İçeriğe Yönlendir

Korniş Yapıştırma?

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Selamlar abiler dostlar,

Malum evimizin inşaatı son dönemece girdi, korniş montajı için yapıştırıcılar çıkmış ancak ben halen vida+dübel sisteminin daha sağlam olacağını düşünüyorum. Yapan, yaptıran, bilenlerden fikir rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Konu başlığını Komik Yapıştırma diye okuyup, konuyu okuduktan sonra ne komikliği yahu diye söylenip sonradan Korniş olarak okumam ve utanmam ayrı bir konu :D :D :D :D

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bende vidalamaktan yanayım, ki evdekileri o şekilde yaptırdım.

Yapıştırma ilk defa duyuyorum. O perdeler ıslak ıslak takıldıktan sonra düşmesin :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Tavanda büyük yalıtım malzemelerinden yoksa yapıştırma tavsiye etmem. 

İş yerimizde korniş montajı da yapıyoruz. Kornişlerin takılacağı yer betonsa Özgür marka çivili dubel alın. 6mm kalem ile delip çakın. 

Alçı pan ise kalın sunta vidası iş görür. Alçıpan dubeli alırsanız o daha iyi olur. 

Detay varsa yardımcı olurum her türlü.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Sakın diyeyim kullanmayın. 

Biz de yeni ev alınca korniş taktırma işi gerekti. Birkaç korniş yapan yerle görüşünce duyduğum fiyatlar beni şoka sokunca eşimin büyük itirazlarına rağmen kornişleri alıp kendim takmaya karar verdim. Neyse gittim nalbura metre metre kornişleri kestirdim. Takmak için de vida ve dübel istedim.

- Abi şimdi de bana 8 lik vida ve dübel ver.

+ Ne gerek var abi

- Nasıl ne gerek var? Nasıl takacağız

+ Abi artık yeni sistem var yapıştırıyorsun o kadar.

- Hadi canım. Tutuyo mu bu?

+ Tutuyo tabi hiçbir şey olmaz. Biz hep böyle yapıyoruz.

Yapıştırıcı alınır eve gelinir. Bir tane kornişte deneme yapılır. Gerçekten de tutmuş gibi görünmektedir. Ancak bir süre sonra kornişe asılınca tavandaki boyayla birlikte korniş aşağı iner. Zira kornişi yapıştırdığımız yer her ne kadar tavan olsa da tavanla korniş arasında boya ya da alçı katmanı vardır. Bu katman tavana ne kadar tutunuyorsa, korniş de o kadar tutunmaktadır. Hanımla kavga edilir, Nalbura geri gidilir.

- Abi korniş düştü.

+ Nasıl düşer. Olur mu öyle şey. Siz yapamışsınızdır

- Yok abi boyayla beraber iniyor. Sen bana dübel ve vida var.

+ Tamam vereyim. Ama yeni dübeller var. Plastik bunlar. Kürdan gibi. Önce bu dübeli tavana takıyorsun. Sonra alttan bu plastik vidayı çakıyorsun. Daha da düşmez.

- Eyi ver bakalım.

Verdiği plastik dübel ve vidalar alınarak eve gelinir. Kornişler binbir zahmetle delinerek takılır. Ancak gel gelelim bu delme ve takma işlerinde de ayrı sorunlar var tabi oradan hiç bahsetmiyorum. Bazı noktalarda demire denk gelinir ve ilerlenemez. Bazılarında ise delik istenenden büyük olmuştur ve gevşek kalır.

Neyse montaj işi biter 6 ay geçer ve odadan bir ses duyulur. Hooopp bütün korniş ve perde olduğu gibi yerde. Kornişteki plastik çiviler kornişe takılan 2 metrelik stor perdenin ağırlığına dayanamamış ve çökmüştür.  Hanımla kavga edilir, nalbura geri gidilir.

- Abi 8 lik dübel ve vida ver.

+ Korniş mi takacaksın?

- Hayır abi ben öyle bir merak ettim.

+ Eyi al bakalım.

Sonra bu 8 lik dübeller ve vida + somunlar kullanılarak tüm kornişler sökülüp tekrar monte edilir. Şu an kornişe tutunup mekik çekebilirsin hiçbir şey olmaz artık.

