İçeriğe Yönlendir

Forumumuzda İmla Noktalama ve Türkçe Kullanımı Üzerine Hatırlatmalar

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Değerli forumdaşlarımız, nicedir böyle bir konu açılacaktı şimdi fırsat oldu.

Lütfen konu açarken kelimelerin baş harflerini büyük yazalım. Bağlaçlar, soru eklerinin büyük yazılmasına gerek yoktur.

Acil Yardımmmm!!!! vs şeklinde konu açarak dikkat çekmiş olmuyoruz. Marka model belirterek ve kısaca soruna değinerek konu başlığını açarsak o araca sahip bir kişinin daha çok dikkatini çekeceği için nokta atış olur buna özen gösterelim. 'A Marka B Model Aracımda Kavrama Sorunu' gibi.

Konuyu açarken 'Aydınlatma sorunu hk.' hk bana göre Hakan da demek olabilir. 3 4 harfe basmak en fazla 5 saniyemizi alır. En azından konu başlıklarında genelgeçer kısaltmalar ve kısaltılmış terimler haricinde (vb, vs, SAV, CC, ABS, ESP) bu şekilde kısaltma kullanmayalım.

Noktalama işaretlerini doğru yer ve zamanda kullanalım. Bu durum forumda yanlış anlaşılmalara mahal verebilir. Örnek 'Oku oku baban gibi eşek olma!!!' yerine 'Oku oku baban gibi, eşek olma' gibi. Aradaki virgül önemli [emoji4]

Cümlelerde sürekli büyük harf kullanımı forumlarda bağırmak anlamına geldiğinden buna da dikkat etmek gerekir. Baba olacağım haberini alan üyemize o gün bağırmak serbest [emoji4]

Telefondan yazarken zor olur anlarım. Telefondan yazmak az çok anlaşılıyor. ' aracimda sakirdama var' (Aracımda şakırdama var).  En azından klavyeden yazarken Türkçe kullanımımıza dikkat edelim. Özel isimlerin baş harfleri büyük yazılır. Cümle başlarken kelimenin ilk harfi büyük yazılır. Hepimiz ilkokul okuduk bunları biliyoruzdur değil mi [emoji4] Mümkün olduğunca Türkçe kelime kullanımına özen gösterelim (çok oturgaçlı götürgeç de olmaz hani [emoji4] )

Forum düzeni açısından bunlar önemli durumlar. Bizi farklı kılan da bu ince nüanslardır. Forum hepimizin forumu. Sağlıcakla selamlar sevgiler büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim [emoji4]

• Beğen 21
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne güzel bir konu olmuş böyle, eline sağlık Hocam.. 

Şimdi forumda sık yapılan garip hatalara göre yazacağım yukarıdaki cümleyi :)

Ne Güzel Bir Konu Olmuş Böyle Eline Sağlık Hocam.  (Sürekli ilk harfleri büyük yazmak)

Ne güzel bir konu olmuş böyle!!! Eline Sağlık Hocam !!!!!!  (Gereksiz ünlem)

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

eskiden çok dikkat edilirdi forumda yazım kurallarına zamanla biraz geri planda kalsa da çoğunluk hala dikkat ediyordur.  

bağlaç olan ki nin kullanımını nerde bitişik nerde ayrı yazacağımı 20 yıldır öğrenemedim kusuruma bakmayın :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
28 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

hayirli olsun...

Eyvallah teşekkür ederim. Konuyu saptırmak istemiyorum o yüzden yorumumu silebilirsiniz😆

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
19 dakika önce, Ali Gök yazdı:

eskiden çok dikkat edilirdi forumda yazım kurallarına zamanla biraz geri planda kalsa da çoğunluk hala dikkat ediyordur.  

bağlaç olan ki nin kullanımını nerde bitişik nerde ayrı yazacağımı 20 yıldır öğrenemedim kusuruma bakmayın :D 

Chrome kullanarak yazıyorum genelde, hatalı yazım olursa altını Word gibi kırmızı çiziyor, kontrol ederken düzeltiyorum :D 

Not: Bende bilmiyorum ki nasıl yazılır 😛 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yer zaman mekan bildiren kiler bitişik, diğerleri ayrı yazılır. Örnek:

Forumdaki konularda dikkat etmemiz gerekir.

