İçeriğe Yönlendir

Eylül Araç Satışları 2017 ve 2018 Karşılaştırma

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Azad Mirzade
Bir saat önce, Erdem Çağla yazdı:

başka avm'leri bilmem ama profilo avm'de çocukluğum geçti ilk açıldığı günden 2011 yılına kadar giderdim. Geçen gün gittim, durumu içler acısı iş hanına dönmüş, içerideki cafeler kapanmış, arka taraflar ve otopark bomboş durumdaydı. Eskiden cıvıl cıvıldı.

Erdem bey profilo olayı çok farklı ama bu şekilde örneklendirirseniz eksik olur.

Eskiden profilo vardı sadece ve cıvıl cıvıldı gerçekten ama sonra trump tower açıldı, cevahir açıldı filan şimdi oralar cıvıl cıvıl ve hıncahınç, kriz avmlerde gerçekten belli olmuyor.

Profilonun hemen dibinde işyerim, hergün yemek yemeye gidiyorum, öldü bitti iskeleti kaldı popülerliğini kaybetti sadece :) İşin kötüsü neye çevirecekler burayı o da belli değil ben olsam otel yaparım apart otel.

Bir saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Fiyatlar makul oldukça neden tüketmeyelim.Yılın 365 gününü izinler hariç çalışarak geçiriyoruz.Bunun karşılığında para kazanıyoruz.Madem harcamayacağız neden çalışıyoruz.

Burda sorun çok harcamak değil.Sorun bir malın değerinin çok üstünde paralara satılıp insanlarım emeklerinin sömürülmesi.

İhtiyaç olan her şey alınır benim kastettiğim aa yenisi çıkmış alayım, değiştireyim. tüketim toplumundan kastım bu, satışlardaki düşüsün en büyük nedeni insanların araç yenilemiyor oluşu normale dönüş bu aslında, ama kriz ortamı da inkar edilemez. Krizden çok bana fırsatçıların fiyatları abarta abarta iliğimizi kuruttuğu hissi geliyor daha çok ya neyse.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
1 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

İhtiyaç olan her şey alınır benim kastettiğim aa yenisi çıkmış alayım, değiştireyim. tüketim toplumundan kastım bu, satışlardaki düşüsün en büyük nedeni insanların araç yenilemiyor oluşu normale dönüş bu aslında, ama kriz ortamı da inkar edilemez. Krizden çok bana fırsatçıların fiyatları abarta abarta iliğimizi kuruttuğu hissi geliyor daha çok ya neyse.

Buda bir yandan iyi bir yandan kötü bir durum. Böyle böyle bit pazarına da nur yağacak. Almanya dan Gürcistana vs vs giden 90 model araçlara kalacağız.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Benim Lamborghını yi 2018 de neden yazmamışlar acaba ? Sırf bu listeye girebilmek için almıştım halbuki... :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ayağını yorganına göre uzat diye bir söz vardı, uygulayan kaldı mı?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
3 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Kalmadı ama sebebi Nasrettin hoca. Yorgan gitti kavga bitti.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Yorganim ve yatagim kucuktu, gecen pazar hem yorgan hem yatak aldik. Zengin miyim nedir bilemedim bak suphelendim simdi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
1 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:
16 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Yorganim ve yatagim kucuktu, gecen pazar hem yorgan hem yatak aldik. Zengin miyim nedir bilemedim bak suphelendim simdi.

5 Bin motor arabaya binen adamsın param yok diye idda etsen kim inanır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Heçç :)

Çocuklara yeni ranza aldım, yatağı da büyük aldım ki seneye de yatsınlar :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Seninki çok küçük sanki. :)

Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Sektörden biri olarak şunları söyleyebilirim ;

Ciddi anlamda satışlar zayıfladı fakat , buna fiyatların etkisi tahmin edildiği kadar çok değil. millet olarak zamlara çabuk alışıyoruz. asıl satışları düşüren faiz oranları.

bir kaç özel banka ve kendi finansmanımız dahil en düşük %3,05 oran var . daha düşük kredi verenlerde , kredi kampanyası kullandığı araçlara mutlaka farkı eklemiş oluyor. yani sektör eskiden beri yüksek fiyatla mücadele ediyordu ve peşin olarak satışlar genelde düşük adetlerde kalıyordu. otomotivi domine eden kredi desteği yada kredi kullanımı.

eskiden vergilerle bir devlete bir vatandaşa araba satardık , şimdi bir devlet bir banka bir de vatadaşa verir olduk ..

