İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yağ Seçimi

Cemal İhsan Erden

Recommended Posts

Cemal İhsan Erden

Selam arkadaslar ,2000 flair 1.25 var 165000 km de lpg takilali 7bin km oldu, suan aktif 10 40 yag kullaniyorum motor sesinde bu aralar bir artis var. Yag degisimime 2 bin km kaldi ,arada eksiltme oldugu icin ilave koyuyorum tabikide.

Sorum su aracin fabrika tavsiyesi dediginiz 10w 30 mu koymaliyim yoksa kalin yagdan inceye gecmek sorun olurmu ,birde en uugun aracimi koruyacak yag yavsiyeniz nedir. Bu benim ilk arabam ve ne ogrendiysem sizden ogrendim simdiden tesekkurler :)

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
2 saat önce, Cemal İhsan Erden yazdı:

Sorum şu  aracin fabrika tavsiyesi dediginiz 10w 30 mu koymaliyim yoksa kalin yagdan inceye gecmek sorun olurmu ,birde en uugun aracimi koruyacak yag tavsiyeniz nedir?

Merhaba, aracınızın üretici standartlarını karşılayan  yağ  numarası 10/30 değil  5/30 dur.

Daha öncesinde de çok konuşuldu. 10/40 yağ yakan bir fiestada  kısa  vadede yağ yakmayı azaltsa da  uzun vadede motora daha fazla zarar verir.

@Çağlar Bayur  abimiz size daha ayrıntılı bilgi verecektir.

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Standart yagi 5 30 olan bir araç 10 40la yag eksiltiyorsa sorun var demektir. Dolayisiyla hagi yagi sececeginizden ziyede motordaki sorunu gidermeye yonelik bir araştirmaya girmeniz daha isabetli olacaktir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eksiltme nin miktarına göre masraf yapmalı, km ye göre makul ise ve başka sorun var mı yok mu ya göre.

Kalın yağ konup eksiltmeyi azaltma yöntemi, motor içinde arıza var ise o arızanın zaman için de tamir faturasını yükseltir sadece. motor içi arıza tespiti de kolay: kompresyon testi yapılır, düşük çıkarsa sorun var demektir,

önce kuru test yapılır düşük çıktı diyelim, sonra yağlı yapılır değer yükselmişse, segman ve blok yani rektifiye gerekir.

bu arada eksiltmeyi iyi hesaplamalı, yağ dolumunda sonra 10bin km de 1.5 lt ise bu yaştaki bir motor için normal denir. 3 lt lere çıkmışa sorun vardır

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden

Bir ayda ortalama yarim litre falan belkide daha az koyuyorum

Yağ eksiltme oluyor demissiniz ne kadar bir eksilme mevcut?

Suan 7 bin km oldu degisim zamani ,toplamda bir bucuk litre koydum vede usta aks kecesinden yag kaciriyor dedi , arada yag ekle devam et dedi , yani yag kacaginida ekleyelim

eksiltme nin miktarına göre masraf yapmalı, km ye göre makul ise ve başka sorun var mı yok mu ya göre.
Kalın yağ konup eksiltmeyi azaltma yöntemi, motor içinde arıza var ise o arızanın zaman için de tamir faturasını yükseltir sadece. motor içi arıza tespiti de kolay: kompresyon testi yapılır, düşük çıkarsa sorun var demektir,
önce kuru test yapılır düşük çıktı diyelim, sonra yağlı yapılır değer yükselmişse, segman ve blok yani rektifiye gerekir.
bu arada eksiltmeyi iyi hesaplamalı, yağ dolumunda sonra 10bin km de 1.5 lt ise bu yaştaki bir motor için normal denir. 3 lt lere çıkmışa sorun vardır
Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden

Arabayi alirken exper raporu , 8bin km yaptim aldigimdan beri ,benzindeydi lpge taktirdim 8f869c5fb43a5c2484ae386bf630d124.jpg

Arabayi alirken exper raporu , 8bin km yaptim aldigimdan beri ,benzindeydi lpge taktirdim 8f869c5fb43a5c2484ae386bf630d124.jpg
Motoru cok iyi demislerdi b94b4741599478c800602992293ed6d7.jpg
Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden

Peki yag degisiminde motordaki sorun giderilirse 5 30 ami gecmeliyim ,yani kalindan inceye gecmek risklimi

Merhaba, aracınızın üretici standartlarını karşılayan  yağ  numarası 10/30 değil  5/30 dur.
Daha öncesinde de çok konuşuldu. 10/40 yağ yakan bir fiestada  kısa  vadede yağ yakmayı azaltsa da  uzun vadede motora daha fazla zarar verir.
[mention=2758]Çağlar Bayur[/mention]  abimiz size daha ayrıntılı bilgi verecektir.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 saat önce, Cemal İhsan Erden yazdı:

Peki yag degisiminde motordaki sorun giderilirse 5 30 ami gecmeliyim ,yani kalindan inceye gecmek risklimi

Sorun düzelmese de.. Sorun Büyümemesi için 5/30'a geçmelisiniz. 

Çünkü doğru yağ 5/30'dur.. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Viskozite değişeceği için motor içi temizleyici katkı koyup karterdeki yağı iyice akıtarak yağ değişimi yapmak daha sağlıklı olacaktır bu arada.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cemal İhsan Erden

Abiler yagimi degistirdim ,motor ic temizleyiciyle ilk once temizleyip mobil 5w30 koyduk. Yanliz motor daha sesli calisiyor gibi bu normalmi

Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden
1 saat önce, Cemal İhsan Erden yazdı:
Abiler yagimi degistirdim ,motor ic temizleyiciyle ilk once temizleyip mobil 5w30 koyduk. Yanliz motor daha sesli calisiyor gibi bu normalmi

Bu arada yag kacagi sanzimanin ustundeki plastik tapadanmis sivi conta sürdü usta ,suan kacak gozukmuyor, sadece sesi biraz artti fakat performansi falan iyi , aslinda izmirde olan abilerimiz varsa bi gun baksa kullansa ne guzel olur [emoji4]

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Onur Okudan
On 3.10.2018 at 06:15, Cemal İhsan Erden yazdı:

Selam arkadaslar ,2000 flair 1.25 var 165000 km de lpg takilali 7bin km oldu, suan aktif 10 40 yag kullaniyorum motor sesinde bu aralar bir artis var. Yag degisimime 2 bin km kaldi ,arada eksiltme oldugu icin ilave koyuyorum tabikide.

Sorum su aracin fabrika tavsiyesi dediginiz 10w 30 mu koymaliyim yoksa kalin yagdan inceye gecmek sorun olurmu ,birde en uugun aracimi koruyacak yag yavsiyeniz nedir. Bu benim ilk arabam ve ne ogrendiysem sizden ogrendim simdiden tesekkurler :)

herkese ilginc gelebilir belki ama Opet fullmax lpgli araclarada uyumlu fullmax 5/30 yagini denemenizi yavsiye ederim

Fikret Ozturk ( opet yonetim kurulu baskani ve %50 hissederi ) madeni yag uzerine Turkiyemizde bu isin en iyisidir. Madeni yag sektorunden bu gunlere gelmistir 

kesinlikle yaglarindan taviz vermez 

heryil bunyesinde calistigim otelde yapilan Opet seminerleri ve egitimlerine katilan istasyon sahipleri muhendislerle yaptigimiz sohbetler ve fikir bilgilerine dayanarak soyluyorum

Eksiltme konusunda benim aracimdada vardi Yag musurunden kaciriyormus :) suan hersey yolunda 3000km oldu gozle gorulur bir eksilme yok

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...