İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Arabam Sağa Çekiyor

Alper Köksal

Recommended Posts

Sani Gerşon

Eski lastikler duzensiz asindigi icin sorunu gizliyordu bence. Ben olsam bi kaportaciya gider on duzeni olctururum. Salincak falan mi yamulmus acaba...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Başka rot balansçı baksın.
Tam takım başka bir lastik ve jant ile deneyin.
Bulursunuz bi arkadaşınızdan

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Videda görülen durum bayağı ciddi. Bence lastik- janttan değil, tüm varyasyonlar denenmiş. Tahminim 1- direksiyon kutusu, 2- amörtisör- amörtisör bilyesi.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Lastik kaynaklıdır

Aracın direksiyon çekmesinin Videosunu çektim. Seyir halinde direksiyonu bıraktığım anda direk sağa çevriliyor direksiyon. 

Direksiyon toplamıyor önce lastık sonra direksiyon kutusu ve mafsal kontrol edılmelı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kardeş sen hiç bekleme, öncelikle bu işte iyi olan bir Rot ayarcıya git, herşey normalse o zaman bakarız çaresine, oydu buydu diye türlü fikirlerle kafan karışmasın, bu işin başlangıç noktası adam gibi bir rot ayarcı, kaçık eğik vs. hepsi çıkar, bunlar sağlamasa o zaman başka şeylere bakarsın....

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

bu durum bayağı ciddi. yetkili bir servise veya donanımlı bir servise gitmenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Direksiyon kutusundan şüpheleniyorum.
Farklı bir rot-balansçıya muhakkak gösterin.
Şayet vaziyet aynı olursa, direksiyon kutusu da dahil, sağ ön tarafın bütün elemanları kontrolden geçmeli.
Ford’dan anlayan, sadece Ford üzerine çalışan bir servise gitmenizde fayda var.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Şaseden kaynaklı problemlerde bir anda çekme olmaz diye biliyorum. 

Sizinki ön düzenden kaynaklı sanki. 

Bu arada bendeki sorun bıraktıktan sonra düz gider gibi olup hafif hafif çekiyor sağa. Sizinki gibi bi anda direksiyon sapmıyor. Bende sağ ön teker biraz geride demişlerdi.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alper Köksal

Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

bugün başka bir rot balansçıya gittim bursada. olayın geçmişnin anlattım. rot yapıldığını ve lastiklerin her defasında deneme sürüşü yapılarak yer değiştirildiğini anlattım. usta rot tablasına aldı aracı. tam sağ tam sol yaptırdı. çektiğim videoyu izledi yani direksiyonun seyir halindeki hareketini. bende şimdi ayar yapsam bir önceki işlemlerin aynısı tekrarlamış olucam  o yüzden gerek yok yapmayalım dedi ve bu direksiyonun seyir halinde kendi kendine dönmesi rot ayarından değildir sensör yada direksiyon kutusu gibi duruyor dedi. 

Bende çarşamba günü için Ford yetkili servisten randevu aldım bakalım ne çıkacak. arıza tespit edecekler ve ne gerekiyorsa onlar söyler.  

burdan yazarım sorunu çözersek. başka bir arkadaşın da başına gelirse fikir sahibi olsun diye.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Hersey denenmis bide bunu deneyin belki bi faydasi olur🤔 Direksiyon kilit kolunu bosa alıp direksiyonu salın tekrar sabitleyin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Servise gidecekseniz Allah bol bol sabır ve kesenize bereket versin. :) 

Yorum bağlantısı
Alper Köksal
15 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Hersey denenmis bide bunu deneyin belki bi faydasi olur🤔 Direksiyon kilit kolunu bosa alıp direksiyonu salın tekrar sabitleyin.

Onu da denedim o da olmadı. 

15 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Servise gidecekseniz Allah bol bol sabır ve kesenize bereket versin. :) 

Bilmiyorum ya çok canımı sıktı bu direksiyon meselesi ve sürüş güvenliğini de tehlikeye atıyor. Bir An evvel  çözmek istiyorum. Serviste çözüm bulamama ihtimali de var tabi. Malum servislerin performansı 😂😂

13 saat önce, Metin Taşcı yazdı:

obd cihazı ile açı sensör verileri sıfırlandı mı? 

Sıfırlama yapmadı. Bende o cihaz yok. 

Bursa - Yalova - Kocaeli civarında cihaza sahip Arkadaş var mı acaba servise gitmeden önce onu da deneyelim. 

Yorum bağlantısı
Alper Köksal

Yetkili Servis elemanı araca baktı. Alt takım muayenesi yaptı ve bize söyledigi salıncak rot kollari vs alt takımda gözle görülür bir problem yok dedi. Açı sensörü sıfırlama için cihaza bağlanmasısi gerekir dedi ama işte o cihazı kullanmayı bile arkadaş da izne çıkmış. Haftaya çarşamba gelecekmiş izinden. Sensör sıfırlama için haftaya kaldı. 

Son durumdan haberdar ederim yine burdan. Teşekkürler arkadaşlar. 

Bu elm cihazı elinde olan var mı Yalova - Kocaeli - Bursa civarında? 