Ne var ki bazen buna uyulmuyor. gibi :D

3 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Eyvallah teşekkür ederim. Konuyu saptırmak istemiyorum o yüzden yorumumu silebilirsiniz😆

Şimdi, Selçuk Bakış yazdı:

Chrome kullanarak yazıyorum genelde, hatalı yazım olursa altını Word gibi kırmızı çiziyor, kontrol ederken düzeltiyorum :D 

Not: Bende bilmiyorum ki nasıl yazılır 😛 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Şu hk kısaltmasına çok gıcık oluyorum. Maillerde çok kullanıyorlar.

Mail geliyor, Sipariş hk, Fiyat hk, Fatura hk,

Firma için mail gönderiyorsa hk yerine firma adı, şahıs için gönderiyorsa şahıs adı yazsa daha iyi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bir saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

BABA OLACAĞIMMMMM!!!!!😆

24 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Olur mu yav bu mutlu haberi herkes duymalı :D

42 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ne güzel bir konu olmuş böyle, eline sağlık Hocam.. 

Şimdi forumda sık yapılan garip hatalara göre yazacağım yukarıdaki cümleyi :)

Ne Güzel Bir Konu Olmuş Böyle Eline Sağlık Hocam.  (Sürekli ilk harfleri büyük yazmak)

Ne güzel bir konu olmuş böyle!!! Eline Sağlık Hocam !!!!!!  (Gereksiz ünlem)

Doğru birde o var. Cümle kullanımında kelimeler sürekli büyük harfle de başlamaz. Bu forum kuralı değil imla kuralıdır :D

Sık yapılan hatalara bir iki örneğim daha varda buralar baya curcuna olur :D

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Ayrica ingilizce kelime kullanmama konusunda özverili olmakta fayda var.Cok sukur ki kullanilacak kelimenin dilimizde karsiligi vardir. Elimizden geldikce kullanmamaya  dikkat edelim...

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Düzgün yazmak çok önemli, kağıt üzerine kalemle yazmak daha da önemli.

Benim yazım fena değildir, özen de gösteririm, çok faydasını gördüm görüyorum da.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

BABA OLACAĞIMMMMM!!!!!😆

Tebrikler :exc1:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Küçüklerin gözlerinden öperim demiş. Bana dedi kesin

52 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

.......

Sık yapılan hatalara bir iki örneğim daha varda buralar baya curcuna olur :D

İşte hemmen geldi. Yaş muhabbetine girmekte forumda fazlaca karşılaşılan hatalardan biri :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

bir zamanlar editörlük yaptım, (eşimle) imla kurallarını yeniden yazdık zamanında ama forum ortamında aşırı dikkatli olamıyorum maalesef.

Zaten konuya atılan mesajlara bakınca herkesin bir imla hatasını bulabiliyorsunuz :D tamamını küçük yazmak gibi bir takıntı var bende de, hoşuma gidiyor :D 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
14 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

bir zamanlar editörlük yaptım, (eşimle) imla kurallarını yeniden yazdık zamanında ama forum ortamında aşırı dikkatli olamıyorum maalesef.

Zaten konuya atılan mesajlara bakınca herkesin bir imla hatasını bulabiliyorsunuz :D tamamını küçük yazmak gibi bir takıntı var bende de, hoşuma gidiyor :D 

ekşisözlük alışkanlığı bende de oluyor bazen 🙂

en kötü hatamız bu olsun. Güzel Türkçemizi güzel yaşatalım.👍🏼

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
48 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

İşte hemmen geldi. Yaş muhabbetine girmekte forumda fazlaca karşılaşılan hatalardan biri :D

Takıntılı portifçi amcan hoşgör.

Yeri gelmişken

1- ‘’Güzele bakmak sevaptır’’ sözü ‘’Güzel bakmak sevaptır’’şeklindedir.

2- ‘’Azimle sıçan duvarı deler’’sözü ‘’Azimli sıçan duvarı deler’’ şeklindedir.

3- ‘’Göz var nizam var’’ – Göz var izan var. izan; anlayış, anlama yeteneği anlamına gelmektedir. Nizam ise düzen ve kural demektir.

