İçeriğe Yönlendir

Mondeo MK4- AFL (Ön Far) Hatası

Sezer Ercan

Recommended Posts

Sezer Ercan

Merhaba arkadaşlar, aldığım mondeo sapasağlam çok memnunum. alırken de bildiğim ufak bir problem var.

Aracı çalıştırdığım zaman farlar yukarı aşağıya vb. dönüyor. yolda giderken bir süre sonra Ön far hatası veriyor ve standart yanmaya başlıyor, sağa sola vb. dönmüyor yani AFL devre dışı kalıyor. Ford servise gittim sordum, inceleneceğini belki ufak bir şeydir belki yüksek bir şey çıkar dediler fiyatı söyleriz yaptırmazsan 150+kdv hasar tespit ücreti alırız dedi. bende size sormak istedim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Far soketleri çabuk oksit yapıyor. Çok basit farları sökmek. Yanlız far soketini çıkarmak için kilidin baskı yönüne dikkat edin. Soketi çıkarınca muhtemelen oksit görülecek. Soket içinde silikon conta var. Cımbız ile çıkarın. Sonrasında Wd40 sıkın ve bekleyin. Peşine hava tutun ve fazlalık tortuları yok edip yapılan işlemleri diğer fara uygulayın.

Eğer oksit yok ise ıds cihazı ile nokta atışı sorun tespiti yaptırın. Belki sadece kalibrasyon istiyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Yanlış hatırlamıyorsam farlarda sağ sol dönme özelliği yoktu.

İlk çalıştırınca aşağı yukarı ayar yapıyordu, yolun eğimine göre anlık ayar yapıyordu farlar.

Farı komple olarak satılıyor diye biliyorum. Tamirini servis yapar mı bilemiyorum.

İşinin ehli, bixenon yükseklik ayarından anlayan bir yer veya usta bulsanız daha yararlı olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Viraj aydınlatma var ancak mercek mi yoksa köşe ampül mü bende bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz
7 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Köşe ampülü mevcut

Yorum bağlantısı
Sezer Ercan
9 saat önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Yanlış hatırlamıyorsam farlarda sağ sol dönme özelliği yoktu.

İlk çalıştırınca aşağı yukarı ayar yapıyordu, yolun eğimine göre anlık ayar yapıyordu farlar.

Farı komple olarak satılıyor diye biliyorum. Tamirini servis yapar mı bilemiyorum.

İşinin ehli, bixenon yükseklik ayarından anlayan bir yer veya usta bulsanız daha yararlı olur diye düşünüyorum.

Saim abi viraj ekstra farlari var. Ayrica bunun fari saga sola donuyor kitapciktada gosteriyor farin dondugunu eksta viraj aydinlatma lambasida gozukuyor. ben kendimde kontrol ettim. Aksam benzinlik cikisi benzinligin caminda yansimadanda baktim dreksiyonu cevirince farda cevirdigim yone dondu. Ama on far arizasi isigini yakinca far sabitleniyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Harici H1 mevcut farda.. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu farlarda bence AFL yok. Merceğin döndüğünü sanmıyorum.

Köşe lambaları var, onlarda H1. Direksiyon yönüne göre komut alıyor ve köşeleri yakıyor. Bir ara benim Mondeo'da da benzer birşey olmuştu, far soketi temassızlığındanmış. Güzel temizleyip sabitlemiştim problem kesilmişti. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Harici H1 mevcut farda.. 

Köşe ampülü mevcut
O zaman otomatik eğim hatası var araçta.
Yorum bağlantısı
Sezer Ercan
1 saat önce, Sami Demirpaz yazdı:

Bu farlarda bence AFL yok. Merceğin döndüğünü sanmıyorum.

Köşe lambaları var, onlarda H1. Direksiyon yönüne göre komut alıyor ve köşeleri yakıyor. Bir ara benim Mondeo'da da benzer birşey olmuştu, far soketi temassızlığındanmış. Güzel temizleyip sabitlemiştim problem kesilmişti. 

Abi AFL var kitapcigindada yaziyor gozumlede gordum. Afl var. Mercegin dondugunu gozlerimle gordum. Hem AFL var hemde köşe farlarida var.

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

2011 Selective değil mi aracın ? Tekno paket var mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, Sezer Ercan yazdı:

yolda giderken bir süre sonra Ön far hatası veriyor

Ne hatası veriyor.. Ne yazıyor tam olarak. 

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

O zaman otomatik eğim hatası var araçta.

Viraj farı devresi de bozuk olabilir.. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
5 dakika önce, Sezer Ercan yazdı:

Abi AFL var kitapcigindada yaziyor gozumlede gordum. Afl var. Mercegin dondugunu gozlerimle gordum. Hem AFL var hemde köşe farlarida var.

r1nLQ7.jpg

Bu arabada AFL olduğunu sanmıyorum açıkcası. Hatta hem bi-xenon hem AFL olan Mondeo'da bilmiyorum. 

