İçeriğe Yönlendir

İtalyan Üzümü: Giulietta 1.4 TB Multiair TCT

Selim Bilgin

Recommended Posts

Emre Bilir

Abi ben 2012 model giuletta almayı düşünüyorum tavsiye eder misin. Çoğu forumda çok masraflı bi araba oldugundan bahsediyolar sence alınır mı veya 2012 model bi araba nasıl masraf çıkarabilir merak ediyorum bu arada öğrenciyim abi arabaya fazla masraf yapabilecek durumda degilim benim alacagim araba beni 4 yıl sorunsuz idare etmeli tabi illa ki sagindan solundan ufak tefek  ariza cikarir ama agir olmamasi gerekiyo altindan kalkabilecegim bi araba olmasi gerekiyo.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
35 dakika önce, Emre Bilir yazdı:

Abi ben 2012 model giuletta almayı düşünüyorum tavsiye eder misin. Çoğu forumda çok masraflı bi araba oldugundan bahsediyolar sence alınır mı veya 2012 model bi araba nasıl masraf çıkarabilir merak ediyorum bu arada öğrenciyim abi arabaya fazla masraf yapabilecek durumda degilim benim alacagim araba beni 4 yıl sorunsuz idare etmeli tabi illa ki sagindan solundan ufak tefek  ariza cikarir ama agir olmamasi gerekiyo altindan kalkabilecegim bi araba olmasi gerekiyo.  

Hangi motor ve şanzıman türünü düşünüyorsun? Ona göre yorum yapayım.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
59 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

neden üzüm ?

Gözleri, pardon farları üzüme benziyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Üzüm iyidir. Hava değerse sirke değmezse şarap olur 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Bir saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Üzüm iyidir. Hava değerse sirke değmezse şarap olur 😁

Kaynatırsan pekmez, hatta sucuk ve pestile kadar yolu var. Her haliyle faydalı bir nimet. :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Bilir

Abi araba ile ilgili pek bi fikrim yok sadece suan 50000 lira civarı bütcem var arastiriyorum. Alfa bana çok hoş geldi iç tasarımı olsun dış görünüşü olsun tam benlik araba. Ben öyle sanzimandan motordan anlamiyorum. Hani araç secerken biraz yardima ihtiyacim var. Mesela sen ne onerirsin abi fazla masraf cıkartmayacak modeli var mi hangi sanziman tipini secmeliyim vs. Vs. yada direk ford fiesta gibi arabalara mi yonelmeliyim ne tavsiye edersin

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
8 saat önce, Emre Bilir yazdı:

Abi araba ile ilgili pek bi fikrim yok sadece suan 50000 lira civarı bütcem var arastiriyorum. Alfa bana çok hoş geldi iç tasarımı olsun dış görünüşü olsun tam benlik araba. Ben öyle sanzimandan motordan anlamiyorum. Hani araç secerken biraz yardima ihtiyacim var. Mesela sen ne onerirsin abi fazla masraf cıkartmayacak modeli var mi hangi sanziman tipini secmeliyim vs. Vs. yada direk ford fiesta gibi arabalara mi yonelmeliyim ne tavsiye edersin

Son yazacağımı baştan yazayım, ben olsam Fiesta alırdım.

O bütçeyle alacağın Giulietta 8-9 yaşında olacak, ve bunlar ne kadar yakışıklı ve hızlı olsalar da nazlı otomobiller. Aldığın 8 yaşında Alfa'ya büyük ihtimalle 3-4 bin lira harcaman gerekecek, harcamazsan ileride daha büyük masraf açacak. Zaman içerisinde sağından solundan ses gelecek vs. Uğraşmayı sevmiyorsan yorulabilirsin.

