İçeriğe Yönlendir

Focus II - Araç Bilgisayara Bağlatma

Adnan Yılmaz

Recommended Posts

Adnan Yılmaz

İyi akşamlar arkadaşlar. 2011 model Ford focus titanyum aracım var. Araç 54000 de. Geçtiğimiz ay aracım da bir problem oluştu. Gösterge Panel sorunu adı altında buradan bir kaç arkadaşımız sağolsun yardımcı olmaya yönelik cevaplar verdiler. 

Sorun devam ediyor. Serviste bilgisayara bağlandı. Ve her seferinde aynı sorun gösteriyor. Sorum ise şu;aracın ilk sahibiyim. 7 yıldır hiçbir sorunla karşılaşmadığım için bilmiyorum. Araç herhangi bir arızadan dolayı bilgisayara bağlandığı zaman verilen hata kodu dışında bilgisayarın bile okuyamadığı bir durum olabilir mi. Hangi forumu okusam bilgisayara bağlayın sorun çözülür diyorlar. Benim sorunum çözülmedi. Daha doğrusu abs ışığı yandı ardından başka problemler oldu gösterge paneli temizlensin dediler eee temizlendi düzelmedi gösterge paneli arızalı diye bilgisayar hata vermediği halde... Sorun varsa bilgisayar okur okumadığı ise sorun değil midir 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- Yetkili serviste bağlatmıyorsunuz sanırım aracı

2- Lehim kontrolü yapıldı mı göstergede?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Adnan Yılmaz

1.....Aracımı yetkili servis harici herhangi bir yere götürmedim.Bilgisayara bağlatma sonucu ön teker abs mantık dışı hata veriyor. Başkada bir problem görünmüyor. (SERVİS ABS LAMBASI-Sürekli yanmıyor-MOTOR ARIZA Işığı-bu da sürekli yanmıyor -KM KADRANININ OYNAMASI VE KEMER UYARI IŞIĞININ YANMASINI -bunlarda sürekli olmuyor —gösterge paneli lehim problemi olabilir düşüncesiyle elektrikçi ye gönderdi. Lehim temizliği sonrası sorun devam etti

2....Şimdi abs hatası ile ilgili kablo değişimi yapılacak. Ama bilgisayar yukarıdaki yazdığım hataları görmüyor. Merakla beklediğim ise abs sensör kablosu değişken sonra km kadranında araç hareket etmeden meydana gelen oynamalar ve bu oynamalar sonucu araç harekete geçti algısı alan emniyet kemeri ikaz ışığının yanması problemlerinin son bulup bulmayacağı. Sizce anlatmaya çalıştığım şeyin mantıken bir doğruluğu olabilir mi yani abs sensör kablosunda yaşanan problem sıraladığım diğer aksaklıklara neden olabilir mi

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Bence yeni bir ekranla durumu izleyin. En kısadan eğer abs airbag gibi arızalar varsa pc de mutlaka görünür. Arıza yoksa muhtemelen gösterge ekranında bi sıkıntılar var diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Adnan Yılmaz

Abs arızasını bilgisayar zaten veriyor. Gösterge panelinde bir sıkıntı varsa bilgisayar denen meret panel oksitlenmiş, lehimler çatlamış VS gibi neden arıza kodu vermiyor da tahminler üzerinden hareket ediliyor. Bir gösterge paneli şu an için 6350 TL. Değişsek kumar oynamış mı oluruz bu belli değil. Asıl merakım işte bu... 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Beyin her arızayı okumaz ama. Sensörlerin hepsini okur çünkü aldığı değerler vardır. Birinde sapma olsun hata olarak verir ama ekran gibi, benzin pompası soketi gibi, ayna karartma gibi, iç aydınlatma gibi vs vs bazı şeyler arıza olarak düşmez. Bi lehimin yada ekran kartının temassızlığını bildirecek ince ayrıntıya girmesi için o aracın dünyada 3 5 tane olması lazım. İnce detaylar ve külfet üreticiye. Ekranı çıkma bakın. Servise sorarsanız o iş zaten yaş. Yağ bakımına 1000 lira çeken adamlar elektronik parçaya onu hayli hayli ister. Sonuç olarak deneme yanılma yolu dışında çözüm biraz zor bu durumda

