İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Arabam Sağa Çekiyor

Alper Köksal

Recommended Posts

Alper Köksal

Merhaba arkadaşlar. 2013 Fiesta dizel aracım var. eski lastikleri değiştirdim. lastikler dıştan baya aşınmıştı. yeni lastikleri taktıktan sonra aracın sağa çektiğini fark ettim. lastiği takan yer lastikleri sağ sol olarak yeniden değiştirdi hala çekme devam ediyordu. Rot-balansçıya göster dedi. 

ertesi gün rot balansçıya gittim. rot ayarı yapıldı. araç  hala sağa çekiyor. her seferind deneme sürüşü yapılarak lastikler sağ-sol, ön-arka ve en son çapraz olarak yer değiştirildi. her seferinde sağa çekmeye devam ediyordu. 2. kere aynı yerde rot ayarı yapıldı yine çekme devam ediyordu. 

usta en sonunda bunun rotluk durumu yok. elektronik direksiyon olduğu için direksiyon açı sensörünün adaptasyon yapılması gerekir dedi. 

başına böyle bir  şey gelen var mı?   ve konu hakkında  bilgi sahibi olan var mı? 

yalova - bursa - kocaeli civarında nereye gösterebilirim aracı? 

teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir kazası var mı aracın? Dıştan lastik aşınması bir darbeden de kaynaklanabilir?

Yorum bağlantısı
Alper Köksal

kaza yok araç 13.000 km'den beri bende ki şu anda 88.000 km oldu. yani 4 yıldır ben kullanıyorum tek elden. eski jantları sökerken sağ jant hafiften ucu yamuktu. hani sert bir çukura düşersin de saç jant düştüğü yerden hafif yamulur ya öyle. 

yeni lastiklerin 4 ü de balans yapıldı. onlarda hiç vuruk yamuk bir şey yok. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

adam gibi rot ayarı yapan adam 4 tekerin konumunu anında anlar, teker geri gittiyse anında anlaşılır, şaseciye gerek yok aslında, bu arada ön tekerin geriye gitmesi için alt tablanın eğilmesi lazımki zordur, öyle çukura girmekle hemen olmamalı, oluyorsa geri gitmekle kalmaz canına okur aracın, o kadar kolay yamulmaz, zaten tablada değil bağlandığı yer eğilir başka şeyleride eğer, o kadar zayıf değildir fiesta (2008 ve öncesi için tabii)

dediğim gibi, o tür bir kayma varsa iyi bir rot ayarı yapan, lazerli vs. usta hemen anlar, özellikle belirtin durumunu, 4 tekerede bu açıdan baksın....

ondan önce aracı kullanın, mümkünse fren yapmadan 10-15 dakika kadar hızlı gideceğiniz bir yol olsun, sonra yavaşça durun hatta hiç fren yapmadan yada çok hafif frenle,  araçtan inip sol ve sağ disklere parmakla dokunup ısısına bakın, fren kullanmayın dememdeki sebeb bu, sağdaki çok sıcaksa kaliper sıkıyordur, sağ sol eşit ısıda olmalı, değilse balatanın biri sürekli fren yaptırır, toz almış pas yapıp sıkışmış geri çekilmiyordur balata, olabilir, araç sürekli sağa çeker, ilk önce bu basit testi yapın, buda olabilir, basit ve masrafsızdan zora ve pahalıya doğru gidiyoruz , ön tekerler havadayken her iki tarafı elle çevrdiğinizdede belli olur mesela...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

kamber-kaster ayarı yapan rot balanscılar aracınızın sağ ve sol aks mesafelerini lazer ile veya optik olarak ölçebilirler. Piyasa yengeç gibi yan yan ama düz gidebilen kuş serisi araçlarla dolu. çukura düşme sonucu kolay kolay alt tabla yerinden oynamaz eğer önden büyük bir kaza olmuş şase düzeltilememiş ise tekerleğin geride durması ondan kaynaklı olabilir.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alper Köksal
1 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

adam gibi rot ayarı yapan adam 4 tekerin konumunu anında anlar, teker geri gittiyse anında anlaşılır, şaseciye gerek yok aslında, bu arada ön tekerin geriye gitmesi için alt tablanın eğilmesi lazımki zordur, öyle çukura girmekle hemen olmamalı, oluyorsa geri gitmekle kalmaz canına okur aracın, o kadar kolay yamulmaz, zaten tablada değil bağlandığı yer eğilir başka şeyleride eğer, o kadar zayıf değildir fiesta (2008 ve öncesi için tabii)

dediğim gibi, o tür bir kayma varsa iyi bir rot ayarı yapan, lazerli vs. usta hemen anlar, özellikle belirtin durumunu, 4 tekerede bu açıdan baksın....

