İçeriğe Yönlendir

Dünyanın İncisi İstanbul Gezileri

Meydan Ulger

Recommended Posts

Meydan Ulger

istanbul'a pek çok şekide ulaşmak mümkün. Türkiye'nin en büyük havalanı çok büyük limanlar ve pek çok Tren ile istanbul şehrne gelmek mümkün. Bizde en ekonomik yol ise otobüs 
ile istanbul Büyük otogar geldik. istanbul Otogar ise daire şeklinde yanyana yüzlerce otobüs firmması vardır. Otogar alt katında ise metro ile bağlantısı var. istanbul metrosu  Atatürk Havalanından başlayıp pek çok istasyon var biz de otogar duragında bindik ve Aksaray’a kadar son derece metro konforu ile geldik. Buradan ise gene tranvay kullanarak 3
istasyon sonrası ise Beyazıt meydanında indik. Bizim internet üzerinden rezervasyon yaptığımız Apart otel ise buraya çok yakın. Gedikpaşa hamamının tam karşısında bulunan oldukca konforlu apart otelde kaldık.

Günün geri kalanı ise tamamıyla Beyazıt meydanından başlayıp Topkapı sarayı ve Gülhane kadar gezmek. Beyazıt meydanında ise hemen burada Bizzat 
Sultan mehmet tarafından temeli atılmış olan İstanbul Ünivertesi bulunmakta. Bahçesinde saat kulesi var. Hemen yanında Sahaflar kitapcısı bulunmaktadır. Eskiden burası öğrencilerin kitap almak için geldiği bir yer. Bugün ise daha çok el yazması ve değerli kitapların alınıp satıldığı özel bir yer. Sahafların hemen arkasından Süleymaniye cami kadar alanı ise Kapalı çarşı bulunmaktadır. Cemberlitaş sütunu ise istanbul'un kurucusu kabul edilen Konstantine zamanında yapılmış ve yıkılmasın diye çevresine çemberler ile korunmaktadır. 
Bu caade üzerinde ise çok güzel Türk yemekleri lokantaları ve baharat yanında hediyelik eşya satan dükkanlar vardır. Sultanahmet'ten isimini almış çok sayıda köfteci vardır. 
Tarihi Selim Usta Sultanahmet köftecisi'nin önünde her zaman bir insan kuyruğu vardır. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Gezmek kadar güzeli yok herhalde..

Keyfini cikarin. Ama fotograflarla süslense hasret gidermek isteyenlere faydasi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Nerede yaşıyorsunuz, nereden geldiniz İstanbula, ilk gelişiniz mi? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Birçok yerinden tiksinme geldi artık bize diye hayretle okudum yazınızı. Biz buranın trafiğinde, insan kalabalığında, pahalılığında kaybolup şehri anlayamadan yaşıyoruz çoğu zaman.  İstanbul dışardan gelip birkaç gün veya hafta kalana güzel. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Birçok yerinden tiksinme geldi artık bize diye hayretle okudum yazınızı. Biz buranın trafiğinde, insan kalabalığında, pahalılığında kaybolup şehri anlayamadan yaşıyoruz çoğu zaman.  İstanbul dışardan gelip birkaç gün veya hafta kalana güzel. 
Size katılıyorum. İstanbul'a turist olarak gelmek lazım. İçinde yaşayanlara zor.

En son Bakırköy meydana 2009 da, taksim meydanada 2013, de gittim. :)
Yorum bağlantısı
Ali Gök

aynen istanbul tatil için gelip 3 4 gün kalmaya süper şehir.

küçükçekmeceden mecidiyeköye gelip giderek yaşayana ise pek de iç açıcı değil :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Geçen sene ben de 1 hafta kaldım İstanbul'da. Aslında üniversiteyi de İstanbul'da okudum. Ama geçen sene ki gezi çok farklıydı. Eşimle iş dışında 3 gün gezme fırsatı bulduk. Sık sık metrobüs ve tramvay (T1) kullandık. Eşimin de benim de dikkatimi çeken kimsenin gülmediğiydi. Onca gün sadece metrobüste bir kızı gülerken gördük, o da oturduğu için gülüyordu. 