Bu süreçte benim maddi ve manevi kaybım olmuştur.

Ancak sonunda kornişin nasıl takılacağı ve camdan ne kadar mesafe boşluk bırakılacağı vs. gibi ince detaylar öğrenilmiştir. Buna da tecrübe deniyor. 

He bir daha eve korniş takar mıyım? Takmam. Parası neyse verir taktırırım. Kafam rahat olur en azından çökerse de kimse bana bir şey diyemez. 

Bir de duvar kağıdı tecrübesi var onu da başka zaman anlatırım :biggrin:

• Beğen 17
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 10
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yapıştırıcı kullanılacak, tavan alçıpan ise uzun vidalar açılı olarak bir kaç noktadan atılacak, yok beton ise ya peton vidası direk, yahut klasik dübel + vida atılacak. Yapışkan ile 10 vida olacak yere 5 tane kafi geliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Direkt betona ise yapıştırın diyeceğim. Fakat mutlaka beton ile korniş arasında bir boya vs. katmanı olacaktır. Ben olsam perdeler için olan plastik çivili, dübelli zımbırtılardan takardım. Harun beyin başını ağrıtmış ama benim evde şimdilik sorun yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Tecrübeyle sabit.

Plastik çivili dübellerden taktım. Hem de takarken sağlamlaştırmak adına beyaz çokomastik ile destekledim. Buna rağmen 4 yıl sonra kornişler bas kısmından düştü.

En iyisi klasik yöntemdir deyip; mevcut olan deliklere sağlam ağaç parçası sıkıştırdım. Uygun ölçüdeki vidaların başına pul geçirerek aynı yerlerden vidaladım.

Şimdi çocuk perdelere asılıyor dışarı bakmak için:D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Plastik dübel+çivi, sorunsuz kullanılıyor. Birinde bacanağın çocuk peryede asıldı, kornişin perdenin takılı olduğu kanalı kırıldı ama korniş çıkmadı. Delikleri biraz sık yaptın mı sorun yok. 

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

plastik dübel  ve plastik çinin zamanla düştüğü yerde yapıştırmak hiçde mantıklı gelmiyor. dübel ve vida en iyisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

kesinlikle yapistirma isine girme... Hatta civi seklinde olanlar bile is cikariyor... tavsiyem vidali... mis gibi yillarca...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

pattex in ve bison un çok başarılı ürünleri var. iç mekan yada dış mekan dahil olmak üzere, ptürülü ve aşırı olmamak kaydıysa tozlu yerlere yapışıyor. alçıpan üzerine korniş yapıştırdım hala düşmedi 2 senedir. ama tabi yinede az miktarda da olsa dübel en azından alçıpan dübeli takmak lazım yatay duran şeylerde.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bir saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

....
Bir de duvar kağıdı tecrübesi var onu da başka zaman anlatırım :biggrin:

Ben bi duvar kağıdı önerileriniz diye konu açayım :D

Dübel ve vida. Çivi olmuyor. Vİdayı en azından sökmek istediğin zaman çıkarabiliyorsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Korniş yapışır mı ilk defa duydum o ağırlığı nasıl tartacak ...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yüzey geniş olursa tartıyor. tekli korniş değilde 3 lü 4 lü gibi.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Aklımda aslında plastik dübel+vida vardı ama onun da bikaç yıl sonra işini yapamaz hale geldiği belirtildi, klasik dübel+vida yöntemi en sağlamı galiba.

1 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Tavanda büyük yalıtım malzemelerinden yoksa yapıştırma tavsiye etmem. 

İş yerimizde korniş montajı da yapıyoruz. Kornişlerin takılacağı yer betonsa Özgür marka çivili dubel alın. 6mm kalem ile delip çakın. 

Alçı pan ise kalın sunta vidası iş görür. Alçıpan dubeli alırsanız o daha iyi olur. 

Detay varsa yardımcı olurum her türlü.

Takılacağı yer beton, Özgür markayı netten bulalım o halde. En uzun tek parça kaç mt oluyor? 4.20 mt lazım mesela en uzun yere, bulabilir miyim yoksa kesip 2 parçadan mı oluşacak? Youtube da bikaç video izledim nasıl takılacağı ile ilgili. Yeni bilgilere de açığım :)

6 mm kalem dediğin matkap ucunun çapı değil mi?

