İçeriğe Yönlendir

Focus I - Otomatik Vites Arabam Çalışmıyor

Ali Balcı

Recommended Posts

Ali Balcı

İyi günler arkadaşlar Otoclub ailesine yeni katıldım konu açarken hatam olursa eğer mazur görün. Benim aracım ford focus 2001 ambiante otomatik aracım normal çalışıyordu son 1 aydır yola çıktığımda biraz gidince stop ediyor ve tekrar marşa bastığımda çalışmıyor biraz zorlayınca çalışıyor ama motor ışığı yakıyordu bilgisayara bağlattım ateşleme bobini A Birincil İkincil devre arızası çıktı ateşleme bobinini değiştirdim ama geçen gün yine yolda kaldım tekrar çalışmadı aracım ustaya götürdüm çekiciyle yine ateşleme bobini çıkmış hata olarak elinde varmış bir adet taktı çalıştı sonra üzerinde olan bobinle de çalıştı usta sorunu bulamadı buji kabloları ve bujiler sağlam kontrol yapıldı ama arabam hala yolda stop edip kalıyor konuyu yaşayan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum. Herkese iyi günler.. 

Yorum bağlantısı
Selami Şimşek

Lpg kaynaklı olabilir.eger aracınızda lpg varsa çünkü lpg de ateşleme ile ilgili bazı elektrik kablosunu bobin kablosuna paralel olarak aldıklarını duymuştum.yanlız oda devamlı bobin yakma arızası verirmiş bunu bazı arkadaşım yaşamıştı.lpg ci tesisatı değişince düzelme olmustu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Bobin buji buji kablosu tümünü ayni anda degistirmek lazim bir birlerini etkiliyorlar mumkunse orjinal kullanilmali gecmis olsun

Yorum bağlantısı
Ali Balcı
2 saat önce, Levent Güzelkalp yazdı:

Bobin buji buji kablosu tümünü ayni anda degistirmek lazim bir birlerini etkiliyorlar mumkunse orjinal kullanilmali gecmis olsun

Bunların tümünü aynı anda değiştirmedim ama usta diğerleri sağlam dedi. Sağ olun. 

2 saat önce, Selami Şimşek yazdı:

Lpg kaynaklı olabilir.eger aracınızda lpg varsa çünkü lpg de ateşleme ile ilgili bazı elektrik kablosunu bobin kablosuna paralel olarak aldıklarını duymuştum.yanlız oda devamlı bobin yakma arızası verirmiş bunu bazı arkadaşım yaşamıştı.lpg ci tesisatı değişince düzelme olmustu

Evet lpg var ama Bobinin oradan kablo falan çekilmemiş onu kontrol ettirdim ama komple gaz tesisatına baktırmadım ve gazla alakalı olan şey benzinde de stop ettirip çalıştırmamazlık yapar mı mesela dün aracım çalışmadı evin önünde aksam saat 5 gibiydi baya uğraştım çalışmadı sabah kalkrım 12 gibi marşa bastım tek marşta çalıstı ve herşey normal çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Balcı
1 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Siz yinede atesleme sistemini elden geçirtin.

Arac ne kadar suredir sizde? bakimlari ne durumda?

Arac 1.5 yıldır bende bakımlarını yaptırdım aksatmadan ateşleme de sorun yok gibi araba ısınınca kesiyor çalışmıyor 

1 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hiç mi çalışmıyor yoksa tekleyerek mı çalışıyor

Soğuyunca tek marşta çalışıyor ısınınca kesiyor 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hiç çalışmıyor ise beyinde sıkıntı olabilir. Bobinden olsa iyi kötü çalışır aslında. Ben zamanında bozdum bobini tekleyerek de olsa çalışıyordu

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Krank değilde egzantrik gezinti ayı gibi bir parça vardı kronik aşınma vardı ilk serilerde sanki

Krankmis doğru. 