4- ‘’Eşek hoşaftan ne anlar’’ sözü ‘’Eşek hoş laftan ne anlar’’ şeklindedir.

5- ‘’Aptala malum olurmuş’’ sözü ‘’Abdala malum olurmuş’’ şeklindedir.

6- ‘’Direk olay’’ sözü ‘’Dile kolay’’ şeklindedir.

7- ‘’Kısa kes aydın havası olsun’’ deyiminin orijinali ‘’Kısa kes aydın abası olsun’’ şeklindedir. Sebebi efe abasının dizlerinin açık olmasıdır.

8- ‘’Hay’dan gelen hu’ya gider’’ deyimindeki ‘hay’ ve ‘hu’ allah’ın isimleridir ve bu deyim ‘’Allah’tan gelen yine Allah’a gider’’ anlamına gelir.

9- ‘’Su uyur düşman uyumaz’’ sözünün doğrusu ‘’Sü uyur düşman uyumaz’’dır. ‘sü’ eski dilde ‘asker’ anlamına gelir.

10- ‘’Saatler olsun’’ değil de ‘’Sıhhatler olsun’’ diye vurgulamak gerekir. Bilhassa çocukların zihninde banyo ile saat arasında kurulmaya çalışılan ilişki zaman kaybettirir.

11- ‘’Su küçüğün söz büyüğün’’ diye bildiğimiz atasözü aslında ‘’Sus küçüğün söz büyüğün’’dür.

12- ‘’Yalancının mumu yatsıya kadar yanar’’ Bu söz insanlar tarafından yalancının yalanı en kısa sürede anlaşılır diye yorumlanıyor. Bu yorum doğru olmakla birlikte eksik ve hatta yanlış. Zira bu sözün ortaya çıkışı şöyle imiş: eskiden yatsıyı kılmadan yatan bazı kişiler dışarıdan bakanlar yatsıyı kılıyor sansınlar diye yatmadan önce yatsının sonuna kadar yanacak bir mum yakarlarmış. Sözün aslı da budur.

13- ‘’Başımız sağolsun’’ hem yanlış anlaşılıyor hem de ‘’Başınız sağolsun’’ şeklinde yanlış söyleniyor. Diyelim ki, sapasağlam ve genç bir oğlunu kaybetmiş bir anneye ‘’Başın sağolsun’’ demek ‘’Aman üzülme o öldü ama sen sağsın ya ona bak’’ demek değil midir? Halbuki sözün aslı ‘’Başımız sağolsun’’ yani “devletimiz var olsun’’dur.

14- ‘’Aslan yattığı yerden bellidir.’’ Herkes bu sözü yatağın temizlenmesi anlamında anlıyor ama aslan yattığı yeri temizler mi ki temizlik için aslan örnek gösteriliyor. Halbuki sözün asıl anlamı ‘’Bir aslanın aslan olduğunu belli etmesi için ayağa kalkıp kükremesine gerek yok yattığı yerde bile o aslandır.’’ şeklindedir.

15_ Namık Kemal yani meşhur yazarımız değil  Namı' kemal dir

• Beğen 12
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yıllar önce bu foruma üye olmamda en büyük etken yazım kurallarına uyulmasıydı. Okuduğumuzu anlayabiliyorduk. Hala öyle ama eskisi gibi değil. Bu arada birbirimizi uyarabilir miyiz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Avatar konusu da önemliydi. Şimdi mesela ben kime yazdığımı göremiyorum. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

‘’Azimle sıçan duvarı deler’’sözü ‘’Azimli sıçan duvarı deler’’ şeklindedir.

bunun kullanırım ama dayak yersem adresini veririm aaa bim

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Yıllar önce bu foruma üye olmamda en büyük etken yazım kurallarına uyulmasıydı. Okuduğumuzu anlayabiliyorduk. Hala öyle ama eskisi gibi değil. Bu arada birbirimizi uyarabilir miyiz?
Sen beni uyar bende seni. Olur mu?
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Son 1-1.5 senedir imla kuralı hatası bence %100 artmıştır... çünkü üye olup, sorusunun cevabını alıp foruma bir daha girmeyen tipler çoğaldı gibi bence..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...