İçeriğe Yönlendir

Eylül Araç Satışları 2017 ve 2018 Karşılaştırma

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Murat Azalma
HAziran da 77000 civarı olan mı

Haziranda 8400 euro civarindaydi. Otv kdv ile 78 bine geliyordu. Ciplak fiyati 46bini asmadigi icin 45 otv dilimindeydi. Ardindan temmuzda yukseldi ama hurda indirimi ile yine 5bin asagi düştü. Su anda yine 8400 euro. Simdi de degisen otv matrahi ile 45 otvden islem görüyor.

Şimdi beraber hesaplayalim;

Haziran euro kuru ortalama 5.45 tl

8400 euro X 5.45 tl = 45780 tl buna ek olarak 18 kdv ve 45 otv ile 78329 TL

Eylül euro kuru ortalama 7 TL

8400 euro X 7 tl = 58800 tl buna ek olatal 18 kdv ve 45 otv ile 100606 TL

Biz su anda bu araci 3bin hurda indirimi ile 91e kadar verebiliyoruz

Ayrica 711.5 tl mtv , 38.8 dpv , 255 tl musavirlik eklenecek fiyatlara :)

Yani ciddi anlamda üretici zammi toyota da yok . Bu anlamda sn. Bozkurt haklı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

78 den 3 ayda 91 e sevinir hale geldik, Sn. Bozkurt yüzünden değil elbet ama, bu hale getirenler de az utansa....

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
13 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Fiyatlar makul oldukça neden tüketmeyelim.Yılın 365 gününü izinler hariç çalışarak geçiriyoruz.Bunun karşılığında para kazanıyoruz.Madem harcamayacağız neden çalışıyoruz.

Burda sorun çok harcamak değil.Sorun bir malın değerinin çok üstünde paralara satılıp insanlarım emeklerinin sömürülmesi.

Sürdürülebilir bir dünya için az harcamalısınız. Param var harcarım demek doğru değil. Sizin yaklaşım kapitalizmin doruk yaptığı nokta ve gelişmiş ülkeler birer birer burdan çıkmak gerektiğini düşünüyor Zaten eğitimli insanlar da bunu düşünüyor. Param var yüksek motorlu arabaya binerim yakarım, büyük evde otururum demiyorlar. Doğa ile barışık gezegenle barışık olmak durumundayız. Siz metalurji mühendisisiniz dünyada ne olup bitiyor kaynak olarak az çok bilirsiniz yani. 

11 saat önce, Sami Demirpaz yazdı:

Aslinda bilmemenin disinda birde su konu var. Atiyorum 50 bin tl ye 0 araba alacagiz 10 bin eksigimiz var. 10 ay sonra biriktirdigimiz 10 bin ama araba fiyati 60 bin oluyor. Arabaya gelen zamdan dolayi yine biriktirerek alamiyoruz.

En iyisi simdi kredi ile 53e alayim araba altimda olsun diyoruz.

Elindeki 40 bini faize koymuyor musun yahut katılım ortaklığına?

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
14 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Fiyatlar makul oldukça neden tüketmeyelim.Yılın 365 gününü izinler hariç çalışarak geçiriyoruz.Bunun karşılığında para kazanıyoruz.Madem harcamayacağız neden çalışıyoruz.

Burda sorun çok harcamak değil.Sorun bir malın değerinin çok üstünde paralara satılıp insanlarım emeklerinin sömürülmesi.

Orta sınıf tuzağı tam olarak böyle bir şey.

Çevremdeki yeni zenginler çok lüks arabalara binerken en zenginler Golf ile Superb ile filan geziyor. Fiorino ile gezen eski tüccarlardan bir abiye "abi kendine güzel bir araba al" dediğimizde "paramız var diye ilan etmemiz mi lazım" demişti. En büyük zenginlik kanaat.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Arkadaş sanki herkeste hurda araç var da tutturmuşlar hurda indirimi hurda indirimi. Napayım kardeşim 2013 model arabayı hurdaya mı vereyim? Resmen göz boyama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
6 saat önce, Emrah Altun yazdı:

Arkadaş sanki herkeste hurda araç var da tutturmuşlar hurda indirimi hurda indirimi

