İçeriğe Yönlendir

Oda Termostatı mı, Termostatik Vana mı ?

Sami Demirpaz

Recommended Posts

Sami Demirpaz
(düzenlendi)

2 gündür İstanbul'a çöken soğuk ile birlikte evin içi aniden soğudu. Fransız balkon denen gereksiz saçma buluş sayesinde yatak odası ve salon malesef ısı yalıtımı yapamıyor. Yatak odasında 1 pencere, 1 balkon kapısı ve 2 kapılı Fransız balkon denen cam var ve o oda ısınmıyor. Bu akşam bütün kapıların fitillerini ve ek süngerleri elden geçireceğim.

Önceki hafta eve yeni kombi takıldı. Alarko hermetik kombi, gücünü bilmiyorum yeterlidir umarım.

Evde küçük bebeler sebebiyle 24 saat evde birileri olduğundan dolayı kombi sürekli çalışacak ama verimli çalışmasını istiyorum.

1. Oda termostatı alırsam sadece 1 odanın ısısını baz alacak sanırım. O oda yeterli ısıya ulaşınca kombi mi kapanır yoksa ayarı mı kısılır ?

2. Termostatik vana alsam, çocuk odalarına yatak odasına ve salona toplamda 6 tane almam gerekir. Yada benim hesaba katmadığım mutfak ve banyoya da takmalı mıyım ?

3. Kombimiz balkonda takılı. Yatakodasındaki petek ısınıp vanayı kapatırsa, diğer odalara sıcak su gider mi ?

4. Maliyet olarak birbirine benziyor ama konfor açısından hangisi mantıklı?

5. Yaklaşık 250 - 300 liraya mal edersek bu sistemi, kiracı olarak oturduğum bu evde ne kadar sürede amorti ederiz ? 

4ca7dc2d2eec1ef46193c7e05331ec89.jpg

tarihinde Sami Demirpaz tarafından düzenlendi
X
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ayrıca bu bahsettiğim yatak odasındaki ısı kaybı için balkon kapısı ve camlara nasıl bir yalıtım uygulayabilirim, büyük kayıp buradan oluyor. Kışın kombi hunharca yanarken bile parke sabah kalktığımda buz gibi. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

yeni kombi hayırlı olsun az önce aklıma geldiydi naptın diye.

bana kalırsa yeni kombi sorununu önemli ölçüde azaltır. fransız balkon  pimapeni adam gibi olsa hiçbir sıkıntı yok ta dankikse nefret ettiriyor benim eski evdekinden nefret etmiştim. Ama maltepede oturan kuzenimde komple odanın duvarı cam fransız balkon tarzında 1 cm hava girmiyor içeri kalite çok önemli

kapıların fitillerine çok iyi yalıtım yapman lazım. 

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Bende kiracıyım. Termostat yoktu. Kablosuz aldım. Çocuk gün içerisinde neredeyse genelde orada duruyor. Memnunum. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
7 dakika önce, Ali Gök yazdı:

yeni kombi hayırlı olsun az önce aklıma geldiydi naptın diye.

bana kalırsa yeni kombi sorununu önemli ölçüde azaltır. fransız balkon  pimapeni adam gibi olsa hiçbir sıkıntı yok ta dankikse nefret ettiriyor benim eski evdekinden nefret etmiştim. Ama maltepede oturan kuzenimde komple odanın duvarı cam fransız balkon tarzında 1 cm hava girmiyor içeri kalite çok önemli

kapıların fitillerine çok iyi yalıtım yapman lazım. 

Kombi ısıtacak, eskiside ısıtıyordu da her oda farklı ısılarda. Ben onu bir ortalamaya almak istiyorum. Pimapen dahil evin her aşaması dandik malzeme.

4 dakika önce, Fırat Önal yazdı:

Bende kiracıyım. Termostat yoktu. Kablosuz aldım. Çocuk gün içerisinde neredeyse genelde orada duruyor. Memnunum. 

2 çocuk var ikisinin odası da aynı sıcaklıklarda olsun istiyorum. Gün içinde salonda veya sağda solda koşturuyorlar.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

1-Kombi kisilsada kapansada zaten sistem belli bir sicaklikta olacak o yuzden bunu dusunmeye gerek yok.

3. Herhangi petegin vanasini kapatirsan sadece o petegin devirdaimini kesmis olursun. Peteklere ana hat gider ana hatti seri baglantidusun, seei baglantidan ek alinir direk seri baglanti yapilmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

2- Termostatik vana kullanacaksanız kombiyi bir kere ayarlayıp oda sıcaklığını vanalardan ayarlamak uygun olan. T. Vana takilmayan bölümler kombi ayarına göre sürekli çalışmış T. Vana takılan bölümler ise oda sıcaklığına göre arada kapanıp açılıp ayarlanan sıcaklığı yakalarlar. Aç kapa yapılmayacaksa hepsine takılmasında fayda var derim. Yoksa özellikle banyo çok kötü sömürür.

