İçeriğe Yönlendir

Ford Ecosport Test Sürüşü

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Evren Erakçora
5 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Anahtardan kodlama da var hocam. Kodluyorsunuz, çocuğunuza ait 2. anahtarla çalışınca kodladığınız hızın üzerine çıkmıyor. Bir nevi güvenlik.

Sollama yaparken sakat ama o zaman

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
15 saat önce, Evren Barış Özbek yazdı:

.

2 de fotoğraf olsaydı keşke. Çekmediniz mi :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bir saat önce, Tamer Topaç yazdı:

Evet, bir nevi güvenlik.

sanırım kutup başını sök tak yapınca sıfırlanıyordu, kiralık focus vardı onu iptal ettik dedi bizim şoför, galiba öyle yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam :)

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
3 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

sanırım kutup başını sök tak yapınca sıfırlanıyordu, kiralık focus vardı onu iptal ettik dedi bizim şoför, galiba öyle yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam :)

Elinoğlu düşünmüş yapmış, bu işe yarar demiş, pazarlamış. Biz Türkler, buluyoruz işte çarelerini. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
19 saat önce, Evren Barış Özbek yazdı:

Biraz suv olsun, biraz küçük olsun, otomatik olsun, yeni bir model olsun derken haftasonu ailecek Ecosport'a bakmaya gittik.

Test sürüşü için biraz şehiriçine girmek biraz da uzun yola çıkmak gerekiyordu ama bizim test parkurumuz yaklaşık 4km'lik Aydın-İzmir karayolu oldu. Test sürüşü rotası orasıymış. 2-3 kavşağa girdim o kadar. Haliyle araba virajda nasıl tepki veriyor, bozuk yolda trim sesi var mı bilmiyorum.

Araç 1.0 lt, 125 beygir, 170 Nm tork ve 6 ileri tam otomatik şanzımana sahip. 1320kg ağırlıkta, bagaj hacmi 350lt civarında. 7000km'de.

Anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma var. Araca biniş ve iniş benim için ergonomik değildi. Hem binişte, hem inişte baldırlarımız önde ve arkada marşpiere değdi. :i-ih: Bu arada boyum 172cm. İç malzeme kalitesi B segmenti için iyiydi. Hız ve devir göstergelerini okumakta güçlük çekmedim. Ancak ortadaki renkli yolbilgisayarı ekranına çok fazla bilgi sıkıştırmışlar, okumakta zorlandım. :shok: Alışmak lazım. Golften sonra Ecosport dar geldi (segment farkı :)). Arka koltukta ancak 2 kişi için yer var. Diz mesafesi yeterli gibi ancak arka koltuk yüksek konumlandırıldığı için eşimin ayakları askıda kaldı ki, buda uzun yolda problem yaratır. (Eşimin boyuda 165cm). Bagaj kapağı alışılanın akisine yukarı değil yana doğru açılıyor. :unsure2: Farklı olabilir ama ben beğenmedim. Çünkü sıkışık park pozisyonunda yukarı açılan bagaj kapağını ya tam açabilirsiniz ya da bir miktar açıp sağ ve sol taraftan yükleme-boşaltma yapabilirsiniz. Ecosport'ta ise sağ taraftan bagajı sınırlı olarak açabilirsiniz, hatta açamayabilirsiniz. :nea:

Kullandığım araç ST-Line + Comfort Paketmiş. Teknolojik olarak arabayı biraz şımartmışlar. Dokunmatik ekrandan hız sabitleyici-limitleyicisine, sesli komuttan usb girişlerine, geri görüş kamerasından elektrikli katlanır dikiz aynalarına, ısıtmalı koltuklardan dijital klimasına ve sayamadığım bir çok özelliğine kadar dolu bir araç. :good1:

Gelelim sürüşüne. Işıklardan ilk kalkışkardaki ivmelenmesi oldukça iyi. :f1: Ancak!!! 90km/h sabit süratle giderken gaza yüklenince nazlı nazlı hızlanıyor. Resmen gitmem diyor. (Bu noktada benim 2010 otomatik Focus'u andım).  Kullandığım araç mı problemliydi? Yoksa tam otomatik olduğu için mi gitmedi? Yada anlık bir şeyler mi ters gitti? Bilemedim.  Şanzımana direksiyon arkasındaki (F1) pedlerle müdahale edilebiliniyor. Fren dozajı oldukça iyi. Klasik Ford frenleri. Yaklaşık 5-6 yıldır elektrikli el frenli araç kullandığım için manuel el freni kullanmayı unutmuşum. :D 

Şehiriçi karayolunda ancak bu kadar test edebildim. :kutlama: Benden bu kadar. :bye:

Aynı aracı Düzce Görür otoda test ettim. Araçta iki kişiydik ivmelenmede hiç bir sıkıntısı yok sizin kullandığınız araç kaynaklı olabilir. Düz yolda 170 km/h hızla giderken anlık tüketim 30 lt civarındaydı. o anda aynı güzergahta 1,6 ecobost kuga testi aklıma geldi onda 3 kişi ile 34 lt anlık tüketim görmüştüm. At gidiyor ama arpayıda iyi yiyiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
7 saat önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Aynı aracı Düzce Görür otoda test ettim. Araçta iki kişiydik ivmelenmede hiç bir sıkıntısı yok sizin kullandığınız araç kaynaklı olabilir. Düz yolda 170 km/h hızla giderken anlık tüketim 30 lt civarındaydı. o anda aynı güzergahta 1,6 ecobost kuga testi aklıma geldi onda 3 kişi ile 34 lt anlık tüketim görmüştüm. At gidiyor ama arpayıda iyi yiyiyor.

