İçeriğe Yönlendir

Akü Tercihi - Yerli Aküler Nasıl?

Selim Bilgin

Recommended Posts

Selim Bilgin

Selamlar;

Giulietta'yı alırken satan arkadaş aküyü 1-2 sene önce değiştirdim gibi bir şey söylemişti diye hatırlıyorum. Varta olduğunu görünce amperine dikkat etmemiştim alırken. Geçen gün start-stop devreye girdikten 4-5 saniye sonra devreden çıkmaya başlayınca merak edip baktım, Varta BlueDynamics EFB 60 ah imiş.

Giuliettaların üretimde üzerinden 63 ya da 70 amperlik akü çıkıyormuş. Öte yandan aküden dolayı çok sorun yaşandığı, TCT şanzımanın bile saçmalayabildiği yazılı bir çok yerde. Orijinal 63 çıkanlar da sorun yaşadıktan sonra 70'e dönmüşler. Benimki 60, dolayısıyla fırsat bulunca bir ara 70 ya da 72 amperlik akü almayı düşünüyorum.

Yine akü türlerini araştırınca FB - SFB - EFB - AGM gibi türler olduğunu gördüm. Start-stop sistemine sahip otomobiller için EFB ve AGM aküler uygun. EFB daha ucuz, ama AGM daha iyiymiş. Merak edenler için teknik detayları mevcut internette.

Seçeneklere gelince, Varta Silver Dynamics AGM 70 ah akü 850-1000 lira arası internette, yine Mutlu Akü AGM 70 ah modeli de benzer fiyatlarda. İnci Akü'nün ise AGM 70 ah modeli 730 liraya bulunuyor. İnci Akü Japon Yuasa ile ortak olmuş.

Geçmişte hep Varta aldım, yine Varta alıp geçerim de, yerli alsam kalite çok fark eder mi diye düşünüyorum bu sefer. Kullananların yorumları nasıldır?

Giulietta'nın orijinal üzerinden Exide çıkıyormuş sanırım bu arada. Sanırım bu Varta'dan daha pahalı, internette de pek satışını göremedim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

1 ay önce ayni şekilde araştırarak inci agm serisi aldım.Varta ağustos başında 500 tl idi.Ağustos sonunda 850 tl olduğu için almaktan vaz geçtim.540 tl ye inci aldım.2 yıl garantili zaten.Bu arada bayiler internetten daha ucuza getiriyor bilginiz olsun.Ayrıca eski aküyüde alıp baya indirim yapıyorlar.

Fiyat araştırmasını bayiler üzerinden yapmanızı öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Ac delco eski kalitesinde değil. Daha önemlisi Focus aracıma m 60 t 7 model aküsünü alabilmek için tüm bursayı aramış bulamamıştım. Daha sonra Türkiye distribütörünü arayarak fırça atmış zorla satılan yeri öğrenip almıştım. Aldığım akü 22 ayda ölünce garantiden yeni bir tane daha aldığımı hatırlıyorum.

Yaptığım kısa incelemede  Vartanın  https://www.tr.varta-automotive.com/tr-tr/battery-finder sitesinden aracınız için en uygun  akünün D52 kodlu Silver Dinamic 60 Ah olduğu, en uygun fiyatla da  https://www.hepsiburada.com/varta-12v-60ah-start-stop-d52-agm-aku-p-HBV000007QVIP?magaza=ARABAMA YOKOHAMA&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=EAIaIQobChMIsbTUgdHf3QIVTNiyCh2nrwPyEAQYAyABEgLdwfD_BwE sitesinde satıldığına gördüm. Size uygun olan D52 akü  alçak akü diye geçiyor tahminim.

Eğer yerine sığarsa E39 kodlu olan Silver Dinamic aküler 70 Ah . aralarında 40 tl fark var. Buda yerine sığarsa alternatif olarak düşünülebilir (https://urun.n11.com/aku/12v-70-ah-amper-760a-varta-aku-silver-dynamic-start-stop-agm-e39-P262353245?cid=700501&utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&v=1.14 )

Ez cümle;

Düşünmeden Varta alıp geçin derim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)
30 dakika önce, Mustafa Erkan yazdı:

Eğer yerine sığarsa E39 kodlu olan Silver Dinamic aküler 70 Ah . aralarında 40 tl fark var. Buda yerine sığarsa alternatif olarak düşünülebilir (https://urun.n11.com/aku/12v-70-ah-amper-760a-varta-aku-silver-dynamic-start-stop-agm-e39-P262353245?cid=700501&utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&v=1.14 )

Ez cümle;

Düşünmeden Varta alıp geçin derim. 

