İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Hararet Göstergesi

Ali Ozan Yurtsever

Recommended Posts

Ali Ozan Yurtsever

2012 x paket(plus değil) dizel aracı olanlar,hararet göstergesi yol bilgisayarı kısmında var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Doğu Kemik

Yol bilgisayarında değil göstergede var aracı çalıştırmadan önce sarı ikaz ışıgı görürsünüz

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Bu göstergenin bir fotoğrafı varmı acaba. Merak ettim. Ben mayıs ayında aldım. benim araçta da yok. aslında çok gerek değil malum. ama yinede sabahları merak etmiyor değilim.gerçi şöyle bir gösterge şekli var benim motor ısısını kestirdiğim. Araç rölantide normalde 0.2 litre/saat yakıt harcıyor. Şayet klima açıksa 1.1 lt/saat oluyor bu değer. bunlar gün içerisindeki standart değerler. sabahları motor soğukken dikkat ettim 0.8 yada 1.0 lt/h gösteriyor. iş yerime yaklaştıkça ışıklarda durduğumda 0.5 0.4 ve sonunda 0.2 lt/h değerine geliyor. ben ısı durumunu böyle kestiriyorum. tabi daha doğrusu bu motorun soğukluk durumunu gösteriyor. allah aşırı sıcak olması durumundan hepimizi korusun. :)

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

bende yunus bey gibi düşünmüştüm ben aracı alalı 1 hafta oldu. benimkinde yol bilgisayarının altında hararet göstergesi var. ama gördüğüm bazı 2012 modellerde yoktu o yüzden merak ettim en kısa zamanda foto eklemeye çalışırım. iyi düşünmüşler güzel olmuş. . .

Bu göstergenin bir fotoğrafı varmı acaba. Merak ettim. Ben mayıs ayında aldım. benim araçta da yok. aslında çok gerek değil malum. ama yinede sabahları merak etmiyor değilim.gerçi şöyle bir gösterge şekli var benim motor ısısını kestirdiğim. Araç rölantide normalde 0.2 litre/saat yakıt harcıyor. Şayet klima açıksa 1.1 lt/saat oluyor bu değer. bunlar gün içerisindeki standart değerler. sabahları motor soğukken dikkat ettim 0.8 yada 1.0 lt/h gösteriyor. iş yerime yaklaştıkça ışıklarda durduğumda 0.5 0.4 ve sonunda 0.2 lt/h değerine geliyor. ben ısı durumunu böyle kestiriyorum. tabi daha doğrusu bu motorun soğukluk durumunu gösteriyor. allah aşırı sıcak olması durumundan hepimizi korusun. :)

MERHABALAR MEHMET BEY ARACINIZ DİZEL Mİ, DİZELSE ŞAYET BİR ŞEY SORACAKTIM. . .

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

sizden ricam 2. veya 3. veya 4. vites farketmez gaza basın araba 2500-2600 devir civarına gelince vitesi boşa atın ve devir saatinin rölantiye düşüşünü gözlemleyin. ben aynı şeyi yaptığımda devir saati 2000 devirde 1 sn kadar takılıyor sonra rölantiye düşüyor. . servise gittim sordum il kez biri buna dikkat etti dedi. 0 km başka fiestayla denedik onda da oldu. 1 sn ye kadar 2000 devirde bekleyip rölantiye öyle düşüyor. sizin araçta da olacak mı acaba merak ettim . .

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

bu arada hararet göstergesinin resmini çektim ama ekleyemiyorum siteye beceremedim. nerden ekleyeceğim acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya
(düzenlendi)

Ali Bey bahsettiğiniz olayı yarın işe giderken deneyip sonucu size bildiririm. Benim asıl şaşırdığım nokta servisin araçtan adeta bir haber olması. Bunun normal olup olmadığını bile tam olarak aydınlatamamışlar. Bakalım benim mayıs çıkışlı aracımda böyle bir durum var mı, bende merak ettim.

