alayı sığar, arkasına koca D1S takılı hemde....

Bosch_Bi_Xenon_Projector_Lens_D1S_1834_3bosch-bixenon-d2s-d1s-mercek-2-adet-s100

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
merak etme mercek sandığın kadar büyük değil, benim koca Bosch merceklerin yanında düdük gibi hatta, far camına değmesini bırak iki tane reflekötöre bir tanede sinyale toplam 3 tane takarsın bizim dev farlara [emoji3]  bence yan sanayi bir far takımı alıp ona mercek taksın, orjinaller dursun, hem hata yaparsa sorun çıkmaz hemde muayene zamanı uğraşmaz far değişir....

bu rahat rahat sığdıktan sonra alayı sığar
Bosch_Bi_Xenon_Projector_Lens_D1S_1834_3.jpg
Ustad kasadan kastim cevre kismi [emoji4] Vidalanan yer kismi diyeyim. Normal Helladan kisa arka kisim, ama kasa olarak genis.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bumudur

ab519dd7cdc523f676fa83252f26f47c.jpg?imp

evet çerçeve geniş, yinede takacak çok yer var farda, dremel olduktan sonra her türlü takılır :)  derinliği pek sorun olmaz sanırım, çıkma bir far bulup deneme yapmak lazım engüzeli...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
bumudur
ab519dd7cdc523f676fa83252f26f47c.jpg?impolicy=img_600
evet çerçeve geniş, yinede takacak çok yer var farda, dremel olduktan sonra her türlü takılır [emoji4]  derinliği pek sorun olmaz sanırım, çıkma bir far bulup deneme yapmak lazım engüzeli...
Aynen budur. Yalniz bu AFL servosuna yada kasasina bagli foto. Bu kasadan cikmasi lazim normalde. Yinede buyuk.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

hımm, detaylı incelemek lazım o zaman, çıkma far olacak alıp rahatça deneyeceksin...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Birde su var. Hem cerceve genis hem de enli. 4 ya da 5 mm vardir. Normal hella 2 3 mm dir cercevenin eni.

Yorum bağlantısı
Fatih Kurnaz
19 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Birde su var. Hem cerceve genis hem de enli. 4 ya da 5 mm vardir. Normal hella 2 3 mm dir cercevenin eni.

Metin bey,

Sizin ve arkadaşlarımızın önerilerinden sonra hella kalsik merceklere dönmek mantıklı oldu. Far tasına oturacak yansıtıcı konisi daha kolay hesdaplanabilir ve ayarlanabilir ayrıca metal kasasında hazır bağlantı delikleri var ve çerçeve seçimi daha büyük kullanmaya imkan sunuyor. Bu sebeple araştırdım ancak bu seferde her parçasını ayrı ayrı satın almaktan dolayı bütçe yükseldi: temiz hella mercek çifti 150 tl, 2 adet ampül tutucu 90 tl ve buna uyacak çerçeveler 125-140 tl aralığında. En basitlerini seçsem bile toplam maliyet 350 tl yi buluyor. Hatta buna kargoda eklenecek :) Ama sonuç çok iyi olacaktır bunda şüphe yok!

Siz OEM kullananan üstadlara bir sorum olacak; ben açıkçası halojen lambalara alternatif olacak daha yüksek güçlü bir aydınlatma amaçlıyorum. Bunun dışında hızlı selektör veya çabuk ısınan sistemlere aslında çok da ihtiyacım yok. Bunları göz önüne alırsam çok daha düşük bütçeli ve montajı çok kolay alternatifler var: https://urun.n11.com/xenon-far/bi-xenon-hid-projektor-lens-donusum-kiti-P278495518?recId=jmajdv95-fnwotri9j0m-S.W_DET_ALSO_LOOKED.C.c197_a239-0715is7 255 tl Muhtemelen çin malı ancak komple seti far deliğine oturuyor. Tüm elektrik tesisatıda hazır durumda. Acaba vasatın altında mıdır? Yoksa benim gibi kullanıcıları idare edebilir mi bilemedim? Çünkü o farı açtıktan sonra insan kötü bir uygulama yapıp kapatmakda istemez sanırım :) veya şu üründe var ama bunun fiyatı OEM ile aynı seviyede çok cazipliği yok montaj kolaylığı dışında: https://urun.n11.com/telefon-tutucu/universal-oto-arac-far-mercegi-bi-xenon-far-mercegi-seti-P252442468 410 tl.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Valla ben girmem öyle çakma çukma işlere şahsen :)

Elinizde herhangi bir ampül balast vs var mıdır? Eski arabadan kalan veya arabanın üzerinde gelen?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

kardeş olay gayet basit, merceğin orjinal marka olsun, al bir hella olay biter....

ampül balast vs. dert değil, 4300k ampül olsun ne takarsan tak sonuç süper olacak, ilerde marka ampül ve balast alır geçersin :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Kurnaz
4 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Valla ben girmem öyle çakma çukma işlere şahsen :)

Elinizde herhangi bir ampül balast vs var mıdır? Eski arabadan kalan veya arabanın üzerinde gelen?

Yok malesef. Bu işe en baştan başlamış olacağım. Ama Ali Cihangir e hak vermek lazım, mercek iyi olsun gerisini sonrada çözeriz :) çakma işler demenizden dolayı bende konuyu kapatmış oldum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

ben farımı yaptırdıktan sonra osram ampüller kullandım fakat balast çin malıydı, sıkıntı yaşamadım, daha sonra gündüz selektör atarken 4-5 kez selektör yaptığında balast yetersiz kaldığından gen5 Bosch balast ve D1S ampüle geçtim canavar oldu, şimdi buda çok şart değil, çin malı balastlar bile artık çok hızlı çalışıyor, yani çin malı balast bile alsan yeterli olacak, sadece dediğim gibi merceğe acıma paraya kıy, ampülde ilk başta çin malı olabilir sonra güzelini alırsın, mesela ben İlker Kemal den aldığım D1S ikinci el ampülleri senelerdir kullanıyorum, cillop gibiler, sende çıkma ampül alabilirsin :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

led dedin aklıma geldi :) hemde carclı, çevir kolu dolsun :D

freeshipping-dekatlon-mini-el-feneri-g-l

led olacaksa fabrikasyon olacak, ancak o zaman kurtarır, haa fabrikasyon dediğimde öyle normal arabalardaki gibi değil, mesela leon gibilerdeki gibi eh işte değil, böyle olacakki hah diyim, yoksa geç....

şunun gibi olmadıktan sonra neyleyim...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Daha bu akşam cx3 oem Led ile cx3 halojen merceğe h11 Led takılı iki aracı kıyasladık. H11 üstünden atladı gitti

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Daha bu akşam cx3 oem Led ile cx3 halojen merceğe h11 Led takılı iki aracı kıyasladık. H11 üstünden atladı gitti

dediğim gibi, led olacaksa Audi deki gibi olacak, cx3 falan eh işte :D

sen o halojen merceğe xenon tak, h11 ledinde tepesinden atlarsın, boşa zaman kaybetme :tongue:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...