İçeriğe Yönlendir

Trafik kanunu teklifi Meclis'te: Cezalar artıyor

Onur Bulut

Recommended Posts

Onur Bulut

AK Parti'nin Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi TBMM'ye sunuldu.Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ile Antalya Milletvekili Atay Uslu'nun imzasıyla sunulan teklife göre, trafikte çakar ışık kullananlar 1002 lira para cezası ödeyecek. Aynı suçu tekrar edenler trafikten men edilecek. Kırmızı ışık ihlali halinde 235 TL ceza ödenecek. Emniyet şeridi cezası 1002 TL’ye yükseliyor. Cep telefonu kullanmanın cezası 235 TL'ye yükselecek... Spin ve drift olarak ifade edilen tehlikeli hareketleri yapanlar ise 5 bin 10 lira para cezası ile cezalandırılacaklar ve 60 gün trafikten men edilecekler.

- Hurdaya çıkarılmış araçların karayolunda sürüldüğünün tespiti halinde sürücüsüne 2 bin 018 TL idari para cezası verilecek, araç da trafikten men edilecek.

Siren, çakar lamba

- Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazların (siren, çakar lamba) mevzuatta izin verilmeyen araçlara takılması ve kullanılması yasaklanıyor. Buna uymayan araçların sürücülerine ise 108 TL ile 1.002 TL idari para cezası verilecek. Sürücünün araç sahibi olmaması durumunda tescil plakasına da aynı miktar ceza uygulanacak. Son 1 yıl içinde bu ihlalden 3 kez işlem yapılmış olan araçlar 15 gün trafikten men edilecek.

Makas atanlar

- Emniyet şeridi ve banketleri kullananlar, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirenler (makas atmak), ters yöne girenler 1.002 TL para cezasına çarptırılacak.

Hız sınırını aşanlar: Ehliyet iptal edilebilecek

- Hız sınırını yüzden 10'dan yüzde 30'a kadar aşan sürücülere 235 TL, yüzde 30'dan yüzde 50'ye kadar aşan sürücülere 488 TL, yüzde 50'den fazla aşan sürücülere ise 1.002 TL para cezası verilecek. Son 1 yıl içinde hız sınırını yüzde 30'dan fazla 5 kez aşan sürücülerin ehliyeti 1 yıl geri alınacak. Sürücülerin bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçecek. Son 5 yıl içinde bu ihlalden dolayı ehliyeti iki kez geri alınmış olan sürücülerin, sürücü belgeleri iptal edilecek. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Şimdi gelir birisi, bunu bütçe için yapıyorlar derse çok ayıp olur. Trafiğimiz Allah yoluna gidiyor ve bir yerden başlanması lazım. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar

Derdi araba sürmek  olmayanlar için  iyi olmuş  belki caydırıcı  olur ama %50 hız  aşımına  1002 cok gibi yeri geliyor 50 ile büyük  bulvarlara 70 ile şehirler  arası  yollara radar atılıyor  buralardan genelde hızlı  geciliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
7 dakika önce, Emrah Taşpınar yazdı:

Derdi araba sürmek  olmayanlar için  iyi olmuş  belki caydırıcı  olur ama %50 hız  aşımına  1002 cok gibi yeri geliyor 50 ile büyük  bulvarlara 70 ile şehirler  arası  yollara radar atılıyor  buralardan genelde hızlı  geciliyor

Benim de korktuğum bu madde. Karadeniz gibi dağınık yerleşimin olduğu yerde, iki ev görseler meskun mahal diye 50 hız limiti koyuyorlar. Birine piyango çıkar gibi geliyor bana. 

Kanunlara saygılı olmak vatandaşlık görevimiz. Yalnız kanun koyucununda kuralların uygulanabilir olmasına dikkat etmesi gerek. Türkiye şartlarında her 10 km arayla meskun mahal var. Hatta Karadeniz’de bu oran daha fazla. Ya otoyollar meskun mahal dışından geçmeli ya da biraz daha kontrollu (82km/s gibi) süratler belirlenmeli. Şehir içi ara sokakta koyulan hız sınırını üç şeritli karayoluna koymak ancak vatandaşa eziyet olur. Kural biraz da art niyetli kullanılırsa çok canlar yanar. Sonuçta 75 ile geçilse, 1002 lira kucakta 😀 Hastanede doktora uçar tekme atıp, polise taş yağdırana vermilmiyor bu ceza. Bunun dışında bir kaygım yok, bence olumlu bir gelişme. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Hız cezalarının fahiş artmasına karşıyım. Karadeniz sahil yolu illerin ilçelerin içinden geçiyor. 70 ile gidilecek yollar da değil. Hele birde Ordu ‘daki gibi peşpeşe radar konulursa ocak söndürür. 

