İçeriğe Yönlendir

Akaryakıt Firmalarının Yakıt Farkları

Murat Öngür

Recommended Posts

Emre Öğüt

ben shell den alırım  diğer istasyonlardan alınca dpf daha sık dejenerasyon yapıyor 

bp den aldım 2-3 depo enjektörler çok çok ince bir ses yaptı(istasyonun kalitesizliği midir nedir bilemiyorum)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

En çok kullandığım yolda gidişte alırsam Opet'e aynı yolun dönüşünde alırsam Shell'e giriyorum.

Ters bir yerde benzinsiz kalınca Pacific diye bir istasyondan istemeyerek 30 liralık benzin aldım.

Daha pürüzsüz çalışıp çekiş artmıştı, boş depoyla aynı istasyona denk gelirsem denemek için yine alacağım.

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Genelde benzini opet veya shell'den alıyorum. Hangisi daha iyi puan veriyorsa tercih ediyorum. Ama bariz bir fark tespit edemedim.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Bizim Mersin’de ben bp den alıyorum. Mersin’de bp kampanyası var. Mazotu 5.99 tl den veriyor. Normal diğer firmalar ise 6.34 satıyor litresini. Bp den şimdilik memnunum( belkide ucuz diye memnunum[emoji23]) Opet sanki daha sesli çalıştırıyor gibi.) Shell’de çok yakıyor gibi. Bu konuyu takip edip en iyi mazot firmasını öğreneceğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Shellin daha fazla yaktigini soylemistim pompaciya adam beni dovecekti. Ben de ya bpden aliyordum ya da opetten aliyordum ancak bir defa yolda kalinca opeti tercih ettim ve oyle devam ediyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

15 yıldır benzin, LPG(Aygaz) ve dizel yakıtı Opet ten alıyorum (toplamda 250000 km) hiç bir sıkıntı yaşamadım. 100.000 km de bir Bor katkı ekliyorum ayrıca dizel için 30-40 bin km de enjektör temizleyici atıyorum araçtan veya yakıttan kaynaklı herhangi bir sorun yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Bayağıdır Opet’ten alıyorum mazotu bir sıkıntı olmadı...

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Demirören grubu almadan önce Totalden birkaç kez almıştım.
Menzil konusunda Opet, Performans ve sessizlik konusunda Shell gibiydi.
Tam arasında sanki...

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Depom boşa yakındı, bugün konusu geçince akşam Opet'ten fulledim.

Arabayı aldım alalı Shell'den alıyordum, bakalım neler fark edecek.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

Konu da sektörün içinde olduğum için bildiklerimi paylaşayım.

Benzer bir konuda deyinmiştim ama yine bilgilendirme yapmakta fayda var,

Akaryakıt üretilen bir ürün ve bu ürünlerin kendi aralarında farklılıklarının olması gayet tabiidir. Akaryakıtın bu farklılıkları sebebi kolay anlaşılır ifade ile pepsi ile coca cola arasındaki fark gibidir, üretim şekli aynıdır fakat üretim esnasında ve sonrasında içine konulan kimyasallar sonucunda bir farklılaştırılmış ürün çıkar ortaya ve  her firma buna bir marka ve isim vererek satışa sunar, dikkat buyurunuz ki akaryakıt satışı yapılan yerlerde fazla ürün çeşitliliği bulmazsınız 5-6 kalemden başka.

Peki bu farklılıklar nereden geliyor, birincisi kalite farklılığı, bunun sebebi üretilen baz akaryakıtın içine konulacak olan kimyasallardan kaynaklandığını söyledim, bu kimyasallar ve marker işlemi sonrasında ürün ortaya çıkıyor bunu da basit tabir ile anlatmak gerekirse bir boya kutusuna tiner koyup boyayı inceltmek veya kalınlaştırmak şeklinde düşünebiliriz, farklı firmalar baz akaryakıtın içinde kendi argelerinden çıkan sonucu uygulayıp piyasaya sürerler, bu arge de mevsim şartlarından motor teknolojilerine kadar her şey düşünülür.

Kullanıcı olarak satın aldığınız ürünün, kalitesinin değişik olması gayet doğal, kısaca değinirsek, ürün marka farkı, ürünün tutulduğu tank temizliği, aracınızda zamanla oluşan değişiklikler akaryakıtın kalitesini değiştirir. 