3- Sorun olmaz. Bu arada tesisat petekten peteğe mi gidiyor, yoksa köklektör mü var.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
4 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

Termostatik vana kullanacaksanız kombiyi bir kere ayarlayıp oda sıcaklığını vanalardan ayarlamak uygun olan. T. Vana takilmayan bölümler kombi ayarına göre sürekli çalışmış T. Vana takılan bölümler ise oda sıcaklığına göre arada kapanıp açılıp ayarlanan sıcaklığı yakalarlar. Aç kapa yapılmayacaksa hepsine takılmasında fayda var derim. Yoksa özellikle banyo çok kötü sömürür.

Vanalarımız T değil gibi. Duvardan çıkıp peteğe giriyor yanlış anlamıyorsam.  Aç kapa yapmıyoruz, ayda 1 2 defa belki kombi üzerinden arttırıp azaltıyoruz.  Mesela odalarda termostatik vana var, 23 derece oldu vanalar kapandı, kombi bütün gücünü vana takmadığım banyoya mı harcar diyorsunuz ? 

8 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

1-Kombi kisilsada kapansada zaten sistem belli bir sicaklikta olacak o yuzden bunu dusunmeye gerek yok.

3. Herhangi petegin vanasini kapatirsan sadece o petegin devirdaimini kesmis olursun. Peteklere ana hat gider ana hatti seri baglantidusun, seei baglantidan ek alinir direk seri baglanti yapilmaz.

Direk seri bağlanmış olur mu diye düşünmüştüm :) Saolasın abi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Direk seri bağlanmış olur mu diye düşünmüştüm [emoji4] Saolasın abi.

Petekten petege baglanti olmaz. Moduler sistem yok ise (kombiden cikan ana hatin her petege ayri vanali baglanti yapilarak yollanmasi) her petege ulasacak sekilde duruma gore bir kac ana hat gider ve oradan peteklere T baglanti yapilir. Petekten petege seri baglanti olmaz, olursa hicbir petegi kapatmaman lazim devirdaimi kesersin default_smile.png Zaten olmaz cunku 1. petekten 10 petege kadar isi giderek duser.

Bizim ilceye dogalgaz geldigi icin icedeki eve daha yeni petek boru vs baglattirdik, uzerine laminant yaptik. Durum dedigim sekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Termostatik vanayı geç.
Oda Termostatı al en soğuk odaya ya da ısısını baz almak istediğin odaya koy. oranın sıcaklığına göre çalışıp durur kendi başına. sen müdahale etmezsin.

Fransız pencereye laf etme senin pvc ler iyi değildir. fitilleri değiştir, kapandıpında hava sızdıran yerlerin fitillerini elden geçir...

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Mesela odalarda termostatik vana var, 23 derece oldu vanalar kapandı, kombi bütün gücünü vana takmadığım banyoya mı harcar diyorsunuz ?

Bütün gücünü demesekte verimsiz bir kullanım olur. Mutfağı banyoyu sürekli açık bırakmıyorum ihtiyaç halinde açıyorum derseniz olur ama sürekli açık kalacaksa diğer odalar gibi T. Vana olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
5 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:

Termostatik vanayı geç.
Oda Termostatı al en soğuk odaya ya da ısısını baz almak istediğin odaya koy. oranın sıcaklığına göre çalışıp durur kendi başına. sen müdahale etmezsin.
Fransız pencereye laf etme senin pvc ler iyi değildir. fitilleri değiştir, kapandıpında hava sızdıran yerlerin fitillerini elden geçir...

En soğuk oda yatak odası, kombi de oranın dış duvarında bağlı. Oda termostatı kablolu olarak rahat ulaşır oraya.  Yanlız orayı atıyorum 23 dereceye getirebilirse kombi, diğer odalar 30 olur o sırada. 

Fransızlara lafım.. Akşam bakacağım onlara. Nereleri basmıyorsa fitillicem. 

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

koy oraya 23 derece çok sıcak ideali 21 dir.
30 olacak odaların petek vanalarını kıs kademe kademe.
yine devrik cümle oldu ama yapacak birşey yok çabi affetsin [emoji16]

En soğuk oda yatak odası, kombi de oranın dış duvarında bağlı. Oda termostatı kablolu olarak rahat ulaşır oraya.  Yanlız orayı atıyorum 23 dereceye getirebilirse kombi, diğer odalar 30 olur o sırada. 

