İçeriğe Yönlendir

Kusur Oranları İtiraz

Yılmaz Er

Recommended Posts

Yılmaz Er
(düzenlendi)

Merhaba herkese,

10/09/2018 tarihinde bir avmnin otoparkından çıkarken karşıdan gelen aracı gördüm durdum korna çaldım ama karşı araç duramadı ve geldi benim araca ön taraftan çarptı. onda birşey yok ama benim araçta ortalama 3 bin tl hasar var. kaza tutanağı tuttuk. ben durdum korna çaldım ama ona rağmen geldi çarptı dedim o da karşı taraf araç durdu ama frene bastım duramadım çarptım dedi.

Hatasını kabul ediyor tutanakta.

dosya açıldı. sigorta şirketleri karar veremedi, tramer komisyonuna gitti dosya. onlar da %50-%50 kusur verdiler. her şey ortada iken böyle bir karar vermesi iki tarafı da mağdur etti. itiraz hakkı da yok mahkeme dışında.

Bu konu çok bir bilgim yok bana yararlı bir yol gösterebilecek olan var mı ?

Teşekkürler.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
tapatalk imzasi silindi.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

muallaktaki bu gibi durumlarda ne şiş yansın ne kebap diyerek %50 çıkıyor sonuç. Basit bir itiraz mercii de yoki aslında tramer şirketi / müesssesi kime ait o bile belli değil o da muallak..

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Mahkeme kanalıyla itiraz eden gordum detay tam bilmiyorum ama sonuc değişmedi masraf cepten gitti. Imzayi kapatiyorum hemem

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Bir saat önce, Yılmaz Er yazdı:

Merhaba herkese,

10/09/2018 tarihinde bir avmnin otoparkından çıkarken karşıdan gelen aracı gördüm durdum korna çaldım ama karşı araç duramadı ve geldi benim araca ön taraftan çarptı. onda birşey yok ama benim araçta ortalama 3 bin tl hasar var. kaza tutanağı tuttuk. ben durdum korna çaldım ama ona rağmen geldi çarptı dedim o da karşı taraf araç durdu ama frene bastım duramadım çarptım dedi.

Hatasını kabul ediyor tutanakta.

dosya açıldı. sigorta şirketleri karar veremedi, tramer komisyonuna gitti dosya. onlar da %50-%50 kusur verdiler. her şey ortada iken böyle bir karar vermesi iki tarafı da mağdur etti. itiraz hakkı da yok mahkeme dışında.

Bu konu çok bir bilgim yok bana yararlı bir yol gösterebilecek olan var mı ?

Teşekkürler.

Sigorta Tahkim komisyonuna itiraz talebinde bulunabilirsiniz. Ancak sizin korna çalmanız KTK'ya göre sizi haklı çıkarmaz, anladığım kadarı ile siz tali yoldan çıkıyorsunuz, karşı araç ana yoldan ilerliyor. eğer karşı taraf tutanakta duramadın çarptım gibi bir ifade kullanmış olmasaydı kusur oranı %100 sizde olurdu. Yazdıklarınıza göre yorum yapıyorum, ancak böyle bir hasarda 50-50 kusur sizin açınızdan çok iyi bir oran olmuş. Ben haklıyım illa yasal yollardan hakkımı arayacağım derseniz öncelikle Tahkime gidiniz, eğer mahkeme yoluna giderseniz sonuç için en az 4 seneyi göze alın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yılmaz Er

Fotoğraf ekliyorum. Tramer maalesef öyle.

muallaktaki bu gibi durumlarda ne şiş yansın ne kebap diyerek %50 çıkıyor sonuç. Basit bir itiraz mercii de yoki aslında tramer şirketi / müesssesi kime ait o bile belli değil o da muallak..
Olumsuz çıktığını duydum ama haksızlık karşısında durumu kabullenmek kolay değil.
Mahkeme kanalıyla itiraz eden gordum detay tam bilmiyorum ama sonuc değişmedi masraf cepten gitti. Imzayi kapatiyorum hemem

Sigorta Tahkim komisyonuna itiraz talebinde bulunabilirsiniz. Ancak sizin korna çalmanız KTK'ya göre sizi haklı çıkarmaz, anladığım kadarı ile siz tali yoldan çıkıyorsunuz, karşı araç ana yoldan ilerliyor. eğer karşı taraf tutanakta duramadın çarptım gibi bir ifade kullanmış olmasaydı kusur oranı %100 sizde olurdu. Yazdıklarınıza göre yorum yapıyorum, ancak böyle bir hasarda 50-50 kusur sizin açınızdan çok iyi bir oran olmuş. Ben haklıyım illa yasal yollardan hakkımı arayacağım derseniz öncelikle Tahkime gidiniz, eğer mahkeme yoluna giderseniz sonuç için en az 4 seneyi göze alın. 
Tali veya anayol durumu yok. Tek giriş çıkış noktası. İki araç yanyana bile geçemeyecek yer. Fotoğraflar burda.