70'lik almayı düşünüyordum ben de, şu an üzerindeki 60'lık ve sağlam zaten, değiştirme amacım amperi yükseltmek ve daha kaliteli bir akü kullanmak.

Sığar sanırım, çünkü şu anki 60'lığın oturduğu yerde kenarda boşluklar var, ikisinin arasında 3 cm fark varmış zaten. Diğer taraftan 70-72 tercih ediyor zaten forumlardan gördüğüm kadarıyla insanlar.

Yalnız hem yerli ortaklık olması hem de Yuasa ile birlikte üretmesi İnci Akü'yi iyi bir alternatif yapıyor. Psikolojik olarak kaputu açınca Varta yazısını görmek daha güven verici ama. :) 

10 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

1 ay önce ayni şekilde araştırarak inci agm serisi aldım.Varta ağustos başında 500 tl idi.Ağustos sonunda 850 tl olduğu için almaktan vaz geçtim.540 tl ye inci aldım.2 yıl garantili zaten.Bu arada bayiler internetten daha ucuza getiriyor bilginiz olsun.Ayrıca eski aküyüde alıp baya indirim yapıyorlar.

Fiyat araştırmasını bayiler üzerinden yapmanızı öneririm.

540'a 70'lik mi aldınız?

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Geçen sene bir kampanyadan varta e13 black dynamic model akü aldım piyasaya göre fiyatı uygundu, akü 2 gün sonra çalıştırmaz oldu aldığım bayi ana bayiye yönlendirdi şarj falan ettiler olmadı yenisiyle değiştirdiler şuan için memnunum ama sıfır akünün hatalı olup 2 defa aktarma yapmak için uğraşınca vartadan soğudum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
5 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

70'lik almayı düşünüyordum ben de, şu an üzerindeki 60'lık ve sağlam zaten, değiştirme amacım amperi yükseltmek ve daha kaliteli bir akü kullanmak.

Sığar sanırım, çünkü şu anki 60'lığın oturduğu yerde kenarda boşluklar var, ikisinin arasında 3 cm fark varmış zaten. Diğer taraftan 70-72 tercih ediyor zaten forumlardan gördüğüm kadarıyla insanlar.

Yalnız hem yerli ortaklık olması hem de Yuasa ile birlikte üretmesi İnci Akü'yi iyi bir alternatif yapıyor. Psikolojik olarak kaputu açınca Varta yazısını görmek daha güven verici ama. :) 

540'a 70'lik mi aldınız?

Evet inci 70 ah 760 a agm akü.Eşimin clio 4 aracına aldım.aģustos sonuydu galiba.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Evet inci 70 ah 760 a agm akü.Eşimin clio 4 aracına aldım.aģustos sonuydu galiba.

Çok iyi fiyatmış, gülerek kullanın.
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Şimdi, Selim Bilgin yazdı:

Çok iyi fiyatmış, gülerek kullanın.

Teşekkürler.Evet fiyat internetten baktıklarıma göre gayet iyidi.Aküyü takan bayi her an yeni zam gelebilir abi diyordu.O ara dolar baya bir hareketliydi.Ama şuanda dolar sakin en azından ağustos ayına göre sakin ama fırsatı buldular zam üstüne zam yapıyorlar.şimdi alsak kaça alırız bilemiyorum.

Yorum bağlantısı

Akünün raf ömrü 6 ay. Yabancı marka aküler tedarik zincirinde ve bayide çok zaman geçiriyor, tavsiyem yerli her türlü.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

Akünün raf ömrü 6 ay. Yabancı marka aküler tedarik zincirinde ve bayide çok zaman geçiriyor, tavsiyem yerli her türlü.

sıfır  araçlarda acaba plaka takılma sonrası hemen değişim mi istesek?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hücrelerin hava ile teması yok ise 2 yılı geçer raf ömrü.
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
31 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

sıfır  araçlarda acaba plaka takılma sonrası hemen değişim mi istesek?