Cep telefonuna yaz, emniyet kemerine yaz, alkollü sürücüye yaz ama bu hız cezalarına doğru düzgün düzenleme getirilmeli. %10, %30 ve %50 olarak kademelendir bari. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Şehir içi çok tehlikeli ,önceki gün bir çocuk yaya geçidinde hayatını kaybetti. Buralarda çok sıkı denetim olmalı, hem radarla hem kamerayla. Ama bir tane ev var diye 50 km levhası konmaz.  Otoyollarda bazı bölümlerde hız limiti kaldırılabilir. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Şimdi gelir birisi, bunu bütçe için yapıyorlar derse çok ayıp olur. Trafiğimiz Allah yoluna gidiyor ve bir yerden başlanması lazım. 

Cezaların caydırıcı olması güzel ama, trafik cezaları bu sene bütçe kalemi içine kondu. Yani ek gelir olarak bakılmıyor artık. Asayiş ekiplerine de ceza yetkisi verildi. Heryerden cezalara yoğunlaşmaları çok da normal gelmiyor bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
7 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Cezaların caydırıcı olması güzel ama, trafik cezaları bu sene bütçe kalemi içine kondu. Yani ek gelir olarak bakılmıyor artık. Asayiş ekiplerine de ceza yetkisi verildi. Heryerden cezalara yoğunlaşmaları çok da normal gelmiyor bana.

Cezalar her sene bütçede yer alır. Ama bu şu kadar ceza keselim şeklinde olmaz. Kurallara uyulursa devlet de avucunu yalar. Bırakalım bence bu mantığı. Cezalar az diyen biziz, devlet para için ceza kesiyor diyen de biziz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Zihniyet farkı var.Önce bunu yıkmamız lazım.Buda ancak eğitim ile düzelebilir.Cezaları arttırarak değil.

Radar %50 hariç diğerleri yerinde olmuş.Hatta drif yapana motor ile teker yapana ömür boyu ehliyet men cezası verilsin.

Yalnız vatandaşı tongaya düşürüp heryere esd koyan belediyeleri nasıl denetleyecekler.Adam limit 50 tabelesı koyup arkasına radar yapıyor.Belediyelerin hız denetimi yapmasına karşıyım ve bu yoldan elde edilen gelirlerin bir kısmınında belediyeye verilmesine karşıyım.Herşeye yeten devletin buralara yetmesi acizlikmi?Hız denetiminin belediyelerin elinden alınmasını istiyorum.

Uygulamayı yap cezayı yüzüne tebliğ et.Bakan radar için hala sotede beklemiyoruz diyor.Ya bakanın sotecilerden haberi yok yada.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Şimdi, Fatih Sarıkaya yazdı:

Zihniyet farkı var.Önce bunu yıkmamız lazım.Buda ancak eğitim ile düzelebilir.Cezaları arttırarak değil.

Radar %50 hariç diğerleri yerinde olmuş.Hatta drif yapana motor ile teker yapana ömür boyu ehliyet men cezası verilsin.

Yalnız vatandaşı tongaya düşürüp heryere esd koyan belediyeleri nasıl denetleyecekler.Adam limit 50 tabelesı koyup arkasına radar yapıyor.Belediyelerin hız denetimi yapmasına karşıyım ve bu yoldan elde edilen gelirlerin bir kısmınında belediyeye verilmesine karşıyım.Herşeye yeten devletin buralara yetmesi acizlikmi?Hız denetiminin belediyelerin elinden alınmasını istiyorum.

Uygulamayı yap cezayı yüzüne tebliğ et.Bakan radar için hala sotede beklemiyoruz diyor.Ya bakanın sotecilerden haberi yok yada.

Az önce işe gelirken rampa tırmanıyoruz.Önümde doblo var.Rampada onu geçtim benide arkamdan bir albeya geçti.İlerde dönüşte radar var.Şimdi bunlara sellektör yaksam beni yanlış anlıyacaklar.İkiside başka şehrin aracı.Rampa inmeyi başladık bu iki arkadaş koptu gitti.Dönüşte çevirdiler.Yazık.Doblo hanım abla imiş üzüldüm.

Radar uygulaması gördüğümde diğer şöförleri uyarırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sote doğru karar. Ama amaç para olunca iş değişiyor uygulama bozuluyor. Kuralları temizlesinler düzeltsinler sote bence iyi. Doğrusu da o.

Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı

Emniyet şeridini fuzuli kullananın ehliyeti alacaksın aga.

Ayrıca egsoz patlatan ve içinde disko gibi müzik çalan araçları trafikten men edecen.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Benim gözüme batanlar emniyet şeridi ihlalleri ve çakar arabaların havası, dün bile isteye yol vermedim, "düz araç" çakar sinyal minyal Allah ne verdiyse arkadan yolluyor.

Sen kimsin ya, sonuçta yasalara uyuyorum değil mi :)  Önümü filan kesseydi çok fena azarlayacaktım da dokunmadı.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Kural tınlamayan, saygısız sürücüler yüzünden işe otobüs-metroyla 1 saatte gidiyorum. Halbuki evden işe arabamla 15 dakikalık yol.