ff162c5edf0d2550eda45e624be32131.jpg

Redmi 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Fotoğraf ekliyorum. Tramer maalesef öyle.
Tali veya anayol durumu yok. Tek giriş çıkış noktası. İki araç yanyana bile geçemeyecek yer. Fotoğraflar burda.

ff162c5edf0d2550eda45e624be32131.jpg

Malesef böyle bir hasarda 50/50 kusurdan farklı bir kusur çıkmaz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
Malesef böyle bir hasarda 50/50 kusurdan farklı bir kusur çıkmaz.
Ben yavaş ilerliyorum. Karşıdaki araç hızlı ve sanki kimse yokmuş gibi geldi. Durup korna çaldım ama o yavaslamadi bile gelip duran araca çarptı. Açıkçası burdaki durumda benim suçum nedir onu pek anlamadım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Ben yavaş ilerliyorum. Karşıdaki araç hızlı ve sanki kimse yokmuş gibi geldi. Durup korna çaldım ama o yavaslamadi bile gelip duran araca çarptı. Açıkçası burdaki durumda benim suçum nedir onu pek anlamadım.

Ben sizin vicdanen yaşadığınız huzursuzluk ve haksızlığı anlıyorum. Ama işleyiş bu kurallara göre değil Karayolları Trafik Kanununa göre yapılmakta. Mesala ifadenizde duran araca geldi çarptı diyorsunuz. KTK madde 60 göre bağlantı yollarında duraklama yapamazsınız böyle bir durumda %100 siz kusurlusunuz. Bu şekildeki bir hasarda verilecek doğru karar 50/50 kusur oranıdır. Rampa iniş ve çıkışları ile ilgili geçiş önceliğini düzenleyen bir madde yok malesef. Ancak kaza biraz daha yukarıda siz sağa veya sola dönüş yapacağınız esnada olsaydı kusur oranları farklı olurdu.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tahkim kuruluna kusur oranı açıldıktan 48 saat içinde itirazda bulunabiliyorsunuz. sbm.org.tr den kazanızın durumunu kontrol edin, orada itiraz et linki olacak, oradan yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er

Valla ne desem nasıl desem bilmiyorum ama bu durumda hatanın bende kalması açıkçası zoruma gidiyor. Örnek dediğiniz maddeye lafım yok ama gelen aracın durumu sebebi ile durmak zorunda kaldım. Fakat komisyon bir fotoğrafa bakıp genel durumu anlamadan hareket etmesi haksızlığa sebep oluyor. Karşı tarafta bu %50 yi kabul etmiyor. O da %100 benim hatam benden karşılasın derdinde.

Ben sizin vicdanen yaşadığınız huzursuzluk ve haksızlığı anlıyorum. Ama işleyiş bu kurallara göre değil Karayolları Trafik Kanununa göre yapılmakta. Mesala ifadenizde duran araca geldi çarptı diyorsunuz. KTK madde 60 göre bağlantı yollarında duraklama yapamazsınız böyle bir durumda %100 siz kusurlusunuz. Bu şekildeki bir hasarda verilecek doğru karar 50/50 kusur oranıdır. Rampa iniş ve çıkışları ile ilgili geçiş önceliğini düzenleyen bir madde yok malesef. Ancak kaza biraz daha yukarıda siz sağa veya sola dönüş yapacağınız esnada olsaydı kusur oranları farklı olurdu.

Maalesef açıklandığında itiraz etmek için linke bastım ama sigorta şirketleri değil komisyon kararı olduğu için itiraz hakkı yok dedi. Pazartesi tahkim kurulunu arayıp soracağım.

Tahkim kuruluna kusur oranı açıldıktan 48 saat içinde itirazda bulunabiliyorsunuz. sbm.org.tr den kazanızın durumunu kontrol edin, orada itiraz et linki olacak, oradan yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Valla ne desem nasıl desem bilmiyorum ama bu durumda hatanın bende kalması açıkçası zoruma gidiyor. Örnek dediğiniz maddeye lafım yok ama gelen aracın durumu sebebi ile durmak zorunda kaldım. Fakat komisyon bir fotoğrafa bakıp genel durumu anlamadan hareket etmesi haksızlığa sebep oluyor. Karşı tarafta bu %50 yi kabul etmiyor. O da %100 benim hatam benden karşılasın derdinde.

Yılmaz bey, şuan tahkime gitseniz tahkim bilirkişi raporunun, mahkemeye gitseniz mahkeme bilirkişi raporunun özetini okuyorsunuz, bu açıdan kendinizi şanslı saymalısınız diyor, tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, İyi akşamlar.
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Yılmaz bey tapatalk imzanizi kapatirmisiniz? 

@Mehmet Ozyurek Bu konuda daha bilgilidir.

Düzenleme: Mahmut bey sigortaci oldugunuza dikkat etmemiştim, Şimdi farkettim.lütfen yanlış anlamayınız.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
Yılmaz bey, şuan tahkime gitseniz tahkim bilirkişi raporunun, mahkemeye gitseniz mahkeme bilirkişi raporunun özetini okuyorsunuz, bu açıdan kendinizi şanslı saymalısınız diyor, tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, İyi akşamlar.
Sanırım kararın değişmesi söz konusu değil. Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim Mahmut bey. İyi akşamlar.