Fransızlara lafım.. Akşam bakacağım onlara. Nereleri basmıyorsa fitillicem. 
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bu fransız cam veya balkon denen şey gerçekten çok saçma bir olay. Önceki evimde çok çektim. Fransızların zaten neyi iyiki :) 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Bu fransız cam veya balkon denen şey gerçekten çok saçma bir olay. Önceki evimde çok çektim. Fransızların zaten neyi iyiki [emoji4] 
%100 katılıyorum sadece görüntü için millet istiyor kullanan bir halt olmadığını anlıyor çoğunluk şikayetçi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Termostatik vana rastgele konmaz. Petek bağlantısı ve vana konumu doğru olursa büyük nimet. İlave olarak yaşam merkezi noktaya da kablosuz standart oda termostatı konacak. Kapı ayarı yapılacak, ısıl kayıp kaybolacak, duvar bağlantı yerleri gerekir ise izole edilecek. Sorun kalmaz. Alt katta yakan yok mu?

Dün akşam klima ilk defa otomatik ısı yönünde çalıştı bizim evde. Dışarısı 11, içerisi 21'e düşmüş. 20 olunca kombi marşa basacak

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben oda termostatı taktırıyorum.. Çalışma sistemini mantıklı buldum.. Termostatik vanayı incelemedim.. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
18 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bu fransız cam veya balkon denen şey gerçekten çok saçma bir olay. Önceki evimde çok çektim. Fransızların zaten neyi iyiki :) 

Haklısın vallahi.

9 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:
18 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:
Bu fransız cam veya balkon denen şey gerçekten çok saçma bir olay. Önceki evimde çok çektim. Fransızların zaten neyi iyiki emoji4.png 

%100 katılıyorum sadece görüntü için millet istiyor kullanan bir halt olmadığını anlıyor çoğunluk şikayetçi

Görüntü de güzel değilki, fazla ışık alıyor birtek. Dışarı adım atılmıyor. 

8 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Termostatik vana rastgele konmaz. Petek bağlantısı ve vana konumu doğru olursa büyük nimet. İlave olarak yaşam merkezi noktaya da kablosuz standart oda termostatı konacak. Kapı ayarı yapılacak, ısıl kayıp kaybolacak, duvar bağlantı yerleri gerekir ise izole edilecek. Sorun kalmaz. Alt katta yakan yok mu?

Dün akşam klima ilk defa otomatik ısı yönünde çalıştı bizim evde. Dışarısı 11, içerisi 21'e düşmüş. 20 olunca kombi marşa basacak

Petek bağlantısı ve vana konumunu nasıl anlayacağız. Int te biraz baktım ikisi aynı anda kullanılması saçma diyen de olmuş mantıklı diyen de olmuş. 

Alt katta ŞOK market var, klima ile ısıtıp kışın kısa kolla geziyorlar içeride. 

2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben oda termostatı taktırıyorum.. Çalışma sistemini mantıklı buldum.. Termostatik vanayı incelemedim.. 

Yerden ısıtmaydı değil mi senin, hadi hayırlı olsun bakalım ne kadar konforlu olacak. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

En az bir petek ( banyo) normal olacak. Vana ısı okuyucu ürün tipine göre yatay veya dikey olacak. Kaliteli olacak. Ben faydasını gördüm, görüyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Yerden ısıtmaydı değil mi senin, hadi hayırlı olsun bakalım ne kadar konforlu olacak. 

Eveet.. takıldı kombi.. bir iki güne de termostat takılır.. Ancak bugün kontrole geldiler. kaçak varmış gazı kesmişler.. :D

Piknik tüpü bulup gideceğim.. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Isıyı ayarlamak istediğiniz odaya termostat,o ısıyı aşacak odalarada termostatik vana takılır.Odalar istediğiniz sıcaklığın üstüne çıkmaz.Evin tüm odaları istediğiniz sıcaklıkta kalır.Ben termostatik vana kullanıyorum.Ev merkezi sistem banyo ve soğuk olan çocuk odası hariç her odada t.vana var.Ve evin tüm odaları yaklaşık 23-24 derece oluyor .Çok konforlu gerçekten.

Önceden yatak odaları 30 dereceyi buluyordu.Lojman olduğu için cayır cayır yakıyorlar.T.vana koyduktan sonra rahat ettim gerçekten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim evin ısı dengesi çok iyi. Odanın biri neyse diğerleri de aynıdır.
Sadece mutfağın vanasını kısar debiyi düşürür biraz serin olmasını sağlarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...