İçeriğe Yönlendir

LPG Taktırmak mı Taktırmamak mı?

Fatih Evcin

Recommended Posts

Fatih Evcin
(düzenlendi)

Merhaba,

1999 Model 235.000 km Twingo benzinli aracımızın benzin sarfiyatı 2 ayda net olarak ortaya çıktı ve benim bu araca benzinli binme ihtimalimi baya düşürdü.

1800 Km yol yapmışım ve 1000 TL yakıt almışım. (145-150 Litre )

Şu anda güncel LPG fiyatı en düşük Atiker Safefast 1900 TL.

Benzin güncel litre fiyatı 6.90-6.99 tl arası Lpg güncel fiyat 3.40-3.55 tl arası.

Daha önceki 3 twingoma da lpg montajı yaptırdım fakat hepsinin km 130-170 arasıydı bu araçtaki km yüksek olması biraz tedirgin ediyor beni.

Nasıl bir yol izlemeliyim?

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

benzini doğru hesapladığımıza eminmiyiz. araç 1 liramı yakıyor benzinde ?

nerdeyse 15 litre yapar 100 km de .   araç ta öncelikle başka bir sorun varmı yakıtı artıracak

motor hacmi 1.4 değilmi ?

km ha 170 ha 270 takılmayın araçın motorda sorun yoksa sıkıntı olmaz

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
(düzenlendi)

1200 CC  58 bg araç 100 KM/15 LT yakıtı nasıl yakıyor veya yaktırılıyor, LPG takılmadan önce bunun çözmeniz gerekmekte bence.

tarihinde Mahmut Yurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

1.4 sandım 1.2 mi araba. 

buji ne zaman değişti.

yakıt borusunda kaçak vs olabilirmi  . nerdeyse liberty kadar yakıyor. hiçbir sorunu yoksa y a sürekli yarım debriyaj 10 la geziyor bu araba yada devamlı redline 

1.2 araba 15 litre yakmamalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

he tmm şimdi 8-9 litreye denk gelir. arabada bi sıkıntı yok

tak lpg yi 25 kuruşa bin mis gibi 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

8-9 litre tüketim ağırlıklı olarak şehir içiyse bence normal.

Güncel fiyatlar ile yuvarlak hesap 60 krş yerine 40 krş sarfiyatınız olur. %20 fazla yakar LPG de en iyi ihtimal. 10 litre LPG tüketiminiz olur paylaştığınız veriler ile.

Gerisine siz karar verin. 10.000 km de 2.000 TL fark eder...

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

15 lt yakıyorsanız E39 530i önerecektim. 8 lt ise uzun zaman kullanacaksanız takın yoksa değmez. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fatih naaptın Fatih. Her şeyi yanlış yazmışın. :)
1800 km ve 235 bin km olarak düzeltelim mi ilk mesajı :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Her canli birgun lpg yi tadacaktir [emoji16] Bugun ev alan ile lpg takan kardadir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Ben 1.4 motora en fazla 7.4 litre yaktırdım.Arkadaşların dediği gibi LPG taktırmadan önce bu sorunu halletmelisiniz aksi halde lpg ayarı bile tutmayabilir.

Bursanın trafiği istanbulu aratmıyormuş.Veriler normal o zaman.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Şahsen araç bende olsa kesinlikle taktırırım. uzun vadede binecekseniz yada şehir içi biniliyorsa zaten kendini kurtaracaktır.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Bu araç 8-9 litre de yakmamalı. Ya şehiriçi bayağı bir dur kalklı, ya bir sıkıntı mevcut. Benim ortalama yakıt 8.5 litre, tamamen şehiriçi 28km ortalama sürat. Ateşleme sistemi ve filtreler gözden geçirilmeli. LPG dönüşümü ondan sonra düşünülmeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Daha önce de yazıldığı gibi, filtreler, ateşleme sistemi, baskı balata vs. kontrol edilmeli bence önce. LPG takılacaksa da edilmeli.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
12 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fatih naaptın Fatih. Her şeyi yanlış yazmışın. :)
1800 km ve 235 bin km olarak düzeltelim mi ilk mesajı :)

Abi sorma kendimden utandım :) km 235 olarak ve gidilen km 18000 olarak değştirilse fena olmayacak :) 

araçta ateşleme sorunu yok, fakat yağ değişimi haftasonu yapacağım, 

900 km dağınık katalizör ve dağınık bir son susturucu ile gittim, sanırm o ara baya bi yakıt sarfiyatı oldu. şu anda 7 litre gibi ortalamam.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

F

17 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Merhaba,

1999 Model 2335.000 km Twingo benzinli aracımızın benzin sarfiyatı 2 ayda net olarak ortaya çıktı ve benim bu araca benzinli binme ihtimalimi baya düşürdü.

