İçeriğe Yönlendir

Ford Ecosport Test Sürüşü

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Evren Barış Özbek

Biraz suv olsun, biraz küçük olsun, otomatik olsun, yeni bir model olsun derken haftasonu ailecek Ecosport'a bakmaya gittik.

Test sürüşü için biraz şehiriçine girmek biraz da uzun yola çıkmak gerekiyordu ama bizim test parkurumuz yaklaşık 4km'lik Aydın-İzmir karayolu oldu. Test sürüşü rotası orasıymış. 2-3 kavşağa girdim o kadar. Haliyle araba virajda nasıl tepki veriyor, bozuk yolda trim sesi var mı bilmiyorum.

Araç 1.0 lt, 125 beygir, 170 Nm tork ve 6 ileri tam otomatik şanzımana sahip. 1320kg ağırlıkta, bagaj hacmi 350lt civarında. 7000km'de.

Anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma var. Araca biniş ve iniş benim için ergonomik değildi. Hem binişte, hem inişte baldırlarımız önde ve arkada marşpiere değdi. :i-ih: Bu arada boyum 172cm. İç malzeme kalitesi B segmenti için iyiydi. Hız ve devir göstergelerini okumakta güçlük çekmedim. Ancak ortadaki renkli yolbilgisayarı ekranına çok fazla bilgi sıkıştırmışlar, okumakta zorlandım. :shok: Alışmak lazım. Golften sonra Ecosport dar geldi (segment farkı :)). Arka koltukta ancak 2 kişi için yer var. Diz mesafesi yeterli gibi ancak arka koltuk yüksek konumlandırıldığı için eşimin ayakları askıda kaldı ki, buda uzun yolda problem yaratır. (Eşimin boyuda 165cm). Bagaj kapağı alışılanın akisine yukarı değil yana doğru açılıyor. :unsure2: Farklı olabilir ama ben beğenmedim. Çünkü sıkışık park pozisyonunda yukarı açılan bagaj kapağını ya tam açabilirsiniz ya da bir miktar açıp sağ ve sol taraftan yükleme-boşaltma yapabilirsiniz. Ecosport'ta ise sağ taraftan bagajı sınırlı olarak açabilirsiniz, hatta açamayabilirsiniz. :nea:

Kullandığım araç ST-Line + Comfort Paketmiş. Teknolojik olarak arabayı biraz şımartmışlar. Dokunmatik ekrandan hız sabitleyici-limitleyicisine, sesli komuttan usb girişlerine, geri görüş kamerasından elektrikli katlanır dikiz aynalarına, ısıtmalı koltuklardan dijital klimasına ve sayamadığım bir çok özelliğine kadar dolu bir araç. :good1:

Gelelim sürüşüne. Işıklardan ilk kalkışkardaki ivmelenmesi oldukça iyi. :f1: Ancak!!! 90km/h sabit süratle giderken gaza yüklenince nazlı nazlı hızlanıyor. Resmen gitmem diyor. (Bu noktada benim 2010 otomatik Focus'u andım).  Kullandığım araç mı problemliydi? Yoksa tam otomatik olduğu için mi gitmedi? Yada anlık bir şeyler mi ters gitti? Bilemedim.  Şanzımana direksiyon arkasındaki (F1) pedlerle müdahale edilebiliniyor. Fren dozajı oldukça iyi. Klasik Ford frenleri. Yaklaşık 5-6 yıldır elektrikli el frenli araç kullandığım için manuel el freni kullanmayı unutmuşum. :D 

Şehiriçi karayolunda ancak bu kadar test edebildim. :kutlama: Benden bu kadar. :bye:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

fiyatı hangi seviyede, listeler yok da şu an?

Fiyatını yazmayı unutmuşum. Cumartesi günü ellerindeki eski stoktan 134 bin TL'ye verebileceklerini ve yenilerinin 170 bin TL bandında olduğunu söylediler. 

2 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Vites düşürmesi lazım 90la yüklenince, düşürmedi mi?

Düşürdü ama gitmedi adaş.Yani gitmeye çalıştı da, gidemedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 dakika önce, Evren Barış Özbek yazdı:

125 beygir, 170 Nm tork ve 6 ileri tam otomatik şanzımana sahip. 1320kg ağırlıkta,

1.8 atmosferik motor gibi düşünün performansı. 1320 az bir ağırlık değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

1.8 atmosferik motor gibi düşünün performansı. 1320 az bir ağırlık değil.

Ağbi şu an kullandığım Golf 1.2lt, 105 beygir, 175Nm tork, 7 ileri dsg ve 1250kg. Benzer senaryoda bazen vites bile küçültmeden uzayıp gidiyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ağbi şu an kullandığım Golf 1.2lt, 105 beygir, 175Nm tork, 7 ileri dsg ve 1250kg. Benzer senaryoda bazen vites bile küçültmeden uzayıp gidiyor.
Dsg avantajı olsa gerek
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Birisi bir arabaya gitmiyor dedimi kafamda deli sorular canlaniyor...

halbuki tipi beni cezbetmeye yetmisti..

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
7 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bence gidiyordur. 0-100 kaç o arabanın?

DSG sizi yanıltmış bana sorarsanız.

Mehmet Hocam Ecosport 1.0 125hp için katalogta 0-100km/h için 11.6sn yazıyor. Ancak benim bahsettiğim 90km/h ile giderken gaza basinca yavaş yavaş hızlanması. Depar atamaması. Hatta eşimin bile dikkatini çekti.