Örnek verecek olursak ;

%1,65 50bin peşinatla 100bin tl tutarındaki araç için 50bin kredi 48 ay vade 1623 TL aylık ve toplam vade farkı : 28bin

%3,05 : 50bin peşinatla 100bin tl tutarındaki araç için 50bin kredi 48 ay vade 2226 TL aylık ve toplam vade farkı : 57bin

29bin faiz farkı geldi. buna kur fark zamları da eklenince bu 29 bin fark 3'e katlanıyor.

yani özet olacak olursa , bizim millete kredi ile köprüleri bile satarsınız , önemli olan köprünün fiyatı değil , ödeyeceğimiz faizdir..

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
8 dakika önce, Murat Azalma yazdı:

yani özet olacak olursa , bizim millete kredi ile köprüleri bile satarsınız , önemli olan köprünün fiyatı değil , ödeyeceğimiz faizdir..

Katılıyorum.. para biriktirmeyi sevmiyor ve bilmiyoruz.. Borçlanarak ödemek işimize geliyor ve yapabiliyoruz.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Katılıyorum.. para biriktirmeyi sevmiyor ve bilmiyoruz.. Borçlanarak ödemek işimize geliyor ve yapabiliyoruz.. 
Aslinda bilmemenin disinda birde su konu var. Atiyorum 50 bin tl ye 0 araba alacagiz 10 bin eksigimiz var. 10 ay sonra biriktirdigimiz 10 bin ama araba fiyati 60 bin oluyor. Arabaya gelen zamdan dolayi yine biriktirerek alamiyoruz.

En iyisi simdi kredi ile 53e alayim araba altimda olsun diyoruz.
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı

Volkswagen'de inanılmaz düşüş var.

Demekki artık konfor ve güvenlik değil, yakıt ve motor perfomansı baz alınıyor. 

Tabi VW fiyatlarındaki artış da etkili.

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
(düzenlendi)
14 dakika önce, Gürkan Başbağcı yazdı:
Volkswagen'de inanılmaz düşüş var.
Demekki artık konfor ve güvenlik değil, yakıt ve motor perfomansı baz alınıyor. 
Tabi VW fiyatlarındaki artış da etkili.

Vw fiyat olayı bambaşka hale geldi. Bu fiyata hybrid chr diomand satıyoruz..  171900 TL manuel klimalı comfortline otomatik dizel polo !55f55605a7be265e50aec0658b5e90a3.jpg

tarihinde Murat Azalma tarafından düzenlendi
fiyat okunaklı olmadığı için fiyat yazdım
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Biraz önce haber kanallarından birinde otomobil ve hafif ticari satışları eylül e göre % 68 düştü yazıyordu. Minimalist olma vakti geldi.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
57 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Biraz önce haber kanallarından birinde otomobil ve hafif ticari satışları eylül e göre % 68 düştü yazıyordu. Minimalist olma vakti geldi.

Fiesta dan daha küçüğü var mı?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
4 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Abi olay arabanın boyutu değil işlevi, misal bizim kangoo ve flunun işletme maliyeti düşük, bagajları iç hacimleri gayet büyük. Ben de bayılmıyorum bu araçlara binmeye ama şimdilik şartlar bunu gerektiriyor.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ama borç yiğidin kamçısıııı :kutlama:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
35 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

tabiki KA var, hep unutuyorsunuz keratayı.

buyrun gruba da alırız sizi, çekinmeyin :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geleceği göremeyen , zamanı gelince Aaaaa öyle mi olmuş der....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Türkiye’de eylülde 993 adedi otomobil olmak üzere toplamda sadece 1127 araç satan Toyota, ekimde 15 bin TL’yi aşan indirim kararı aldı. Toyota Türkiye CEO’su Bozkurt, “Bir ay zararı göze aldık, yeter ki bayilerimiz ve tüketiciler morallensin” dedi.