İstanbul, çok büyük bir hazine ama kıymetini bilmiyoruz, özellikle de yaşayanlar.

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ah İstanbul... dışı seni içi beni yakar derler ya aynen öyle, İçinde yaşayan kaçmak istesede en fazla 1 ay sonra özler ve geri döner. Turist olarak gezen ise çok beğenir ilk fırsatta yeniden gelmek için fırsat kollar.

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

İstanbulda yaşayan hemen herkesin İstanbulda yaşamak istemediğini ama başka yerede gidemediğini görüyorum. Çok kalabalık beni şahsen boğuyor çok fazla işim olmuyor diye seviniyorum ama doya doya gezmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Doğduğumdan beri İstanbuldayım. Güzelliklerinin farkındayım, sıkıntılarını biliyor ve yaşıyorum. Hiç "bıktım, başka yerde yaşamak istiyorum" demedim. Tersine çok seviyorum :)

Yorum bağlantısı
Meydan Ulger

Yorum yapan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim

ve istanbul'da 2. gün için bazı şeyler söyemek gerekir. İstanbul diğer tüm şehirlerinden çok farklı ve anlamlı kılan ise 2 
medeniyet olan Doğu Roma ve Osmanlı imparatorluğu yanyana hazmetmiş yaşam kültür yansıtmıştır. Mesala burada öğrendiğim Tavuk Göğsü tatlısı Doğu Roma imparatorluğun dan kalan 
hatıra. Mesala baklava tamamıyla saray tatlısı. Bezelye ise italya mutfağından kalan gelen bir yemek , Haçlı seferleri sırasında Bezelye'nin geldiği düşülüyor. Mesala istanbul 
fethini yapan büyük hükümdar Sultan mehmet hayatında hiç domates yemedi, kendisi deniz ürünlerini çok sevdiğini biliyoruz. Sultanahmet meydanında vardığımızda tam merkezde 
istanbul'un yapılmış en eski yapı yada tesis. Konstantine zamanında Hippodrome arena olarak kullanılmış ve burada Gladyatör dövüşleri ve at yarışları ve pek çok kültürel 
faliyetler burada yapılır. Bir nevi Roma halkın toplanma yeri. 250,000 kişi kapasiteli olduğu. Zaten Mısır'dan getirilmiş Obelisk vardır ve yenikapı limanın dan taşınma 
sırasında bir kısmı kırılmış. 2 tane obelisk yanı sıra Yılanlı sutun vardır. Hippodrome alanı en son ise Birinci dünya savaşından önce Alman imparatoru Sultan 2. Abdulhamit 
Han hediye olarak Alman çeşmesi yaptırmıştır. Almanya 'da yapılıp trenler ile istanbul'a getirilmiş. Türk Alman dostluğunun bir göstergesidir. Hippodrome çevresinde ise 
pek çok Osmanlı imparatorluğu zamanında yapılmış binalar ve köşkler var. Başlangıç noktasını Marmara Üniverstesi Rektörlük binası var. Hemen yanından ise Türk islam müzesi 
ve onun takibinde ise osmanlı döneminden gelen ve hayla kullanılan Tapu Kadastro binası bulunmaktadır. Diğer tarafta ise çok sayıda kestane ağaçların hemen arkasında ise 
tamamıyla Sultanahmet camisi vardır. 