Aşağıdaki farda AFL var ama onda da bi xenon yok.

k6mrgW.jpg

Aşağıdaki farda Bi-Xenon var. Aradaki farkı mercek kenarlarından görebilirsiniz.

r1nLV7.jpg

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Bi xenon dedigimiz olay tek xenon ampulle mercekdeki perde yukari asa hareket ederek uzun kisa yakmasi degil mi?

Selective mondeolarda bixenon yok uzunlar ayri halojen ampul sadece kisalar xenon ampul.Afl ozelligide yok ,donus farlari var sadece.Yurt disinda aflli modellerde var Turkiyede hic gormedim.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 dakika önce, Efe Özer yazdı:

Bi xenon dedigimiz olay tek xenon ampulle mercekdeki perde yukari asa hareket ederek uzun kisa yakmasi degil mi?

Selective mondeolarda bixenon yok uzunlar ayri halojen ampul sadece kisalar xenon ampul.

Kısa xenon olan mercek bi xenon. Farlar kapalı iken halojen uzunlar, farlar aktif iken ise bi xenon+ halojen uzunlar aktif oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer
10 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kısa xenon olan mercek bi xenon. Farlar kapalı iken halojen uzunlar, farlar aktif iken ise bi xenon+ halojen uzunlar aktif oluyor

Simdi baktim aynen dediginiz gibi hem merceklerde perde sistemi var hemde halojen uzun ampulleri var.Bende diyorum bu arabanin uzunlar neden bu kadar guclu tesekkurler:)

Yorum bağlantısı
Sezer Ercan
7 saat önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

2011 Selective değil mi aracın ? Tekno paket var mı ?

Evet Abi araç tekno paketli ( Blis var, Adaptif Hız sabitleyici ) var. ikiside çalışıyor kullanıyorum abi .

7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ne hatası veriyor.. Ne yazıyor tam olarak. 

Viraj farı devresi de bozuk olabilir.. 

Ön farlarda arıza yazıyor abi. kitapçıktan baktım anlamına [ Sürüşe duyarlı far sistemi (AFL) arızalı. En kısa zamanda kontrol ettiriniz diyor.

Şu resimdeki gibi abi.  resimag.com/p1/b7ca1664ba.jpeg

7 saat önce, Sami Demirpaz yazdı:

r1nLQ7.jpg

Bu arabada AFL olduğunu sanmıyorum açıkcası. Hatta hem bi-xenon hem AFL olan Mondeo'da bilmiyorum. 

Aşağıdaki farda AFL var ama onda da bi xenon yok.

k6mrgW.jpg

Aşağıdaki farda Bi-Xenon var. Aradaki farkı mercek kenarlarından görebilirsiniz.

r1nLV7.jpg

Abi araç bende kendim kullanıyorum gördümki söylüyorum. hatta kitapçıgın resmini çektim. bak hem afl yazıyor hemde viraj farı var ikisindende var yani.

resimag.com/p1/4773f1b353.jpeg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Afl Olabilir.
Özel istekle üretilmiş bir araç belki de.
Sonuçta mondeoda bu özellik olan modeller var.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sezer Ercan
1 saat önce, Sami Demirpaz yazdı:

Bi far videosu at bakalim.

Ya abi amacin ne. Var diyorum iste var gozumle goruyorum videoyu da aticam merak etme. Bir turlu inandiramadik sanada. 2saat yazdik resim attik halen ugrasiyorsun? Neyin pesindesin soyle yapalim ver bana adresini istanbuldaysan geliyim sen bak. Ben burda sorunuma caremi ariyorum seni ikna etmeyemi calisiyorum. Saygimdan sustum sustumda var iste. Neyini kurcaliyorsun. 06 adl 06 adil mutlunun arabasi tur otonun sahibi bu  adam istedigi opsiyonu eklettirmistir. Kitapciginda oto buzdolabi burosuru bile var ama ustunde yok almislar besbelli. Demekki aracta var. Neyin inadini yapiyorsun? Vallaha gel gostericem kagithane talatpasa mahallesindeyim veya ver adresini gelicem gostericem sana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Ya abi amacin ne. Var diyorum iste var gozumle goruyorum videoyu da aticam merak etme. Bir turlu inandiramadik sanada. 2saat yazdik resim attik halen ugrasiyorsun? Neyin pesindesin soyle yapalim ver bana adresini istanbuldaysan geliyim sen bak. Ben burda sorunuma caremi ariyorum seni ikna etmeyemi calisiyorum. Saygimdan sustum sustumda var iste. Neyini kurcaliyorsun. 06 adl 06 adil mutlunun arabasi tur otonun sahibi bu  adam istedigi opsiyonu eklettirmistir. Kitapciginda oto buzdolabi burosuru bile var ama ustunde yok almislar besbelli. Demekki aracta var. Neyin inadini yapiyorsun? Vallaha gel gostericem kagithane talatpasa mahallesindeyim veya ver adresini gelicem gostericem sana.
Sen hayirdir atar yapiyorsun, beni taniyor musun arabana yada bir ozellige *** küfür *** mu atiyoruz ? Adres veriyorsun bilmem ne hayirdir ?