Yorum bağlantısı
Ali Balcı
58 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hiç çalışmıyor ise beyinde sıkıntı olabilir. Bobinden olsa iyi kötü çalışır aslında. Ben zamanında bozdum bobini tekleyerek de olsa çalışıyordu

Araç çalışıyor ısınınca kesiyor

34 dakika önce, Selami Şimşek yazdı:

Krank mili sensörünüde bi kontrol ettirin derim

Krank sensörü olabilir evet onu bende duymuştum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Krank sensörüne bakılmalı.. ancak genelde virajlarda stop ettirir o.. 

Yorum bağlantısı
Ali Balcı
18 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Krank sensörüne bakılmalı.. ancak genelde virajlarda stop ettirir o.. 

Krank sensörü aldım yeni taktırıcam düz yolda giderken de stop ediyor Mehmet bey. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bir süre tamamen benzinde denemek gerekiyor,motor soğukken rahat çalışması(lpg devre dışı iken) bunu düşünmeme sebep oldu. 100 km kadar sırf benzin ile kullanmayı deneyin öncelikle.

Yorum bağlantısı
Ali Balcı
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Lpg ve benzin fark etmiyor değil mi ?

evet Mehmet bey lpg benzin ikisinde stop ediyor. 

2 saat önce, Cem Işık yazdı:

Bir süre tamamen benzinde denemek gerekiyor,motor soğukken rahat çalışması(lpg devre dışı iken) bunu düşünmeme sebep oldu. 100 km kadar sırf benzin ile kullanmayı deneyin öncelikle.

Lpg sistemini devre dışı bırakıp benzinle kısa mesafe de biraz kullandım sorun yoktu sonra 20 km falan benzinde tol gitmedi tekrar stop etti ve çalışmadı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tamam, krank pozisyon sensörünü değiştirin. Düzelmez ise, eskiyi yeniden takarsınız.. 

Sonra ateşlemeye yönelin. 

Yorum bağlantısı
Ali Balcı
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Tamam, krank pozisyon sensörünü değiştirin. Düzelmez ise, eskiyi yeniden takarsınız.. 

Sonra ateşlemeye yönelin. 

İşimden dolayı hafta sonu değiştiricem sensörü eğer düzelir ise tekrar buradan paylaşacağım durumu mehmet bey. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Balcı

Krank mili sensörünü değiştirdim aracı çalıştırdık usta sağına soluna bakarken tekrar stop etti sonra bütün elektrik akımına baktı kontrol etti buji kabloları bujiler ateşleme bobini falan hepsine ama yine de araba çalışmıyordu en aon sigorta kutusunda ki role yi söktü biraz temizledi üfledi falan sonra kontrol kalemiyle bişeyler yaptı sonra bas marşa dedi tek marşta çalıştı şimdi aynı roleyle çalışıyor ama onu değiştiricem 80 tl bi şeymiş böyle bi sorunu olan warsa sigorta kutusunda ki role ye bakılmalı. 

Yorum bağlantısı
Ali Balcı

Arkadaşlar hepinize hayırlı günler. Dediğim gibi sigorta kutusunun içindeki role yi değiştirdim şuanda araba da bişey yok stop etmiyor belki baştan beri ondan olabilirdi ateşleme bobini we krank mili sensörünü boşuna değiştirdim ama onları da yenilemiş olduk bu şekilde sorun yaşayan olursa araç fiderken stop edip çalışmazsa buna da bakılabilir faydası olur inşAllah. Allah'a emanet olun.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Balcı
2 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Geçmiş olsun Ali bey.

Teşekkür ederim Selçuk bey. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Geçmiş olsun. Bir arkadaşımız sorununu çözdüğü zaman o kadar seviniyorum ki. İnşallah sorun ordanmıştır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Balcı
13 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Geçmiş olsun. Bir arkadaşımız sorununu çözdüğü zaman o kadar seviniyorum ki. İnşallah sorun ordanmıştır.

Teşekkür ederim Önder Bey İnşAllah ordandır şuana kadar yapmadı eğer tekrar yaparsa paylaşırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...