ondan önce aracı kullanın, mümkünse fren yapmadan 10-15 dakika kadar hızlı gideceğiniz bir yol olsun, sonra yavaşça durun hatta hiç fren yapmadan yada çok hafif frenle,  araçtan inip sol ve sağ disklere parmakla dokunup ısısına bakın, fren kullanmayın dememdeki sebeb bu, sağdaki çok sıcaksa kaliper sıkıyordur, sağ sol eşit ısıda olmalı, değilse balatanın biri sürekli fren yaptırır, toz almış pas yapıp sıkışmış geri çekilmiyordur balata, olabilir, araç sürekli sağa çeker, ilk önce bu basit testi yapın, buda olabilir, basit ve masrafsızdan zora ve pahalıya doğru gidiyoruz , ön tekerler havadayken her iki tarafı elle çevrdiğinizdede belli olur mesela...

şimdi mesaideyim. çıkınca en kısa zamanda gerekirse kendi kirikosu ile ön tekerleri havaya kaldırır elle çevirerek ön tekerlerde herhangi bir kasma var mı diye bakıcam. sonucunu buraya yazarım. ucuzdan pahalıya doğru gitmek mantıklı. eğer tekerlerde bir kasma yoksa sonraki aşama nereye bakmalı acaba ? 

30 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

kamber-kaster ayarı yapan rot balanscılar aracınızın sağ ve sol aks mesafelerini lazer ile veya optik olarak ölçebilirler. Piyasa yengeç gibi yan yan ama düz gidebilen kuş serisi araçlarla dolu. çukura düşme sonucu kolay kolay alt tabla yerinden oynamaz eğer önden büyük bir kaza olmuş şase düzeltilememiş ise tekerleğin geride durması ondan kaynaklı olabilir.

gititğim rot balansçı Fiestalarda kamber ayarı yok demişti. sabit kamber bu araçlar demişti. o yüzden sadece rot kollarına baktı galiba. fiestalarda kamber ve kastel ayarı var mı acaba? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

her ikiside yok, yani ayarlanmaz diye biliyorum, özel parça alırsan ayrı tabiii, bunlar bozulursa tablalar değişecek, onlar sağlamsa o zaman iş kötü demektir....

KAMBER.gif

caster ayarı ile ilgili görsel sonucu

focus_rs_camber_caster_adjuster.jpg.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Köksal
4 saat önce, Alper Köksal yazdı:

Merhaba arkadaşlar. 2013 Fiesta dizel aracım var. eski lastikleri değiştirdim. lastikler dıştan baya aşınmıştı. yeni lastikleri taktıktan sonra aracın sağa çektiğini fark ettim. lastiği takan yer lastikleri sağ sol olarak yeniden değiştirdi hala çekme devam ediyordu. Rot-balansçıya göster dedi. 

ertesi gün rot balansçıya gittim. rot ayarı yapıldı. araç  hala sağa çekiyor. her seferind deneme sürüşü yapılarak lastikler sağ-sol, ön-arka ve en son çapraz olarak yer değiştirildi. her seferinde sağa çekmeye devam ediyordu. 2. kere aynı yerde rot ayarı yapıldı yine çekme devam ediyordu. 

usta en sonunda bunun rotluk durumu yok. elektronik direksiyon olduğu için direksiyon açı sensörünün adaptasyon yapılması gerekir dedi. 

başına böyle bir  şey gelen var mı?   ve konu hakkında  bilgi sahibi olan var mı? 

yalova - bursa - kocaeli civarında nereye gösterebilirim aracı? 

teşekkürler. 

şunu da belirteyim ki bu sağa çekme olayı direksiyon sabitken çekme gibi değil. seyir halinde araç direksiyonu kendisi 8-10 derece kadar sağa çevirip öyle kalıyor. yani düzeltip bıraktığım anda araç aniden aynı şekilde direksiyonu çeciriyor ve 8-10 derecelik sağa açılı gidiyor. topluyorum direksiyonu bıraktığım anda ani şekilde dönüyor direksiyon sağa doğru seyir halindeyken. yavaş hızda direksiyon yavaş dönüyor hız arttıkça direksiyon dönme hızı da artıyor ama açısı hep aynı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Alper Köksal yazdı:

eski lastikleri değiştirdim. lastikler dıştan baya aşınmıştı. yeni lastikleri taktıktan sonra aracın sağa çektiğini fark ettim.

sebep: taktığınz lastikler. aracı çektiren lastiktir. ne marka takıldı yeni lastikler?