Marka söylemek istemiyorum ama şu marka çok yakar, şu marka çok km yapar, şu marka iyi çeker diyemeyiz, firmaların üretim yaptığı ürünler mevsime ve ellerine gelecek olan ham maddeden dolayı değişik çıkabilir, aynı istasyondan sürekli alım yaptığınızda bile bu değişiklikler olacaktır, şöyle bir örnek vermek gerekirse bilinen ama yollarda az gördünüz bir marka da gelip PO nun dolum tesisinden yakıt alabilir ki bu çoğu zaman böyle olur. Yani bir Total istasyonundan aldığınız ürün aslında PO çıkabilir.

Başka bir faktör ise istasyonlar, istasyonların alt yapısı kullandığı tanklar akaryakıtın kalitesini etkiler, akaryakıt yeraltı tanklarında depolanırlar, bu yeraltı tanklarının içinde özellikle yaz aylarında terleme olur ve akaryakıt tankında sulanma olur, benim tankım da su yok diyen istasyoncu yalan söyler çünkü bunun önüne geçmek imkansızdır, fakat imkansız olması çözümü olmadığı anlamına gelmez, tankdaki su akaryakıta karışmaz su akaryakıttan ağır olduğu için tankın tabanında birikir, örneği çok basit bir bardağın yarsına kadar yağ ve su koyun hatta çalkalasanız bile karışmadığını görürsünüz, istasyonlarda bulunan otomasyon sistemi tanklardaki sensörler ve elektronik cihazların yardımıyla tankın içinde ne kadar su ne kadar yakıt olduğu çok ince detaylarına kadar bilinir, örnek vermek gerekirse milimetre ölçüsünde tespit yapılır. Bu su özel aletler ile tanklardan çekilir ve tank temizlenir, Akla şu soru gelir hemen madem su var  o zaman bizim depolarımıza da su giriyor... Hayır depolarınıza su girmiyor, su seviyesi milimetrik ölçüde bilindiği için tankların içindeki dalgıç pompalar da ona göre konumlandırılmıştır ve depoya su girmesi normal koşullarda mümkün değildir. 

Peki kullanıcı olarak istasyonun tankının temiz olduğunu nasıl anlamak mümkün mü, tabi istasyona gidip de bana tanklarınızı gösterin içine bakcam temiz mi pismi diyemeyiz ama bazı şeyleri göz önünde bulundurabiliriz, akaryakıt sirkülasyonu çok olan yani kalabalık marka istasyonarı tercih etmek mantıklı olacaktır. Yolda ücra köşelerde kalmış in cin top oynayan istasyondan markası ne olursa olsun alım yapmak için bir daha düşünülmelidir. Kendi istasyonum olduğu için söylemiyorum, beğenirsiniz beğenmezsiniz isteyen araştırıp öğrenebilir, tank temizliğine ülkemizde en çok önemi veren firma PO dir, diğer markaların tamamı yılda bir kez tank temizliği yapar veya yaptırırken PO da iki sefer yapılması zorunludur. Niye zorunludur kelimesini kullandım, diğer istasyonlarda istasyoncu ben bu sene tanklarımı temizletmek istemiyorum dediği zaman firma bununla alakalı yaptırım uygulamaz ama PO bu konuda çok katı kurallar, denetimler ve yaptırımlar uygulamaktadır.

Gelelim km ve performans durumlarına, kendim istasyoncu olduğum için buraya birşey demek istemiyorum aktardıklarım tamamen kullanıcıların geri dönüşünden olacak. Emmi bizim istasyona aşağı yukarı haftada veya iki haftada bir gelir yakıt alır, Opetten aldığı yakıtta arabanın daha bir atik olduğunu söyler, ama bizim yakıtımıza da kötü demez km uzunluğu konusunu bana söylemedi, km uzunluğu konusunu ben başka müşterilerden öğreniyorum ki zaten de diğer markaların hiç birinin diyemediği şeyi PO gönül rahatlığı söyleyip sektörde kendini kanıtlamıştır. PO nun iddası %4 daha fazla yol, yani benim motorinim ile 104 km yol gidebilirsiniz diyor bu otomobil ve küçük araçlarda belli olduğu gibi ağır ticari araçlar (tır kamyon otobüs) gibilerde bariz belli oluyor.