Yorum bağlantısı
Meydan Ulger

istanbul yaptığımız gezi plan ve proğram sonrası ise Osmanlı imparatorluğu döneminde yapılmış Türk islam yapıları için start verdik. Sultanahmet Ayasofya müzesinin önünde 
bulunan at meydanı vardır. Tam Sultanahmet havuzlu parkın hemen yanında Hürrem Sultan Hamam'ı vardır. Yanlız bu hamam çok pahalı. Son zamanlarda yapılmış Osmanlı dizileri 
sonrası hayatımıza giren Hürrem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Dönemin Mimar Başı Sedefkar Mehmet Efendi eseri. yolun diğer tarafında ise Sultanahmet Meydanında Four seans 
otel bulunmaktadır. Bu yo doğrultusunda gittiğiniz de karşınıza Topkapı sarayın ilk giriş kapısı vardır. Zaten saray ismini giriş kapısında bulunan iki toptan almıştır. Bu 
giriş kapısının saray surlarını aşarak sarayın iç avlusuna giriş yapılmakta. Bundan sonra ki alan ise müze bileti alarak gidilmekte. Dış avlusunda ise asırlık çınar ağaçları 
ve her yerde lale ve gül çiçek bahçeleri bulunmaktadır. Giriş sonra ise daha sonra sergiye çıkarılmış olan Bizzat Sultan 2. Abdulhamit başta diğer sultanların kullandığı At 
arabası faytonlar sergilenmektedir. Sağ tarafta ise Yemekhane olarak kullanılmaktadır , çok büyük kazanlar mutfak eşyaları. Özellikle çok değerli Çinden getirilmiş olan 
mavi turkaz renkli olan Çin porselenleri var. Sultan ve ailesinin kullandığı Altın yada gümüşten yapılmış kaşık bıcak ve çatallar sergilenmektedir. Adalet binası ve kulesi 
sarayın en yüksek yeri. Burada adalet verilen önemi anlatmaktadır. Bu mahkemde sıradan bir halk vatandaş bile Osmanlı sultan dava açıp ve pek çok örneği Osmanlı sultanları 
cezalandırılmıştır. 

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

İstanbul dan bıktık artık evimden İstanbul içine gitmektense 100km batıya Tekirdağ a gitmeyi tercih ediyorum gerisini siz düşünün emekli olsak ta kaçsak buralardan

Yorum bağlantısı
Meydan Ulger

İstanbul'a gelen insanların pek rağbet ettmediği adalar gittim. Adalar önceden sadece KAbataş iskelesinden vapur seferleri vardı. Artık Eminömi vapur iskelesinden direk 
adalar bulunmakta. Dünyanın hiç bir yerinde 5 tl vererek 45 dakika süren vapur yolculuğu yapamazsınız. hakikaten çok ucuz bilet ile günün belli saatlerinden adalar vapur 
seferi vardır. Bize sabah oldukça erken kalktık ve günün büyük bir bölümünü Büyük Ada da geçirmek için zaman kaybetmeden vapur bindik. muhteşem bir istanbul boğaz ve 
istanbul oldcity manzarasını arkanızda bırakarak yolcuk. Hatta vapur takip eden Martı kuşlarına simit attik ve havada çok güzel taklalar atarak yakalaması hoştu. istanbul 
boğazın çıkışı sayılan Kız kulesi geçerek artık Kınalı Adaya kadar mola vermeden gittik. Ardından Burgaz Heybeli ada geçtikten sonra ise en son ise Büyük ada vardık. 
Tarihi iskelene den indik artık tamamıyla artık Büyük adanın kalbalığı var. Büyük ada özellikle arapların çok tercih ettiği yerlerin başında. Tüm adalarda motorlu araç 
kullanmak yasak onun yerine ulaşım için herkes bisiklet ve faytonlar vardı. Faytonlar Ada ile özdeşleşmiş bir ulaşım aracı. Büyük ada istanbul'da girlibilecek en temiz 
yer ve adanın her yerinden insanlar rahatlıkla deniz girme imkanı var. Ada sahil boyunca balık lokantaları ve Ada meydanında tarihi Sultan Abdulhamit zamanından yapılmış 
saat kulesin çevresinde ise her biri farklı çok çeşitli dondurmacılar vardı. Çok ilginç el yapımı kulahlar ayrı bir tad veriyor. Ada deniz ve ormanla iç içe geçmiş ve 
ormanlık alanda ateş yakmak piknik yapmak yasak. sadece özel bir alan için piknik alanı tahsis edilmiş ve buraya ücretle giriliyor. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
4 saat önce, Osman Furkan Sumer yazdı:

Istanbul'da yapilan her yeni konut, site her yere 5dk uzaklikta ama sabah 4te yola cikarsaniz 😂 Ilk kez gittigimde -kendi memleketim gibi- her aktiviteyi ayni gun yapabilecegimi dusunmustum ama trafik ve yogunluk buna kesinlikle musaade etmiyor. En az bir gun oncesinden ya da sabahin korunde planinizi yapip gununuzu ya da haftasonunuzu o sekilde degerlendirmeniz gerekiyor. Gecirdigigim iki aylik yaz tatlinde gozu gonlu acan seyirerden bi kacini paylasmak istiyorum...

Baslangic: Sabah ilk is Arnavutkoy'de semaver cayi esliginde limonlu cayla kahvalti yapmak, yesillikler ve kamelyalar arasinda coluk cocuk kosturmalarini gorup gune baslamak en iyisi.. Tesiste ayrica kuyu kebabi yeme sansiniz da var :) 

X6QOLO.jpg

oVDBJ7.jpg

Buna alternatif olarak benim semaverle ugrasacak ne zamanim ne de halim var.. denize karsi sessiz sakin bi yerde karisik tostumu yemek istiyorum diyenler, Yeşilyurt Sahil'i tercih edebilirler. Manzarasi ve havasi gercekten guzel. Tesiste kendine yer edinmis kedilerle kahvaltinizi paylasirsaniz tadi kat ve kat artiyor..

r1lP9B.jpg

Ara Sicaklar: Ögleden sonra sehrin gurultusune ve kalabaligina uzaktan bakmayi keyifli hale getirecek bir secenek var... Rumelihisari'nda sicak bir sufle siparis edip anin tadini cikarin. 

7D0RNW.jpg

Pekii, Istanbul'un catisi diye tabir edilen, sehrin en uc noktasi olan 537 metreye, Aydos Tepesi'ne ne demeli?

LDV9bG.jpg

Ana Yemek: "Yedi tepe Istanbul" denilen yerde yine manzaraya karsi balik ya da et yenebilecek en guzel secim Sariyer Manzara'dan yana olacaktir. 

Gunu bitirebileceginiz en guzel ve en nezih konum kesinlikle burasi. 

pnZrVo.jpg

Paylas paylas, Geçinemiyorum diyen sendin değil mi 😂

Yorum bağlantısı
Meydan Ulger

Daily istanbul tur denilince akla ise , istanbul'un çevresinde bulunan günü birlik gezileri gelmektedir. Bunlar ise Bursa ve Edirne şehrini sayabiliriz. Bizde metro kullanarak 
Büyük İstanbul Otogar geldik ve burada ise Edirne gitmek için otobüs bileti aldık. Mola vermeden express otobüs 2,5 saat süren yolculuk sonrası ise Edirne şehrine geldik. 
Daha önce Üniverste çok yakın Edirne Otogar şehrin dışına taşınmış. Burda  minibüs ile Edirne oldcity kadar geldik. Edirne şehrin mutlaka tadılması gereken Çiğer Tava kebabı 
ile Badem ezmesi güzeldi. osmanlı imparatorluğun 600 yıl süren hakimiyeti süresinde yaptırdığı en büyük cami. Sultan 2. Murad zamanında Edirne Osmanlı devletin başkenti oldu. 
Daha sonra ise 1453 yılında istanbul'un fethi nedeniyle İstanbul imparatorluğun yeni ve son başkenti olmuştur. Mimar Sinan hem Kanuni Sultan Suleyman ve oğlu Arı Selim'de 
hizmet etmiştir. Kanuni için İstanbul turkey tours , cappadocia tours Suleymaniye cami ve daha sonra oğlu içinde Selimiye mosque yapılmıştır. Mimar Sinan Suleymaniye için benim kalfalık , Edirne Selimiye cami için benim ustalık eserim demiştir. Hep sorulan sorulan soru İstanbul başkent iken neden Edirne şehrine yapılmış en büyük cami inşa edilmiş. Olay şöyle Sultan Selim 
Kıbrıs'ı fetih ettikten sonra çok büyük bir ganimet ve hazine taşmıştır. Osmanlı Sultan Selim rüyasında Peygamber Efendimiz görür ve kendisinden Edirne şehrine bir cami 
yaptırmasını ister . Sultan Selim bunu emir kabul eder ve Edirne şehrine Osmanlı topraklarında yapılmış ve hatta Unesco tarafından Mimar Sinan Selimiye cami ve Bosna bulunan 
Köprü dünya miras listesine alınır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Meydan Ulger