Düzelttim şimdi.

Yılmaz bey tapatalk imzanizi kapatirmisiniz? 
[mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention] Bu konuda daha bilgilidir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Geçmiş olsun. Ancak anladığım kadarıyla orası hem iniş hem çıkış. Bu durumda sizin diğer araç geçecek şekilde en sağdan gitmeniz gerekmez mi? Yolun durumu bu şekilde diye düşünüyorum ben.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Karayollarında
İki aracın sığmadığı rampa yollarda geçiş önceliği çıkan araçtadır.
Gerekiyorsa inen araç durur ve yol verir.

Bu kazayı karmaşık hale getiren karayolunda olmayışı bence.
50/50 oranının değişeceğini de sanmıyorum.
Kaskonuzu kullanın.
Geçmiş olsun

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Karayollarında

Yazıyordum..

Yukarıda olan araç geldiği pozisyona göre zaten aşağıdaki aracı göremeyebilir ilk anda.

Emmi, araç kamerası olsa, olay aynı şekilde cereyan etse ne olurdu?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Göz göre göre duran araca gelip vuruyor. Her halukarda inen araç suçlu olurdu.
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Göz göre göre duran araca gelip vuruyor. Her halukarda inen araç suçlu olurdu.
Bağlantı yolunda durmak, duraklama yapmak asli kusurdur abi. Bağlantı yolu olduğu ve geçiş önceliği bulunmadığı için, arkadan çarpma, ehliyetsiz/yetersiz ehliyet ve alkol harici bu kaza herzaman 50/50 kusur oranında.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Er

Teşekkür ederim. Evet otopark girişi. İki aracın yan yana geçişi çok zor olan bir yer. Üstüne gelen aracın hızlı gelmesi ve duramamasi üzerine oldu olay. Kaçış yeri yok.

Geçmiş olsun. Ancak anladığım kadarıyla orası hem iniş hem çıkış. Bu durumda sizin diğer araç geçecek şekilde en sağdan gitmeniz gerekmez mi? Yolun durumu bu şekilde diye düşünüyorum ben.

Bende öyle düşünüyorum üstüne durup aracı uyardım gelme diye ama oldu işte.

Karayollarında

Bu kazayı karmaşık hale getiren karayolunda olmayışı bence.
50/50 oranının değişeceğini de sanmıyorum.
Kaskonuzu kullanın.
Geçmiş olsun

Yazıyordum..

Yukarıda olan araç geldiği pozisyona göre zaten aşağıdaki aracı göremeyebilir ilk anda.

Ilk etapta görmese bile hızlı girmesi uyarmama rağmen gelmesi hatalı duruma düşüyor. Başka bir husus adam zaten hata bende diyiyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O zaman inen araca neden kusur vermişler default_smile.png

Adam kurallara uygun şekilde yürüyorsa kusur almaması gerekirdi.

Taraflardan birinin hata bende demesinin hiç bir hükmü yoktur Yılmaz Bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Er

Ben keyfi durmadım hareket halindeyim ama karşıdaki aracı görünce mecbur durdum çünkü adam üzerime geliyor. Durmasam daha büyük bir kaza meydana gelirdi.

Öyleymiş yeni öğrendim bende Mehmet hocam :)
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Orada mecazen duran araca çarptı diyor. Çıkan araç inen aracı daha önce fark ettiği için frenleme ile, durmuş, Ama inen araç duramayıp çarpmış, eğer geçiş üstünlüğü bağlantı yollarında olsaydı, kaplamanın daralması sonucunda oluşan kazalarda geçiş üstünlüğü olan araç kusursuz olurdu.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu komisyon oranın rampa olduğunu bilmiyor.
Ayrıca iki aracın geçemediği çift yönlü yolda durup yol vermek suç olamaz.
Bağlantı yolu tek yönlü olur tek araç geçebilir bu sebeple durmak yasaktır.
Bura bağlantı yolu hükmünde değil bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Bu komisyon oranın rampa olduğunu bilmiyor.
Ayrıca iki aracın geçemediği çift yönlü yolda durup yol vermek suç olamaz.
Bağlantı yolu tek yönlü olur tek araç geçebilir bu sebeple durmak yasaktır.
Bura bağlantı yolu hükmünde değil bence.
Resimler tramere gidiyor abi. (bu sonuç büyük ihtimal şirketler arası mutabakat sonucudur) Resimde otoparkın girişi dar ve tek araç girebilir veya çıkabilir şekilde duruyor, fotoğraf açısından böyle görünüyor da olabilir. Yol hakkı ve geçiş üstünlüğü kavramı yok burada. Servis yolu veya bağlantı yolu olarak değerlendirilecektir. Kimsenin hakkını helaldar etmemek için 50/50 verilmesi gerekir. Bu dosya mahkeme kanalı ile bana gelse benim raporumda 50/50 olacaktır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...