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Ünal

merhaba,

korniş için en iyi ve kolay yöntem korniş dubeli ve ağaç vidası,

nalburdan korniş dubeli ve uygun ağaç vidası temin edilmeli o çivi gibi olan plastik yerine ağaç vidası atılarak evlerdeki korniş düşmesi sorunu ortadan kalkmış oluyor.

ben kendi evimde ve annemler de bu yöntemi uyguladım şuanda bırakın düşmeyi oynamıyor bile ve taktığım kornişler 2 yıldan fazladır kullanılıyor.

kornişin başına yan yana iki adet  ve 40-50 cm arayla dubel+vida atılırsa çok daha sağlıklı olur.

2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Aklımda aslında plastik dübel+vida vardı ama onun da bikaç yıl sonra işini yapamaz hale geldiği belirtildi, klasik dübel+vida yöntemi en sağlamı galiba.

Takılacağı yer beton, Özgür markayı netten bulalım o halde. En uzun tek parça kaç mt oluyor? 4.20 mt lazım mesela en uzun yere, bulabilir miyim yoksa kesip 2 parçadan mı oluşacak? Youtube da bikaç video izledim nasıl takılacağı ile ilgili. Yeni bilgilere de açığım :)

korniş boyu 6m olması lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
5 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Takılacağı yer beton, Özgür markayı netten bulalım o halde. En uzun tek parça kaç mt oluyor? 4.20 mt lazım mesela en uzun yere, bulabilir miyim yoksa kesip 2 parçadan mı oluşacak? Youtube da bikaç video izledim nasıl takılacağı ile ilgili. Yeni bilgilere de açığım 

Özgür marka çivili dubeli al. 6mm elmas kalemle del ve çak. Ancak tavanı delmek için matkap yeterli gelmez. Delemezsin bu defa delik genişler gider. Elinde darbeli kırıcı delici matkap olması şart.

En uzun 7 metre, en kısa 3 metredir. 25cm ara ile her ölçü bulunur. (300,325,350,400,425,450,475,500... gibi)

Yıllardır bu işin içindeyim. Yüzlerce daireye korniş taktım. Tavanı beton olanı var, alçıpan olanı var, köpük olanı var. Hepsini tecrübe ettik :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Özgür marka çivili dubeli al. 6mm elmas kalemle del ve çak. Ancak tavanı delmek için matkap yeterli gelmez. Delemezsin bu defa delik genişler gider. Elinde darbeli kırıcı delici matkap olması şart.

En uzun 7 metre, en kısa 3 metredir. 25cm ara ile her ölçü bulunur. (300,325,350,400,425,450,475,500... gibi)

Amatör darbeli matkabım var, gerekirse komşudan pro da bulurum sorun değil. Bu linkteki uygun mudur(özgür diye bakınca pek sonuç çıkmıyor, nalbur nalbur gezip özgür marka 6 mm desem uzaylı gibi bakarlar heralde)?

https://www.hepsiburada.com/ozgur-dubel-civili-super-500-adet-1-paket-p-HBV000005CXGO?magaza=FEYZA YAPI&wt_gl=cpc.nelk.6822.yapi-market-pla&gclid=EAIaIQobChMIzZH8iNrT3QIVEpQYCh2YEwRQEAYYASABEgJxDvD_BwE

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
5 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Evet bu hocam. Nalbur marka bilmez. :)

Teşekkürler, kornişte markaya takılmaya pek gerek yok sanırım, malum plastik raydır hepsi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Onunda kalitelisi var. Plastiği çok sert olmasın kırılıyor. Esnek olanlar tercih sebebidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
7 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Onunda kalitelisi var. Plastiği çok sert olmasın kırılıyor. Esnek olanlar tercih sebebidir.

Bu akşam denk geldi bi koçtaşa uğrayacağım, en azından nalbur öncesi ön keşif olur, gidip biraz mıncıklayayım :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Matkap ucunu alırken paraya kıy ve iyisini al. Ev yeni çok lazım olacak. Ucuz olanlar ya kırılıyor ya da delmiyor. İşin yarıda kalıyor.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Beton ile tahta uçlarını karıştırma alırken Benim gibi :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...