1000 Km yol yapmışım ve 1000 TL yakıt almışım. (145-150 Litre )

Şu anda güncel LPG fiyatı en düşük Atiker Safefast 1900 TL.

Benzin güncel litre fiyatı 6.90-6.99 tl arası Lpg güncel fiyat 3.40-3.55 tl arası.

Daha önceki 3 twingoma da lpg montajı yaptırdım fakat hepsinin km 130-170 arasıydı bu araçtaki km yüksek olması biraz tedirgin ediyor beni.

Nasıl bir yol izlemeliyim?

Yılda kaç bin yapıyorsunuz? Yazarsanız, daha rahat yardımcı olunabilir. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
2 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Abi sorma kendimden utandım :) km 235 olarak ve gidilen km 18000 olarak değştirilse fena olmayacak :) 

araçta ateşleme sorunu yok, fakat yağ değişimi haftasonu yapacağım, 

900 km dağınık katalizör ve dağınık bir son susturucu ile gittim, sanırm o ara baya bi yakıt sarfiyatı oldu. şu anda 7 litre gibi ortalamam.

İlk mesaj düzenledim, 18000 yazmışsın ama ben yine de 1800 yazdım bilesin :D 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Lpg iyi hoş az yakıyor , ama hala tehlikeli olduğunu düşünüyorum haberlerde sagda solda görüyoruz duyuyoruz ! lpg li araç infilak etti patladı alev aldı gibi bende  rastlamış dım bir kere 

lpg li araca arkadan kamyonet çarptı ! en fazla 50 km hızla çarpmıştır , lpg li aracın bagajı bildiğiniz yukarı doğru katlandı bütün camlar patladı. Bu olayı görünce lpg denilince bu olayı anlatırım gerisi herkesin kendi tercihi .

( bu arada arac ,eski arac değildi en son kasanın bir öncesi toyota coralla. Yani bunu yazmamın sebebi o aracın sahibinin lpg yi kötü bir yere yaptıracağını zannetmiyorum.

sene 2015 di.  )

Yorum bağlantısı
Ali Gök

arabam lpg li.  ben de lpg nin varlığını sevmiyorum. otoparka giremiyorum , menzil kısa sinir oluyorum.

patlama mevzusu her ne kadar olmaz güvenli densede neden olmasın şans bu olabilir. ama çok sayıda lpg li araç var hergün bi haberi de çıkmıyor binde bir ihtimal.

bu kadar hacimli bir araba harici lpg li araba tercih etmem. bizde makas fazla açık mecburuz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Karbüratörlu arabayı bu yüzden seviyorum işte. LPG takmak ucuz benzin sarfiyatı sıfır gezmek muhteşem. 800tl ye mı ne taktım lpgyi 8 9 litre benzin yakıyordu bir iki depo denedim benzinde .şimdi özensiz kısa mesafe kullanim dahil 9litre LPG yakıyor. Alalı 8000km yol yaptım LPG parası çoktan çıktı

31 dakika önce, Ali Gök yazdı:

arabam lpg li.  ben de lpg nin varlığını sevmiyorum. otoparka giremiyorum , menzil kısa sinir oluyorum.

patlama mevzusu her ne kadar olmaz güvenli densede neden olmasın şans bu olabilir. ama çok sayıda lpg li araç var hergün bi haberi de çıkmıyor binde bir ihtimal.

bu kadar hacimli bir araba harici lpg li araba tercih etmem. bizde makas fazla açık mecburuz

Piknik tüpü kadar tank takiyonuz. Koy 60litre tank devam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
31 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Araç bakımsız olunca benzinde aynı lpg'de. Güvenlik olarak hiç bir farkları benim nazarımda yok. ;) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
7 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Karbüratörlu arabayı bu yüzden seviyorum işte. LPG takmak ucuz benzin sarfiyatı sıfır gezmek muhteşem. 800tl ye mı ne taktım lpgyi 8 9 litre benzin yakıyordu bir iki depo denedim benzinde .şimdi özensiz kısa mesafe kullanim dahil 9litre LPG yakıyor. Alalı 8000km yol yaptım LPG parası çoktan çıktı

Piknik tüpü kadar tank takiyonuz. Koy 60litre tank devam

Takamıyoruz 

koltuğun arkasına 20 cm boşluk istiyorlar artık bagaj iptal oluyor böyle takınca

dikine takıncada 60 litre sığmıyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...