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Akü'nüz ne alemde acaba? Akü bitmeye yakın böyle asılsız arızalar verdiğine şahit oluyoruz bazen araçların. Akünüzü elektrikçide ölçtürmenizi tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Evvettt bilinen ama unutulan bir konu. Katılıyorum akü sorunu da olabilir [emoji3]

Akü'nüz ne alemde acaba? Akü bitmeye yakın böyle asılsız arızalar verdiğine şahit oluyoruz bazen araçların. Akünüzü elektrikçide ölçtürmenizi tavsiye ederim.
Yorum bağlantısı
Adnan Yılmaz

İlk akümü 6 yıl kullandım.. Yani geçen yıl akü değişimi yapıldı ama 1 yılda zayıflamaz diye bir durum yok. Ve her seferinde bu uyarıları unutup akü konusunu sormuyorum. Servise gittiğim ilk gün ölçüm yaptıracağım 

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Gösterge panelinde lehim bozulması olursa arıza kaydı oluşacağını sanmıyorum. Akü ölçümü basittir ama 1 yıl önce değiştiyseniz bence aküde sorun yoktur. Gidip bilinmeyen sorun yüzünden gösterge paneli alınmaz. Aynı aracı kullanıyoruz. 500 lira mazot yakıp benim yanıma gelseniz panelleri değişip denesek daha ucuza gelir :) Abs ışığı yandığında abs yi devreye sokmaya çalışın. Çalışıp çalışmadığını test edin. Bence panele bir daha bakılmalı. Bu arızadan önce lastik değişimi, motor yıkatma gibi durumlar oldumu?

Yorum bağlantısı
Adnan Yılmaz

Fırat Önal bey arıza ışığı ilk olarak abs de yandı. Ardından araç hareket etmeden çalıştırıldığında km kadranı ile beraber devir çubuğu oynamaya ve emniyet kemeri ikaz ışığı uyarı vermeye başladı. Bu esnada yine hareket etmeden kemer bağlandıktan sonra saatler normale dönüyor. Ama abs ve motor arıza zaman zaman yanıyor. Araç Bilgisayara bağlandı tek sorun abd mantık dışı çalışma hatası verdi. Panel söküldü elektrikçinin söylediği lehim temizliğine ihtiyaç vardı ama durumuda çok kötü değildi şeklindeydi. Servisteki usta abs sensör kablosu değiştirilecek km kadranı bu yüzden oynuyor olabilir ve bu da kemer uyarı ikazının verilmesine neden olabilir şeklinde bakalım kablo değişince neler olacak... Evet ilk kez 7 yıldır ilk kez motor iç yıkamayı Ağustos bakımında yaptırdım ve tatile çıktım. Tesadüf müdür bilinmez bu hatalar hep bu iç yıkamadan sonra oluştu. Ustaya bunu ilettim herhangi bir zararı olmamıştır alakası yoktur dedi. Sizce sorduğunuza göre bunun nasıl bir etkisi olabilir.. Ayrıca lastik değişimi yapılmadı... 

Aynı aracı kullandığımıza göre bilirsiniz bu modelde km sensörü yada hız sensörü var mı. Hangisi için söyledi hatırlayamıyorum ama usta km yada hız sensörü bunlardan biri bu araçlarda yokmuş. Abs den bu bilgileri alıyormuş

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ben olsam.. kutup başını söküm.

motordaki sigorta panelinin kapağını açın, içine  ve her röleyi çıkarın altına 1 kutu wd40 ı yedire yedire sıkın, 10-15 dak sürsün ara ra fıslayın su olsun aksın artık gaz yağı koksun her yer o derece.

sonra basınçlı hava tutun kurutun.

Hİçbir zararı olmaz, faydası olacak sa da olur.

El yatkınlığı yoksa bir elektrikçiye yaptırın işliçğini verin.

Denemesi 1 kutu wd 40 a bakar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

ben olsam.. kutup başını söküm.
motordaki sigorta panelinin kapağını açın, içine  ve her röleyi çıkarın altına 1 kutu wd40 ı yedire yedire sıkın, 10-15 dak sürsün ara ra fıslayın su olsun aksın artık gaz yağı koksun her yer o derece.
sonra... ver çakmağı gitsin diyeceksin dedim ama demedin abi [emoji23][emoji23]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
16 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

sonra... ver çakmağı gitsin diyeceksin dedim ama demedin abi

o sonrakki aşama, işe yaramz ise, plan B

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...