160 la giderken anlık tam verdiğimde galiba tüketim 5lt . civarıydı, çok yakıyormuş bu canım :)

şimdi neyle dersiniz, 0-100 5.7 sn. ile yavaş sayılan motorla :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
48 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

160 la giderken anlık tam verdiğimde galiba tüketim 5lt . civarıydı,

neyle.. denmiş olsun

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Benim hocamda bundan var 1 yıl olmadı alalı. Bide Amarok var, bahar-sonbahar bunla, yaz-kış da Amarok 'la geziyor. Yazın ışıklarda durunca çok terliyorum diyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Benim hocamda bundan var 1 yıl olmadı alalı. Bide Amarok var, bahar-sonbahar bunla, yaz-kış da Amarok 'la geziyor. Yazın ışıklarda durunca çok terliyorum diyor.

Hocanı tuttum bak :)

bu anormal bir alet, öyle süper hızlı değil top speed 200 km/h, tam gazda kafa kaldırmaz, izin vermez alet, 6000 devirlerde gezer, araba motoru gibi, tanımı şöyle;

zaten türünün tek örneği sanırım,  Curiser motorlar gibi aşırı torklu motora sahip (45 le giderken 6 ya atıyor ve gaza bastınmıda o vites ve hızda fırlıyor, harley gibi tork var), araba motoru gibi motor ömrü olan, enduro gibi duran, touring motoru gibi giden dsg gibi bozuk olmayan harbi akıllı çift kavramalı oto şanzımanı olan ve 125 lik sukutır gibi yakan ama o yakıtı 170 le giderken yakan anormal alet :D

33 bindi bir ara, şuan 55 bin, sağolsunlar azıcık zam yedi, tıka basa dolu 2018 modelini buldum ama almaya gelince cesaret edemiyorum, piyasa çok fena, ne olacağı belli değil....

90 la git, ortalama yakıt 2.8 lt., 110 la git 3.8lt. 160 la git 4.6 lt. diye gidiyor, 14 lt. deposu var, menzil 400 km. fabrika verisi ve yakalıyor çok fena...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

6000 devirlerde gezer, araba motoru gibi, tanımı şöyle;

zaten araba motoru, 1400 cc nin yarısını kesip yapmışlar. sürüşü çok zevkli, şanzımanı harika

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

zaten araba motoru, 1400 cc nin yarısını kesip yapmışlar. sürüşü çok zevkli, şanzımanı harika

o motor 700 modelinde kullanılandı, aslında birebir aynı değildi, honda jazz motoruna benzerdi,750 deki araba motoru gibi evet ama jazz la ilgisi yok, süper motor ama, dayanıklı ve düşük devirli, evladiyelik alet.

alacam ulen :)

vites değşimi sıfır hissediliyor, sadece motor sesinden anlaşılıyor, züperr

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hakan Gürsu

Ecosport o arkada yan doğru açılan kapısı ile hiç kullanışlı değil bence, birde kapı açıldığı zaman gövdeyle arada tutan amörtisör çok kötü gözüküyor.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Serdal Arslan

Ecosport aldim 2019 model bayagida surdum bazi arkadaslar yazmis 90 sonra gitmiyor diye ben 150 kadar tirmandim normaldi yokusada vurdum iyiydi nasil surmusler anlamadim bazilari demis kuga kurtarmaz ama alamiyor edge eh iste zaten hayal diyor ole bir yorum olur mu  ben de diyirum ferrari eh iste mercedes gitmiyor biz gercekleri alabileceklerimize konusalim hayalleri degil bence ecosprt guzel arac dar mi dar minibus diye satmiyolar zaten

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ecosport aldim 2019 model bayagida surdum bazi arkadaslar yazmis 90 sonra gitmiyor diye ben 150 kadar tirmandim normaldi yokusada vurdum iyiydi nasil surmusler anlamadim bazilari demis kuga kurtarmaz ama alamiyor edge eh iste zaten hayal diyor ole bir yorum olur mu  ben de diyirum ferrari eh iste mercedes gitmiyor biz gercekleri alabileceklerimize konusalim hayalleri degil bence ecosprt guzel arac dar mi dar minibus diye satmiyolar zaten

Güle güle kullanın.
Her yeni çıkan model yerden yere vuruluyor genelde :)
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Güle güle kullanın :nazar:

ecosport mu gitmiyormuş cık cık, bagaj ve dar olması dışında bence çok güzel şekli var, fiestadan çok daha güzel ayrıca... pek çeker versiyonuda gelse tam olurdu...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

Güle güle kullanın.
Her yeni çıkan model yerden yere vuruluyor genelde :)

Genelde donanımhaber ergenleri bunları yazanlar. Onu alacağına 2003 x5 al diyor felan onlar ;)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Dusterın peşinden geliyor, tabii 4 çeker gerekene kadar :)   2:50 den itibaren.....  ecosportun arka diz mesafesi daha fazla dustera göre ama bagaj yok gibi, artık tercih meselesi...

4 çekerinede bakalım, duster kadar olmaz normal alçak araç çünki....

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Genelde donanımhaber ergenleri bunları yazanlar. Onu alacağına 2003 x5 al diyor felan onlar [emoji6]
Çöp bu araba diyorsa kesin öyle.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...