Eylül ayında Türkiye’de otomobil satışlarının 17 bine, toplam satışların ise 23 bin adetlere kadar gerilemesi en çok bayileri yani yetkili satıcıları vurdu. Tüketiciler bu dönemde yüksek fiyatlar ve faizlerden dolayı otomobil alımını ertelerken, milyon dolarlık yatırımlara imza atan yetkili satıcılar ise ayı 10-15 adetlik satışlarla kapatınca, moraller tam anlamıyla çöktü. Yılın son 3 ayına bu sıkıntıyla giren ve 2019 yılına ilişkin de umutlu olmayan yetkili satıcıların tek isteği hükümetin acil önlem alması.

BAYİLERE BÜYÜK MORAL

Böylesine zor bir süreçte bazı markalar önlem beklemek yerine kendileri de elini taşın altına sokmaya başladı. 4 yeni ve önemli modeli sergilendiği için Paris fuarına katılan ama aklı Türkiye’de kalan Toyota Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt, zararı göze alıp ekim ayında hem bayilerin moralini yükseltmek hem de tüketicilere cazip fırsat sunmak için 15 bin TL’yi aşan indirimler sundukları çılgın bir kampanya başlattıklarını açıkladı. Bayilerin bu karar üzerine ‘Patron çıldırdı’ mesajları attığını ve büyük sevinç yaşadığını aktaran Bozkurt, tek amaçlarının böylesine zor bir süreçte en önemli paydaşlarına destek olmak olduğunu söyledi.

BUNDAN ZARAR EDERİZ

“Bütün sektör zam yapmaya hazırlanırken biz tersini yapıyoruz” diye konuşan Bozkurt, ”Bayiler KOBİ’dir ve ekonominin omurgalarıdır. Sıkıntıya düşerlerse bu hepimizi etkiler. Onların ayakta durması gerekiyor. Hem onlara hem müşterilere moral gerekiyor. Hazır ÖTV matrahları da güncellenmişken, biz de Toyota olarak elimizi taşın altına soktuk ve böyle bir karar aldık. Yılın son çeyreğine moralle girelim istedik. Bu akıl almaz kampanya Corolla başta olmak üzere birçok modelimiz için geçerli olacak. Sadece ekim ayına özel olacak bu kampanya için elimizde sınırlı sayıda aracımız bulunmakta. Dürüstçe söylemek gerekirse bu işten zarar edeceğiz ama elimizdeki sınırlı sayıdaki stoklar için bu kararı aldık” açıklamasını yaptı.

HURDA İLE ÇILGIN İNDİRİM ARTIYOR

MEVCUT bayi operasyonlarının bu kadar düşen operasyonları artık taşımakta güçlük çektiğini söyleyen Bozkurt, “Bir örnek vermek gerekirse eylül ayı başında 108 bin 700 TL’ye satmakta olduğumuz Corolla 1.6 life modelimizi ekim ayında 94.900 TL liste fiyatı ile müşterilerimize sunuyoruz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/ceo-cildirdi-40975980

Muhterem Ceo hazır alışmışken bir 25bin daha indirmelerini bekliyorum doyodadan.  :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Recep Demirci yazdı:

MEVCUT bayi operasyonlarının bu kadar düşen operasyonları artık taşımakta güçlük çektiğini söyleyen Bozkurt, “Bir örnek vermek gerekirse eylül ayı başında 108 bin 700 TL’ye satmakta olduğumuz Corolla 1.6 life modelimizi ekim ayında 94.900 TL liste fiyatı ile müşterilerimize sunuyoruz” dedi.

HAziran da 77000 civarı olan mı

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...