Daily Bursa tour denince istanbul'dan Bursa ulaşım en kolay ve en keyifli olan Yenikapı'dan kalkan Bursa Deniz otobüs ile ulaşmak. Bursa şehir merkezi olan Bursa Ulu cami 
bulunduğu oldukca geniş bir meydan bulunmaktadır. Tüm türkiye'de ismini veren BUrsa iskender Kebap yapan çok sayıda lokanta bulunmaktadır. Hemen Bursa Ulu cami avlusunun 
bulunan tarihi Bursa İskendercisi'ne gittik. Valla inanın oldukca ufak bir resturant ve önünde kuyruk var. Ben hayatım da ilk defa yemek yemek için bekledim. Ama hakikaten 
burada ki Bursa iskender ise , diğerleri ne acaba. Hakikaten beklemeye değermiş. Zaten lokanta duvarlarında ise yaşamış ve yaşan tüm ünlülerin resmi vardı. Gene buraya yakın 
Ulu cami bir başka yerinde ise Koza Bazaar bulunmaktadır. Çinden sonra en popüler ipek tekstil ürünlerin satıldığı bir yer. 2 katlı ve 20 yakın dükkan bulunmaktadır. Burada 
saf ipekten yapılmış çok güzel hediyelik eşya satan dükkanlar var. Bay bayan için çeşitli tekstil ürünleri var. Hatta çok değişik  güzel bir erkek kravatı kendime hediye aldım. 
Diğer bir tarafta ise Bursa şehri hakikaten dünyanın en büyük havlu fabrikaları vardır. Bursa havlusu gerek Türkiye'de gerek yurt dışında çok popüler ve tercih edilen. Dünyaca 
ünlü teniscilerin tamamı Bursa markalı havluları tercih etmektedir. Bursa havlular ile ön plana çıktığı için burada havlu satan dükkanlar var. Dışarda satılanların çok ucuz 
satılmaktadır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Naki Çatalyürek
On 16.10.2018 at 17:38, Osman Furkan Sumer yazdı:

erasmus'la gittim ben 😂

Osman hoca siz Fotoğraf kursları aldınız mı ?" Rumelihisari'nda sicak bir sufle " gözlükleri olaya erasmus olarak bakmıyor. Bu arda fotoğraflar ve bilgilendirme çok güzel.👨‍🎓

