İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Mesafe ve Hızı hatalı gösteriyor

Mert MERDOL

Recommended Posts

Mert MERDOL
(düzenlendi)

Öncelikle merhaba ;

Son zamanlarda dikkatimi çeken olayı sizinle paylaşmak istedim.

Aracım Ford Mondeo Mk 3 2001 Model 2.0 Benzinli O.V Ghia

Daha önceki araçlarım Fiat Albea ve Dacia Logan gibi araçlarım vardı ve iki evimiz arasında 2 aracımda 62 km lik bir mesafe ölçüyordu.

Mondeo ise 52-54 km gibi ölçüyor ve hız olarak ta denediğimizde de araçlar yan yana sabit hız ile giderken Dacia Logan ile 100 km gösterirken,Mondeo 80-85 km civarı gösteriyor.

diğer bir denememde ise Megane 3 ile 110 km iken Mondeo 90-95 km gibi bir hız gösteriyor.

(Mondeo Son hız olarak 4200 devirde 170 km gibi gösteriyor.)

Otobanda giderken ise 90 km hız sabitleyiciyi kullandığımda ise navigasyon da 99 - 102 km arası hız ölçüyor. 

Navigasyon ile gittiğim yerleri ölçtüğüm zaman da Mondeonun yaptığını gösterdiği km den daha fazla km yol yaptığımı gördüm.

Bu nedenle de yakıt hesaplarım sürekli yanlış ve aracımın yüksek yaktığını düşünüyorum.

Mk 3 Mondeolarda bu sorunlarla ilgili ayar vb. işlemler yapılıyor mu arızalı bir parça mı olabilir ?

Not: Aracımın şanzımanı önceki  sahibinde değiştirilmiş.

Dacia logan lastik ölçüsü 185/65/15

Megane 3 lastik ölçüsü 205/55/16

Mondeo lastik ölçüsü 205/55/16

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

tarihinde Mert MERDOL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök

mondeonun lastik ölçüsü orjinal ebatlarımı ?

genelde farklı ölçüde jant lastik takınca ufakta olsa fark yaratır derler

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

araçtaki lastikler kendi orjinal lastikleri değildir.

diyelim orjinali 190 ise siz 205 takıyorsanız km eksik gösterir çünkü fazla yol katediyorsunuz ama araç orjinal lastiğe göre km sayıyor.

bütün mesele araçların orjinal ölçülerdeki lastiğini kullanıp kullanmıyor oluşunuza bağlı.

Yorum bağlantısı
Mert MERDOL

Lastik ebatları orjinal 2 ay önce 205/55/16 michelin primacy 4 taktırdım önceki lastikleri de aynı ölçüydü.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

obd den bağlanıp, yolda giderken  beyindeki hız bilgisine bakılacak, ibredeki gibi yanlış ise hız sensörü arızalı , değil ise gösterge hatalı gösteriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...