Bayiler sizin adınıza piyasadan buluyor siz sadece vekalet veriyorsunuz ve indirimden kısmen yararlanmış oluyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
9 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Sürdürülebilir bir dünya için az harcamalısınız. Param var harcarım demek doğru değil. Sizin yaklaşım kapitalizmin doruk yaptığı nokta ve gelişmiş ülkeler birer birer burdan çıkmak gerektiğini düşünüyor Zaten eğitimli insanlar da bunu düşünüyor. Param var yüksek motorlu arabaya binerim yakarım, büyük evde otururum demiyorlar. Doğa ile barışık gezegenle barışık olmak durumundayız. Siz metalurji mühendisisiniz dünyada ne olup bitiyor kaynak olarak az çok bilirsiniz yani. 

Harcamanın eğitim ile alakasını ben kuramıyorum.Sürdürülebilir bir hayat için az harcamalıyız doğru ama şu bir gerçek biz zaten az kazanıyoruz.Kazandığımızıda harcıyoruz daha ne kadar az harcayabiliriz.Ben 2013 yılına kadar kazandığım para ile hem ekonomi yapıp hemde rahatça gezebiliyor ve istediğim şeyleri nispeten alabiliyordum.Artık rahatça gezemiyor ve alırken 2 3 kez düşünerek alıyorum.Birikim zaten yaparsak eve kapanıp kalmak lazım,o zaman ölelim daha iyi.Bu bizim dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getirdiğimziin değil fakirleştiğimizin göstergesi.

Dünya üstünde söz sahibi olan ülke halkları dünyanın her nimetinden uygun fiyata faydalanırken ve ayrıca emekli olduklarında tüm dünyayı gezecek kadar birikimleride oluyor.

Bizde aynı haklara sahip olmak istediğimizde nedense bize doğal kaynak tüketimi,yaşanılabilir dünya ,şükretmek gibi hikayeler anlatılıyor.

Biz zaten halk olarak zeterince az ve öz yaşıyoruz hocam bundan daha fazla tasarruf zaten yapamayız.

Benim evime 2 maaş giriyor buna rağmen zorlanıyorsam bu bizim çok harcadığımızın değil az kazandığımızın göstergesidir.İnşallah bizde ülke olarak hak ettiğimiz şekilde bir gün yaşamaya başlarız.

8 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Orta sınıf tuzağı tam olarak böyle bir şey.

Çevremdeki yeni zenginler çok lüks arabalara binerken en zenginler Golf ile Superb ile filan geziyor. Fiorino ile gezen eski tüccarlardan bir abiye "abi kendine güzel bir araba al" dediğimizde "paramız var diye ilan etmemiz mi lazım" demişti. En büyük zenginlik kanaat.

Çevrenizde nasıl bir kitle var bilmiyorum ama benim tanıdığım zenginlerin altındaki arabaya biz rüyamızda binemiyoruz.Bizim bindiğimiz 1.6 dizel motorlu araçlarıda bize lüks olarak görüyorsanız afedersiniz ama sizde çoktan köle hayatına kendinizi kaptırmışsınız demektir.

Ben kendime yaptığım hizmet ve çalışma koşullarına göre kazandığım ve yaşadığım hayatı yakıştıramıyorum.Siz kendinize bu hayatı yakıştırıyorsanız onu bilemem.

Ben tuzak olarak gördüğünüz hayatı daha yaşanılabilir buluyorum ve bundan gocunmuyorum.

Türk milleti olarakta yeterince cefa çektiğimizi düşünüyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bu konunun çok hararetli versiyonu motor camiasında var.50-100cc motor çok satmış.Satışlar tavan diye haberler var.Sorsan kaçtane 400cc üstü sattın hain ilan ederler.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kötü günler sona erdi, önümüzde daha kötü günler var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
10 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Ben şahsen koymuyordum kısa bir süre öncesine kadar 😀

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Ayağını yorganına göre uzat diye bir söz vardı, uygulayan kaldı mı?
Önemli olan zamanında uygun yatak ve yorgan seçimi yapmakta.