Belkide siz haklısınız. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İnceledim ama sürmedim, aslında hoşuma gitti tipi ama hacim fiesta gibi yani dar, bagaj fiestadan küçük ve kapak açılım yönüde kullanışsız, stepne yok zaten koyacak yerde yok, yani güzel tipli ama bence işe yaramaz çok ufak geldi, fiestadan heybetli duran ama aynı hatta bagajda dahil daha dar özelikle arka koltukları bir acaip aracı neyleyim,  Kuga anca kurtarıyor onunda fiyatı zaten malum....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Evren Barış Özbek yazdı:

Golf 1.2lt, 105 beygir, 175Nm tork, 7 ileri dsg ve 1250kg.

1150 kg 110 ps olmasın?

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Siz, eşiniz birde plaza görevlisi. En az +2 kişi fazlası var. Zaten 1.0 turbo zoruyla gitmeye çalışıyor gariban. Klima hafif de rampa varsa, mazur görmek gerek. Golf ‘e 9,9 sn yazmış sahibinden. Yani biri at biri deve de değil. Psikolojik de olabilir. 

Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

İnceledim ama sürmedim, aslında hoşuma gitti tipi ama hacim fiesta gibi yani dar, bagaj fiestadan küçük ve kapak açılım yönüde kullanışsız, stepne yok zaten koyacak yerde yok, yani güzel tipli ama bence işe yaramaz çok ufak geldi, fiestadan heybetli duran ama aynı hatta bagajda dahil daha dar özelikle arka koltukları bir acaip aracı neyleyim,  Kuga anca kurtarıyor onunda fiyatı zaten malum....

Sahibinden de dün 5 ilan vardı, satışı ağır gibi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Ölü doğmuş bir model... Tam hanımefendilere hitap eden bir model. Fiyat avantajlı olsa çokta güzel alınır binilir şehir içinde :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

katılıyorum, fiyatı daha uygun olsa olurdu ama sümbül hemde en boşu olmuş 103 kaat, dizeli 120 kaat, fiyatlar artık saçmalığıda geçti, şuan sıfır alınmaz, alınmamalıda bence....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Pazara çok geç geldi.

Gidiyor hem de iyi gidiyor. O andaki toplam ağırlığı gözardı etmemek gerekli. Bir de, Eco mod :).

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

donanımı güzel, şekli güzel ama çok küçük geldi, aslında esas sevmeme engel olan bagajın küçüklüğü, bagaj kapısı kullanışsız ama ilginç, sevdim onu, şuan dizel 4x4 çekeri olmadığından hiç bakmıyorum bile, zaten olsada bu fiyatlarla daha öncede gidip baktığım gibi bakarım anca :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
8 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

donanımı güzel, şekli güzel ama çok küçük geldi, aslında esas sevmeme engel olan bagajın küçüklüğü, bagaj kapısı kullanışsız ama ilginç, sevdim onu, şuan dizel 4x4 çekeri olmadığından hiç bakmıyorum bile, zaten olsada bu fiyatlarla daha öncede gidip baktığım gibi bakarım anca :)

orjinalinde arkada teker vardı. Olsa begenir miydin?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)

Yana açılan bagaj kapağıın RAV4'te kullanmıştım, yana açılmaya elverişsiz alanlar hariç gayet kullanışlı.

RAV4'ün koltuklar da yatınca ufak çaplı kargo taşımacılığı yapılabilecek alan çıkıyor ortaya. Yükleme vs. de çok pratik oluyor.

Belli bir boyuttan küçük sedan (symbol, a3 vs.) ve suv ya da mpv otomobiller çok dengesiz görünüyor gözüme. Ecosport'u görünce de aynı şeyi düşündüm.

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

orjinalinde arkada teker vardı. Olsa begenir miydin?

araba zaten ufacık, o teker komik duruyor, ayrıca darbe yer sanki, alçak biri gömdümü at arabayı, kapı falan kalmaz, kısaca sevmedim, stepnesiz olsun daha iyi, yada alta koyun olmadı ince tip stepne koyun bir yerine, yok ne yazıkki...

neyse bu genel olarak bana küçük geliyor, liste dışı kaldı, en az kuga gibi olmalıki o bile en boy dar, Ford da bana uyan tek suv var o da Edge, yani hayal :)

81-ford-edge.jpg

buda ideal olanı :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
2 saat önce, Tamer Topaç yazdı:

Pazara çok geç geldi.

Gidiyor hem de iyi gidiyor. O andaki toplam ağırlığı gözardı etmemek gerekli. Bir de, Eco mod :).

Eco mod olayı saçma değil mi, adam tam gaz veriyor belli ki gitmek istiyor , kapatsın eco modu. :).

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Eco mod olayı saçma değil mi, adam tam gaz veriyor belli ki gitmek istiyor , kapatsın eco modu. [emoji4].

Anahtardan kodlama da var hocam. Kodluyorsunuz, çocuğunuza ait 2. anahtarla çalışınca kodladığınız hızın üzerine çıkmıyor. Bir nevi güvenlik.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bir saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Eco mod olayı saçma değil mi, adam tam gaz veriyor belli ki gitmek istiyor , kapatsın eco modu. :).

o lafta ya, ne ecosu, yok öyle bşir dünya, bazı markalar gibi eco yaptım diyip gaz tepkisini kısmakla olmuyor o işler...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...