Fotoğraf ekleme kısmına gelirsek. Bildiğim kadarıyla fotoğrafı bir fotoğraf paylaşım sitesine gönderip ( tinypic.com/ veya www.image-share.com gibi ) linkini yazım editörünün image kısmından ekliyorsunuz. Ayrıca ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

tarihinde Mehmet Özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

DSCF0028.jpg

fotoğrafı ekledim detay için teşekkür ederim. ilginiz için bende teşekkür ederim mehmet bey. . .

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

sevisteki adamlar böyle şeylerlleri bilirler mi ? yani biri gelip sorduğunda bakarlar diye düşünüyorum . Ben anlayamadım belki ama 3. viteste yada 4 de aracı boşa aldığınızda (neden onu da bilmiyorum ) araç devir göstergesi 1 sn kadar duruyor ve sonra düşüyorsa bu ne gibi bir soruna yol açabilir, şimdi veyahut ileride, yaratacağı sorunları yazar ve paylaşırsanız herkes ve benim gibi farklı marka araç kullananlarda test edip sonuçlarını paylaşabilir...

Düzenleme; dijital göstergesi iyi olmuş .yeni araçlarda harareti çok takibe gerek yok belki ama dizel golfte ben ısı 70-80 a gelene kadar basmıyorum mesela, o yönden iyi...

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Sanırım servislerde bizlerle öğreniyor bazı şeyleri. Fiat servisinde 1.3 multijet motorunun turbosu kaç devirde devreye girdiğini de öğrenememiştim bir türlü. birisi 2900 3000 arası demişti. Ama çok manasız gelmişti. zaten dizel aracı 3000 devirden sonra kullanamıyorsun ki. Eminim diğerlerinde de durum aynıdır. o yüzden fiestada sormadım bile. :)

Bu takılma olayını kendi aracımda deneyip yarın yazacağım.

Bende merak uyandıran konu acaba bu takılma gösterge ile ilgilimi yoksa motor gerçekten bir kaç saniye 2000 devir çeviriyormu? Yani o esnada anlık yakıt tüketimi değerleri ne oluyor?

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

motor o esnada 2000 devir çeviriyor. sadece kadran takılmıyor. hatta servisteki eleman devir saatini değiştiririz kadranı falan dedi. ne alaka dedim motor da takılıyor sadece saat değil diyince ozaman arabanın özelliğidir diyor:D ya ben bu durumu vites geçişlerini bazen yumuşak ve yavaş yapıyorum o zaman farkettim. durumu da net anlatabilmek için aracı boşa atın diye izah ettim aslında. yoksa boşa atmak gibi bir fantazim yok aslında :) sonuçta ben ikince el bi araç alacakken gücümü aştım sıfır araç aldım arızası marızası olmasın kafam rahat etsin diye. ama böyle de bir durum olunca canım sıkıldı gerçi motorun özelliği gibi duruyor yani bir arıza yok gibi ama net cevap alamamak can sıkıcı. arabanın sağını solunu fazla dinlememek lazım galiba . . . :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever
sevisteki adamlar böyle şeylerlleri bilirler mi ? yani biri gelip sorduğunda bakarlar diye düşünüyorum . Ben anlayamadım belki ama 3. viteste yada 4 de aracı boşa aldığınızda (neden onu da bilmiyorum ) araç devir göstergesi 1 sn kadar duruyor ve sonra düşüyorsa bu ne gibi bir soruna yol açabilir, şimdi veyahut ileride, yaratacağı sorunları yazar ve paylaşırsanız herkes ve benim gibi farklı marka araç kullananlarda test edip sonuçlarını paylaşabilir... Düzenleme; dijital göstergesi iyi olmuş .yeni araçlarda harareti çok takibe gerek yok belki ama dizel golfte ben ısı 70-80 a gelene kadar basmıyorum mesela, o yönden iyi...