4_5 yaşında arabayı alıp 9 yaşında satıyordum. Sıfır araba alacak zengin değilim daha da alamayız sanırım.

Devlet bindiği dalı kesiyor. Otomotiv sektöründen elde ettiği geliri daha nerde bulabilir ki.

Evin en büyük gideri mutfak masrafları. Aylık ortalama 1500 ü buluyor.
Aylık alışverişi migros happy gibi marketler de 500 600 e yaparken. Aynı listeyi bimde %40 daha ucuza alıyorum.

Şuana kadar aldıklarımızda önceki aldığımız marka yiyecekleri arttıran olmadı.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
6 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Önemli olan zamanında uygun yatak ve yorgan seçimi yapmakta.

4_5 yaşında arabayı alıp 9 yaşında satıyordum. Sıfır araba alacak zengin değilim daha da alamayız sanırım.

Devlet bindiği dalı kesiyor. Otomotiv sektöründen elde ettiği geliri daha nerde bulabilir ki.

Evin en büyük gideri mutfak masrafları. Aylık ortalama 1500 ü buluyor.
Aylık alışverişi migros happy gibi marketler de 500 600 e yaparken. Aynı listeyi bimde %40 daha ucuza alıyorum.

Şuana kadar aldıklarımızda önceki aldığımız marka yiyecekleri arttıran olmadı.

Aslında bu bim ve a101 e özel konu açmak lazım, a101 nispeten dış markalar satıyor da bim neredeyse %100 kendi markalarını satıyor. Ürünlerin kalitesini, fiyat-performansını konuşabiliriz.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
1 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Harcamanın eğitim ile alakasını ben kuramıyorum.Sürdürülebilir bir hayat için az harcamalıyız doğru ama şu bir gerçek biz zaten az kazanıyoruz.Kazandığımızıda harcıyoruz daha ne kadar az harcayabiliriz.Ben 2013 yılına kadar kazandığım para ile hem ekonomi yapıp hemde rahatça gezebiliyor ve istediğim şeyleri nispeten alabiliyordum.Artık rahatça gezemiyor ve alırken 2 3 kez düşünerek alıyorum.Birikim zaten yaparsak eve kapanıp kalmak lazım,o zaman ölelim daha iyi.Bu bizim dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getirdiğimziin değil fakirleştiğimizin göstergesi.

Dünya üstünde söz sahibi olan ülke halkları dünyanın her nimetinden uygun fiyata faydalanırken ve ayrıca emekli olduklarında tüm dünyayı gezecek kadar birikimleride oluyor.

Bizde aynı haklara sahip olmak istediğimizde nedense bize doğal kaynak tüketimi,yaşanılabilir dünya ,şükretmek gibi hikayeler anlatılıyor.

Biz zaten halk olarak zeterince az ve öz yaşıyoruz hocam bundan daha fazla tasarruf zaten yapamayız.

Benim evime 2 maaş giriyor buna rağmen zorlanıyorsam bu bizim çok harcadığımızın değil az kazandığımızın göstergesidir.İnşallah bizde ülke olarak hak ettiğimiz şekilde bir gün yaşamaya başlarız.

Çevrenizde nasıl bir kitle var bilmiyorum ama benim tanıdığım zenginlerin altındaki arabaya biz rüyamızda binemiyoruz.Bizim bindiğimiz 1.6 dizel motorlu araçlarıda bize lüks olarak görüyorsanız afedersiniz ama sizde çoktan köle hayatına kendinizi kaptırmışsınız demektir.

Ben kendime yaptığım hizmet ve çalışma koşullarına göre kazandığım ve yaşadığım hayatı yakıştıramıyorum.Siz kendinize bu hayatı yakıştırıyorsanız onu bilemem.

Ben tuzak olarak gördüğünüz hayatı daha yaşanılabilir buluyorum ve bundan gocunmuyorum.