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Meydan Ulger

İzmir ile Ephesus açık hava müzesi arası türkiyenin en uzun tünelin olduğu bir otoban sahip. Ephesus denilince burada sadece açık hava müzesinin dışında daha tepelik ve ormanlık 
bir alanda bulunan İsa Peygamberin annesi İsa Peygamberin Rome airport transfer House bulunmaktadır. Yanında küçük tarihi bir çeşmede bulunmaktadır. Şunu da unutmamak gerekir ki Din kitapların yer 7 uyuanlar mağrasıda Ephesus diye tanımlanan alanın içinde bulunmaktadır. Ephesus çok geniş güvenlik alındığı sit alanı. Zaten Ephesus müzesin girişinde tarihi tam yada mermer 
sutunların gölgesinde yürümek çok değişik. Bazı yapılar daha öne çıkmış . Kral yolu diye tanımlanan yerde ise büyük bir Pagan dini ait Tapınak vardır. O dönem insanlar dini 
ianışları gereği çok sayıda heykeller bulunmaktadır. Daha sonra ise bu topraklarda Hristiyanlık yayıldıktan sonra kutsal sayılan heykellerin yıkılmış yada kırılmış. Bundan 
hemen şehrin merkezlerinden biride tabiki Trojan çeşmesi. Dışardan su kanalizasyonu ve se kemerleri ile Ephesus antik kent şehir dışından su sağlanmıştır. Bunun dışında 
insanların yaşam alanı olarak  kullandığı tek katlı evler. Şunu da belirtemek anlatmak lazım ki Tur rehberimiz Medet bey Ephesus easında deniz kenaraında olan bir liman 
kentiydi. Ama ne yazık ki afet deprem sonrası bugün Ephesus antik kent ile deniz arasında oldukça büyük bir mesafe bulunmaktadır.  Çinden başlayan tarihi ipek yolu Anadolu 
topraklarında deniz ile bileştiği önemli bir Liman kenti. Yunanistan Girit Kıbrıs ve hatta İtalya yakın bir geni ticareti çok yoğun yapılmakta. Ephesus simgesi sayılan Celcus 
Libray tam önündeyiz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
5 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Google dan mı tercüme?

Evet Google den araştırma yapmış. Fakat en azından araştırmış.. Benim gibi hiç araştırmadan Abraham Lincoln adlı keçiyi belediye başkanlığı koltuğuna oturttup bizim forumu yanıltmamış.

Roma'ya gidip dolaşma fırsatınız oldu mu ? Rome airport transfer

6 saat önce, Meydan Ulger yazdı:

İzmir ile Ephesus açık hava müzesi arası türkiyenin en uzun tünelin olduğu bir otoban sahip. Ephesus denilince burada sadece açık hava müzesinin dışında daha tepelik ve ormanlık 
bir alanda bulunan İsa Peygamberin annesi İsa Peygamberin Rome airport transfer  House bulunmaktadır.

Kusura bakmayın  Meydan Ulger Bey, Meyrem ananın ( House )  evi ile Roma Airport transferi arasında ben bir bağlantı kuramadı. Ben birçok ülkeyi dolaştım  bizim ülkemizdeki kadar fazla  houselerin, evliyaların, yatırların, türbelerin bulunduğu bir ülkeye rastlamadım. Dünyevi işlerle hep Avrupalılar ilgilenirler, ama bizim bu zenginliklerimizi de içten içe hep kıskanırlar. Çok zengin hiç bitmeyen bir kültüre sahip olduğumuzdan bunların bir kısmını ( en son olarak karun hazinelerini sattık ) onlara biz satmışız, bir kısmını onların ülkelerine dönerken hatıra olarak çeşitli yollar ile götürdükleri  bile olmuştur.

Eyer Romayı konuşacaksak arkadaşlar,  Roma yı Roma yapan şehrin kalbindeki Vatikan ve papalıktır. 2 dünya savaşında Almanya dan kaçan Yahudi bankerlerin şehrin varoşlarına yerleşmesi ile oluşan finans merkezi de şehrin gelişmesinde büyük yarar sağlamıştır. 

Bana göre Kolezyum  dünyanın en vahşi sirkidir. Ayrıca Roma forumu bizim Efes harabelerinin yanında sönük kalır. Yedi tepesinden birisinde olan papanın sarayı bizim sarayların yanında bahçıvan evi gibidir. Trojan’s  sütunlar ve Trevi ( aşk çeşmesi ) benim için mermer işçilinden öteye bir anlam ifade etmez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...