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 16
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Tam yolun karşısında Cevizlibağ PO var, deli gibi işliyor ama yıllardır hiç benzin almadım. Bir ara deneyeyim ben de artık. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
2 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

deli gibi işliyor

Bunun bir sebebi olmalı dimi :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Şimdi, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Evet, İstanbul'un gobeğinde olduğu için sanırım. 😀

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
2 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Evet, İstanbul'un gobeğinde olduğu için sanırım. 😀

İstasyonun birinci derece en hassas konusu konumu ve ticari alanıdır. Gerisi teferruat...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Şimdi, Hasan Karabekiroglu yazdı:

İstasyonun birinci derece en hassas konusu konumu ve ticari alanıdır. Gerisi teferruat...

Bahsettiğim istasyonun içinde 6-7 slotluk self servis yıkama alanı var. Aslı Börek ve Tonton Baba sucuk ekmek-köfteci var. Ve çok da büyük bir alanda değil aslında.

Hepsi birleşince muazzam bir kalabalık oluyor içeride.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
29 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Emmi bizim istasyona aşağı yukarı haftada veya iki haftada bir gelir yakıt alır

Evden işe, işten eve gitmiyor muydu bu adam ya? Bir haftada bu kadar km'yi nasıl yapıyor acaba? Hep mi bayii toplantısı oluyor, nedir :ninja:

8 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Babamın eski firması PO'dan alırdı ve soğuk marşta inanılmaz kötü koku yapardı. Ne zaman ki Shell'e geçmişlerdi, koku bitti. Bu neden acep?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

En büyük faktörü unutmuşsunuz. Bayi dağıtım lisansı olan bazı markalarda ötv öteleme hakkı var. Bu surede parayı kullanıyorlar maliyet düşüyor. Bir de o hakkı korumak için volum şartı var o nedenle ucuz verebiliyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
16 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Evden işe, işten eve gitmiyor muydu bu adam ya?

Arabası çok yakıyor çaktırma :) 

17 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Bahsettiğim istasyonun içinde 6-7 slotluk self servis yıkama alanı var. Aslı Börek ve Tonton Baba sucuk ekmek-köfteci var. Ve çok da büyük bir alanda değil aslında.

Hepsi birleşince muazzam bir kalabalık oluyor içeride.

İstasyonların akaryakıttan elde ettikleri kar diplerde gezdiği için haliyle istasyoncu da alternatif kanallara yöneliyor.

6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

En büyük faktörü unutmuşsunuz. Bayi dağıtım lisansı olan bazı markalarda ötv öteleme hakkı var. Bu surede parayı kullanıyorlar maliyet düşüyor. Bir de o hakkı korumak için volum şartı var o nedenle ucuz verebiliyorlar.

Doğru hocam fiyatlandırma kısmı dağıtım lisansı olan fimalarda iki kademe perakende satış, toptan satış şeklinde...

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Depom boşa yakındı, bugün konusu geçince akşam Opet'ten fulledim.

Arabayı aldım alalı Shell'den alıyordum, bakalım neler fark edecek.

Değişiklikleri ben de merak ediyorum, izlemedeyim [emoji4]
Konu da sektörün içinde olduğum için bildiklerimi paylaşayım.

Benzer bir konuda deyinmiştim ama yine bilgilendirme yapmakta fayda var,
Akaryakıt üretilen bir ürün ve bu ürünlerin kendi aralarında farklılıklarının olması gayet tabiidir. Akaryakıtın bu farklılıkları sebebi kolay anlaşılır ifade ile pepsi ile coca cola arasındaki fark gibidir, üretim şekli aynıdır fakat üretim esnasında ve sonrasında içine konulan kimyasalllar sonucunda bir farklılaştırılmış ürün çıkar ortaya ve  her firma buna bir marka ve isim vererek satışa sunar, dikkat buyurunuzki akaryakıt satışı yapılan yerlerde fazla ürün çeşitliliği bulmazsınız 5-6 kalemden başka.