Ahmet Bey ben yaşadığım hayattan da bindiğim otomobillerden de çok memnunum, çok da şükrediyorum. Hiç 1.6 dizel otomobilim olmadı, hep benzinli ve güçlü otomobiller aldım, kuruş-km hesabı yapmadan on binlerce km bindim, şu an da turbo benzinli bir Alfa Romeo kullanıyorum. Yani otomobil alırken motivasyonum tasarruf değil. Yarın işler farklı gider bunu satıp '93 model Sierra'ya binmek zorunda kalırsam da bundan gocunmam, aynı zevki alırım. Benim hayatımın kalitesini ya da toplumsal statümü belirleyen şey bu değil çünkü.

Yazdıklarınızı çok ofansif ve gergin buldum, inşallah dilediğiniz hayatı yaşamak için yeterli kaynağa ulaşır ya da her nimetten uygun fiyata faydalanılan ülkelerde yaşama imkanı bulursunuz da "doğal kaynak", "yaşanılabilir dünya" ya da "şükretmek" gibi hikayelere ihtiyacınız kalmaz. Biz şükretmeye devam.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Zengin olmanın günümüzde temeli; Tüccar bol, herhangi birinin akıntısına girmek kafi

Yorum bağlantısı
Ali Gök

bütün arabalarımı kredi ile aldım. satarken ödediğim faiz kadar arabam hep değerlenmişti . faize ödediğimi 2. el değerinden aldım geri

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kaliteli yaşam için sadece bizim bir işte çalışmamız yetmiyor. Gelişmiş ülke gibi yaşamak istiyoruz ama bunu hak edemediğimiz ortada.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Bir saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Ahmet Bey ben yaşadığım hayattan da bindiğim otomobillerden de çok memnunum, çok da şükrediyorum. Hiç 1.6 dizel otomobilim olmadı, hep benzinli ve güçlü otomobiller aldım, kuruş-km hesabı yapmadan on binlerce km bindim, şu an da turbo benzinli bir Alfa Romeo kullanıyorum. Yani otomobil alırken motivasyonum tasarruf değil. Yarın işler farklı gider bunu satıp '93 model Sierra'ya binmek zorunda kalırsam da bundan gocunmam, aynı zevki alırım. Benim hayatımın kalitesini ya da toplumsal statümü belirleyen şey bu değil çünkü.

Yazdıklarınızı çok ofansif ve gergin buldum, inşallah dilediğiniz hayatı yaşamak için yeterli kaynağa ulaşır ya da her nimetten uygun fiyata faydalanılan ülkelerde yaşama imkanı bulursunuz da "doğal kaynak", "yaşanılabilir dünya" ya da "şükretmek" gibi hikayelere ihtiyacınız kalmaz. Biz şükretmeye devam.

Asıl gerginlik sizde gibi görünüyor.Ben daha yaşanılabilir ve kaliteli hayat beklentisindeyim siz mevcut durum değerlendirmesindesiniz.

Sizin söylediğiniz şekilde ben hiç yaşamadım hep hesabımı yaptım .Ama benim anlatmak istediğim bu değil.Benim 13 tane arabam oldu şimdiye kadar. Bu günkü duruma kolay gelmedim.

Hiç bir zaman hesapsız harcamadım.Ben hesapsız harcamanın  veya har vurup harman savurmanın peşinde değilim.Türkiye ortalamasınında üstünde kazanan ve iyi bir işim var.İşim mesleğimle alakalı olarak çok ağır ve tehlikeli iş sınıfında o ayrı.

Burdaki sorun benim bu yaptığım işi avrupadaki insan yaptığında karşılığı çok daha farklı oluyor.Biz bu şekilde kabullendikçe kusura bakmayın bu ülke bir adım öte gitmeyecek.

Ben daha iyi olmanın peşindeyim ve bu değişmeyecek.Siz ülkenizin bu durumuna şükretmeye devam edin ne diyim.Her firke saygım var.

