İçeriğe Yönlendir

Termosifon Nasıl Ekonomik Kullanılır?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

ya da sıcak suyu açar abdestini almaya başlarsın, ta sol ayağını yıkarken ısınır su [emoji30]

Bakım dedikleri de parçaların yarısının değişimi.
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Erhan Doruk

Uzun denemeler ve geçmiş yıllardaki verilerim , ayarlarım ile karşılaştırmam neticesinde vardığım sonuç şu şekildedir.

1- Kışın termosifon 60-65 C ye ayarlanmalı

2- Yazın 45-50 C ye ayarlanmalı

Olabilirse evde olunmayan zamanlarda zaman ayarlı saat konulup bu saatlerde termosifonun çalışmaması sağlanmalı. ( Bunun ne kadar tasarruf ettirdiğini hesaplayamadım. )

Kışın 45C ye aylanmış bir termosifon , 60C ye ayarlanmasına göre %25-30 a yakın fazla elektrik harcıyor. ( 80 litrelik Baymak Aqua Konfor) Bunun sebebi kullanılan suyun yerine sistemden gelen soğuk suyun genel ısıyı düşürmesi ve termosifonun toplam hacmi ısıtmaya çalışmasıdır. Yüksek derecede ise termosifondan daha az su çıkışı olacağından mevcut ısı daha az düşmektedir.

Optimal hacim , iki kişilik aile için 60 litre oldukça yeterlidir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
54 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Olabilirse evde olunmayan zamanlarda zaman ayarlı saat konulup bu saatlerde termosifonun çalışmaması sağlanmalı. ( Bunun ne kadar tasarruf ettirdiğini hesaplayamadım. )

Bunu ölçebilmemiz lazım aslında. En büyük mit, "evde yokken kapamayın, açılınca daha çok yakıyor" denmesi.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
15 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bunu ölçebilmemiz lazım aslında. En büyük mit, "evde yokken kapamayın, açılınca daha çok yakıyor" denmesi.

Aslında iki farklı denememde de arada bariz bir fark görmedim. Cihaz sürekli açık kalsa bile ısı kaybı sonrası 60C ye çıkmak için akşama kadar 3 kez aralıklı açılsa, akşam 6 da zamanlı olarak açılması arasında bariz bir enerji tüketimi olmadığını düşünüyorum. Misal kaybettiği 10C lik ısıyı zaten aynı miktarda enerji harcayarak toplam hacme ekleyecektir.  İçinde tek rezistans var( 2300W) biri büyük biri küçük çift rezistans olsa verim açısından belki biraz farkedebilir. Arge yapmak lazım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Sani Gerşon

Ofise aldığımız 2. termosifon yine patladı. Girişinde kireç önleyici de kullandık, sonuç aynı. Marka önerisi olan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Sani Gerşon yazdı:

Ofise aldığımız 2. termosifon yine patladı. Girişinde kireç önleyici de kullandık, sonuç aynı. Marka önerisi olan var mıdır?

DD. Titanyum serisini öneririm 2 evde 10 yıl üzeri süre dayandı.

Su basıncı ile ilgili problem olabilir Regülatör kullanmanızıda öneririm bizim müstakil evde basınç dengesizlik  sorunu vardı regülatör ile çözülmüştü.

https://www.tufantesisat.gen.tr/basinc-dusurucu-regulator-ne-ise-yarar/

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Aytac Sakal yazdı:

DD. Titanyum serisini öneririm 2 evde 10 yıl üzeri süre dayandı.

Su basıncı ile ilgili problem olabilir Regülatör kullanmanızıda öneririm bizim müstakil evde basınç dengesizlik  sorunu vardı regülatör ile çözülmüştü.

https://www.tufantesisat.gen.tr/basinc-dusurucu-regulator-ne-ise-yarar/

DD  aldık, ama titanyum değildi. 5. yılını bitiremeden kendisi bitti. Basınç regülatörü de var sistemde. Hatta kirece karşı @Ersen Tapan bir şey önermişti, onu almıştık, ona rağmen kazan gitti sanırım. Bu nedir ya, bu kadar da planlı eskitme olmaz...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

nerde o eski termosifonlar, iş yerinde akşamları kapatıyor musunuz şalteri?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

nerde o eski termosifonlar, iş yerinde akşamları kapatıyor musunuz şalteri?