Peki bu farklılıklar nerden geliyor, birincisi kalite farklılığı, bunun sebebi üretilen baz akaryakıtın içine konulacak olan kimyasallarıdan kaynaklandığını söyledim, bu kimyasallar ve marker işlemi sonrasında ürün ortaya çıkıyor bunu da basit tabir ile anlatmak gerekirse bir boya kutusuna tiner koyup boyayı inceltmek veya kalınlaştırmak şeklinde düşünebiliriz, farklı firmalar baz akaryakıtın içinde kendi argelerinden çıkan sonucu uygulayıp piyasaya sürerler, bu arge de mevsim şartlarından motor teknolojilerine kadar herşey düşünülür.

Kullanıcı olarak satın aldığınız ürünün, kalitesinin değişik olması gayet doğal, kısaca değinirsek, ürün marka farkı, ürünün tutulduğu tank temizliği, aracınızda zamanla oluşan değişiklikler akaryakıtın kalitesini değiştirir. 

Marka söylemek istemiyorum ama şu marka çok yakar, şu marka çok km yapar, şu marka iyi çeker diyemeyiz, firmaların üretim yaptığı ürünler mevsime ve ellerine gelecek olan hammaddeden dolayı değişik çıkabilir, aynı istasyondan sürekli alım yaptığınızda bile bu değişiklikler olacaktır, şöyle bir örnek vermek gerekirse bilinen ama yollarda az gördünüz bir marka da gelip PO nun dolum tesesinen yakıt alabilir ki bu çoğu zaman böyle olur. Yani bir Total istasyonundan aldığınız ürün aslında PO çıkabilir.

Başka bir faktör ise istasyonlar, istasyonların alt yapısı kullandığı tanklar akaryakıtın kalitesini etkiler, akaryakıt yeraltın tanklarında depolanırlar, bu yeraltı tanklarının içinde özellikle yaz aylarında terleme olur ve akaryakıt tankında sulanma olur, benim tankım da su yok diyen istasyoncu yalan söyler çünkü bunun önüne geçmek imkansızdır, fakat imkansız olması çözümü olmadığı anlamına gelmez, tankdaki su akaryakıta karışmaz su akaryakıttan ağır olduğu için tankın tabanında birikir, örneği çok basit bir bardağın yarsına kadar yağ ve su koyun hatta çalkalasanız bile karışmadığını görürsünüz, istasyonlarda bulunan otomasyon sistemi tanklardaki sensöler ve elektronik cihazların yardımıyla tankın içinde ne kadar su ne kadar yakıt olduğu çok ince detaylarına kadar bilinir, örnek vermek gerekirse milimetre ölçüsünde tespit yapılır. Bu su özel aletler ile tanklardan çekilir ve tank temizlenir, Akla şu soru gelir hemen madem su var  o zaman bizim depolarımıza da su giriyor... Hayır depolarınıza su girmiyor, su sevisesi milimetrik ölçüde bilindiği için tankların içindeki dalgıç pompalarda ona göre konumlandırılmıştır ve depoya su girmesi normal koşullarda mümkün değildir. 

Peki kullanıcı olarak istasyonun tankının temiz olduğunu nasıl anlamak mümkün mü, tabi istasyona gidipde bana tanklarınızı gösterin içine bakcam temiz mi pismi diyemeyiz ama bazı şeyleri göz önünde bulundurabiliriz, akaryakıt sirkülasyonu çok olan yani kalabalık marka istasyonarı tercih etmek mantıklı olacaktır. Yolda ücra köşelerde kalmış in cin top oynayan istasyondan markası ne olursa olsun alım yapmak için bir daha düşünülmelidir. Kendi istasyonum olduğu için söylemiyorum, beğenirsiniz beğenmezsiniz isteyen araştırıp öğrenebilir, tank temizliğine ülkemizde en çok önemi veren firma PO dir, diğer markaların tamamı yılda bir kez tank temizliği yapar veya yaptırırken PO da iki sefer yapılması zorunludur. Niye zorunludur kelimesini kullandım, diğer istasyonlarda istasyoncu ben bu sene tanklarımı temizletmek istemiyorum dediği zaman firma bununla alakalı yaptırım uygulamaz ama PO bu konuda çok katı kurallar, denetimler ve yaptırımlar uygulamaktadır.