Yorum bağlantısı
Alper Köksal
36 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

sebep: taktığınz lastikler. aracı çektiren lastiktir. ne marka takıldı yeni lastikler?

falken ze310 model 195 50 15 ölçüsünde lastik. her seferinde test sürüşü yapılarak sağ-sol , ön-arka, ve capraz olarak değiştirdik her seferinde araç sağa çekiyor. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Lastik değişip test yaparken guzergahta da degisiklik yapin.Bazen yol kaynakli olabiliyor. cok farkettirmez ama yine de denemekte fayda var.

Bende lastikte problem oldugunu dusunuyorum.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

2006 Dizel focus aracımda benim başıma da gelmişti; lastik, ön takım, amortisör derken çok masraf yaptım  ama çözüm bulamadım. Sorun büyük ihtimal elektrik destekli hidrolik direksiyon kutusudan diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde, bir yerde ufak takılma hissi yaşıyorsanız. Direksiyon tamircisine gitmeniz gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çekmiyor resmen sağa atma yapıyor, dururken , dirksiyonu sola çevirirken daha sert mi? sağa göre?

Yorum bağlantısı
Alper Köksal
3 saat önce, Yücel Meta yazdı:

Direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde, bir yerde ufak takılma hissi yaşıyorsanız. Direksiyon tamircisine gitmeniz gerekebilir.

Takılma hissi yok direksiyonda. 

2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

çekmiyor resmen sağa atma yapıyor, dururken , dirksiyonu sola çevirirken daha sert mi? sağa göre?

Her iki yöne doğru aynı sertlikte. Sanki eski haline göre bir tık daha sert gibi. Yeni lastik olduğundan Piskolojik de olabilir bu sertlik hissi. 

Yorum bağlantısı
Alper Köksal

Direksiyonu tam tur sağa ve tam tur sola çevirince sağ tarafa doğru biraz daha fazla dönüyor gibi sanki.

Fiesta sahibi bir arkadaş kendi aracına da tam sağ ve tam Sol yaparak direksiyon pozisyonuna bir göz atabilir mi acaba rica etsem müsait olduğunda. Benim direksiyon  durumu hakkında bir çıkarimda bulunmak adına. 

8zBALA.jpg

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
(düzenlendi)

Şimdi denedim, benim araçta direksiyon sağa ve sola eşit bir şekilde dönüyor.

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne zaman ve nasıl başladı bu sorun.
Çözüm de ona göre aranmalı

Yorum bağlantısı
Alper Köksal
21 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ne zaman ve nasıl başladı bu sorun.
Çözüm de ona göre aranmalı

1 hafta oldu olmadı. Eski lastikleri değiştirdim ki eski lastikler dıştan baya bi erimişti hatta lastik tabani gelmişti artık. O zaman çekme yoktu biraz ziplama vardı ama eski lastik tel kirdigi için. Lastik değişiminde eski jantlari (14 Inch) sökerken jantin ucu hafif yamuktu yani yani kaldırıma yada sert çukura düşersin de jant yamulur ya o şekilde yani. Fakat öyleyken çekme vs yoktu yani direksiyon düz gidiyordu ama titreme ve hafif ziplama vardır. Yeni lastik ve 15 Inch jant takıldı. O andan itibaren çekme basladi. Rot BAlanstanir dedi lastikci ki ordayken Sol sağ yer değiştirme yapmıştı. lastiklerin yeri değiştigi halde yine sağa çekiyor. Yalovada rot balans yapıldı. Yine sağa çekiyor. Her yer değişimi sonrası deneme sürüşü yapılarak Ön -arka, sağ -sol ve çapraz yer değiştirildi lastikler yine sürekli sağa çekiyor. 

Videoda göründüğü gibi sanki bir şey direksiyonu çeviriyor ve bunu direksiyonu düz tutup bıraktığım anda aniden yapıyor. 7-8 derece çevirip bırakıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bu rot balansçı hep aynımıydı, başkasına baktırdınızmı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Benzer sorun benim araçta da var. Amortisör dahil ön düzenin güzelce kontrol edilmesi gerekir. O bulamadıysa başka rotçuya gidin. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

amortisörde önemli evet, eğilme olabilir, camber -kaster ayarları etkilenir, bu sapmayı adam gibi cihazı ve kullanmasını bilen rot ayarcısı anında anlar, başka yerlere baktırmakta fayda var...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...