Fakat arabayla gittiğimde sinirimden çıldırıyorum. 

Keşke şerit ihlallerine de ceza kesseler. 

Yıllar önce Baküde böyle cezalar yoktu. Şimdi heryerde kamera var ve bu detaylara çok önem veriyorlar. Herkes kurallara mecburen uyuyor.

Bir de keşke EGM ceza için WhatsApp hattı kursalar. Araç kamerasından yansıyan kural ihlallerine ceza yazabilseler.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Cezalar ağır olacak ama yetmez. Ceza şu an magandalık yapmaya çalışanı belki durdurur ama ya hayalinde 18 yaşına gelip de ehliyet alıp araba kullanmak olan gençler ne olacak. Onlar için eğitim verilmeli. Şimdi yetişen nesli düzeltirsek toplum en erken 2 nesil sonra düzelir. Yapmamız gereken bu. Önce eğitim, sonra ceza.

Ha aklıma gelmişken eğitim derken sadece devleti, okulu kastetmedim. Asıl eğitim evde verilir. Sen kemer takacaksın ki çocuğun da taksın. Sen trafikte saygılı olacaksın ki çocuğun da olsun.

Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici
(düzenlendi)

Makas atmayı drift yapmayı genç arkadaşlar o kadar büyük bir eğlence haline getirdiler ki marifetmiş gibi sağda solda paylaşıyorlar üstüne üstün yarış dahi yapıyorlar.Benim akrabam dahil arada birsürü masum insanlar bayan şöförler panik yapıyor korkuyor vs aracını vuruyor,Bu rakamlar da ucuz En ağırlarını vermeleri lazım lazım özellikle şu eğlence maksatlı sıfır makas atıp kaza yaptıranlara.

Sıkca denetim sıkca ceza ve telefonla ihbar alınmalı,milletimiz ancak o şekilde vazgeçer bu hareketlerden.

tarihinde Ali Yasir Bilici tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Para ile ceza sadece fakirleri korkutur, kamu cezası versin mahkemeler, sokakları süpürtsünler, çöp toplasınlar vs bakalım yapan kalıyor mu?

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Bir saat önce, Azad Mirzade yazdı:

Benim gözüme batanlar emniyet şeridi ihlalleri ve çakar arabaların havası, dün bile isteye yol vermedim, "düz araç" çakar sinyal minyal Allah ne verdiyse arkadan yolluyor.

Sen kimsin ya, sonuçta yasalara uyuyorum değil mi :)  Önümü filan kesseydi çok fena azarlayacaktım da dokunmadı.

Evde çoluk çocuk bekleyen varsa.Hiç muhatap olmamak lazım.Yolmu istedi.Ver gitsin.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Para ile ceza sadece fakirleri korkutur, kamu cezası versin mahkemeler, sokakları süpürtsünler, çöp toplasınlar vs bakalım yapan kalıyor mu?

+1

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Bir saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Kural tınlamayan, saygısız sürücüler yüzünden işe otobüs-metroyla 1 saatte gidiyorum. Halbuki evden işe arabamla 15 dakikalık yol.

Fakat arabayla gittiğimde sinirimden çıldırıyorum. 

Keşke şerit ihlallerine de ceza kesseler. 

Yıllar önce Baküde böyle cezalar yoktu. Şimdi heryerde kamera var ve bu detaylara çok önem veriyorlar. Herkes kurallara mecburen uyuyor.

Bir de keşke EGM ceza için WhatsApp hattı kursalar. Araç kamerasından yansıyan kural ihlallerine ceza yazabilseler.

whatsapp hattını bilmiyorum ama çektiğiniz görüntüyü iladi155@egm.gov.tr adresine yolladığınız zaman görüntü suç içeriyorsa cezai işlem uyguluyorlar. toplam dört kamera görüntüsü gönderdim. biri kırmızı ışık ihlali ve u dönüşü, diğeri otoyolda emniyet şeridi kullanımı, diğeri makas atma sonuncusu aniden tehlikeli bir şekilde önüme kırıp köprülü kavşaktan çıkma idi. sonuncusuna emniyetten yazı geldi "tehlikeli araç kullanımını emniyet yetkilileri belirler" diye. diğer üç görüntüye cezai işlem uygulandı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Araba fiyatları uygun olsun ama cezalar yüksek olsun :) 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
6 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

iladi155@egm.gov.tr

Bunu öğrendiğim iyi oldu. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
46 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Evde çoluk çocuk bekleyen varsa.Hiç muhatap olmamak lazım.Yolmu istedi.Ver gitsin.

Kul hakkına giriyorlar 1, azıcık karadenizliyim damarım tutunca unutuyorum her şeyi 2 :)

Ama dediğin gibi yapmak lazım hocam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...