Gelelim km ve performans durumlarına, kendim istasyoncu olduğum için buraya bişey demek istemiyorum aktardıklarım tamamen kullanıcıların geri dönüşünden olacak. Emmi bizim istasyona aşağı yukarı haftada veya iki haftada bir gelir yakıt alır, Opetten aldığı yakıtta arabanın daha bir atik olduğunu söyler, ama bizim yakıtımıza da kötü demez km uzunluğu konusunu bana söylemedi, km uzunluğu konusunu ben başka müşterilerden öğreniyorum ki zaten de diğer markaların hiç birinin diyemediği şeyi PO gönül rahatlığı söyleyip sektörde kendini kanıtlamıştır. PO nun iddası %4 daha fazla yol, yani benim motorinim ile 104 km yol gidebilirsiniz diyor bu otomobil ve küçük araçlarda belli olduğu gibi ağır ticari araçlar (tır kamyon otobüs) gibilerde bariz belli oluyor.

Tank temizliği konusunda aynı şeyleri, İskenderun PO Dolum Tesisi’nde çalışan amcamdan da duydum.
O da anlatır hep Petrol Ofisinin temizliğini, bizzat işin içinde.
Başka yerden de almaz mazotu.
Göreme’ye yolum sık sık düşer Hasan abi, yanına çay içmeye ve PO yakıtını denemeye uğrarım birgün [emoji4]
Tabi önce istasyon nerde onu öğrenmem gerek [emoji1] Merkezde mi?
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Adnan Öcal

Dizel olarak Go kullandım. Motor sesi inanılmaz değişti. Işık yandığında mazot alırım. 

Bir depo 800 km giderken şimdi 840km gidiyorum. Üstelik %8 indirimli. 6 tl den alıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Farkı daha ince olması.Bunun farkı ençok işmakinalarında görülür.Aytemiz,Shell,Opet,Total,lukoil  genel itibari ile kaliteli mazotları var.Yukarda saydığım firmaların hepsinden vaktinde yakıt aldık.Son 3 yıldır lukoilden alıyoruz daha fazla çalıştırıyoruz.Yakıt ince olursa çabuk bitiyor.Ama lpgyi lukoilden almam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Denetimli firmalardan yakıt almaktan hiç çekinmiyorum.. 

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Sene 2010 Adana Realin karsisinda bulunan Shell den alirim yakitimi birden aracta yakit problemi ortaya cikti lpgciye gittim.Yakit kaynakli oldugunu soyledi depo dolu tabi bu arada.Hemen yazdim cizdim sikayet ettim.2 gun sonra Mersin bolge muduru oldugunu soyleyen bey aradi.sikayet sonrasi iki defa denetim ekibi gondermis bayiye ama sonuclar muspet.Benden randevu talep etti bir de depoda ki yakiti incelemek istediler.Herturlu hasari karsilamayi taahhut etti kendisi.Karsimda ki bu denli emin konusunca isgillendim tabiki.Baska bir lpgciye gittim tekrar bir kontrol.Sonuc lpg regulatur diyaframi yirtilmis[emoji21].O kadar kiyamet kopardim ama adamlarin sucu yok rezil oldum.Utana sikila aradim ozur diledim.Sadik bir musterileriydim zaten ama percinlenmis oldu.[emoji847][emoji847][emoji847]

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
On 02.10.2018 at 13:49, Recep Selim Kaya yazdı:

Dizelde Shell 'den başka kullanmadık aracı aldığımızdan beri. Uzun yolda ortalama 4 civarı tüketim var. Karadeniz sahil yolu 3,5 mesela. Karma tüketim 5 şu an. Ama karmadan kastım şehir içi her yere araba ile gitmek değil.

Total 'in LPG 'si de benzini de tüketim açısından hiç tat vermedi.

Bir defa BP 'den almıştım LPG. Onda da artık tesadüf mü bilmem bobin gitti.

Tüm tecrübelerden sonra LPG 'li aracımda Shell, PO, Opet arasında geziyorum. Uzun süre aynı yerden alırsam LPG 'yi sanki daha fazla yakmaya başlıyor. Benzini de yine bu üç firmadan alıyorum.

4 litre bedava neredeyse. Profildeki araç mı bu?

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
13 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Denetimli firmalardan yakıt almaktan hiç çekinmiyorum.. 

Denetimli firma derken , abi en çok denetlenenler opet ve total , shell bile çok iyi denetlenmiyor bir kaç istasyonun çok kirli akaryakıt çıktı.

ama total 24 saat kameradan izleniyor, opet devamlı sivil ekip yollayıp testler gerçekleştiriyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...