Raf ömrü demiş ama, kaput içi sayılmıyordur.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Akü Raf Ömrü Yazısı ve Tablosu
6/8 ay                      3/4 ay                1,5/2 ay
10-25C0                 25-35 C0              35-45 C0

https://www.inciaku.com/aku-bilesenleri

Ayrıca 6 ayını dolduran akü ölmüş değildir, şarj durumuna bakılır, gerekirse tekrar şarj ile kullanılır. Fakat hiçkimse sıfır akünün şarj ile kullanılmasını tercih etmez, bu açıdan 6 ayı geçen aküye kuşkuyla bakarım

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
14 saat önce, Eren Sağ yazdı:

Değiştirdiğim Varta akü henüz 2 aylıktı şimdi ben define mi bulmuş oldum. 1 aylık veya daha taze İnci akü bulamıyorum piyasada.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
16 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Raf ömrü demiş ama, kaput içi sayılmıyordur.

valla anlamam, sıfırı alsam aküyü lastiği galeriden çıkmadan garantiden değişim talep ederdim . Araç üretilene kadar da süre geçmiş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
42 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

valla anlamam, sıfırı alsam aküyü lastiği galeriden çıkmadan garantiden değişim talep ederdim . Araç üretilene kadar da süre geçmiş

Çağlar abi peki; Koltuklara oturulmasi ve paspaslara basarak aracin fabrika,test,gemi indir bindir,showroom yada bos acik alan bekleme durumlariyla alakali olarak ne dusunuyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
43 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Çağlar abi peki; Koltuklara oturulmasi ve paspaslara basarak aracin fabrika,test,gemi indir bindir,showroom yada bos acik alan bekleme durumlariyla alakali olarak ne dusunuyorsunuz?

koltuğa oturma yüzdesinin toplam araç kullanımı içindeki oranını hesaplamak lazım, şovrum daha iyi kapalı sıcak mekan, açık mekanda risk çok

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bayilerin showroom öncesi otoparklarını, o arabaların oraya alınıp çıkarılmasını görünce, showroom çok iyi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
10-25C0                 25-35 C             35-45 C0

Ayrıca 6 ayını dolduran akü ölmüş değildir, şarj durumuna bakılır, gerekirse tekrar şarj ile kullanılır. Fakat hiçkimse sıfır akünün şarj ile kullanılmasını tercih etmez, bu açıdan 6 ayı geçen aküye kuşkuyla bakarım

10-25C0                 25-35 C             35-45 C0

Amiyane tabirle, bunu insanlar da yiyor. En hızlı ölen akü içinde asit olduğu halde hücreleri hava ile temas eden akülerdir. Otomotiv aküleri hava ile temas etmez. Hal böyle iken traksiyoner inci akü ( hava ile teması olan hücreli) 6 ay bekliyor iken hava teması olmayan aküyü niye 2 ay ile sınırlıyor? Bu işin altında aynı lastik sektöründe olduğu gibi ticari çakallık yatıyor. 2 yıl gümrükte yatan aracın aküsü 5 yıl el değmeden 250k gidebiliyor.

Akünün raf ömrü hava teması ve şarj döngüsü ile direk birbirine bağlıdır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Üzerinde EFB varsa, fren kazanımı olmadığı için AGM nin çok esprisi kalmayacak, cebinden fazla para çıkacak. Ve SS sistemi çok hassas çalıştığı için Orjinal akü kapasitesinin çok üstüne çıkma. Akıllı sarj sistemi olduğu için, halihazırdaki Alternatörün, daha yavaş akünü sarj edecektir.

Benimde Stop start problemim vardı. Yetkili Servis EFB Varta ile değişim yaptı olmadı. Sonra Mutlu EFB ile değişim sağlandı. Mutlu'dan hiç memnun kalmadım. Pek bahsedilmemiş lakin, Mutlu Yabancı firmaya satılınca, birçok mühendisi "YİĞİT AKÜ'ye geçti.
3 Ay Kullandığımız Varta SFB akü, kısa devre yapıp, yolda bıraktı bizi. Garantiden değişim yaptıramadım. Lanet olsun dedim size. Akü okadar ısınmıştı ki dokunamıyorduk.
Ben şuan için Yiğit Akü'yü hepsine tercih ediyorum.
SFB aküleride EFB aküleride fiyat olarakta kalite olarakta mantıklı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 29.09.2018 at 08:54, Servet Aydın yazdı:

Yabancı aldığı gün bitti mutlu

8 sene dayanan mutlu görmüştüm.. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

8 sene dayanan mutlu görmüştüm.. 

Beni de yolda bırakmıştı Mutlu. Garanti de kabul etmedi. Bir daha yanaşmam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...