Fiesta gibi daha dayanıklı ve basit bir modelle başlayıp otomobil işine biraz alıştıktan sonra Giulietta'ya geçmek daha mantıklı geliyor bana. Fiesta dizel olursa yakıt konusunda da çok rahat edersin. 1.4 tdci çok ekonomik bir motor, İstanbul'da bile 5.5 litreyi geçmiyordu bende.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Yavuzcuğum rafa koyduğun bujileri hemen taktır derim. Arabanın karakteri değişti nerdeyse. Bir kez daha aşık oldum yav 😀 Bir buji bu kadar mı etkiler arkadaş, 8 yıldır benzinli arabaya binmeyince unutmuşum. Motorun sesi, tınısı, akıcılığı değişti. Gaz tepkileri daha bir hassas oldu. Kronik sağ ayna titremesi bile gitti. Yakıt azaldı gibi geliyor ama tepkiler böyle olunca şevke geldim biraz fazla bastım bu aralar, pompa karşılaştırması yanlış çıkabilir. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
10 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Yavuzcuğum rafa koyduğun bujileri hemen taktır derim. Arabanın karakteri değişti nerdeyse. Bir kez daha aşık oldum yav 😀 Bir buji bu kadar mı etkiler arkadaş, 8 yıldır benzinli arabaya binmeyince unutmuşum. Motorun sesi, tınısı, akıcılığı değişti. Gaz tepkileri daha bir hassas oldu. Kronik sağ ayna titremesi bile gitti. Yakıt azaldı gibi geliyor ama tepkiler böyle olunca şevke geldim biraz fazla bastım bu aralar, pompa karşılaştırması yanlış çıkabilir. 

Bu ay raftaki Liqui Moly yağımla beraber bujileri de taktırmayı düşünüyordum ben de. Benim bujiler 40 bin bakımında değişmiş hocam, geçen bakımda söküp baktık çok kötü durumda olmayınca bir sonraki bakımda değiştiririz demiştik, o kadar fark eder mi ki heyecanlandım şimdi. :) 

Benim sağ ayna titremiyor bu arada, orta dikiz aynası titriyor, servistekiler bu bir şey değil milletinki zangır zangır titriyor dedi ama ben yine de kulak takoz filan değiştirsem mi diyordum. Yılmaz usta buji ve motor kulağını değiştirirsek yeni araba almış gibi sevinirsin demişti. :) 

Bu arada askerlik Kastamonu çıktı, Şubat'ta oradayım inşallah. :D 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Benim de orta aynada titreme yok sağ aynada vardı. Benim ilk buji değişimi oldu 30 binde şu an araç. Normalde pek abartmayı sevmem bu tür değişimlerin psikolojik olduğunu düşünürüm. Ancak bu sefer psikolojik sınırımı aştı değişim. Bayağı fark var. Sanıyorum yeni yağ, yeni buji olunca sende de epey bir fark olacak.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
44 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Bu arada askerlik Kastamonu çıktı, Şubat'ta oradayım inşallah. :D 

Ya derste okudum cümlenin altını görmemişim. Kesin bekliyorum bir yere söz verme. Elimle yerleştiririm ben seni 😀

Kalacak yer falan dert etme. Ailenle beraber kim kaç kişi gelirse rakam ver yeter. Hayırlı olsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)
46 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Ya derste okudum cümlenin altını görmemişim. Kesin bekliyorum bir yere söz verme. Elimle yerleştiririm ben seni 😀

Kalacak yer falan dert etme. Ailenle beraber kim kaç kişi gelirse rakam ver yeter. Hayırlı olsun. 

Eyvallah abi, düşünmen yeter. Öncesinde Ankara'ya geçip oradan gelirim muhtemelen. Zaman yakınlaşsın haberleşiriz. :) 

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selim Bilgin

Bugün 67.500 km'de yağ bakımımız yapıldı, bujilerimiz değişti, sağ motor kulağımız değişti ve saten krom ayna kapaklarımız takıldı.

ef22f4809683.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
2 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Bugün 67.500 km'de yağ bakımımız yapıldı, bujilerimiz değişti, sağ motor kulağımız değişti ve saten krom ayna kapaklarımız takıldı.

ef22f4809683.jpg

Sonuç?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
30 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Sonuç?