Yok, sadece haftasonları kapanıyor. Akıllı priz ile ölçtüm, gece hiç çalışmıyor zaten alet.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Yok, sadece haftasonları kapanıyor. Akıllı priz ile ölçtüm, gece hiç çalışmıyor zaten alet.

işyeri kaskosu yok mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

işyeri kaskosu yok mu?

Sani Gerşon yazdı:

Var, lakin 3binTL için kaskoyu deldirmeye değer mi? @Mehmet Ozyurek

İşyeri poliçeleri evdekinden farklı çalışır. 

Cihazlar için teminat seçimliktir. poliçe yaparken belirtilmediyse, cihazlar listelenmediyse, arızaları karşılanmaz. 

Bu teminatınız varsa talep edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

İşyeri poliçeleri evdekinden farklı çalışır. 

hiç açık kapı bırakmamıişsınız yahu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

hiç açık kapı bırakmamıişsınız yahu

Fenayız bu konularda :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ariston vardi bende Sani. Ben yıllarca sıkıntısız kullandım. Akrabama verdim hala sıkıntısız kullanıyor. 10 yılı rahat geçmiştir 60 litrelik 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Sani Gerşon yazdı:

DD  aldık, ama titanyum değildi. 5. yılını bitiremeden kendisi bitti. Basınç regülatörü de var sistemde. Hatta kirece karşı @Ersen Tapan bir şey önermişti, onu almıştık, ona rağmen kazan gitti sanırım. Bu nedir ya, bu kadar da planlı eskitme olmaz...

Sani Bey Titanyum Kazan almalısınız Korozyona daha dayanıklı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Aytac Sakal yazdı:

Sani Bey Titanyum Kazan almalısınız Korozyona daha dayanıklı.

Şimdi baktım tekrardan, çöpe giden kazanın da üstünde titanium yazıyormuş. Aldığımız faturada yazmasa da. Demek titanyum olmasa garanti ile çöpe gidecek...

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dd lerin tüm model isimleri titanium dd3 dd4 , biz de 10 yıl da bir değişiyoruz ,

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

biz de 10 yıl da bir değişiyoruz

Keşke bu kadar dayansa...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bunu 6 -7 yıldır kullanıyoruz. Ne bakım ne birşey yaptırmadık. Hep bu ayarda tutarım. Bazen kışın eco ya çıkartıyoruz. O da banyodan 25 dk önce. 4 kişi ard arda kullanmayacaksa ecoya da gerek kalmıyor. Memnunuz bir sıkıntı çıkartmadı  sistemde hidrafor da var baya basınçlı. Yine de ne patladı ne birşey. Tahliyeden su atmaya başladı geçenlerde o da biri hidraforu sona yaslamış ondan.

20230217_200734.jpg

Sani Gerşon yazdı:

Arçelik.

Kireç filtresi falan da takmadık yazmayı unutmuşum ve muazzam kireç var bizim sularda. Ayda bir limon tuzu ya da sirke kaynatıyoruz ketılda. Öyle kireç topluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Eskiden termosifon kazanlarını çelikten yaparlar, yıllarca kullanılırdı. Şimdi ince bir malzemeden yapıp , paslanmaz bir madde (emaye) ile kaplıyorlar. Ancak planlı eskitme nedeniyle maksimum ömürleri 5-10 yıl arasında. Bu süreyi de sizin suyun kalitesi belirliyor. Suyun ph ının düşük ve iletkenliğinin yüksek olması , içinde yüksek klor bulunması kazanın çabuk delinmesine yol açıyor. Şu an piyasada bildiğim kadarı ile çelik kazanlı termosifon yok ama eskilerden baymak filan bulursanız uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız. Yenilerde de baymak dd e göre daha iyidir delinme dayanımına göre. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Genel olarak rezistans ile çalışan birşeyin ekonomik olması mümkün değil :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...