Sorunu cozum bulmak icin soru soruyorum, bu mondeonun her kasasina binmis bi Hasan Basri hoca vardir bu forumda birde ben varim. Sana yalan soyluyorsun yada baska birsey mi diyoruz. Farin modeli neyse onu anlayalim ona gore birsey soyliyelim diye soruyoruz.
Yorum bağlantısı
Sezer Ercan
20 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Sen hayirdir atar yapiyorsun, beni taniyor musun arabana yada bir ozellige *** küfür *** mu atiyoruz ? Adres veriyorsun bilmem ne hayirdir ?

Sorunu cozum bulmak icin soru soruyorum, bu mondeonun her kasasina binmis bi Hasan Basri hoca vardir bu forumda birde ben varim. Sana yalan soyluyorsun yada baska birsey mi diyoruz. Farin modeli neyse onu anlayalim ona gore birsey soyliyelim diye soruyoruz.

AFL far abi. Ön farlarda hata diye bir hata veriyor bir süre sonra bu hatayı verince farın saga sola yukarı aşşagıya dönüş özelligi olmuyor. sadece düz gösteriyor. neden bunu yapar nasıl düzeltebilirim. 

Atar felan yok kitapçık atıyorum gördüm diyorum var diyorum ama halen ısrarla irdeliyorsun. ben ona kızıyorum. Var işte bu ... afl si var. bu sorunumla ilgili cevap istiyorum sadece. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
AFL far abi. Ön farlarda hata diye bir hata veriyor bir süre sonra bu hatayı verince farın saga sola yukarı aşşagıya dönüş özelligi olmuyor. sadece düz gösteriyor. neden bunu yapar nasıl düzeltebilirim. 

Atar felan yok kitapçık atıyorum gördüm diyorum var diyorum ama halen ısrarla irdeliyorsun. ben ona kızıyorum. Var işte bu ... afl si var. bu sorunumla ilgili cevap istiyorum sadece. 
Yukledigin resim vs gorunmuyor. Pc den de telefondan da gorunmuyor. Ayrica her modele ayri kitapcik uretilmez. Bir kitapcik en dolu arabayi da bosu da gosterir genellikle.

Soruna cevap ararken de kizacagin birsey yok, sana arabana yada farina laf atan da olmadi.

Saga sola donmesi icin ayri surucu asagi yukari gitmesi icin ayri surucu olur. ( eger varsa ama hala soyluyorum oldugunu tahmin etmiyorum. )

Muhtemelen soketten olabilir senin sorunun bende ayni hatayi aldim H1 led taktiktan sonra sonra soketten cozdum olayi.
Yorum bağlantısı
Sezer Ercan
(düzenlendi)
5 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Yukledigin resim vs gorunmuyor. Pc den de telefondan da gorunmuyor. Ayrica her modele ayri kitapcik uretilmez. Bir kitapcik en dolu arabayi da bosu da gosterir genellikle.

Soruna cevap ararken de kizacagin birsey yok, sana arabana yada farina laf atan da olmadi.

Saga sola donmesi icin ayri surucu asagi yukari gitmesi icin ayri surucu olur. ( eger varsa ama hala soyluyorum oldugunu tahmin etmiyorum. )

Muhtemelen soketten olabilir senin sorunun bende ayni hatayi aldim H1 led taktiktan sonra sonra soketten cozdum olayi.

Teşşekürler abi bakıcagım. Videoda çeker atarım tamamen emin oluruz. insignia forumlarında birde akü başını sök tak diye yazmışlar onuda deneyecegim.

Bu arada bu özellik TR de yoksa adamlar neden türkçeye çevirip koymuş ? koymasaydı o zaman yada ingilizce kalsaydı. 4773f1b353.jpeg

Kitapçık resmi

tarihinde Sezer Ercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Karabekiroglu

Kullanım klavuzuna pek takılma orda yazanların hepsi senin aracında olmayabilir, veya senin aracında olan bir özellik orda yazmayabilir, dün karşılaştım mesela daha dün 2 aynı model A4 de birinin kol dayama içinde bluetooth modulu var birinin yoktu, Sami ye katılıyorum, tek tek sorun çözümüne gidilmeli ilk önce soketler ve bağlantıları, daha sonra merceğe yön veren sürücülerin kontrolü yapılması lazım...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...