Good bye to vibrations. :) 

Çok ciddi fark etti motor kulağı. Eski sahibi değiştirdim demişti ama neredeyse motor düşecekmiş aşağı o derece. :) 

Kalan çok az bir vibrasyon var, bakacağım tekrar duruma. Yarın biraz turlayıp bakacağım bugün tam anlamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Good bye to vibrations. [emoji4] 

Çok ciddi fark etti motor kulağı. Eski sahibi değiştirdim demişti ama neredeyse motor düşecekmiş aşağı o derece. [emoji4] 

Kalan çok az bir vibrasyon var, bakacağım tekrar duruma. Yarın biraz turlayıp bakacağım bugün tam anlamadım.

Süper olmuş. Sevindim valla. Diğer motor kulağına da baktırsaydın. Nadir de olsa ondan da yapıyor. TCT’de bir bakıma gittiniz mi?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
5 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Süper olmuş. Sevindim valla. Diğer motor kulağına da baktırsaydın. Nadir de olsa ondan da yapıyor. TCT’de bir bakıma gittiniz mi?

Eyvallah hocam.

Diğerinin bozulması çok zor dedi Yılmaz usta, onun için ellemedik ona. Teki 800 Lira zaten, biraz bakalım böyle. :) 

TCT'ye dokunmadık bugün, debriyaj seti değişimi işçilikle beraber 6 bin tl'yi buluyormuş, komple bozulmadığı sürece kimse değiştirmiyor dediler. Kendimi aslında benimkinin çok güzel çalıştığına ikna etmeye çalışıyorum, yine fırsat bulursam yağını değiştireceğim. :) 

Motor yağı olarak Liqui Moly kullandım bu sefer, ilk izlenim olarak Motul'den daha yumuşak çalışıyor gibi, ama biraz daha kullanmam lazım yorumlamak için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
4 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Eyvallah hocam.

Diğerinin bozulması çok zor dedi Yılmaz usta, onun için ellemedik ona. Teki 800 Lira zaten, biraz bakalım böyle. :) 

TCT'ye dokunmadık bugün, debriyaj seti değişimi işçilikle beraber 6 bin tl'yi buluyormuş, komple bozulmadığı sürece kimse değiştirmiyor dediler. Kendimi aslında benimkinin çok güzel çalıştığına ikna etmeye çalışıyorum, yine fırsat bulursam yağını değiştireceğim. :) 

Motor yağı olarak Liqui Moly kullandım bu sefer, ilk izlenim olarak Motul'den daha yumuşak çalışıyor gibi, ama biraz daha kullanmam lazım yorumlamak için.

Güle güle günlerde kullan kardeşim kazasız belasız inşallah. Eeee gari bir video isteriz, çakma V8’e vur kırbacı bir motor sesi dinlesin alem 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
2 dakika önce, Hakan Tarım yazdı:

Bu üzümün şarabı ekşi oluyor diyorlar ?

Ben bilmem öyle şeyleri. :) 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
22 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Güle güle günlerde kullan kardeşim kazasız belasız inşallah. Eeee gari bir video isteriz, çakma V8’e vur kırbacı bir motor sesi dinlesin alem 😀

Unutmazsam çekeyim yarın. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
3 saat önce, Mert Gulkokan yazdı:

Sw ve alfa fiyatta bedavadan hallice ama selespeedlerin kötü bir ünü var gibi

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-alfa-romeo-156-2.0-sportwagon-627805118/detay

Bahsettiği gibi geçmişi belli ise alınıp keyifle binilir.

Piyasadaki selespeed arızaları %99 yağ değişiminin yapılmaması, yanlış yağ koyulması, tamir adı altında saçma sapan işlemler yapılması kaynaklı. Bildiğim kadarıyla düzgün bakılırsa sorun çıkaran bir şanzıman değil.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selim Bilgin

Dayanamadım "Tutela CS Speed" robot yağı ve "Motul Multi DCTF" şanzıman yağı sipariş ettim. Hayırlısı bakalım. :) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...