Yazı dilindede uslüp anlaşılmıyor ama ben gayet sakin ve iyi niyetli yazıyorum yanlış anlamayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan
(düzenlendi)

özel bir hastanede çalışıyorum 3 şube var ve toplam bin kişi çalışıyor,

küçük bir örnek

büyük patron 2014 ssangyong rexton biniyor 2. eli 120-130 bin civarı

2. patron 2014 hyundai ix35 2. eli 100 bin 120 bin civarı

bilgi işlemde  çalışan eleman 2012 range rover evoge biniyor 165 bine yeni aldı daha fazla kredi çekip daha üst model yılını alamadığı için üzgün.

tarihinde Barış Kalkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
16 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Zaten eğitimli insanlar da bunu düşünüyor. Param var yüksek motorlu arabaya binerim yakarım, büyük evde otururum demiyorlar. Doğa ile barışık gezegenle barışık olmak durumundayız. Siz metalurji mühendisisiniz dünyada ne olup bitiyor kaynak olarak az çok bilirsiniz yani. 

doğrudur, doğa ile barışık yaşayayım diyorlar ve doğanın içinde milyon dolarlık evler yapıyorlar, doğa ile uyumlu muhteşem manzaralı duruyorama, doğayla barışık parayla barışık :)  para olmadan hiçbirşey olmaz, ne mutluluk nede başka şey, sevgi bile bir yere kadar (istinalar hariç) dolayısı ile insanın doğası böyle, para olacak keyfine bakacak :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
16 dakika önce, Barış Kalkan yazdı:

özel bir hastanede çalışıyorum 3 şube var ve toplam bin kişi çalışıyor,

küçük bir örnek

büyük patron 2014 ssangyong rexton biniyor 2. eli 120-130 bin civarı

2. patron 2014 hyundai ix35 2. eli 100 bin 120 bin civarı

bilgi işlemde  çalışan eleman 2012 range rover evoge biniyor 165 bine yeni aldı daha fazla kredi çekip daha üst model yılını alamadığı için üzgün.

Maaşıyla almamıştır vardır mal müşk adresim belli olaun hesabına çalışıyordur

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

Maaşıyla almamıştır vardır mal müşk adresim belli olaun hesabına çalışıyordur

evoq  için 165 kaadı uzun vade krediyle çekip ödeyebiliyor ve hala üzülüyorsa, gelip dövmek lazım onu :)

100 bin 4 yıl vade kredi çekersen en düşük kredi %2,34 den 184 bin geri ödüyorsun, aylık ödemesi, 3818 tl. 

şuan kredi çekip araba almak hemde 48 ay vadeli gibi, delilik, 100 lira çek 180 öde, bu iş bitmiştir arkadaş....

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bitmemiştir. Bizim insanımızda önemli olan toplam fiyatı değil, ödediği taksit tutarıdır. Şu an herkes panik içinde, bu sebeple bekliyor. Yarın bu araç fiyatlarına ve kredi oranlarına alışınca gelsin bol taksitli günler.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
40 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

evoq  için 165 kaadı uzun vade krediyle çekip ödeyebiliyor ve hala üzülüyorsa, gelip dövmek lazım onu :)

100 bin 4 yıl vade kredi çekersen en düşük kredi %2,34 den 184 bin geri ödüyorsun, aylık ödemesi, 3818 tl. 

şuan kredi çekip araba almak hemde 48 ay vadeli gibi, delilik, 100 lira çek 180 öde, bu iş bitmiştir arkadaş....

yav mesele 160 bine araba almak değil.   

aynı evogu 40 bine verseler almam . aldıktan sonra binebilmek o arabaya apayrı bi olay . liberty flan hikaye kalır onun yanında her bir vidası *5 ...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

freelander 2 verelim, yapısı basit, motor PSA ses sistemi FoMoCo korktukları haldexi tamir etmek çocuk oyuncağı ve araba genel olarak basit bir yapıda, evoq ta neymiş, dertmi alacağım başıma....  onlar havalı arabalar, bize gelmez.... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Herkesin hayata bakışı farklı işte, ben de istiyorum ki haftada dört gün çalışayım üç gün ailemle vakit geçireyim, ne kazandığım umrumda değil.

Dört teker olsun yeter dedik aldık bi KA, bazan bu kadar rahat bi tip olduğum için kendimden korkuyorum ama şu da var ki hiç öyle korkulan şeyler olmadı.

Düğünüme iki ay kala istifa edip başka bir işte çalışmaya başladım, ne olur ne biter diye çok düşünmüyorum sanırım.

Ama şu 4 gün çalışmalı işi bulayım hemen istifa edeceğim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...