Tek bir sefer kullanıp köşeye atıcam bir ürünü almak çok mantıklı gelmiyor. Yardımcı olacak arkadaş var mı bu konuda 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

anlatılana göre açı semsör kalibrasyonu ile düzeltilir gibi inşallah.
Daha kötüsü açı sensörü yanlış değer okuyor olabilir pahaşı meret inşallah böyle bir sorun oluşmaz

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)
2 saat önce, Metin Taşcı yazdı:

Ford için modifiyeli elm yapabiliyor diye biliyordum

bende modifiyeli elm327 var direksiyon açı sensörü kalibrasyonu yapılabiliyor 

moduller.png

tarihinde Deniz Öztürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
11 saat önce, Alper Köksal yazdı:

Yetkili Servis elemanı araca baktı. Alt takım muayenesi yaptı ve bize söyledigi salıncak rot kollari vs alt takımda gözle görülür bir problem yok dedi. Açı sensörü sıfırlama için cihaza bağlanmasısi gerekir dedi ama işte o cihazı kullanmayı bile arkadaş da izne çıkmış. Haftaya çarşamba gelecekmiş izinden. Sensör sıfırlama için haftaya kaldı. 

Son durumdan haberdar ederim yine burdan. Teşekkürler arkadaşlar. 

Bu elm cihazı elinde olan var mı Yalova - Kocaeli - Bursa civarında? 

Tek bir sefer kullanıp köşeye atıcam bir ürünü almak çok mantıklı gelmiyor. Yardımcı olacak arkadaş var mı bu konuda 

Probleminizin çözümü direksiyon açı sensörü kalibrasyonu yok yaptıktan sonra normale dönecektir.Ek olarak bu problemi ben yaşamadım ama direksiyon açı sensörü kalibrasyonu yaparken direksiyonu biraz sola çevirip kalibrasyon yaptım aynı sizin gibi durum oluştu.Direksiyonun düzlüğünü tam ayarlayıp kalibrasyon yapınca düzeliyor.Kalibrasyonu bozukken direksiyon bir tarafa tam dönüyor bir tarafa da tam dönmüyordu attığınız resimde ki gibi.Korkacak bir şey yok :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
17 saat önce, Deniz Öztürk yazdı:

bende modifiyeli elm327 var direksiyon açı sensörü kalibrasyonu yapılabiliyor 

moduller.png

programın adı nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

programın adı nedir acaba?

Forscan çağlar bey.Hs/ms can modifiyesi yapılmış tüm elm327 cihazlar ile tam erişim sağlanıyor. https://forscan.org/download.html programı buradan indirip demosuna göz atabilirsiniz.Kalibrasyon vs  yapabilmek için extended lisansını etkinleştirmek gerekiyor ücretsiz.

http://forscan.org/forum/extlic.php Lisans etkinleştirme

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk

Bu arada yetkili servise giderseniz servis kalibrasyon yapıp sonra rot balansa götürecektir aracı.Önce rot balans yapılır sonra kalibrasyon yapılır bunu bilmeyen yetkili servis personelleri var 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Deniz Öztürk yazdı:

Forscan çağlar bey.Hs/ms can modifiyesi yapılmış tüm elm327 cihazlar ile tam erişim sağlanıyor. https://forscan.org/download.html programı buradan indirip demosuna göz atabilirsiniz.Kalibrasyon vs  yapabilmek için extended lisansını etkinleştirmek gerekiyor ücretsiz.

http://forscan.org/forum/extlic.php Lisans etkinleştirme

kurcalıyayım bunu teşekkür ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Köksal
On 19 Ekim 2018 at 17:37, Deniz Öztürk yazdı:

Bu arada yetkili servise giderseniz servis kalibrasyon yapıp sonra rot balansa götürecektir aracı.Önce rot balans yapılır sonra kalibrasyon yapılır bunu bilmeyen yetkili servis personelleri var 

O zaman servise gitmeden önce dışarda bi rot balans yaptırmakta fayda var galiba. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Her dıreksıyon kutusu rot vs degısen kalıbrasyon yapması şartmıdır fiestalarda peki

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
3 saat önce, Erkan Işık yazdı:

Her dıreksıyon kutusu rot vs degısen kalıbrasyon yapması şartmıdır fiestalarda peki

bana kalırsa tüm elektronik direksiyonlu araçlarda yapmak şart bunun farkını direksiyon kutusu değişince anladım değiştikten sonra direksiyon sertleşmesi olmuştu kalibrasyondan sonra yumuşadı.rot ayarı yapıldıktan sonra da yolda giderken direksiyonu düz tutunca hafif sağa veya sola doğru durabilir  bunu düzeltmek için direksiyonu söküp ayar yapılıyor bu da yanlış.Kalibrasyon ile direksiyonu istediğiniz düzlüğe ayarlayabiliyorsunuz

5 saat önce, Alper Köksal yazdı:

O zaman servise gitmeden önce dışarda bi rot balans yaptırmakta fayda var galiba. 

Rot balans yaptırmışsınız zaten tekrardan yaptırmanıza gerek yok yaptıracaksanız da rot yaptırın sadece ama gerek yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...