uğraş bey 1 sn durup öyle düşmüyor. aracı 2500 devirde örneğin boşa atınca, rölantiye düşerken 1900-2000 devirde 1 sn durup öyle düşüyor rölantiye. yani 2500 den 2000 e takılmadan düşüyor. 2000 de 1 sn durup (motor çeviriyor) rölantiye düşüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Ali Bey bugun bahsettiğiniz olayı kendi arabamda defalarca denedim. Tarif ettiğiniz olaylar benim arabamda da aynı şekilde oluyor. Devir takılıyor. motor o devirde bir süre dönmeye devam ediyor ve sonra rölantiye düşüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

hatta şöyle bir videosunuda çektim ama görüntü kalitesi çok zayıf. ama yinede olay hakkında fikir veriyor.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

kesinlikle tam olarak bunu diyordum. çok teşekkür ederim mehmet bey ilginize. motorun özelliği dicez ozaman. vites geçişlerinde araç devir kaybetmesin diye bu özellik olabilir diye düşündm ben ama kronik bi problem değildir umRIM bu 3. 2012 araç aynı şekilde bu durumu yaşayan. 3 araç da arızal değildir heralde. biraz daha rahatladım mehmet bey sayenizde. .

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Ali Bey araçlarımızın arızalı olduğunu sanmıyorum. Ama böyle bir durumunda normal olması enteresan. Motor özelliği desek böyle manasız bir özellik neden olsun ki :) sanırım motorun yapısı gereği böyle bir durum ortaya çıkıyor. Problem varsa da karşımıza çıkacaktır. Sanırım en doğrusu kafaya takmamak.

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Rölanti valfi tüm bu dediklerinizi yapan, sorun değildir aksine araçların büyük çoğunluğunda aynı şekilde hızla giderken aracı boşa aldığınızda 2000 devir civarında sabitlenme olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

haklısınız mehmet bey.dün babam mersinde ford bayisine gidip sıfır dizel fiestayla test sürüşü yapmış. bahsettiğimiz durumun aynısı o araçta da olmuş. sıkıntı yok galiba.. rahat olmak lazım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Ali Bey az önce arabayı sürerken farkettim ki bu bizim bahsettiğimiz takılma bir özellik. Hemde çok yararlı bir özellik. Sadece biz başka açıdan bakıyoruz olaya hepsi bu. :)

Elimden geldiğince anlatmaya çalışayim hemen.

Daha önce duydunuzmu bilmiyorum ama Burun-Topuk diye adlandırılan bir sürüş tekniği vardır. Bu tekniğe göre vites küçültmeniz gereken bir viraja geldiğinizde aracı sağ ayağınızın burnuyla yavaşlatırken aynı ayağınızın topuğuyla gaz verirsiniz ki motor bir küçük dişli için uygun devirde kalsın. Bu sayede çok daha pürüzsüz ve sarsıntısız bir vites değişimi sağlarsınız. Bakınız videosu.

imdi bunun bizim fiestalarla ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyim. :) Ama aslında tam olarak aracımız biz farkında olmadan bunu yapıyor. Ancak biz vites büyütürken yapıyor bunu. Şimdi diyelim ki biz 2. viteste 2500 devirde giderken debriyaja basıp 3. vitese geçiyoruz. biz 3 e atıp debriyajdan ayağımızı çektiğimizde devir yaklaşık 2000 lerde oluyor. zaten bizim fiesta da, biz debriyaja bastığımızda motoru 1sn kadar buralarda tutuyor. Yani bir üst vitese geçerken motor bir sonraki dişli için uygun devirde kalmış oluyor. Bu şekilde daha yumuşak bir geçiş oluyor.

Biz olaya yanlış açıdan yaklaşıyormuşuz.

Bu başlık altında değil ama diğer başlıklardan biri altında siz yine bu sorunla ilgili yazarken bu takılmanın 1. 2. 3. 4. viteslerde olduğunu 5. viteste olmadığını söylemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam. Sanırım sebebini artık biliyoruz. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Diğer arkadaşlardan bazıları da daha yumşak vites geçişleri için olabilir yazmış ama ben pek anlamamışım. Kendim kullanırken bir anda ampül yandı kafamda. :D

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

haklısınız,teşekkür ederim size. . .

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Ozan Yurtsever

bende esasında bu olayı vites geçişi yaparken farkettim. kesinlikle öyle olmalı çünkü vites attıktan sonra aracın geldiği devirde bekleme yapıyor devir saati. vites geçişlerinde daha az sarsıntı oluyor ve arabanın vites geçişinde devir kaybetmesini de engelliyor diye düşünüyorum,tüm söylediklerinize katılarak. . . :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...